Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację
Lek Efferalgan codeine to preparat w formie musujących tabletek, który wykazuje działanie przeciwbólowe oraz przeciwgorączkowe.

Lek Efferalgan codeine to preparat w formie musujących tabletek, który wykazuje działanie przeciwbólowe oraz przeciwgorączkowe. Lek zawiera paracetamol, a także fosforan kodeiny półwodny, czyli lek opioidowy. Przed przyjęciem leku Efferalgan codeine warto zapoznać się z mechanizmem jego działania, a także skutkami ubocznymi, które może on wywołać. Lek dostępny jest wyłącznie na receptę, a wskazanie do jego stosowania może wytyczyć wyłącznie lekarz specjalista.

Dostępność

na receptę

Wskazania

ból głowy, ból zęba, ból stawów, bolesna menstruacja, grypa, przeziębienie, gorączka

Postać

musujące tabletki

Dawka

500 mg + 30 mg

Substancja czynna

paracetamol + fosforan kodeiny

Ulotka do pobrania

Efferalgan Codeine 500 mg + 30 mg - ulotka

Skład leku Efferalgan codeine

Efferalgan codeine to lek o działaniu hamującym odruch kaszlowy; jest również przeciwbólowy oraz przeciwgorączkowy. Doskonale sprawdzić się może w różnego rodzaju bólach, jak również przy cięższym przeziębieniu. W jego składzie znajduje się paracetamol w dawce 500 mg oraz 30 mg fosforanu kodeiny półwodnego.

Substancje paracetamol oraz fosforan kodeiny to niejedyne składniki tego leku. Substancjami pomocniczy są między innymi wodorowęglan sodu, bezwodny węglan sodu, bezwodny kwas cytrynowy, sorbitol, sodu dokuzynian, benzoesan sodu, powidon, aspartam oraz naturalny aromat grejpfrutowy, który nadaje smak tym rozpuszczalnym w wodzie tabletkom.

Zawarty w leku Efferalgan codeine paracetamol oraz kodeina stosowana jest w bólu o średnim i dużym nasileniu, który nie mija nawet po zastosowaniu leków o działaniu obwodowym. To połączenie substancji czynnych wpływa między innymi na ból fantomowy oraz neurogenny, zatem może być stosowany na bóle różnego pochodzenia.

Efferalgan Codeine – wskazania

Pochodne morfiny o działaniu przeciwbólowym - takie jak kodeina, można stosować w celu uśmierzenia bólów różnego pochodzenia. Mogą to być dolegliwości związane z bólem głowy, stawów, zębów, bolesną menstruacją, urazami głowy bądź kończyn czy chorobami nowotworowymi. Substancje czynne leku Efferalgan codeine zwalczają gorączkę. Preparat ten może być stosowany również przy leczeniu przeziębienia i grypy, gdyż wpływa on na zahamowanie męczącego i suchego kaszlu.

W przypadku, gdy po przyjęciu leków przeciwbólowych - takich, jak ibuprofen czy paracetamol, ból jest nadal silny i uniemożliwiający normalne funkcjonowanie, wskazane jest przyjmowanie właśnie leku Efferalgan codeine. Tabletki te mogą być stosowane u dorosłych oraz młodzieży od dwunastego roku życia. Dzieci poniżej dwunastego roku życia nie powinny przyjmować tego leku w związku z nieprzewidywalnym metabolizmem kodeiny.

Efferalgan Codeine – mechanizm działania

Lek Efferalgan codeine zawiera pochodne morfiny o działaniu przeciwbólowym. Lek ten dostępny jest wyłącznie na receptę, a o jego przyjmowaniu powinien zdecydować lekarz prowadzący danego pacjenta.

Działanie kodeiny

Kodeina, bo o niej tu mowa, to działający ośrodkowo słaby analgetyk. Działa on poprzez receptory opioidowe, ale posiada stosunkowo małe powinowactwo do tych preceptorów. Przeciwbólowe działanie tej substancji jest wynikiem przekształcenia do morfiny. W razie wystąpienia intensywnego bólu stosowanie kodeiny z innymi lekami przeciwbólowymi, takimi jak właśnie paracetamol, wykazuje naprawdę dużą skuteczność.

