Duphaston
Wypełnij wywiad, opłać konsultację, kod do
Wszystko załatwisz w trzech prostych krokach
Wypełnij wywiad, opłać konsultację, kod do
Dostępność |
na receptę |
Wskazania |
nieregularne miesiączki, endometrioza, niepłodność, zespół napięcia przedmiesiączkowego |
Postać |
tabletki powlekane |
Dawka |
10 mg |
Substancja czynna |
dydrogesteron |
Ulotka do pobrania |
Środek farmakologiczny Duphaston dostępny jest w jednym wariancie opakowania, które zawiera 20 tabletek powlekanych. Cena leku zależy od marży narzuconej przez daną aptekę. Duphaston nie podlega refundacji na żadnym poziomie bez względu na wskazanie medyczne. Uśredniona cena preparatu to:
Duphaston to doustny lek hormonalny w postaci tabletek powlekanych. Swoje działanie opiera na substancji czynnej dydrogesteronie. W każdej tabletce znajduje się 10 mg substancji aktywnej. Klasyfikowana jest ona jako syntetyczny hormon sterydowy, który wykazuje działanie podobne do naturalnego progesteronu. Lek przeznaczony jest do stosowania u dorosłych kobiet i o konieczności jego przyjmowania decyduje lekarz prowadzący. Wcześniej przeprowadza dokładne badanie pacjentki.
Przyjmowanie tabletek Duphaston rekomendowane jest w takich wskazaniach medycznych jak:
Ponadto preparat stosuje się w celu zminimalizowania ryzyka poronienia oraz w leczeniu objawów przekwitania. To hormonalna terapia zastępcza (HTZ).
Jak działa Duphaston? Substancja czynna dydrogesteron wykazuje szerokie spektrum działania. Pomaga w regulowaniu prawidłowej czynności układu płciowego kobiety. Ponadto zwiększa jej ochronę przed ryzykiem rozrostu endometrium i ryzykiem wystąpienia raka endometrium. Kolejnym wskazaniem medycznym jest leczenie bezpłodności związanej z niewydolnością ciałka żółtego.
Lek Duphaston nie ma zamienników, które zawierają substancję czynną dydrogesteron w takiej samej postaci. Nie ma również leków podobnych do tego środka, które wykazywałyby tożsame działanie.
Podstawowym składnikiem leku Duphaston jest dydrogesteron, którego w każdej tabletce jest 10 mg. Pozostałe składniki preparatu to: skrobia kukurydziana, hypromeloza, laktoza jednowodna, stearynian magnezu, krzemionka koloidalna bezwodna, Opadry Y-1-7000 (dwutlenek tytanu E171, makrogol 400 i hypromeloza).
Lek Duphaston należy stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. Nie wolno przyjmować większej niż zalecana dawki leku, ponieważ nie wpływa to korzystnie na skuteczność leku Duphaston i może powodować działania niepożądane związane z przedawkowaniem substancji czynnej. Tabletki należy połykać w całości, popijając wodą niezależnie od posiłków. Jeżeli lekarz przepiszę więcej niż jedną tabletkę na dobę, to należy ich przyjmowanie rozłożyć na cały dzień (rano i wieczór). Rekomenduje się stosowanie leku codziennie o tej samej porze, co pozwoli na uregulowanie gospodarki hormonalnej w organizmie pacjentki.
Dawkowanie preparatu ustalane jest indywidualnie i zależy m.in. od wskazania medycznego. Poniżej podano standardowe dawki leku w zależności od schorzenia:
W przypadku leku Duphaston stosowanego w leczeniu objawów menopauzy w ramach hormonalnej terapii zastępczej dawkowanie wygląda następująco;
Jeżeli leczenie nie daje zamierzonych rezultatów, to lekarz może podjąć decyzję o zwiększeniu dawki do 2 tabletek na dobę.
Preparatu Duphaston nie należy stosować u kobiet w ciąży oraz w okresie karmienia piersią. W przypadku ciężarnych pacjentek występuje zwiększone ryzyko wystąpienia wrodzonych wad u dziecka, w tym m.in.: spodziectwa. Lekarz może podjąć decyzję o wdrożeniu Duphaston u kobiety w ciąży, jednak korzyści z tym związane muszą znacznie przewyższać ewentualne ryzyko. Lek w określonych przypadkach wdraża się u kobiet ciężarnych po to, aby regulować niedobór progesteronu i zminimalizować ryzyko poronienia zagrażającego lub nawykowego.
Substancja czynna leku Duphaston może przenikać do mleka matki. W związku z tym nie powinno się stosować tego preparatu w czasie karmienia piersią. Jeżeli jest to niezbędne, to należy przerwać karmienie mlekiem matki ze względów bezpieczeństwa.
W czasie przyjmowania leku Duphaston mogą występować skutki uboczne. Nie dotyczą one każdej pacjentki. Ich rodzaj oraz skala nasilenia zależą od indywidualnych predyspozycji organizmu. Należy przestać przyjmować lek Duphaston i natychmiast skontaktować się z lekarzem, jeżeli wystąpią takie objawy jak:
zaburzenia wątroby (np. zażółcenie białek oczu, skóry, ból żołądka, złe samopoczucie);
obrzęk skóry w okolicach twarzy i gardła (możliwe trudności w oddychaniu);
reakcje alergiczne (trudności w oddychaniu, biegunka, wymioty czy też niskie ciśnienie krwi).
Ponadto w trakcie terapii odnotowano jeszcze takie skutki uboczne jak m.in.:
Przed rozpoczęciem przyjmowania leku Duphaston należy dokładnie zapoznać się z ulotką dołączoną do opakowania przez producenta oraz z postępowaniem w przypadku wystąpienia działań niepożądanych. Potencjalne skutki uboczne zostały wypisane na ulotce.
Istnieją określone przeciwwskazania do wdrażania tego preparatu w terapii. Nie należy przyjmować leku Duphaston w przypadku uczulenia na substancję czynną lub jakikolwiek inny składnik leków. Inne przeciwwskazania to:
Ponadto w określonych sytuacjach należy zachować szczególne środki ostrożności. Dotyczy to pacjentek, u których występują lub występowały takie stany zdrowotne jak:
Jeżeli krwawienia z pochwy utrzymują się długotrwale, w tym po zakończeniu leczenia, to należy natychmiast skontaktować się z lekarzem. Aby trafnie wskazać przyczynę krwawienia, warto przeprowadzić dokładne badania. W ten sposób sprawdza się też, czy u pacjentki występuje rak błony śluzowej macicy. Leku nie powinno się podawać u kobiet poniżej 18. roku życia, ponieważ nie ma potwierdzonych badań dotyczących stosowania go w tej grupie wiekowej.
Obowiązkiem pacjentki jest poinformowanie lekarza o wszystkich przyjmowanych obecnie lub w niedalekiej przeszłości środkach farmakologicznych. Lek Duphaston może wchodzić z nimi w interakcje i wzajemnie zmieniać swoje działanie. Inne leki mogą zmniejszać skuteczność leku Duphaston i niekorzystnie wpływać na prowadzoną terapię. Szczególną uwagę należy zwrócić na takie preparaty jak:
Wszystkie te substancje zostały wymienione w ulotce leku Duphaston. Pacjentka powinna dokładnie się z nią zapoznać i wszelkie wątpliwości skonsultować z lekarzem lub farmaceutą.