Wystawiamy recepty nierefundowane – 100 % płatne.
Maksymalnie 4 leki na jednej recepcie.
Wypełnij wywiad, opłać konsultację, kod do
Lek przeznaczony jest do stosowania doustnego w leczeniu padaczki, bólu neuropatycznego i uogólnionych zaburzeń lękowych. Ze względu na skład i działanie dostępny jest tylko na receptę i przeznaczony jest do stosowania u osób dorosłych.
Dostępność: |
na receptę |
Wskazania: |
leczenie uogólnionych zaburzeń lękowych, bólu neuropatycznego pochodzenia obwodowego i ośrodkowego oraz padaczki |
Postać: |
tabletki |
Dawka: |
25 mg, 50 mg, 75 mg, 100 mg, 150 mg, 200 mg, 225 mg, 300 mg |
Substancja czynna: |
pregabalina |
Preato to preparat w postaci tabletek. Za jego mechanizm działania odpowiada substancja czynna pregabalina, która jest pochodną kwasu gamma-aminomasłowego. Wykazuje skuteczne działanie przeciwbólowe i przeciwdrgawkowe. Dzięki temu redukuje dolegliwości bólowe ze strony pacjenta oraz uspokaja go w kontekście łagodzenia objawów zaburzeń lękowych. Tabletki Preato wykazują skuteczne działanie na takie objawy kliniczne jak m.in.: uczucie gorąca, pieczenia, strzelania, pulsowania i kłucia, zaburzenia snu, zmiany nastroju, napady padaczki, drgawki czy też zaburzenia lękowe.
Preparat Preato dostępny jest tylko na receptę i wskazany jest do stosowania doustnego u osób dorosłych. W sporadycznych przypadkach lekarz może zalecić stosowanie leku u osób poniżej 18. roku życia, jednak z zachowaniem najwyższych standardów ostrożności.
Lek Preato jest stosowany w takich wskazaniach medycznych jak:
uogólnione zaburzenia lękowe;
padaczka;
ból neuropatyczny pochodzenia obwodowego i ośrodkowego.
Ważne, aby lek Preato stosować tylko zgodnie z zaleceniami lekarza i na jego wyraźne wskazanie.
Cena leku Preato zależy od kilku czynników. To przede wszystkim: marża apteki, stopień refundacji oraz wybrany wariant opakowania. Przy pełnej odpłatności uśredniona cena tego leku to:
Preato 75 mg (tabletki, 28 sztuk) - 21,95 PLN;
Preato 75 mg (tabletki, 56 sztuk) - 31,35 PLN;
Preato 100 mg (tabletki, 56 sztuk) - 38,50 PLN;
Preato 150 mg (tabletki, 56 sztuk) - 46,80 PLN;
Preato 200 mg (tabletki, 56 sztuk) - 56,25 PLN.
Zgodnie z przepisami preparat Preato podlega całościowej lub częściowej refundacji. Za darmo otrzymują go pacjenci poniżej 18. i powyżej 65. roku życia we wszystkich wskazaniach wymienionych w decyzji. Ponadto w ramach częściowej odpłatności mogą nabyć go pacjenci we wskazaniach takich jak: ból neuropatyczny spowodowany procesem nowotworowym oraz neuropatia u dzieci do 18. roku życia. Wówczas cena leku refundacji to:
Preato 75 mg (tabletki, 28 sztuk) - 3,20 PLN;
Preato 75 mg (tabletki, 56 sztuk) - 3,20 PLN;
Preato 100 mg (tabletki, 56 sztuk) - 3,20 PLN;
Preato 150 mg (tabletki, 56 sztuk) - 3,20 PLN;
Preato 200 mg (tabletki, 56 sztuk) - 4,00 PLN.
W aptece można nabyć środki farmakologiczne o tej samej substancji czynnej w tej samej postaci. Jako zamienniki preparatu Preato traktowane są takie leki jak m.in.: Lyrica, Egzysta, Pregabalin Mylan, Pragiola czy Pregabalin Accord.
W tabletkach Preato znajduje się substancja czynna pregabalina. Pozostałe składniki leku to: stearynian magnezu, celuloza mikrokrystaliczna.
Lekarz ustali dawkę leku rekomendowanego w leczeniu danego pacjenta, biorąc pod uwagę jego indywidualne predyspozycje oraz stopień nasilenia choroby. Tabletki przeznaczone są do stosowania doustnego. Zawsze należy przyjmować je zgodnie z zaleceniami lekarza. Nie wolno przekraczać zalecanej dawki leku. Nie wpływa to na poprawę skuteczności terapii i może powodować niepokojące skutki uboczne związane z przedawkowaniem substancji czynnej.
Standardowo w leczeniu padaczki, uogólnionych zaburzeń lękowych i bólu neuropatycznego pochodzenia obwodowego i ośrodkowego stosuje się dawkę dobową na poziomie od 150 mg do 600 mg substancji czynnej. Lekarz podejmuje decyzję, czy następuje to w dawkach podzielonych dwa, czy trzy razy dziennie. On również decyduje o długości trwania terapii. Specjalnego dawkowania mogą wymagać pacjenci z zaburzeniami czynności nerek lub zaburzeniami czynności wątroby.
Tabletki Preato nie powinny być stosowane u kobiet w ciąży lub podejrzewających ciążę. Jest to związane z tym, że mogą powodować działania niepożądane ze strony dziecka. Największe zagrożenie występuje w pierwszym trymestrze ciąży. Wówczas pregabalina może doprowadzić do takich wad wrodzonych wymagających leczenia jak m.in.: wady oczu, nerek, układu nerwowego, narządów płciowych, mózgu czy też rozszczepy ustno-twarzowe.
