Debridat
Wypełnij wywiad, opłać konsultację, kod do
Wszystko załatwisz w trzech prostych krokach
Wypełnij wywiad, opłać konsultację, kod do
Dostępny jest tylko na receptę w postaci tabletek powlekanych lub granulatu do sporządzania zawiesiny doustnej. Substancją czynną preparatu jest trimebutyna. Lek stosuje się u osób dorosłych, młodzieży i dzieci.
Dostępność: |
na receptę |
Wskazania: |
leczenie objawowe bólu związanego z zaburzeniami czynnościowymi przewodu pokarmowego i dróg żółciowych, zaburzenia czynności prewodu pokarmowego |
Postać: |
tabletki powlekane lub granulat do sporządzania zawiesiny doustnej |
Dawka: |
100 mg lub 4,8 mg/ml |
Substancja czynna: |
trimebutyna |
Preparat Debridat reguluje motorykę przewodu pokarmowego. Stosowany jest w leczeniu objawowym bólu związanego z zaburzeniami czynnościowymi przewodu pokarmowego i dróg żółciowych. O zasadności przyjmowania tego leku decyduje lekarz prowadzący, dlatego Debridat dostępny jest tylko na receptę. Można stosować go u osób dorosłych, młodzieży i dzieci.
Za działanie leku odpowiada substancja czynna trimebutyna. Po dostaniu się do organizmu wiąże się ona z receptorami dla enkefaliny w ścianie jelit. Dzięki temu reguluje perystaltykę całego przewodu pokarmowego, w tym m.in.: proces opróżniania żołądka, napięcie dolnego zwieracza przełyku oraz perystaltykę jelita cienkiego i okrężnicy. Działanie leku zależy m.in. od stanu czynnościowego przewodu pokarmowego.
Wskazania medyczne do stosowania leku Debridat to:
Uśrednione ceny leku Debridat to:
Cena leku Debridat zależy od marży narzuconej przez daną aptekę oraz wybranej postaci preparatu. Zgodnie z obowiązującymi przepisami środek ten nie podlega refundacji na żadnym poziomie niezależnie od wieku pacjenta czy też wskazania medycznego.
Jako zamienniki leku Debridat traktowane są preparaty zawierające taką samą substancję czynną w tej samej postaci. Wśród nich wymieniane są m.in.: Ircolon, Debretin i Tribux. Do leków o podobnym działaniu klinicznym zaliczane są m.in.: Debretin Forte, Ircolon Forte, Tribux Forte czy Emanera.
Skład leku różni się w zależności od jego postaci. W obu wariantach substancją czynną jest trimebutyna. Substancje pomocnicze w tabletkach powlekanych to: żelowana skrobia kukurydziana, laktoza jednowodna, kwas winowy, glikolan sodowy skrobi, stearynian magnezu, dwutlenek krzemu, dwutlenek tytanu, makrogol 4000, hypromeloza 15 mPa.s. Granulat do sporządzania zawiesiny doustnej poza substancją czynną zawiera: naturalny zapach pomarańczowy, żółcień pomarańczową, polisorbat 80 i sacharozę.
Lek należy stosować zgodnie z zaleceniami lekarza w podaniu doustnym. Preparat w postaci tabletek przeznaczony jest tylko dla osób dorosłych. Standardowa dawka to 1 tabletka 100 mg trzy razy na dobę. W wyjątkowych przypadkach lekarz może dwukrotnie zwiększyć dawkę i podawać lek Debridat wg schematu: 2 tabletki 100 mg 3 razy na dobę.
Lek w postaci zawiesiny doustnej można stosować u osób dorosłych, młodzieży i dzieci. Stosowanie leku Debridat powinno być zgodne z zaleceniami. Standardowa dawka zawiesiny u osób dorosłych to 15 ml trzy razy na dobę. W przypadku dzieci i młodzieży stosuje się dawkę odpowiadającą 1 ml/kg mc. na dobę w 2-3 dawkach podzielonych. Maksymalna dawka dobowa u dzieci i młodzieży o masie ciała powyżej 45 kilogramów to 45 ml na dobę. Leku nie powinno podawać się u dzieci o niższej masie ciała.
Nie wolno stosować większej niż zalecana dawki leku Debridat. Nie wpływa to na wzrost skuteczności leczenia i może powodować działania niepożądane związane z przedawkowaniem substancji czynnej. Podczas stosowania preparatu zachowaj ostrożność i postępuj zgodnie z wytycznymi lekarza prowadzącego.
Nie powinno się stosować leku Debridat u kobiet w ciąży oraz w okresie karmienia piersią. Jeżeli lekarz podejmie decyzję o wdrożeniu preparaty u kobiety ciężarnej, to korzyści z tym związane muszą znacznie przewyższać ewentualne ryzyko.
Jeżeli lekarz przepisze środek kobiecie w okresie laktacji, to kobieta powinna przerwać karmienie piersią ze względów bezpieczeństwa. Substancja czynna może przenikać do mleka matki i powodować działania niepożądane ze strony karmionego dziecka.
W trakcie terapii z Debridat mogą występować skutki uboczne. Nie dotyczą one każdego pacjenta. Rodzaj i nasilenie działań niepożądanych zależą od indywidualnych predyspozycji organizmu pacjenta. Należy przerwać stosowanie leku i niezwłocznie skontaktować się z lekarzem, jeżeli u pacjenta wystąpią skórne reakcje alergiczne. Ponadto odnotowywano takie skutki uboczne jak m.in.:
Wszelkie niepokojące symptomy należy zgłaszać lekarzowi prowadzącemu. Wszystkie skutki uboczne wraz z częstotliwością ich występowania zostały wypisane w ulotce dołączonej do produktu leczniczego.
Przed zastosowaniem preparatu Debridat należy dokładnie zapoznać się z ulotką dołączoną do produktu leczniczego. Nie wolno stosować leku w przypadku nadwrażliwości na substancję czynną lub którykolwiek składnik preparatu. Ponadto w określonych sytuacjach należy zachować szczególne środki ostrożności, zwłaszcza w przypadku:
Każdy przypadek powinien być rozpatrywany indywidualnie. Przepisanie leku Debridat poprzedzają dokładne badania diagnostyczne.
Pacjent powinien poinformować lekarza o wszystkich stosowanych obecnie lub w niedalekiej przeszłości lekach. Wszystko po to, aby kontrolować ich łączenie i zadbać o zachowanie najwyższych standardów bezpieczeństwa prowadzonej terapii. Zaobserwowano, że podawanie jednocześnie trimebutyny i zotepiny zwiększa działanie antycholinergiczne tej drugiej substancji.