Wystawiamy recepty nierefundowane – 100 % płatne.
Maksymalnie 4 leki na jednej recepcie.
Wypełnij wywiad, opłać konsultację, kod do
Stosuje się go w leczeniu różnego rodzaju zakażeń bakteryjnych. Za działanie leku odpowiada substancja czynna cefuroksym. Preparat dostępny jest tylko na receptę. Przeznaczony jest do stosowania u osób dorosłych oraz dzieci powyżej 5. roku życia.
Dostępność: |
na receptę |
Wskazania: |
leczenie zakażeń bakteryjnych różnego typu, leczenie wczesnej postaci boreliozy |
Postać: |
tabletki powlekane |
Dawka: |
125 mg, 250 mg, 500 mg |
Substancja czynna: |
cefuroksym w postaci aksetylu |
Zgodnie z klasyfikacją medyczną środek Bioracef to antybiotyk beta-laktamowy o szerokim spektrum działania. Wykazuje skuteczne działanie przeciwbakteryjne i przeznaczony jest do stosowania ogólnego w leczeniu zakażeń bakteryjnych. Za działanie preparatu odpowiada substancja czynna cefuroksym. Ze względu na skład i wskazania medyczne, preparat Bioracef przeznaczony jest tylko do stosowania u osób dorosłych oraz dzieci powyżej 5. roku życia.
Zawarty w tabletkach cefuroksym to antybiotyk II generacji. Środek uaktywnia się dopiero po dostaniu się do jelit, gdzie zmienia się w postać aktywną. Mechanizm działania tego leku polega na hamowaniu syntezy ściany komórkowej bakterii, co prowadzi do jej osłabienia i z czasem do obumarcia komórki bakteryjnej. Dzięki temu organizm jeszcze lepiej radzi sobie z zakażeniem.
Podstawowe wskazania medyczne do stosowania leku Bioracef to:
O zasadności zastosowania leku Bioracef decyduje lekarz prowadzący. Przepisanie antybiotyku powinno być poprzedzone badaniem i rozpoznaniem bakterii.
Poniżej uśrednione ceny leku w ramach pełnej odpłatności:
Cena leku Bioracef zależy od marży narzuconej przez daną aptekę oraz wariantu opakowania. Środek dostępny jest w opakowaniach po 10 lub 14 tabletek oraz w stężeniu substancji czynnej 250 mg i 500 mg.
Zgodnie z obowiązującymi przepisami lek Bioracef podlega całościowej lub częściowej refundacji. Preparat bezpłatnie otrzymują pacjenci poniżej 18. oraz powyżej 65. roku życia we wszystkich wskazaniach wymienionych w decyzji. Ponadto w ramach częściowej odpłatności mogą nabyć go pozostali pacjenci. Wówczas uśrednione ceny leku po refundacji to:
Na rynku dostępne są inne antybiotyki beta-laktamowe, które w swoim składzie zawierają taką samą substancję czynną w tej samej postaci. Wśród nich wymieniane są m.in.: Ceroxim, Cefox, Zinnat, Furocef, Zinoxx. O możliwości zastosowania dowolnego zamiennika decyduje lekarz prowadzący.
Substancją czynną preparatu jest cefuroksym. W tabletkach powlekanych Bioracef znajdują się takie składniki pomocnicze jak: dwutlenek koloidalny krzemu, glikolan sodu skrobi, skrobia modyfikowana, laurylosiarczan sodu, kroskarmeloza sodowa, olej rycynowy, dwutlenek tytanu, hypromeloza.
Dawkowanie leku ustalane jest przez lekarza prowadzącego. Tabletki należy przyjmować zgodnie z jego zaleceniami. Połyka się je w całości, popijając wodą. Nie wolno rozgryzać, kruszyć ani dzielić tabletek. Przed zastosowaniem leku koniecznie skonsultuj się z lekarzem.
W przypadku osób dorosłych standardowe dawkowanie to 250 mg lub 500 mg dwa razy na dobę w zależności od ciężkości i rodzaju zakażenia. Lek Bioracef można podawać u dzieci powyżej 5. roku życia. W tej grupie pacjentów standardowo dawka wynosi od 10 mg/kg mc (nie więcej niż 125 mg) do 15 mg/kg mc (nie więcej niż 250 mg) dwa razy na dobę.
Nie wolno stosować większej niż zalecana dawki leku Bioracef. Nie wpływa to na poprawę skuteczności leczenia i może powodować działania niepożądane związane z przedawkowaniem substancji czynnej. Należy zachować ostrożność na każdym etapie leczenia.
Co do zasady w czasie ciąży oraz w okresie karmienia piersią nie powinno się stosować antybiotyków. Dotyczy to również preparatu Bioracef. Lekarz może zalecić stosowanie leku u kobiet w ciąży, jednak korzyści z tym związane muszą znacznie przewyższać ewentualne ryzyko.
Jeżeli preparat podawany jest u kobiet w ciąży, to należy przerwać karmienie piersią ze względów bezpieczeństwa. Substancja czynna może przenikać do mleka matki i powodować działania niepożądane ze strony dziecka.
W trakcie terapii lekiem Bioracef mogą występować skutki uboczne. Nie dotyczą one każdego pacjenta. Rodzaj i nasilenie działań niepożądanych zależą od indywidualnych predyspozycji organizmu. Niepokój pacjenta powinny zwrócić takie objawy jak m.in.:
Ponadto w trakcie leczenia mogą pojawiać się takie skutki uboczne jak:
Wszystkie odnotowywane skutki uboczne wraz z częstotliwością ich występowania wymieniono w ulotce dołączonej do opakowania. Wszelkie objawy niepożądane należy zgłaszać lekarzowi prowadzącemu.
Pacjent powinien dokładnie zapoznać się z ulotką dołączoną do opakowania lub skonsultować się z lekarzem. Przeciwwskazaniami do stosowania leku Bioracef są:
Podczas leczenia antybiotykami należy zachować szczególne środki ostrożności. Każdy przypadek powinien być indywidualnie oceniony przez lekarza. Leku nie wolno rozdrabniać. W trakcie leczenia należy zwrócić uwagę na to, czy nie występują takie objawy niepożądane, jak m.in.:
Podczas leczenia można zaobserwować wpływ leku Bioracef na wyniki badań wykrywających cukier we krwi orz badania w ramach testu Coombs’a. W przypadku wątpliwości zapoznaj się z ulotką dołączoną do opakowania bądź skonsultuj się z lekarzem.
Zawarty w leku Bioracef cefuroksym może wpływać na działanie innych leków. W związku z tym należy skonsultować się z lekarzem w zakresie łączenia ze sobą wybranych środków farmakologicznych. Szczególną uwagę należy zwrócić na takie preparaty jak:
Ponadto nie powinno się podawać leków hamujących perystaltykę. Wszystkie te substancje wymieniono w ulotce dołączonej do opakowania.