Jeżeli lekarz zaleci stosowanie tego leku w tej grupie pacjentek, to korzyści z tym związane muszą znacznie przewyższać ewentualne ryzyko. Substancja czynna może przenikać do mleka matki. W związku z tym nie powinno się przyjmować tabletek Preato w okresie karmienia piersią. Jeżeli jest to konieczne, to kobieta musi przerwać karmienie piersią. Kontynuacja może powodować działania niepożądane ze strony dziecka.
U pacjentów przyjmujących leki przeciwpadaczkowe, w tym m.in. Preato, mogą występować skutki uboczne. Ich rodzaj, nasilenie i częstotliwość zależą od indywidualnych predyspozycji organizmu. Do odnotowywanych dotychczas działań niepożądanych należą m.in.:
zawroty głowy;
senność;
ból głowy;
uczucie upojenia alkoholowego;
nieprawidłowy chód;
zwiększenie masy ciała;
zmniejszenie masy ciała;
ból gardła;
bóle stawów, bóle mięśni, bóle kończyn, bóle pleców;
obrzęk ciała (w tym kończyn);
trudności w osiąganiu erekcji;
nieostre widzenie, podwójne widzenie;
zwiększenie apetytu;
trudności w skupieniu uwagi, zaburzenia pamięci, utrata pamięci, niezdarność, drżenia, uspokojenie, uczucie mrowienia, trudności w skupieniu uwagi, trudności w mówieniu, letarg, uczucie zmęczenia;
suchość w ustach, wymioty, zaparcia, uczucie rozdęcia brzucha, nudności, biegunka;
uczucie zatkanego nosa;
zwiększenie aktywności fosfokinazy kreatynowej;
zmniejszenie stężenia potasu;
zmniejszenie liczby płytek krwi;
zapalenie trzustki;
bolesne miesiączkowanie;
zwiększony stopień nasilenia zawrotów głowy;
obrzęk stawów;
uczucie suchości w nosie;
uczucie pieczenia;
drżenia mięśniowe;
osłabienie odruchów;
nagłe uderzenia gorąca;
opóźnienie ejakulacji;
wodobrzusze;
uszkodzenie mięśni;
zmiany zapisu EKG;
reakcje alergiczne;
zaburzenia pola widzenia;
zwiększenie stężenia kreatyniny;
nadmierne pocenie się;
sztywność mięśni;
obrzęk oka;
wyciek z brodawki sutkowej, powiększenie piersi u mężczyzn;
zapalenie wątroby;
niewydolność wątroby;
uzależnienie od leku Preato;
żółtaczka;
zespół parkinsonowski (objawy przypominające chorobę Parkinsona);
trudności w pisaniu;
zmienione odczuwanie zapachów;
niepokój ruchowy;
zaburzenia połykania;
zaburzenia czynności seksualnych;
i inne.
Wszystkie zauważone dotychczas skutki uboczne wraz z częstotliwością ich występowania zostały wypisane w ulotce dołączonej do opakowania. Wszelkie objawy niepożądane należy zgłaszać lekarzowi prowadzącemu.
Nie należy stosować leku Preato w przypadku uczulenia na substancję czynną lub jakikolwiek inny składnik. To podstawowe przeciwwskazanie. Do tego każdy przypadek powinien być indywidualnie zdiagnozowany w zakresie zasadności zastosowania tego preparatu. Należy zachować szczególną ostrożność, ponieważ u pacjentów przyjmujących pregabalinę mogą występować m.in.:
ciężka postać wysypki skórnej (np. zespół Stevensa-Johnsona, toksyczne martwicze oddzielania się naskórka);
objawy sugerujące reakcję alergiczną (np.: obrzęk twarzy, języka, ust, gardła, wysypka skórna);
zaburzenia widzenia (np. nieostre widzenie, utrata wzroku);
zawroty głowy, senność i upadki;
zwiększenie masy ciała u pacjentów przyjmujących leki przeciwcukrzycowe;
niewydolność serca (zwłaszcza u osób w podeszłym wieku z zaburzeniami układu sercowo-naczyniowego);
niewydolność nerek (w tym m.in.: zmniejszenie objętości wydalanego moczu i częstości jego oddawania);
myśli samobójcze lub myśli o samookaleczeniu się;
problemy żołądkowo-jelitowe (np.: niedrożność, podrażnienie jelit, zaparcia) u pacjentów stosujących jednocześnie leki przeciwbólowe);
napady drgawek;
pogorszenie czynności mózgu (encefalpaia);
trudności z oddychaniem;
zaburzenia czynności nerek;
zaburzenia układu sercowego;
ryzyko uzależnienia się od pregabaliny.
Ponadto ostrożności wymaga podawanie preparatu Preato u pacjentów, u których występuje lub występowało uzależnienie od: leków dostępnych na receptę, alkoholu, narkotyków i innych substancji psychoaktywnych.
Lekarz powinien wiedzieć o wszystkich lekach stosowanych obecnie lub niedalekiej przeszłości przez pacjenta. Jest to związane z tym, że pregabalina może wchodzić z nimi w interakcje, wzajemnie zmieniając swoje działanie lub powodując skutki boczne. W miarę możliwości nie powinno się łączyć leku Preato z:
innymi lekami o działaniu uspokajającym (np.: z opioidami);
lorazepamem (lek stosowany w stanach lękowych);
oksykodonem (lek przeciwbólowy).
Do tego w trakcie terapii nie należy spożywać alkoholu. O możliwości łączenia wybranych środków farmakologicznych decyduje lekarz prowadzący, który ma na uwadze bezpieczeństwo pacjenta i skuteczność prowadzonej terapii.