Wystawiamy recepty nierefundowane – 100 % płatne.
Maksymalnie 4 leki na jednej recepcie.
Wypełnij wywiad, opłać konsultację, kod do
Preparat Glucophage to doustny lek przeciwcukrzycowy, którego zadaniem jest zmniejszanie stężenia glukozy we krwi. Substancją czynną leku jest metformina. Dostępne postaci preparatu to tabletki powlekane oraz tabletki o przedłużonym uwalnianiu. Ze względu na skład i działanie lek ten dostępny jest tylko na receptę.
Dostępność: |
na receptę |
Wskazania: |
cukrzyca, cukrzyca typu II |
Postać: |
tabletki powlekane (Glucophage), tabletki o przedłużonym uwalnianiu (Glucophage XR) |
Dawka: |
500 mg, 750 mg, 1000 mg (Glucophage); 500 mg, 750 mg, 1000 mg (Glucophage XR) |
Substancja czynna: |
metformina |
Ulotka do pobrania |
|
Ulotka do pobrania |
|
Ulotka do pobrania |
|
Ulotka do pobrania |
Środek Glucophage klasyfikowany jest jako lek hipoglikemizujący, czyli zmniejsza stężenie glukozy we krwi pacjenta. Ten doustny lek przeciwcukrzycowy zawiera substancję czynną metforminą. Preparat dostępny jest w postaci tabletek powlekanych (Glucophage 500, 850 i 1000) oraz tabletek o przedłużonym uwalnianiu (Glucophage XR).
Podstawowym wskazaniem do stosowania leku Glucophage jest leczenie cukrzycy typu 2 (tzw. cukrzycy insulinoniezależnej) u pacjentów, gdzie wysiłek fizyczny i dieta nie pozwalają na uzyskanie pożądanej kontroli nad stężeniem glukozy we krwi. Ze względu na jego działanie, środek ten wykorzystywany jest głównie u pacjentów z nadwagą. Lek Glucophage jako jedyny z grupy może być stosowany jednocześnie z innymi lekami przeciwcukrzycowymi. Przeznaczony jest dla pacjentów powyżej 10. roku życia.
Za mechanizm działania leku odpowiada substancja czynna metformina. Po dostaniu się do organizmu hamuje wytwarzanie glukozy w wątrobie. Osiąga to poprzez wstrzymanie procesów glukoneogenezy i glikogenolizy. Jednocześnie poprawia obwodowy wychwyt glukozy. Ponadto lek wspiera zdolności transportowe białek odpowiedzialnych za transport glukozy przez błonę komórkową. Na bezpieczeństwo stosowania preparatu wpływa to, że nie pobudza wydzielania insuliny, przez co nie powoduje hipoglikemii. Do maksymalnego stężenia metforminy dochodzi po około 2,5 godziny po doustnym przyjęciu leku.
Cena leku Glucophage zależy od marży narzuconej przez aptekę, wybranej postaci oraz stopnia refundacji. Uśredniona cena całkowita preparatu to:
Lek za darmo otrzymują pacjenci poniżej 18. i powyżej 65. roku życia we wszystkich wskazaniach określonych w decyzji refundacyjnej. Nie dotyczy to opakowań leku: Glucophage 500 (tabletki powlekane, 100 sztuk), Glucophage 1000 (tabletki powlekane, 60 sztuk) i Glucophage XR (tabletki 1 g, 30 sztuk). Nie podlegają one refundacji na żadnym poziomie. Opakowania refundowane w niższej cenie mogą kupić pozostali pacjenci we wskazaniach: cukrzyca oraz zespoły insulinooporności w przypadkach innych niż cukrzyca. Wówczas uśredniona cena to:
Na rynku dostępne są zamienniki leku Glucophage zawierające metforminę w takiej samej postaci. Wśród nich znajdują się m.in.: Etform, Avamina, Etform 500, Etform 850, Formetic, Metcrean, Teformac 1000, Metfogamma 500, Metfogamma 1000, Metformin Bluefish, Siofor 500, Siofor 850, Siofor 1000 czy Zenofor. O możliwości zastosowania dowolnego z nich decyduje lekarz prowadzący, który pod uwagę bierze dobro i bezpieczeństwo pacjenta.
Podstawowym składnikiem leku jest substancja czynna metformina w postaci chlorowodorku. Pozostałe składniki tabletek powlekanych to: stearynian magnezu, powidon K30 i hypromeloza. W leku Glucophage XR znajdują się takie substancje pomocnicze jak: karmeloza sodowa, stearynian magnezu i hypromeloza.
Pacjent powinien stosować się do zaleceń lekarza w zakresie przyjmowania leku Glucophage. Należy pamiętać o tym, że stosowanie tego preparatu nie zwalnia pacjentów z obowiązku prowadzenia diety i uprawniania aktywności fizycznej, co jest kluczowe dla powodzenia leczenia przy cukrzycy typu 2.
W przypadku osób dorosłych rozpoczyna się leczenie od dawki 500 mg lub 850 mg 2-3 razy na dobę. Lekarz może podjąć decyzję o jej zwiększeniu, jeżeli początkowa dawka nie pozwala na zachowanie kontroli stężenia glukozy we krwi. Maksymalna dawka dobowa u osób dorosłych to 3000 mg w trzech dawkach podzielonych.
Leczenie dzieci od 10. roku życia oraz młodzieży również rozpoczyna się od dawki 500 mg lub 850 mg na dobę. Maksymalna dawka dobowa w tej grupie pacjentów wynosi 2000 mg i przyjmowana jest w 2-3 dawkach podzielonych. W przypadku pacjentów w wieku 10-12 lat lek wdrażany jest tylko wtedy, gdy lekarz uzna to za konieczne. Jest to związane z tym, że wciąż brakuje wiarygodnych badań na temat stosowania preparatu Glucophage w tej grupie wiekowej.
Lek w konkretnej postaci należy przyjmować zgodnie ze wskazaniami producenta. Zawsze należy zachować ostrożność i weryfikować odpowiedź organizmu na substancję czynną. W przypadku pacjentów z zaburzeniami czynności nerek niezbędne może być zmniejszenie standardowej dawki.
W przypadku jednej dawki dobowej przyjmuje się ją rano, popijając szklanką wody. W przypadku dwóch dawek stosuje się je rano i wieczorem. Trzy dawki leku rozkładają się na: śniadanie, obiad i kolację.
Środek Glucophage nie jest wskazany u kobiet w ciąży oraz kobiet w okresie karmienia piersią. Substancja czynna może negatywnie wpływać na rozwój płodu i przenikać do mleka matki. Lekarz może zdecydować o wdrożeniu w terapii tego leku, jednak korzyści z tym związane muszą znacznie przewyższać ewentualne ryzyko.
Przyjmowanie leku Glucophage może powodować działania niepożądane. Nie dotyczą one każdego pacjenta i zależy to od indywidualnych predyspozycji jego organizmu. Rodzaj oraz skala nasilenia działań niepożądanych różnią się. Stosowanie leku należy natychmiast przerwać, jeżeli u pacjenta wystąpi kwasica mleczanowa, czyli bardzo ciężkie działanie niepożądane.
Ponadto w trakcie terapii odnotowywano takie skutki uboczne jak m.in.:
Wszystkie potencjalne działania niepożądane wraz ze wskazaniami do postępowania zostały wymienione na ulotce dołączonej do opakowania przez producenta. Warto się z nią dokładnie zapoznać.
Nie należy stosować leku Glucophage w przypadku nadwrażliwości na substancję czynną lub jakikolwiek inny jego składnik. Ponadto wśród przeciwwskazań wymieniane są takie stany zdrowotne jak:
Ponadto w określonych przypadkach niezbędne jest zachowanie ostrożności. Należy skonsultować się z lekarzem, jeżeli pacjent ma zostać poddany badaniu radiologicznemu, dużemu zabiegowi chirurgicznemu lub wymaga wstrzyknięcia do krwi środka kontrastowego z jodem. Szczególnego postępowania wymagają pacjenci ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia kwasicy mleczanowej. Objawy tego schorzenia to m.in.: skurcze mięśni, wymioty, ból brzucha, trudności z oddychaniem, pogorszone samopoczucia, spowolnienie akcji serca oraz obniżenie temperatury ciała.
Pacjent ma obowiązek poinformowania lekarza o wszystkich stosowanych obecnie lub w niedalekiej przeszłości lekach. Jest to związane z tym, że substancja czynna metformina może wchodzić z nimi w interakcje i wzajemnie zmieniać swoje działanie. Lek nie może być stosowany podczas wstrzykiwania środka kontrastowego z jodem, który wykorzystywany jest m.in. przy tomografii komputerowej oraz badaniu rentgenowskim.
Ponadto szczególną uwagę należy zwrócić na takie środki farmakologiczne jak:
Jednocześnie preparat Glucophage pozostaje jedynym w swojej grupie, który można stosować z innymi doustnymi lekami przeciwcukrzycowymi. Oczywiście wszystko po konsultacji z lekarzem prowadzącym. Informacje o możliwych interakcjach pomiędzy lekami znajdują się na ulotce dołączonej do opakowania.