Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację
Wśród leków stosowanych w leczeniu problemów przewodu pokarmowego znajduje się m.in. Debretin. To środek dostępny tylko na receptę i do jego przepisania niezbędne jest odbycie konsultacji medycznej. Podstawowe działanie preparatu Debretin polega na stymulacji perystaltyki przewodu pokarmowego, co korzystnie wpływa m.in. na pracę jelit i okrężnicy. Czym jest lek Debretin, jakie są wskazania do jego zastosowania i przeciwwskazania, a także ewentualne skutki uboczne? Sprawdźmy.

 

Czym jest lek Debretin?

Tabletki powlekane Debretin to środek do stosowania doustnego w ramach regulacji motoryki przewodu pokarmowego. Głównym wskazaniem do jego stosowania są różnego rodzaju zaburzenia czynnościowe przewodu pokarmowego. Swoje działanie środek opiera na substancji czynnej, którą jest melainian trimebutyny, czy też po prostu trimebutyna. Tak jak wspomniano, preparat dostępny jest tylko na receptę i można go stosować na wyraźne wskazanie lekarza prowadzącego. W aptece można zakupić lek Debretin 100 mg w opakowaniach zawierających 30 lub 100 sztuk tabletek.

Skład preparatu debretin

Pacjenci powinni zapoznać się z pełnym składem leku. Przyjmowanie leku jest przeciwwskazane w sytuacji, gdy pacjent jest uczulony na jakikolwiek jego składnik. W jednej tabletce zawiera się 100 mg maleiniany trimebutyny. Ponadto w składzie leku znajdują się: krospowidon, celuloza mikrokrystaliczna, hypromeloza, magnezu stearynian, tytanu dwutlenek, kwas stearynowy. Tabletka Debretin jest koloru białego oraz posiada kreskę dzielącą na środku.

Lek powinien być przechowywany w suchym miejscu, gdzie temperatura powietrza nie przekracza 25 stopni. Preparat przeznaczony jest do stosowania wyłącznie przez osoby dorosłe i powinno się go chronić przed dziećmi.

Działanie leku zależy od stanu czynnościowego przewodu pokarmowego

Mechanizm działania leku zależny jest m.in. od stanu czynnościowego przewodu pokarmowego. Docelowo trimebutyna wchodzi w reakcję wiążącą z receptorami opioidowymi dla enkefaliny, które znajdują się w ścianie jelit. To one odpowiadają za regulację i motorykę jelit oraz całego przewodu pokarmowego. Od receptorów zależą m.in.: proces opróżniania żołądka, napięcie dolnego zwieracza przełyku, czy też perystaltyka okrężnicy i jelita cienkiego.

Co ciekawe lek może oddziaływać na różne receptory w zależności od stanu zdrowia pacjenta i stanu jego układu pokarmowego. Preparat może wykazywać działanie pobudzające perystaltykę jelita cienkiego, jak i hamujące ten proces (w sytuacji wzmożonej pobudliwości ruchowej). Maksymalne stężenie substancji czynnej w organizmie pacjenta odnotowuje się na około 1-2 godzinę po przyjęciu dawki leku. Atutem tego produktu leczniczego jest również łatwe wydalanie z organizmu. Lek wydalany jest razem z moczem.

Podstawowe wskazania do prowadzenia terapii z lekiem Debretin

Lek przeznaczony jest do stosowania tylko u osób dorosłych. Preparat nie powinien być przyjmowany przez dzieci oraz młodzież do 18. roku życia. Głównym wskazaniem do jego zastosowania są zaburzenia w obrębie przewodu pokarmowego. Do podstawowych wskazań należą:

  • zespół jelita drażliwego (zaburzenia motorykę przewodu pokarmowego);

  • zaburzenia czynnościowe (zaparcia, bóle brzucha, stany skurczowe jelit, biegunki).