Jak działa paracetamol?

Paracetamol jest z kolei lekiem, który stosuje się w leczeniu silnego bólu, ale wykazuje również działanie przeciwgorączkowe. Jego działanie ujawnia się w trakcie hamowania cyklooksygenezy kwasu arachidonowego; paracetamol hamuje syntezę prostaglandyn w ośrodkowym układzie nerwowym. Oddziaływanie to skutkuje zmniejszeniem wrażliwości na działanie mediatorów - kininy oraz serotoniny, co zaznacza się głównie podwyższeniem progu bólowego. Paracetamol jest lekiem przeciwbólowym, który nie hamuje agregacji płytek krwi. Zmniejszenie stężenia prostaglandyn w podwzgórzu sprawia, że lek ten jest także przeciwgorączkowy.

Paracetamol wchłania się bezpośrednio z układu trawiennego, a jego działanie rozpoczyna się po około trzydziestu do sześćdziesięciu minutach. Substancje czynne tego typu są metabolizowane w wątrobie - w wyniku takiego procesu powstają produkty, które są całkowicie nietoksyczne i nieczynne. Stosowanie leku w zaleconej przez lekarza dawce nie powinno w żaden sposób wpływać niekorzystnie na organizm pacjenta.

Kodeina również przyswaja się z przewodu pokarmowego, a jej biodostępność wynosi od 40 do 70 procent. Maksymalne działanie tej substancji notuje się w ciągu sześćdziesięciu minut od przyjęcia dawki. Jest metabolizowana w wątrobie do morfiny oraz norkodeiny, które są następnie wydalane wraz z moczem. Całkowite usunięcie kodeiny z organizmu następuje po około czterdziestu ośmiu godzinach.

Opisywane substancje czynne przyjmowane łącznie powodują dłuższe, a przede wszystkim silniejsze działanie przeciwbólowe, niż leki stosowane zazwyczaj, które posiadają wyłącznie jedną substancję. Jeżeli po zastosowaniu leków przeciwbólowych, takich jak ibuprofen, silny ból nadal nie znika, wówczas warto sięgnąć właśnie po Efferalgan codeine.

Pochodne morfiny o działaniu przeciwbólowym – dawkowanie

Lek Efferalgan codeine stosuje się wyłącznie doustnie, tuż po rozpuszczeniu w niewielkiej ilości płynu. Dawkę, jaką ma przyjmować dany pacjent, ustala wyłącznie lekarz. Nie należy aamodzielnie modyfikować dawki ani zmieniać częstotliwości przyjmowania tego leku, gdyż może wówczas dojść do groźnego dla życia i zdrowia przedawkowania.

Dawkowanie Efferalgan Codeine w przypadku osób dorosłych:

Standardowa dawka dla osób dorosłych to jedna tabletka na dobę. W razie konieczności dawkę można powtarzać - nie częściej niż co sześć godzin. W sytuacji intensywnego bólu można przyjąć jednorazowo 2 tabletki. Warto jednak podkreślić, że nie należy przekraczać ośmiu tabletek w ciągu doby, gdyż może nastąpić przedawkowanie tych substancji czynnych.

Dawkowanie Efferalgan Codeine u dzieci w wieku poniżej 12 lat:

W związku z nieprzewidywalnym metabolizmem kodeiny, nie należy jej stosować u dzieci, które mają poniżej dwunastu lat. Ten opioidowy lek przeciwbólowy przeznaczony jest dla dorosłych i młodzieży, która ukończyła dwunasty rok życia.

