Wystawiamy recepty nierefundowane – 100 % płatne.
Maksymalnie 4 leki na jednej recepcie.
Wypełnij wywiad, opłać konsultację, kod do
Pierwsza z nich jest lekiem przeciwhistaminowym, a druga witaminą B6. Lek stosuje się w leczeniu nudności i wymiotów. Środek dostępny jest na receptę. Przeznaczony jest do stosowania u kobiet w ciąży.
Dostępność: |
na receptę |
Wskazania: |
nudności i wymioty |
Postać: |
tabletki dojelitowe |
Dawka: |
10 mg + 10 mg |
Substancja czynna: |
doksylamina (wodorobursztynian doksylaminy) + pirydoksyna |
Ulotka do pobrania |
Lek Xonvea to preparat w postaci tabletek dojelitowych. W jego składzie znajdują się dwie substancje czynne: doksylaminy wodorobursztynian i pirydoksyny chlorowodorek. Pierwsza z tych substancji to lek przeciwhistaminowy. Pirydoksyna to witamina z grupy B6.
Preparat przeznaczony jest do objawowego leczenia nudności i wymiotów u kobiet w ciąży. Stosuje się go wtedy, gdy inne metody leczenia bez użycia leków lub zmiana diety nie przynoszą rezultatu. Jeżeli występuje u kobiet w ciąży stan nazywany niepowściągliwymi wymiotami ciężarnych, to kobieta powinna leczyć go pod okiem specjalisty, aby zachować najwyższy standard bezpieczeństwa.
Uśredniona cena leku to:
Xonvea 10 mg + 10 mg (20 tabletek dojelitowych) - 84,00 PLN.
Cena leku Xonvea zależy od marży narzuconej przez daną aptekę. Zgodnie z obowiązującymi przepisami preparat ten nie podlega refundacji na żadnym poziomie niezależnie od wskazania medycznego i wieku pacjenta.
Podstawowe składniki leku Xonvea to substancje czynne: doksylaminy wodorobursztynian i pirydoksyny chlorowodorek. Ponadto w tabletkach znajdują się takie składniki jak: wosk Carnauba, kroskarmeloza sodowa, hypromeloza, indygokarmin lak glinowy E132, stearynian magnezu, makrogol 400 i 8000, trójkrzemian magnezu, celuloza mikrokrystaliczna typ 102, kwasu metakrylowego i etylu akrylanu kopolimer (1:1), polisorbat 80, czerwień Allura AC lak glinowy E129, glikol propylenowy, szelak, krzemionka koloidalna bezwodna, symetykon, symetykon emulsja 30%, sodu wodorowęglan, sodu laurylosiarczan, cytrynian trietylu, dwutlenek tytanu E171.
Stosowanie leku powinno być zgodne z zaleceniami lekarza. To on ustala indywidualne dawkowanie preparatu w zależności od sytuacji i stanu zdrowia pacjentki. Tabletki należy przyjmować na czczo. Połyka się je w całości, popijając tabletki szklanką wody. Nie wolno ich kruszyć, żyć ani dzielić.
Rekomenduje się rozpocząć stosowanie leku Xonvea leku od podawania małej dawki. Z czasem można ją zwiększać. Standardowe dawkowanie wygląda następująco:
Maksymalna dawka dobowa to 4 tabletki dojelitowe Xonvea. Zmniejszanie dawki powinno być stopniowe, aby zapobiec nagłemu nawrotowi nudności i wymiotów.
Lek Xonvea przeznaczony jest do stosowania u kobiet w ciąży w celu łagodzenia objawów takich jak wymioty i nudności. W przypadku kobiet w okresie karmienia piersią należy dokładnie skonsultować się z lekarzem. Substancje czynne zawarte w preparacie mogą przenikać do mleka ludzkiego i powodować działania niepożądane ze strony dziecka. W związku z tym w trakcie terapii należy przerwać karmienie piersią ze względów bezpieczeństwa.
Podczas terapii lekiem Xonvea mogą występować działania niepożądane. Nie dotyczą one każdego pacjenta. Rodzaj i nasilenie skutków ubocznych zależą od indywidualnych predyspozycji organizmu pacjenta. Dotychczas odnotowywano takie działania niepożądane jak m.in.:
Wszystkie potencjalne skutki uboczne wraz z częstotliwością ich występowania zostały wymienione w ulotce dołączonej do opakowania. Wszelkie objawy niepożądane należy zgłaszać lekarzowi prowadzącemu.
Każdy przypadek powinien być indywidualnie zdiagnozowany przez lekarza. Podstawowe przeciwwskazania do stosowania leku Xonvea to:
Ponadto w określonych sytuacjach należy zachować szczególne środki ostrożności. Dotyczy to sytuacji, gdy u pacjenta występują:
W trakcie stosowania leku Xonvea mogą występować: wrażliwość na światło i zwiększone ryzyko odwodnienia lub udaru cieplnego. Warto zadbać o regularne nawadnianie się i zachować szczególną ostrożność.
Pacjent powinien poinformować lekarza o wszystkich stosowanych obecnie lub w niedalekiej przeszłości lekach. Jest to związane z tym, że produkt leczniczy Xonvea może wchodzić z nimi w interakcję i wzajemnie zmieniać swoje działanie. Tabletek tych nie powinno się łączyć z takimi lekami jak: inhibitory monoaminooksydazy (IMAO) i silne inhibitory izoenzymów (CYP450).
Ponadto szczególnej uwagi wymagają takie środki farmakologiczne jak:
Wszystkie te substancje zostały wymienione w ulotce dołączonej do produktu leczniczego. Należy dokładnie się z nią zapoznać. O możliwości łączenia wybranych środków decyduje lekarz prowadzący.
Tabletki dojelitowe Xonvea nie mają zamiennika na poziomie opakowania.