Przyjmowanie i dawkowanie leku Debretin

Preparat przeznaczony jest do leczenia problemów z przewodem pokarmowym i wydawany jest tylko na receptę. W przypadku kontynuacji terapii z Debretinem możliwe jest otrzymanie e-recepty w ramach zdalnej konsultacji medycznej. To sprawia, że pacjenci z powodzeniem mogą skorzystać z nowoczesnej usługi recepty online.

Dawkowanie leku powinno być indywidualnie ustalane przez lekarza na podstawie badań oraz predyspozycji danego pacjenta, a także jego stanu zdrowia. Tabletkę należy połknąć w całości, popijając szklanką wody. Standardowa dawka u osób dorosłych wynosi trzy tabletki na dobę. W wyjątkowych przypadkach dawkę można zwiększyć, ale zawsze decyduje o tym lekarz. Wówczas może rekomendować przyjmowanie nawet to 6 tabletek na dobę w dawkach podzielonych.

Co gdy pominiesz przyjęcie tabletki?

Jeżeli pacjent zapomniał zażyć lek, to należy zastosować się do wskazań na ulotce dołączonej przez producenta. Nie powinno się uzupełniać pominiętej tabletki. Dalsze leczenie kontynuuje się według harmonogramu.

Przedawkowanie

W przypadku przedawkowania pacjent powinien niezwłocznie skontaktować się z lekarzem prowadzącym. Wówczas niezbędne będzie leczenie objawowe. Będzie uzależnione od tego, czy w wyniku przedawkowania dojdzie do niepokojących objawów.

Lek Debretin dostępny tylko na receptę

Preparat w Polsce dostępny jest tylko na receptę. Obecnie z powodzeniem może być przepisywany również w trakcie zdalnej konsultacji medycznej. Potwierdzono wysokie bezpieczeństwo stosowania preparatu, a ewentualne skutki uboczne są łagodne i nie trwają długo. W związku z tym, korzystając z naszej nowoczesnej usługi recepty online, szybko i sprawnie możesz otrzymać e-receptę na zakup leku. Dokument ten zrealizujesz w dowolnie wybranej aptece w całej Polsce.

Przeciwwskazania do przyjmowania preparatu

Ze względu na swój skład i działanie, lek Debretin nie może być przyjmowany przez każdego. Podstawowym przeciwwskazaniem do stosowania leku Debretin jest uczulenie na substancję czynną lub jakikolwiek składnik pomocniczy. Jeżeli w przeszłości po zastosowaniu preparatu Debretin doszło do reakcji alergicznej, to poinformuj lekarza o tej sytuacji. Wówczas będzie mógł zdecydować o alternatywnej i bezpieczniejszej dla pacjenta terapii. Ponadto nie należy stosować leku u dzieci oraz kobiet w pierwszym trymestrze ciąży.

Skórne reakcje alergiczne i inne potencjalne skutki uboczne

Stosowanie każdego preparatu medycznego może powodować działania niepożądane. Taka sama sytuacja dotyczy także leku Debretin, dlatego przed jego przyjęciem zapoznaj się z ulotką dołączoną do opakowania, bądź skonsultuj się z lekarzem prowadzącym.

Po zażyciu Debretinu działania niepożądane występują rzadko. Do najczęstszych z nich zaliczane są: skórne reakcje alergiczne, zmęczenie, nudności i mdłości. W przypadku wystąpienia działań niepożądanych nie ma konieczności kontaktu z lekarzem prowadzącym. W zdecydowanej większości przypadków skutki uboczne są łagodne i szybko przemijają bez leczenia objawowego.

Debretin a ciąża

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub nie ma pewności co do możliwości posiadania dziecka, powinna skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Debretin może nie mieć wpływu na płód lub dziecko w okresie ciąży. może trwać do momentu pojawienia się wyraźnej potrzeby.

Stosowane leku w ciąży i okresie karmienia piersią

Środka bezwzględnie nie powinno stosować się w pierwszym trymestrze ciąży, ponieważ może powodować zagrożenie dla zdrowia i życia dziecka. Gdy kobieta znajduje się w II lub w III trymestrze ciąży, to preparat może być stosowany tylko w przypadkach zdecydowanej konieczności. Jeżeli nie jest to niezbędne, to terapia powinna rozpocząć się dopiero po porodzie.