Młodzież w wieku powyżej 12 lat (o masie ciała od 33 kg do 50 kg)

Lekarz określa, jaka będzie najlepsza dawka dobowa paracetamolu uwzględniając masę ciała danej osoby. Zalecana dawka paracetamolu, to od 10 do 15 mg/kg mc - najlepiej co cztery do sześciu godzin. Maksymalna dawka wynosi z kolei 60 mg/kg mc/dobę - do trzech g paracetamolu dla pacjenta o masie 50 kg. Zalecana dawka kodeiny wynosi 0,5 mg/kg mc aż do 1 mg/kg mc przynajmniej co sześć godzin. Maksymalnej dawki dobowej kodeiny nie można przekraczać - wynosi ona 240 mg. Efferalgan codeine powinien być przyjmowany jednorazowo w dawce 500 mg paracetamolu oraz 30 mg fosforanu kodeiny półwodnego, czyli jednorazowo 1 tabletka musująca. W przypadku nasilonego bólu dawka dobowa może być powtórzona - jednak nie częściej niż co sześć godzin. Nie należy przekraczać maksymalnej dawki dobowej kodeiny, czyli przyjmować więcej niż czterech tabletek na dobę.

Dawkowanie Efferalgan Codeine - młodzież o masie powyżej 50 kg

Zalecana dawka kodeiny to 30 mg na dobę; zalecana dawka paracetamolu to z kolei 500 mg na dobę. Osoby o masie powyżej 50 kg powinny zatem przyjmować dawkę, która wynosi jednorazowo 1 tabletka musująca przy bólu o średnim i dużym nasileniu. W razie intensywnego bólu można przyjąć jednorazowo 2 tabletki. Zazwyczaj nie ma konieczności przyjmowania więcej niż sześciu tabletek na dobę. W niektórych sytuacjach dawka dobowa może być zwiększona do maksymalnie ośmiu tabletek, jednak należy zachować ostrożność, a wszelkie niepożądane objawy natychmiast konsultować z lekarzem.

Dawkowanie Efferalgan Codeine - osoby w podeszłym wieku

Lek należy stosować ostrożnie u pacjentów w podeszłym wieku, gdyż mogą oni wykazywać znacznie większą wrażliwość na opioidowe leki przeciwbólowe o działaniu również przeciwgorączkowym.

Dawka dobowa w przypadku stosowania leku u osób starszych powinna wynosić połowę dawki, która zazwyczaj przeznaczona jest dla osób dorosłych. Jednorazowo 1 tabletka musująca powinna być zatem przełamana na pół; w razie konieczności i w momencie, gdy nie stwierdzono objawów wstrząsu anafilaktycznego, można z powodzeniem zwiększyć dawkę kodeiny oraz paracetamolu.

Efferalgan Codeine – przeciwwskazania w zastosowaniu leków przeciwbólowych

Jak w przypadku wielu preparatów, tak również lek Efferalgan codeine nie powinien być przyjmowany przez wszystkich. Szczególnym przeciwwskazaniem do przyjmowania tych tabletek musujących jest nadwrażliwość na którykolwiek składnik leku - zarówno na paracetamol, kodeinę, jak i wszystkie substancje pomocnicze.

Lek należy stosować ostrożnie u pacjentów, który mają niewydolność oddechową, astmę oskrzelową, czy niedoczynność tarczycy. W przypadku, gdy pacjenci mają problemy z zaburzeniami czynności wątroby, należy zachować ostrożność i skontaktować się z lekarzem. Podobnie w przypadku nietolerancji laktozy, problemami z nerkami, fenyloketonurią oraz mokrym kaszlem.

Przyjmowanie leku Efferalgan codeine z innymi lekami przeciwbólowymi, takimi jak te działające na ośrodkowy układ nerwowy powinno być skonsultowane bezpośrednio z lekarzem prowadzącym danego pacjenta. Podobnie w przypadku, gdy chory stosuje leki przeciwhistaminowe, leki przeciwlękowe, leki przeciwdepresyjne, a także leki przeciwpadaczkowe oraz leki przeciwnadciśnieniowe. Należy poinformować lekarza również o lekach, które dostępne są bez recepty. Przyjmowanie równocześnie kilku substancji czynnych może bowiem zmniejszać przeciwbólowe działanie kodeiny bądź też wywołać ciężkie zaburzenia czynności wątroby.

