Wystawiamy recepty nierefundowane – 100 % płatne.
Maksymalnie 4 leki na jednej recepcie.
Wypełnij wywiad, opłać konsultację, kod do
Dostępność |
na receptę |
Wskazania |
antykoncepcja hormonalna |
Postać |
dopochwowy system terapeutyczny |
Dawka |
0,120 mg + 0,015 mg |
Substancja czynna |
Etonogestrel (Etonogestrelum) + Etynyloestradiol (Ethinylestradiolum) |
Ulotka do pobrania |
System terapeutyczny dopochwowy Ginoring należy do grupy złożonych hormonalnych środków antykoncepcyjnych. W jego składzie znajdują się dwie substancje czynne: etynyloestradiol i etonogestrel.
Preparat przeznaczony jest do stosowania dopochwowego zgodnie z zaleceniami lekarza. Podczas terapii żeńskie hormony płciowe stopniowo uwalniane są do krwioobiegu, dzięki czemu minimalizują ryzyko zajścia w niechcianą ciążę. Pod tym względem preparat w postaci systemu terapeutycznego dopochwowego ma takie samo działanie jak tabletki antykoncepcyjne.
Ginoring to lek dostępny w ograniczonej sprzedaży tylko na receptę. W Polsce dostępny jest w dwóch opakowaniach:
O możliwości zastosowania tego preparatu w ramach antykoncepcji hormonalnej decyduje lekarz prowadzący pacjentkę.
Cena leku Ginoring zależy od marży narzuconej przez aptekę. Zgodnie z przepisami refundacyjnymi obowiązującymi od 1 września 2023 roku lek ten nie podlega refundacji na żadnym poziomie. Średnia cena leku prezentuje się następująco:
Podstawowe składniki leku Ginoring to substancje czynne etynyloestradiol i etonogestrel. Każdy system dopochwowy Ginoring zawiera 11,0 mg etonogestrelu i 3,474 mg etynyloestradiolu, który uwalniany jest do krwioobiegu w dziennych dawkach kolejno 0,120 mg i 0,015 mg. Ponadto w systemie znajdują się takie składniki jak: kopolimer octanu winylu i etylenu, 28% octanu winylu oraz poliuretan.
Preparat złożony Ginoring przeznaczony jest do stosowania u kobiet w wieku rozrodczym w ramach antykoncepcji hormonalnej. Ma to na celu zminimalizowanie ryzyka zajścia w niechcianą ciążę. Po zaaplikowaniu systemu dopochwowego substancje czynne są stopniowo uwalniane do organizmu kobiety. Etonogestrel i etynyloestradiol odpowiadają za hamowanie uwalniania komórek jajowych z organizmu. Ponadto działają na zwiększenie gęstości śluzu szyjki macicy, co utrudnia plemnikom przedostawanie się do komórki jajowej i ewentualne zagnieżdżenie się zarodka.
Skuteczność stosowania systemu oceniono na 0,96 według wskaźnika Pearla. Jest ona porównywalna ze skutecznością działania tabletek antykoncepcyjnych. Oznacza to, że tylko niespełna 1 na 100 kobiet może zajść w ciążę podczas stosunku bez zabezpieczenia i ze spełnieniem określonych warunków dotyczących okresu płodnego.
Skuteczność preparatu może ulec zmniejszeniu, jeżeli będzie on niewłaściwie stosowany lub pacjentka nie będzie postępowała zgodnie z zaleceniami lekarza prowadzącego.
W ramach stosowania leku Ginoring rekomendowana jest standardowa dawka. Po aplikacji system powinien pozostać w pochwie przez trzy tygodnie. Następnie się go wyjmuje. Po usunięciu leku wymagana jest tygodniowa przerwa w jego stosowaniu. Wówczas powinno nastąpić tzw. krwawienie z odstawienia. Nowy system aplikuje się po tygodniu od usunięcia leku Ginoring.
Rozpoczęcie stosowanie leku Ginoring zależy od indywidualnej sytuacji pacjentki. Jeżeli w poprzednim cyklu miesiączkowym nie były stosowane hormonalne środki antykoncepcyjne, to Ginoring aplikuje się pierwszego dnia miesiączki. Jeżeli wcześniej były stosowane hormonalne środki antykoncepcyjne, to Ginoring aplikuje się najpóźniej dzień po przerwie, która związana jest ze stosowaniem wcześniejszego preparatu.
