Emanera
Wypełnij wywiad, opłać konsultację, kod do
Wszystko załatwisz w trzech prostych krokach
Wypełnij wywiad, opłać konsultację, kod do
Dostępność: |
na receptę |
Wskazania |
refluksowa przełyku, choroba wrzodowa żołądka i górnej części jelita z towarzyszącym zakażeniem Helicobacter pylori, choroba wrzodowa żołądka spowodowana przez stosowanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych, przedłużone leczenie po dożylnie stosowanym esomeprazolu, leczenie nadmiaru kwasu w żołądku, zapobieganie nawrotom wrzodu trawiennego |
Postać |
kapsułki dojelitowe twarde |
Dawka |
20 mg, 40 mg |
Substancja czynna |
ezomeprazol |
Ulotka do pobrania |
|
Ulotka do pobrania |
Emanera to inhibitor pompy protonowej, w którego składzie znajduje się substancja czynna ezomeprazol. Ma ona postać dwuwodnej soli magnezowej. Lek ten stosuje się m.in. w celu zmniejszenia wydzielania kwasu żołądkowego, a także w leczeniu objawowy choroby refluksowej przełyku. Ze względu na swój skład i działanie, preparat ten dostępny jest w ograniczonej sprzedaży tylko na receptę.
Lek ma postać kapsułek dojelitowych twardych. W zależności od wybranego wariantu jedna kapsułka może mieć 20 mg lub 40 mg substancji czynnej. Pojedyncze opakowanie zawiera: 24, 56 lub 84 kapsułki.
Cena leku zależy od wybranego wariantu oraz marży narzuconej przez daną aptekę. Poniżej podajemy uśrednione ceny opakowań Emanera w wersji pełnopłatnej:
Kapsułki dojelitowe twarde Emanera podlegają refundacji na poziomie 50% we wszystkich swoich wariantach. Refundacja obejmuje wszystkie medyczne wskazania, które są zgodne z przepisami obowiązującymi od dnia 1 lipca 2023 roku.
Podstawowym składnikiem leku jest substancja czynna ezomeprazol w postaci dwuwodnej soli magnezowej. Pojedyncza kapsułka zawiera 20 mg lub 40 mg tej substancji. Ponadto w każdej kapsułce znajdują się takie substancje pomocnicze jak: skrobia kukurydziana, sacharoza, laurylosiarczan sodu, powidon K30, makrogol 3000, dwutlenek tytanu (E 171), alkohol poliwinylowy, makrogol 6000, ciężki węglan magnezu, talk, kwasu metakrylowego i etylu akrylanu kopolimer (1:1), dyspersja 30%, polysorbat 80 w peletkach, żelatyna, czerwony tlenek żelaza (E 172).
Lek Emanera wpływa na zmniejszone wydzielanie kwasu solnego w żołądku. To główny cel przyjmowania tych tabletek dojelitowych twardych. To niezwykle ważne, ponieważ ograniczona produkcja kwasu solnego w żołądku wskazana jest w leczeniu wielu jednostek chorobowych. To sprawia, że preparat Emanera rekomendowany jest przy wielu schorzeniach.
Podstawowe wskazania kliniczne to przyjmowania leku Emanera u osób dorosłych to:
W przypadku młodzieży powyżej 12. roku życia preparat Emanera stosuje się przy:
Substancją odpowiedzialną za działanie leku jest ezomeprazol. Po dostaniu się do organizmu pacjenta odpowiada za blokowanie ATP-azy K+/H+ w komórkach okładzinowych żołądka. Konsekwencją tego jest skuteczne zmniejszenie wydzielania kwasu solnego w żołądku i jednocześnie zmniejszenie kwasowości soku żołądkowego. Takiego działania wymaga leczenie pacjentów z różnymi problemami medycznymi.
Za każdym razem rekomendowana dawka dla osoby dorosłej ustalana jest indywidualnie przez lekarza. Zależy to od rodzaju choroby, stopnia jej zaawansowania oraz predyspozycji organizmu osoby chorej.
Poniżej przedstawiamy rekomendowane dawki dla osób dorosłych z podziałem na konkretne wskazanie medyczne:
Maksymalna dawka dobowa wynosi 80 mg.
Lek nie powinien być stosowany u dzieci poniżej 12. roku życia. W przypadku pacjentów powyżej 12. roku życia zazwyczaj stosuje się następujące dawkowanie:
Preparat Emanera należy stosować zgodnie z zaleceniami lekarza co do czasu trwania leczenia. To lekarz odpowiada za kontrolę pacjenta i jego zdrowie. W określonych przypadkach lek ten przyjmuje się długotrwale. Dotyczy to zapobiegania nawrotom wrzodów, krwawienia wrzodów i objawów choroby refluksowej przełyku.
Oczywiście istnieją określone przeciwwskazania do stosowania leku Emanera. Przede wszystkim nie może być on stosowany u pacjentów, u których występują:
Szczególne środki ostrożności w trakcie terapii należy zachować u pacjentów, którzy zmagają się z:
Dodatkowo uwagi wymagają pacjenci, którzy mają wykonać stężenie chromograniny A (specyficzne badanie krwi) lub w przeszłości wystąpiła u nich reakcja skórna na lek o podobnym działaniu do preparatu Emanera.
Jak każdy inny lek, tak i Emanera może powodować działania niepożądane. Nie występują one u każdego pacjenta. Rodzaj i poziom nasilenia negatywnych objawów zależy od indywidualnych predyspozycji pacjenta. Jeżeli w trakcie terapii pojawią się niepokojące skutki uboczne, to należy niezwłocznie poinformować o nich lekarza prowadzącego. Działania niepożądane dzieli się ze względu na ich częstotliwość.
Częste:
Niezbyt częste:
Rzadkie:
Bardzo rzadkie:
Każdy niepokojący symptom warto skonsultować z lekarzem prowadzącym.
Lekarz prowadzący powinien wiedzieć o wszystkich przyjmowanych przez pacjenta obecnie lub w niedalekiej przeszłości lekach. Wszystko dlatego, że Emanera może wchodzić w interakcje z innymi lekami i zmieniać ich działanie.
Przede wszystkim przeciwwskazane jest jednoczesne przyjmowanie nelfinawiru, stosowanego w leczeniu HIV. Ponadto szczególnie należy poinformować lekarza, jeżeli pacjent zażywa jeden z medykamentów z poniższej listy:
Szczegółowy wykaz leków i możliwych interakcji znajduje się na ulotce dołączonej do opakowania przez producenta.
Lek Emanera należy przechowywać w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci, a także w oryginalnym opakowaniu. Preparat należy chronić przed działaniem wilgoci i wysokiej temperatury przekraczającej 25°C.