Efferalgan codeine a alkohol

W momencie, gdy pacjet rozpoczyna terapię lekiem Efferalgan codeine, nie należy pić alkoholu. Przewlekła choroba alkoholowa jest przeciwwskazaniem do stosowania tego leku, gdyż może pojawić się wówczas zwiększenie ryzyka toksyczności. Alkohol może również nasilać depresyjne działanie kodeiny, zatem należy go całkowicie odstawić, aby uniknąć działań niepożądanych.

Czy można stosować lek Efferalgan codeine w ciąży?

Nie powinno się stosować tego leku w pierwszym trymestrze ciąży. W kolejnych miesiącach ciąży tabletki można przyjmować jedynie wówczas, gdy jest to konieczne. Preparatu nie powinny również stosować kobiety, które karmią piersią.

Przeciwwskazania wynikające z przyjmowania paracetamolu

Paracetamolu zawartego w leku Efferalgan codeine nie powinny przyjmować osoby, które mają ciężkie zaburzenia czynności wątroby bądź ciężką niewydolność nerek. Przeciwwskazaniem jest także choroba alkoholowa, leczenie inhibitorami MAO (a także w okresie do czternastu dni po zakończeniu takiego leczenia), jak również jednoczesne stosowanie innych leków przeciwbólowych o działaniu agonistycznoantagonistycznym - na przykład buprenorfiną, butorfanolem, nalbufiną, nalorfiną, pentazocyną.

Przeciwwskazania wynikające z obecności kodeiny

Substancji tej nie powinny przyjmować osoby, które mają niewydolność oddechową, bez względu na jej nasilenie. Kodeina ma bowiem depresyjne działanie na ośrodki oddechowe, co może jeszcze bardziej pogłębić stan chorobowy, a także wywołać niewystępujące wcześniej dolegliwości.

W związku z toksycznością leków opioidowych kodeiny nie powinny przyjmować dzieci w wieku poniżej dwunastu lat - zwłaszcza z powodu nieprzewidywalnego metabolizmu kodeiny do morfiny.

Leku nie powinny przyjmować także dzieci po zabiegu usunięcia migdałków podniebiennych lub gardłowych w ramach leczenia zespołu obturacyjnego bezdechu śródsennego, gdyż stosowanie kodeiny może wywołać zagrażające życiu działania niepożądane.

Przy astmie oskrzelowej lub niewydolności oddechowej leki tego typu również nie są wskazane. Opioidy mogą bowiem dawać objawy uwalniania histaminy, które są naprawdę uciążliwe i trudne do wyeliminowania. Leku Efferalgan codeine nie mogą także przyjmować osoby, które mają bardzo szybki metabolizm związany z enzymem CYP2D6. Substancje czynne tego typu mogą bowiem zwiększać hamowanie czynności jelit. Warto jeszcze raz podkreślić, że dzieci w wieku poniżej 12 lat nie powinny przyjmować leku Efferalgan codeine w związku z toksycznością leków opioidowych.

Efferalgan Codeine – działania niepożądane

Jak wiele innych preparatów, tak również Efferalgan codeine może wywoływać działania niepożądane - nawet jeśli dawka dobowa paracetamolu - uwzględniając masę ciała dziecka, nie jest przekroczona. Wpływ na to może mieć stosowanie dawki dobowej większej niż zalecana przez lekarza prowadzącego danego pacjenta. Skutki uboczne mogą pojawić się u każdego, bez względu na jego wiek czy stan zdrowia, chociaż niektóre schorzenia mogą oczywiście je znacząco nasilać.

Jako najczęściej występujące działania niepożądane wymienia się nudności i wymioty, uszkodzenia nerek, zawroty głowy, senność, zaparcia oraz bezdech. Rzadziej z kolei pojawiają się takie skutki uboczne, jak wysypka, rumień, obrzęk twarzy, pokrzywka, zapaść, zatrzymanie moczu czy zwiększenie potliwości, obniżenie ciśnienia tętniczego krwi bądź skurcz oskrzeli. Bardzo rzadko zaobserwowano u pacjentów przyjmujących lek tego typu zmiany obrazu krwi, które widoczne są w badaniach. Warto jeszcze dodać, że na wystąpienie działań niepożądanych wpływ mogą mieć również inne leki stosowane równocześnie z Efferalgan codeine.