Po porodzie lek Ginoring można stosować dopiero po wystąpieniu pierwszej miesiączki. Szczegółowe wytyczne dotyczące optymalnego dnia zaaplikowania środka Ginoring znajdują się na ulotce dołączonej do opakowania i należy skonsultować to z lekarzem.
Zamienniki leku Ginoring, które zawierają te same substancje czynne, to: Adaring, NuvaRing, Mirgi, Circlet i PolaRing. O możliwości zastosowania wybranego z nich decyduje lekarz prowadzący, który bierze pod uwagę bezpieczeństwo pacjentki.
System terapeutyczny dopochwowy Ginoring przeznaczony jest do samodzielnego stosowania. Pierwszy dzień stosowania preparatu ustalany jest przez lekarza prowadzącego. Po aplikacji systemu do pochwy gwarantuje on skuteczne działanie przez trzy tygodnie oraz w okresie odstawienia.
Przed założeniem systemu dopochwowego pacjentka musi się upewnić, że nie minął termin jego ważności. Pacjentka musi umyć ręce. Następnie wybiera się wygodną pozycję do założenia systemu. Standardowo robi się to, siedząc w kucki, leżąc lub stojąc z jedną nogą uniesioną. Następnie wyjmuje się Ginoring z saszetki, ściska go i wkłada do pochwy.
Po aplikacji pacjentka nie powinna czuć jego obecności w pochwie. Po trzech tygodniach należy usunąć system z pochwy i wyrzucić go do kosza razem z odpadkami domowymi.
Jeżeli system jest niewłaściwie założony, to może dojść do jego przypadkowego usunięcia z pochwy. Zdarza się tak również sporadycznie podczas usuwania tamponu, stosunku płciowego czy w przypadku zaparć. W związku z tym pacjentka powinna regularnie sprawdzać to, czy krążek Ginoring jest odpowiednio ulokowany w pochwie.
Jeżeli nastąpi wypadnięcie systemu terapeutycznego dopochwowego, to należy przemyć krążek pod zimną lub letnią wodą i zaaplikować go ponownie. Jeżeli od wypadnięcia minęło więcej niż trzy godziny, to pacjentka może być mniej chroniona przed zajściem w ciążę i wówczas rekomenduje się stosowanie dodatkowych metod antykoncepcji podczas stosunku (np. prezerwatyw).
Nie wolno stosować leku Ginoring, jeżeli u pacjentki występuje nadwrażliwość na substancje czynne lub którykolwiek inny składnik. Ponadto przeciwwskazaniami do stosowania systemu terapeutycznego dopochwowego Ginoring są:
Ponadto w wybranych sytuacjach należy zachować szczególną ostrożność podczas terapii. Dzieje się tak wtedy, gdy u pacjentki stwierdzono poniższe stany:
O możliwości i konieczności zastosowania systemu Ginoring decyduje lekarz prowadzący, który na względzie ma dobro i bezpieczeństwo pacjentki.
Stosowanie leku Ginoring może powodować działania niepożądane. Ich rodzaj oraz skala nasilenia zależą od indywidualnych predyspozycji organizmu pacjentki. Skutki uboczne nie występują w każdym przypadku. Do przykładowych z nich zaliczane są:
Wszystkie potencjalne działania niepożądane wymienione zostały na ulotce dołączonej do opakowania przez producenta. Każda pacjentka powinna dokładnie zapoznać się z nią przed pierwszą aplikacją leku Ginoring.
W przerwach w stosowaniu leku Ginoring występuje tzw. krwawienie z odstawienia. Zdarza się jednak, że u niektórych pacjentek obserwuje się krwawienie śródcykliczne lub plamienie w postaci pojedynczych kropel, lub plam krwi. W takiej sytuacji system powinien pozostać na swoim miejscu. Jeżeli nieregularne krwawienia występują częściej, to należy skontaktować się z lekarzem. Poprzez stosowanie leku Ginoring można doprowadzić do opóźnienia występowania krwawienia. Aby osiągnąć ten efekt, stosuje się kolejny krążek od razu po wyjęciu poprzedniego. Lekarze jednak odradzają stosowanie tej metody.
Jeżeli w trakcie 7-dniowej przerwy w stosowaniu leku Ginoring nie wystąpi krwawienie z odstawienia, to pacjentka musi sprawdzić, czy nie jest w ciąży. W tym celu wykonuje się test ciążowy lub korzysta z wizyty u ginekologa. Dopiero po potwierdzeniu braku ciąży, można zaaplikować kolejny system dopochwowy Ginoring.
Preparat Ginoring powinien być przechowywany w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci.