Wystawiamy recepty nierefundowane – 100 % płatne.
Maksymalnie 4 leki na jednej recepcie.
Wypełnij wywiad, opłać konsultację, kod do
Za działanie leku Contrahist odpowiada substancja czynna lewocetyryzyna. Preparat stosowany jest w leczeniu objawów alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa i pokrzywki.
Dostępność: |
na receptę |
Wskazania: |
alergia |
Postać: |
tabletki powlekane, roztwór doustny |
Dawka: |
5 mg lub 0,5 mg / ml |
Substancja czynna: |
lewocetyryzyna w postaci dichlorowodorku |
Zgodnie z klasyfikacją medyczną Contrahist to lek przeciwalergiczny (przeciwhistaminowy). Ze względu na swój skład i działanie dostępny jest tylko na receptę. Substancją czynną leku jest lewocetyryzyna, która jest lewoskrętnym enancjomerem cetyryzyny. Jej działanie polega na wybiórczym blokowaniu obwodowych receptorów histaminowych typu 1 (H1). Dodatkowo hamuje obwodowe działanie histaminy. Dzięki temu łagodzi objawy reakcji alergicznej, w tym m.in.: kichanie, obrzęk i świąd błon śluzowych, obrzęk oraz odczyny skórne.
Podstawowe wskazania medyczne do stosowania leku Contrahist to:
Lek przeznaczony jest do stosowania u osób dorosłych, młodzieży i dzieci powyżej 6. miesiąca życia. O zasadności stosowania preparatu decyduje lekarz prowadzący.
Cena leku Contrahist zależy od marży narzuconej przez daną aptekę, wybranego wariantu opakowania, postaci oraz stopnia refundacji. Uśrednione ceny preparatu w ramach pełnej odpłatności to:
Zgodnie z obowiązującymi przepisami lek ten podlega częściowej lub całościowej refundacji. Za darmo otrzymują go pacjenci w wieku poniżej 18. i powyżej 65. roku życia we wszystkich wskazaniach wymienionych w decyzji. W ramach częściowej odpłatności otrzymują go pozostali pacjenci we wszystkich wskazaniach wymienionych w decyzji oraz takich jak: alergia pokarmowa, reakcja anafilaktyczna z pokrzywką lub obrzękiem naczynioruchowym Quinckego u pacjentów powyżej 6. miesiąca życia. Wówczas cena leku to:
Tak. Na rynku dostępne są zamienniki leku Contrahist, które mają taką samą substancję czynną w tej samej postaci. Należa do nich m.in.: Lirra, Xyzal, Levocedo i Zyx. Do podobnych leków zaliczane są m.in. Contrahist Allergy 5 mg, Allefin Allergy, Cezera, Alergimed, Nossin, Zenaro, Medtax i inne. Nie wolno stosować leku Contrahist Allergy, ani innego zamiennika, bez konsultacji z lekarzem.
Przed zastosowaniem leku należy skonsultować się z lekarzem. Następnie należy postępować zgodnie z jego zaleceniami. W obu postaciach lek przeznaczony jest do stosowania doustnego. Można podawać go z pokarmem, ponieważ to nie zmniejsza stopnia wchłaniania lewocetyryzyny.
Standardowe dawkowanie leku w postaci tabletek u pacjentów dorosłych i dzieci powyżej 6. roku życia to jedna tabletka na dobę. W przypadku pacjentów z zaburzeniami czynności wątroby oraz zaburzeniami czynności nerek niezbędne może być zmodyfikowanie dawkowania.
W przypadku roztworu doustnego zalecane dawkowanie u osób dorosłych i młodzieży powyżej 12. roku życia to 10 ml na dobę. W przypadku dzieci w wieku 6-12 lat stosuje się 10 ml roztworu na dobę. Rekomendowana dawka u dzieci w wieku 2-6 lat to 2,5 ml roztworu na dobę. U pacjentów z zaburzeniem nerek lub wątroby może być konieczne zmniejszenie dawki leku.
Nie przekraczaj maksymalnej dawki leku. Nie wpływa to korzystnie na poprawę skuteczności leczenia i może powodować skutki uboczne związane z przedawkowaniem substancji czynnej.
Kobiety w ciąży oraz w okresie karmienia piersi powinny skonsultować się z lekarzem. W tej grupie pacjentek odradza się stosowania leków. Jeżeli jest to konieczne, to korzyści z tym związane muszą znacznie przewyższać ewentualne ryzyko.
Jeżeli lek przyjmuje kobieta w czasie laktacji, to należy przerwać karmienie piersią ze względów bezpieczeństwa. Substancja czynna może przenikać do mleka matki i powodować działania niepożądane ze strony karmionego dziecka.
Podczas stosowania leku Contrahist mogą występować skutki uboczne. Nie dotyczą one każdego pacjenta. Ich rodzaj oraz nasilenie zależą od indywidualnych predyspozycji pacjenta. Do odnotowywanych dotychczas działań niepożądanych należą m.in.:
Wszystkie potencjalne skutki uboczne wraz z częstotliwością ich występowania zostały wymienione w ulotce dołączonej do opakowania. Wszelkie niepokojące symptomy należy zgłaszać lekarzowi prowadzącemu.
Przed rozpoczęciem stosowania leku Contrahist należy skonsultować się z lekarzem oraz dokładnie zapoznać się z ulotką dołączoną do opakowania. Podstawowe przeciwskazanie to uczulenie na substancję czynną preparatu, cetyryzynę, hydroksyzynę lub którykolwiek z pozostałych składników. Ponadto leku nie wolno stosować u pacjentów, u których występują ciężkie zaburzenia czynności nerek (ciężka niewydolność nerek).
W określonych sytuacjach należy zachować szczególne środki ostrożności. Dotyczy to pacjentów, u których występują m.in.:
Każdy przypadek powinien być indywidualnie zdiagnozowany. Leku w postaci tabletek powlekanych nie należy podawać u pacjentów poniżej 6. roku życia. W tej grupie pacjentów stosuje się preparat w postaci roztworu doustnego.
Obowiązkiem pacjenta jest poinformowanie lekarza o wszystkich stosowanych obecnie lub w niedalekiej przeszłości środkach farmakologicznych. Jest to związane z tym, że Contrahist może wchodzić z nimi w interakcje i wzajemnie zmieniać swoje działanie. O możliwości łączenia wybranych leków decyduje lekarz, którego zadaniem jest zadbanie o najwyższe standardy bezpieczeństwa prowadzonej terapii.
Substancją czynną preparatu jest lewocetyryzyna w postaci dichlorowodorku. Substancje pomocnicze to: laktoza jednowodna, celuloza mikrokrystaliczna typ 102, hypromeloza 6cP, stearynian magnezu, makrogol 400, dwutlenek tytanu E171.