Jako inne działania niepożądane, które również mogą pojawić się przez stosowanie dawki dobowej większej niż było to zalecane, wymienia się między innymi zapalenie trzustki, osłabienie, złe samopoczucie, zapalenie wątroby, zwiększony poziom fosfatazy alkalicznej we krwi, rabdomiolizę, naprzemienne skurcze i rozkurcze mięśni, parestezje, omdlenia, drżenie, stan splątania, nadużywanie leków, lekozależność, halucynacje czy obniżenie ciśnienia tętniczego krwi.

W przypadku osób w podeszłym wieku, które stosują lek Efferalgan codeine, należy zachować ostrożność. Tacy pacjenci mogą bowiem wykazywać zwiększone ryzyko wystąpienia działań niepożądanych, które związane jest z leczeniem opioidami. Mają one bowiem depresyjne działanie na układ oddechowy, a także mogą powodować zaparcia. W takiej sytuacji warto rozważyć zmniejszenie dawki kodeiny już od pierwszej tabletki. Jeżeli pacjenci przyjmują dodatkowo inne preparaty - na przykład niesteroidowe leki przeciwzapalne, wówczas ryzyko wystąpienia działań niepożądanych jest znacznie większe.

Efferalgan Codeine – środki ostrożności

Długotrwałe leczenie lekiem Efferalgan codeine może powodować uzależnienie od substancji czynnych tego leku i powodować zespół odstawienia - na przykład po nagłym przerwaniu podawania leku. W zakończeniu leczenia tymi lekami konieczna będzie opieka lekarza, który pomoże pacjentowi uporać się z ewentualnymi skutkami zespołu odstawiennego. Nie należy zatem stosować leku Efferalgan codeine przez dłuższy czas, gdyż może on prowadzić do uzależnienia. Szczególnie powinny się go wystrzegać osoby uprawiające sport, gdyż preparat ten może generować pozytywny wynik testów antydopingowych.

Opisywany lek zawiera paracetamol oraz kodeinę, która jest opioidowym lekiem przeciwbólowym. Nie należy zatem jednocześnie stosować innych leków, które zawierają właśnie te składniki, gdyż może wówczas dojść do stosowania dawki dobowej większej niż jest to pierwotnie wskazane przez lekarza prowadzącego.

Opioidowy lek przeciwbólowy nie powinien być stosowany w dawce większej, niż było to zalecone przez lekarza. Istnieje bowiem ryzyko toksyczności opioidów związane z kodeiną, a także uszkodzenia wątroby na skutek zbyt dużej dawki paracetamolu. Objawy takiego schorzenia pojawiają się po jednym lub dwóch dniach od przedawkowania leków zawierających paracetamol. Maksymalne ich nasilenie pojawia się zazwyczaj po trzech lub czterech dniach.

Paracetamol może również wywołać u pacjenta ciężkie reakcje skórne - na przykład zespół Stevensa-Johnsona, osutkę krostkową, a także toksyczne martwicze oddzielanie się naskórka. Jakiekolwiek reakcje skórne powinny być jak najszybciej zgłoszone lekarzowi pierwszego kontaktu, gdyż mogą one prowadzić do bardzo poważnych powikłań.

Ryzyko toksyczności opioidów związane z metabolizmem kodeiny w morfinę może powodować w niektórych przypadkach działania niepożądane. Opioidy działają na ośrodkowy układ nerwowy, zatem mogą powodować ciężką, a przede wszystkim zagrażającą życiu depresję oddechową, czyli całkowite zahamowanie czynności oddechowej. Może ona wystąpić zwłaszcza u osób, które przyjmują dodatkowo trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne oraz leki zwiększające metabolizm wątrobowy. Dolegliwości tego typu mogą także wystąpić u osób, które posiadają takie uwarunkowania genetyczne.

Stosowanie leku wyklucza spożywanie alkoholu oraz leków, które zawierają tego typu substancje. Występuje bowiem zwiększone ryzyko wystąpienia toksycznego uszkodzenia wątroby. Nie należy pić alkoholu również z uwagi na nasilenie działania kodeiny.

Szczególną ostrożność podczas przyjmowania paracetamolu należy zachować wówczas, gdy pacjent ma zaburzenia czynności wątroby oraz nerek, niedobór dehydrogenazy glukozo-6-fosforanowej, przewlekłą chorobę alkoholowa, jadłowstręt, długotrwałe niedożywienie, małe rezerwy glutationu w wątrobie, odwodnienie organizmu lub oligemię.

Kodeiny nie powinny przyjmować również dzieci i młodzież w celu złagodzenia bólu po zabiegu usunięcia migdałków podniebiennych bądź gardłowych w związku z zespołem obturacyjnego bezdechu śródsennego.

Kodeiny nie powinny również stosować dzieci z zaburzeniami oddychania, gdyż może to prowadzić do nasilenia objawów toksyczności morfiny. Należy zachować ostrożność również w przypadku pacjentów z padaczką, gdyż leki te obniżają znacząco próg drgawkowy. Warto jeszcze dodać, że długotrwałe stosowanie leków przeciwbólowychzwiększa ryzyko bólu głowy, które jest spowodowane właśnie nadużywaniem leku. Inne preparaty - na przykład leki przeciwhistaminowe, a także leki przeciwdepresyjne (w tym również leki przeciwlękowe oraz leki nasenne) i leki przeciwnadciśnieniowe mogą zmniejszać przeciwbólowe działanie kodeiny oraz spowodować zmniejszenie skuteczności paracetamolu.

Jednym z częściej pojawiającyjch się skutków ubocznych są również zaparcia. Mogą one być niestety oporne na środki przeczyszczające. W takiej sytuacji konieczne będzie monitorowanie czynności jelit. W przypadku pacjentów z chorobami dróg żółciowych należy również zachować ostrożność, gdyż lek może powodować hamowanie odruchu oddawania moczu.

W leku Efferalgan codeine znajduje się także benzoesan sodu, który może wykazywać niewielkie działanie drażniące skórę, a także oczy i błony śluzowe. Substancja tego typu może również zwiększać ryzyko wystąpienia żółtaczki u tych niemowląt, których matki stosowały benzoesan sodu w ciąży.

Efferalgan Codeine – przedawkowanie

Efferalgan codeine to lek, który należy stosować wyłącznie zgodnie z zaleceniami lekarza. Inne leki stosowane w przypadku chorowania na różnego rodzaju schorzenia, powinny być także omówione ze specjalistą. Istotne są przede wszystkim trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne, a także leki przeciwdepresyjne innego rodzaju.

W razie konieczności dawkę można powtarzać, jednak nie należy nigdy przekraczać zalecanej dawki dobowej - nawet w razie wystąpienia intensywnego bólu. Przedawkowanie jest bowiem bardzo groźne - zwłaszcza dla osób, które są w podeszłym wieku, a także są długotrwale niedożywione, mają chorobę alkoholową, chorobę wątroby, a także przjymują leki indukujące enzymy wątrobowe. Osoby takie są bowiem narażone na silne uszkodzenie wątroby.

Objawy przedawkowania leku mogą występować już w ciągu kilku minut. Pojawiają się wówczas nudności, wymioty, jadłowstręt, bladość, nadmierna potliwość, a także ogólne osłabienie i senność. Mogą one ustąpić następnego dnia, jednak wówczas i tak rozwija się uszkodzenie wątroby. Może ono dawać o sobie znać poprzez rozpieranie w nadbrzuszu, a także nawracającymi nudnościami i żółtaczką.