Lek można za to bez przeszkód stosować w okresie karmienia piersią. Substancja czynna nie przenika do mleka matki, dlatego nie ma potrzeby przerywania karmienia i odstawiania dziecka od piersi.

Przyjmowanie leku Debretin równocześnie z innymi preparatami

Środek może wchodzić w interakcje z innymi lekami. W związku z tym pacjent powinien poinformować lekarza o ich zażywaniu podczas konsultacji medycznej lub za pomocą dedykowanego formularza w przypadku recepty online.

Jednoczesne podawanie trimebutyny oraz leków zawierających zotepinę, może nasilać działanie przeciwcholinergiczne. Nie należy stosować preparatu także z rizatriptanem, ponieważ wykazuje on wówczas działanie synergiczne przy leczeniu migrenowych i napadowych bólów głowy. Może to także negatywnie wpływać na przewód pokarmowy pacjenta.

Zdolność prowadzenia pojazdów w trakcie stosowania leku Debretin

Przyjmowanie leku Debretin nie wykazuje działania, które mogłoby negatywnie wpływać na zdolność pacjenta do prowadzenia pojazdów lub obsługiwania maszyn i urządzeń.

Recepta online - Debretin

Przygotowaliśmy dla Ciebie nowoczesną usługę zdalnej konsultacji medycznej w postaci recepty online. To wygodne i bezpieczne rozwiązanie, dzięki któremu możesz otrzymać e-receptę na zakup leku Debretin bez wychodzenia z domu. To doskonały wybór dla osób, które żyją szybko lub mają ograniczone możliwości udania się do stacjonarnej poradni medycznej. Recepta online sprawia, że bez wychodzenia z domu możecie zagwarantować sobie dostęp do leków o ograniczonej dostępności, a także zaoszczędzić czas. Od teraz nie ma konieczności udawania się do stacjonarnej poradni po to, aby otrzymać e-receptę na zakup preparatu Debretin.

Na czym polega recepta online?

Recepta online to bardzo wygodne rozwiązanie. Wystarczy, że na naszej stronie wybierzesz interesujące Cię schorzenie, a także preparat. Kolejnym krokiem jest wypełnienie formularza medycznego, gdzie podaje się informacje o swoim stanie zdrowia, ewentualnych uczuleniach, przyjmowanych lekach, prowadzonej terapii, a także ewentualnych dolegliwościach. Po wypełnieniu formularza wystarczy opłacić usługę zdalnej konsultacji medycznej. W odpowiedzi na to lekarz sprawdzi formularz, a także zapozna się z historią medyczną danego pacjenta. Jeżeli uzna to za uzasadnione, to zostanie wystawiona e-recepta na zakup leku Debretin lub innego preparatu w zależności od schorzenia. W przypadku zdecydowanej konieczności lekarz może pokierować do przeprowadzenia specjalistycznych badań.

E-recepta - gdzie ją zrealizować?

W trakcie recepty online sprawdzany jest stan zdrowia pacjenta, a konsultacja medyczna może zakończyć się wystawieniem e-recepty. To elektroniczny dokument, na podstawie którego można kupić leki w dowolnie wybranej aptece w całej Polsce. Od jakiegoś czasu e-recepty stały się obowiązującym dokumentem. Posiadają czterocyfrowy kod, który wystarczy podać farmaceucie. Alternatywą jest kod QR, który znajduje się na papierowym wydruku e-recepty. Wszystkie informacje po recepcie online zostaną wysłane do pacjenta na wskazany adres mailowy lub bezpośrednio SMS-em.

Zapraszamy do skorzystania z naszej usługi recepty online i zapewnienie sobie kontynuacji leczenia ze środkami dostępnymi tylko na receptę. Jeżeli w trakcie przyjmowania leku zauważysz coś niepokojącego, należy skontaktować się z lekarzem prowadzącym. Każdorazowo na pierwszym miejscu stawiamy dobro i bezpieczeństwo pacjentów.

Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację