Wystawiamy recepty nierefundowane – 100 % płatne.
Maksymalnie 4 leki na jednej recepcie.
Wypełnij wywiad, opłać konsultację, kod do
Preparat dostępny jest tylko na receptę i przeznaczony jest do leczenia niedoboru żelaza oraz niedokrwistości z niedoboru żelaza. Feroplex może być stosowany u osób dorosłych, młodzieży i dzieci powyżej roku życia.
Dostępność: |
na receptę |
Wskazania: |
niedobór żelaza, niedokrwistość z niedoboru żelaza |
Postać: |
roztwór doustny |
Dawka: |
40 mg/15 ml |
Substancja czynna: |
proteinianobursztynian żelaza III |
Ulotka do pobrania: |
Zgodnie z klasyfikacją medyczną roztwór doustny Feroplex to składnik mineralny, w którego składzie znajduje się trójwartościowe żelazo w postaci związanej z białkiem. To proteinianobursztynian żelaza III. Preparat przeznaczony jest do stosowania u osób dorosłych, młodzieży i dzieci powyżej pierwszego roku życia.
Stosowanie leku Feroplex wskazane jest w leczeniu niedoboru żelaza i niedokrwistości z niedoboru żelaza u osób dorosłych, kobiet w ciąży i w okresie karmienia piersią oraz pacjentów borykających się z tym schorzeniem w następstwie przewlekłej utraty krwi. Preparat dostępny jest tylko na receptę po wcześniejszej konsultacji medycznej. To lekarz podejmuje decyzję co do zasadności włączenia syropu Feroplex do terapii.
Mechanizm działania środka mineralnego polega na tym, że po dostaniu się do organizmu uzupełnia braki w żelazie. Leczenie zwykle kontynuuje się przez około 2-3 miesiące, aż terapia pozwoli na uzupełnienie tkankowych rezerw żelaza w organizmie. Wszystko powinno odbywać się pod kontrolą lekarza. Żelazo zawarte w leku Feroplex wchłania się dobrze i szybko osiąga właściwe stężenie w osoczu.
Środek Feroplex dostępny jest tylko w jednym wariancie opakowania i w postaci roztworu doustnego umieszczanego w fiolkach. Każda fiolka to pojedyncza dawka zawierająca 800 mg proteinianobursztynianu żelaza. Daje to stężenie 40 mg żelaza III. Cena leku zależy od marży narzuconej przez daną aptekę. Zgodnie z obowiązującymi przepisami lek ten nie podlega refundacji na żadnym poziomie niezależnie od wskazania medycznego i wieku pacjenta. Uśredniona cena Feroplex to:
Feroplex 40 mg/15 ml (20 fiolek) - 54,45 PLN.
Na ten moment środek Feroplex nie posiada zamienników z taką samą substancją czynną w tej samej postaci. Do podobnych leków przyjmowanych w przypadku niedoboru żelaza należą m.in.: Sorbifer durules i Tardyferon.
Podstawowym składnikiem Feroplex jest substancja czynna jest proteinianobursztynian żelaza. Każda fiolka zawiera 15 ml roztworu, w którym znajduje się 40 mg jonów żelaza (III) w postaci 800 mg żelaza proteinianobursztynianu. Substancje pomocnicze preparatu to: glikol propylenowy, sorbitol, metylu parahydroksybenzoesan sodowy, propylu parahydroksybenzoesan sodowy, aromat jeżynowy (glikol propylenowy, aldehyd benzoesowy, octan etylu, octan izoamylu, laurynian etylu, wanilina, eugenol i gamma-dekalakton), wodorotlenek sodu, sacharyna i woda oczyszczona.
Środek Feroplex należy stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. To on ustala dawkowanie w zależności od indywidualnych potrzeb pacjenta. Roztwór przyjmuje się bezpośrednio z fiolki lub po rozpuszczeniu w wodzie.
W przypadku osób dorosłych standardowa dawka dobowa to 1-2 fiolki podawane w dwóch dawkach rano i wieczorem. Roztwór doustny najlepiej przyjmować przed jedzeniem. Maksymalna dawka dobowa u osób dorosłych, u których występuje niedobór żelaza to 2 fiolki. Na ten moment brak danych o skuteczności i bezpieczeństwa stosowania wyższych dawek, ponieważ nie były prowadzone takie badania.
U dzieci powyżej 1. roku życia rekomendowana dawka to 1,5 ml na kilogram masy ciała na dobę. Podaje się ją w dwóch dawkach podzielonych. Maksymalna dawka dobowa dla dziecka to 1 fiolka.
Nie wolno przyjmować większej niż zalecana dawki leku Feroplex. Nie wpływa to na skuteczność uzupełniania rezerw tkankowych żelaza i może powodować objawy związane z przedawkowaniem.
Po przyjęciu bardzo dużych dawek soli żelaza mogą występować m.in.: biegunka, krwawe wymioty, nudności i silny ból w nadbrzuszu. W takiej sytuacji należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.
Lek Feroplex może być stosowany w okresie ciąży oraz w okresie karmienia piersią. Decyzję w tym zakresie podejmuje lekarz, a pacjentka musi pozostawać z nim w stałym kontakcie. Jednym ze wskazań do stosowania Feroplex jest właśnie niedobór żelaza w ciąży i w okresie laktacji. To środek rekomendowany przez specjalistów, który nie powoduje zagrożenia dla płodu lub karmionego dziecka.
Podczas stosowania leku Feroplex mogą występować skutki uboczne. Nie dotyczą one każdego pacjenta. Ich rodzaj i skala nasilenia zależą od indywidualnych predyspozycji organizmu. Dotychczas odnotowywane działania niepożądane to m.in.:
W czasie terapii może wystąpić ciemne zabarwienie stolca, co jest związane z wydalaniem żelaza. Przyjmowanie leku Feroplex może zaburzać wyniki badań laboratoryjnych na obecność krwi utajonej w kale. Należy mieć to na uwadze podczas badań.
Ze względu na skład i działanie Feroplex istnieją określone przeciwwskazania do jego stosowania. Podstawowe z nich to uczulenie na substancję czynną lub jakikolwiek innych składnik. Ponadto nie należy przyjmować roztworu Feroplex w przypadku takich schorzeń jak:
W określonych sytuacjach należy zachować szczególne środki ostrożności. Każdy przypadek powinien być indywidualnie rozpatrywany przez lekarza. Przed rozpoczęciem leczenia niedokrwistości lekarz powinien dokładnie zdiagnozować jej przyczynę. Wszystko po to, aby zachować najwyższe standardy bezpieczeństwa i skuteczności prowadzonej terapii. Co do zasady preparatów żelaza nie wolno stosować dłużej niż przez 6 miesięcy.
Ze względu na to, że lek zawiera białka mleka krowiego, to należy zachować szczególną ostrożność w czasie stosowania preparatów żelaza Feroplex u osób z nietolerancją tego typu białek. U tych pacjentów może wystąpić reakcja alergiczna.
Obowiązkiem każdego pacjenta jest poinformowanie lekarza o wszystkich stosowanych obecnie lub w niedalekiej przeszłości środkach farmakologicznych. Feroplex może wchodzić z nimi w interakcje i wzajemnie zmieniać swoje działanie. Przede wszystkim związki żelaza mogą wpływać na wchłanianie tetracyklin i chinolonów, czyli antybiotyków stosowanych przy zakażeniach bakteryjnych, a także takich leków jak:
Wszystkie te substancje zostały wymienione w ulotce dołączonej do opakowania. Należy dokładnie się z nią zapoznać przed rozpoczęciem przyjmowania roztworu Feroplex.
Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci w oryginalnym opakowaniu i w temperaturze poniżej 30°C. Zabronione jest stosowanie preparatu Feroplex po upływie terminu ważności widocznego na pudełku.