W momencie, gdy pacjent przedawkuje paracetamol - przyjmie jednorazowo 10 tabletek, co jest równoważne 5 g paracetamolu, należy koniecznie sprowokować wymioty. Czynność ta może być pomocna jedynie wtedy, gdy od przyjęcia tak dużej ilości tabletek nie upłynęło więcej czasu niż godzina. W tym momencie warto podać choremu także od 60 do 100 g węgla aktywowanego, najlepiej rozmieszanego z wodą. W razie rozwijających się objawów, pacjenta należy niezwłocznie przewieźć na najbliższy szpitalny oddział ratunkowy.

Jeżeli chodzi o kodeinę, to w razie konieczności dawkę można powtarzać także i w tym przypadku. Nie należy jednak pod żadnym pozorem przekraczać całkowitej dawki dobowej - nawet mimo nasilonego bólu; dawka dobowa jest wyraźnie określona przez lekarza. Głównymi objawami przedawkowania kodeiny są przede wszystkim ostre zahamowanie ośrodka oddechowego. Na skutek takiego schorzenia może pojawić się sinica, zahamowanie czynności oddechowej, spłycenie oddechu, a także inne dolegliwości. Objawy charakterystyczne dla przedawkowania kodeiny to także te związane z ośrodkowym układem nerwowym - ból głowy, wymioty, zatrzymanie moczu, spowolnienie pracy jelit, obniżenie ciśnienia tętniczego, a także bradykardia.

W przypadku przyjęcia zbyt dużej ilości kodeiny może również dojść do zwolnienia czynności serca; może pojawić się również senność, wysypka, wymioty, świąd skóry, obrzęk płuc, przerwy w oddychaniu, drgawki, jak również objawy uwalniania histamiany - zwłaszcza zaczerwienienie i obrzęk twarzy, pokrzywka, zapaść, zatrzymanie moczu.

Jeśli chodzi o przedawkowanie kodeiny u dzieci, to progowa dawka toksyczna wynosi 2mg/kg mc, która podana jest jednorazowo. Występuje wówczas zmniejszona częstość oddechów, przerwy w oddychaniu, drgawki, zwężenie źrenic, jak również objawy uwalniania histaminy - zaczerwienienie i obrzęk twarzy, pokrzywka, zapaść, zatrzymanie moczu.

Co robić w sytuacji przedawkowania kodeiny przez pacjenta? Osobę taką należy jak najszybciej przewieźć do szpitala, gdzie jej oddech będzie musiał być kontrolowany - pracownicy szpitala mogą w razie potrzeby zastosować wspomaganie oddychania; zdarza się, że konieczna będzie tlenoterapia, a także inne leczenie objawowe. Lekarz zdecyduje czy należy podać pacjentowi odtrutkę. To substancja nalokson, która odwraca działanie opioidów oraz znosi wszelkie reakcje spowodowane właśnie nimi.

Efferalgan Codeine - interakcja z innymi lekami

Efferalgan codeine to lek, który może wchodzić w interakcję z innymi specyfikami. Zanim zacznie się stosować lek wrazie wystąpienia intensywnego bólu, należy zgłosić lekarzowi wszelkie inne preparaty, które są przyjmowane na co dzień.

Substancje zawarte w leku, czyli paracetamol oraz kodeina mogą wchodzić w interakcję z takimi lekami, jak inhibitory MAO, leki zawierające salicylamid (to także lek przeciwbólowy), leki przeciwpadaczkowe, barbiturany, ryfampicyna, a także izoniazyd oraz zydowudyna, czyli leki przeciwwirusowe. Mogą one bowiem prowadzić do uszkodzenia wątroby nawet podczas stosowania zalecanych dawek paracetamolu. Leki zwiększające metabolizm wątrobowy również powinny być konsultowane z lekarzem, tak samo jak doustne leki przeciwzakrzepowe, niesteroidowe leki przeciwzapalne oraz agoniści i antagoniści morfiny, czyli inne opioidowe leki przeciwbólowe.

Efferalgan codeine należy stosować ostrożnie u pacjentów, którzy przyjmują leki działające hamująco na na układ nerwowy. Mowa tu o lekach przeciwdepresyjnych, selektywnych inhibitorach zwrotnego wychwytu serotoniny, inhibitorach monoaminooksydazy, trójbenzodiazepinach, a także lekach nasennych. W tym zestawieniu wymienia się często także trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne. Mogą one bowiem nasilać depresyjne działanie kodeiny na cały ośrodkowy układ nerwowy.

