Depratal
Wypełnij wywiad, opłać konsultację, kod do
Wszystko załatwisz w trzech prostych krokach
Wypełnij wywiad, opłać konsultację, kod do
Lek dostępny jest tylko na receptę. Stosuje się go w leczeniu depresji, zaburzeń lękowych uogólnionych oraz bólu w neuropatii cukrzycowej. Zazwyczaj nie stosuje się go u pacjentów poniżej 18. roku życia.
Dostępność: |
na receptę |
Wskazania: |
leczenie depresji, leczenie zaburzeń lękowych uogólnionych, leczenie bólu w neuropatii cukrzycowej |
Postać: |
tabletki dojelitowe |
Dawka: |
30 mg, 60 mg |
Substancja czynna: |
duloksetyna w postaci chlorowodorku |
Tabletki dojelitowe Depratal to inhibitor zwrotnego wychwytu serotoniny (5-HT) i noradrenaliny. Za jego działanie odpowiada substancja czynna duloksetyna w postaci chlorowodorku. Jej działanie polega na zwiększeniu stężenia serotoniny i noradrenaliny w układzie nerwowym. W efekcie obserwuje się poprawę samopoczucia pacjentów, ich uspokojenie, a także łagodzenie bólu. Ze względu na skład i działanie lek Depratal dostępny jest tylko na receptę. Zazwyczaj nie podaje się go u osób niepełnoletnich. Lekarz może podjąć taką decyzję, jednak z zachowaniem najwyższych standardów bezpieczeństwa.
Podstawowe wskazania do stosowania leku Depratal to leczenie u osób dorosłych:
O zasadności zastosowania preparatu Depratal decyduje lekarz prowadzący.
Cena leku Depratal w aptece zależy od kilku czynników. Pod uwagę brany jest wariant opakowania (różne stężenie substancji czynnej oraz ilość tabletek), a także poziom refundacji i marża narzucona przez aptekę. Uśredniona cena leku przy pełnej odpłatności to:
Zgodnie z obowiązującymi przepisami lek Depratal podlega częściowej lub całościowej refundacji. Preparat za darmo otrzymują pacjenci poniżej 18. i powyżej 65. roku życia we wszystkich wskazaniach wymienionych w decyzji. Ponadto w ramach częściowej odpłatności kupują go pozostali pacjenci we wskazaniu: leczenie dużych zaburzeń depresyjnych. Wówczas cena leku po refundacji to:
Podstawowym składnikiem leku Depratal jest duloksetyna w postaci chlorowodorku. Pozostałe składniki to: skrobia kukurydziana, cukier prasowalny, stearynian magnezu, cytrynian trietylu, kwasu metakrylowego i etylu akrylanu kopolimer (1:1), dyspersja 30%, dwutlenek tytanu E171, talk, symetykon (emulsja).
Stosowanie leku Depratal powinno być ustalone przez lekarza. Pacjent musi postępować zgodnie z jego wskazaniami. Dawkowanie różni się w zależności od typu choroby, jej nasilenia oraz indywidualnych predyspozycji pacjenta. Tabletki dojelitowe Depratal należy połykać w całości, popijając wodą.
Standardowe dawkowanie w leczenie depresji i bólu w obwodowej neuropatii cukrzycowej to 60 mg raz na dobę. W przypadku leczenia zaburzeń lękowych uogólnionych stosuje się następujący schemat:
Rekomenduje się stosowanie leku codziennie o tej samej porze. Lek stosuje się tak długo, jak zaleci to lekarz. Nie wolno we własnym zakresie odstawiać leku. Proces ten powinien przebiegać pod kontrolą lekarza. Zbyt szybkie przerwanie stosowania duloksetyny powoduje wystąpienie objawów odstawienia, dlatego należy zachować ostrożność. Nie wolno stosować większej niż zalecana dawki leku Depratal. Nie wpływa to na poprawę skuteczności leczenia i może powodować działania niepożądane.
Nie powinno się stosować leku Depratal u kobiet w ciąży, ponieważ może on wywoływać działania niepożądane i powodować realne zagrożenie dla nienarodzonego dziecka, w tym m.in.: przetrwałe nadciśnienie płucne noworodków, wiotkość mięśni, trudności w karmieniu, napady drgawek, problemy z oddychaniem. Ze strony kobiety może występować nadmierne krwawienie z pochwy. Największe zagrożenie występuje w ostatnim trymestrze ciąży.
Leku Depratal nie powinno stosować się u kobiet w okresie karmienia piersią. Substancja czynna może przenikać do mleka matki i powodować działania niepożądane ze strony dziecka. Jeżeli podawanie leku jest konieczne, to należy przerwać karmienie piersią ze względów bezpieczeństwa.
W trakcie terapii Depratal mogą występować działania niepożądane. Nie dotyczą one każdego pacjenta. Ich rodzaj i nasilenie zależą od indywidualnych predyspozycji organizmu. Zazwyczaj skutki uboczne są łagodne lub umiarkowane i ustępują samoistnie w ciągu kilku tygodni.
Dotychczas obserwowano takie działania niepożądane jak:
Wszystkie odnotowywane skutki uboczne wraz z częstotliwością ich występowania wymieniono w ulotce dołączonej do opakowania. Wszelkie objawy niepożądane należy zgłaszać lekarzowi prowadzącemu.
Istnieją określone przeciwwskazania do stosowania leku Depratal. Nie należy podawać go pacjentom, u których występują:
Każdy przypadek powinien być zdiagnozowany indywidualnie. W określonych sytuacjach należy zachować szczególne środki ostrożności. Dotyczy to zwłaszcza pacjentów, u których występowały lub występują:
W przypadku jakichkolwiek wątpliwości należy skonsultować się z lekarzem prowadzącym lub farmaceutą. Odpowiednie przyjmowanie leku Depratal zmniejsza ryzyko wystąpienia niepokojących działań niepożądanych.
Obowiązkiem pacjenta jest poinformowanie lekarza o wszystkich lekach stosowanych obecnie lub w niedalekiej przeszłości. Jest to związane z tym, że duloksetyna może wchodzić w interakcje z innymi środkami farmakologicznymi, wzajemnie zmieniając swoje działanie. W trakcie terapii z lekiem Depratal nie wolno stosować jednocześnie:
Ponadto należy poinformować lekarza o przyjmowaniu takich środków jak m.in.:
Wszystkie te substancje wraz z potencjalnymi interakcjami zostały wymienione w ulotce dołączonej do opakowania. Pacjent powinien dokładnie się z nią zapoznać i wszelkie wątpliwości konsultować z lekarzem.
Do zamienników leku Depratal należą preparaty, które zawierają duloksetynę w tej samej postaci i w odpowiedniej dawce. Wśród nich wymienia się takie środki jak m.in.: Dulofor, Dulsevia, Duloxetine Mylan i Dutilox. Wszystkie te leki dostępne są na receptę.