Konsultacja ze specjalistą

Lek Efferalgan codeine jest preparatem dostępnym wyłącznie na receptę. Połączenie paracetamolu z kodeiną może uśmierzyć silny ból, ale w niektórych przypadkach wywołuje naprawdę uciążliwe objawy niepożądane. Nie powinno się zatem przyjmować tego typu leku bez konsultacji z lekarzem - zwłaszcza, że do jego przepisania niezbędna jest konkretna diagnoza oraz ocena stanu zdrowia pacjenta, którą powinien przeprowadzić specjalista.

W razie silnego bólu wizyta u lekarza jest niezbędna. Niestety zdarza się często, że nawet spotkanie z lekarzem prowadzącym jest oddalone w czasie. Kolejki do lekarzy są obecnie bardzo długie, a w niektórych przypadkach - zwłaszcza, gdy pacjent odczuwa silny ból, tak długie czekanie nie wchodzi w grę. Co zatem zrobić w takiej sytuacji? Na pewno nie powinno przyjmować się leków bez recepty, które mogą nie przynieść ulgi, ale zaszkodzić pacjentowi. Najlepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z naszej oferty, która przypadła do gustu już wielu pacjentom z całej Polski. Proponujemy wszystkim zainteresowanym wizytę przez internet, która umożliwia nie tylko zdobycie odpowiednich leków, ale również porozmawianie ze specjalistą, który posiada ogromne doświadczenie w wybranej dziedzinie.

Wizyta przez internet

W czasie takiej konsultacji lekarz przeprowadzi z pacjentem szczegółowy wywiad na temat jego stanu zdrowia, a także zleci ewentualne badania, które należy wykonać. Na podstawie takich informacji będzie w stanie postawić diagnozę, a także znaleźć najlepszą z możliwych form leczenia pacjenta. W przypadku silnego bólu, lek Efferalgan codeine przepisywany jest dość często. Lekarz każdorazowo poinformuje pacjenta o dawce, jaką powinien przyjmować. W razie konieczności dawkę można powtarzać; nie należy jednak przekraczać całkowitej dawki dobowej, gdyż taka sytuacja może być po prostu niebezpieczna. Warto jeszcze dodać, że równoczesne stosowanie paracetamolu z innymi lekami jest niewskazane, zatem pacjent powinien poinformować lekarza w czasie wizyty online o wszystkich stosowanych równocześnie lekach. Specjalista wskaże również możliwe skutki uboczne, a także powie szczegółowe co robić, gdy taka sytuacja pojawi się u danego pacjenta.

Recepta online

Podczas takiej wizyty lekarz może również wystawić dla pacjenta receptę online. Dokument tego typu upoważnia każdego pacjenta do wykupienia niezbędnych leków w dowolnej aptece. Recepta taka ma dokładnie taką samą moc, co wystawiona w gabinecie u lekarza przyjmującego stacjonarnie. Pacjenci w czasie wizyty online nie muszą jednak czekać kilku dni na podanie numeru recepty, gdyż wszystko wydarza się podczas jednego spotkania.

Warto jeszcze dodać, że wizyta internetowa zawsze przebiega w komfortowych warunkach, zatem pacjent nie musi niczym się stresować. Poradę można odbyć w dowolnym dla siebie miejscu - jedynym warunkiem jest dostęp do internetu.

Z oferty porady internetowej skorzystało już wielu pacjentów. Wizyta taka nie trwa długo i pozwala zaoszczędzić czas - nie tylko na dojeździe do przychodzi, ale również na oczekiwaniu na wizytę u danego specjalisty. Proponujemy swoim klientom lekarzy z różnych dziedzin, którzy posiadają ogromne doświadczenie i ugruntowaną wiedzę. Z pewnością będą zatem w stanie pomóc każdemu pozbyć się uciążliwych dolegliwości związanych z posiadanym stanem chorobowym.

Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację