Bakteryjne zapalenie zatok: objawy, leczenie, domowe sposoby
Dodano:

11 lutego, 2023
23:41
Zaktualizowano:

31 marca, 2023
23:41

Objawy bakteryjnego zapalenia zatok

Bakteryjne zapalenie zatok najczęściej jest wynikiem nadkażenia bakteryjnego przy wirusowym zapaleniu zatok. Jak zatem rozpoznać bakteryjne zapalenie zatok? Okazuje się, że postać bakteryjnego zapalenia zatok ma typowe dla choroby, charakterystyczne objawy. E tym znaczeniu bakteryjne zapalenie zatok objawia się:

 • zmianą koloru wydzieliny nosowej z przezroczystej na zielonkawą, przypominającą ropny katar, 
 • gorączką przekraczającą 38°C, 
 • silnym miejscowym bólem twarzy z przewagą po jednej stronie lub bólem nasilającymi się przy pochylaniu,
 • zatkanymi uszami, 
 • nieprzyjemnym zapachem z ust, 
 • silną niedrożnością nosa, 
 • utratą apetytu, 
 • bólem gardła i męczącym kaszlem nasilającym się w nocy, 
 • silnym osłabieniem organizmu i sennością,
 • wyraźnym pogorszeniem przebiegu choroby.

Na bakteryjne zapalenie zatok wskazywać mogą również podwyższone parametry CRP i OB, które wskazują na obecność toczącego się stanu zapalnego w organizmie.

Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Leczenie bakteryjnego zapalenia zatok

Leczenia bakteryjnego zapalenia zatok wiąże się z koniecznością postawieniem diagnozy. Rozpoznanie ostrego bakteryjnego zapalenia zatok możliwe jest u pacjentów, u których objawy utrzymują się powyżej 10-14 dni, ale jednocześnie ustępują przed upływem 12 tygodni. Jeżeli jednak objawy schorzenia utrzymują się przez dłuższy czas niż 12 tygodni pomimo stosowania farmakoterapii, stanowi to podstawę do zdiagnozowania u chorego przewlekłego zapalenia błony śluzowej nosa i zatok przynosowych. Rozpoznanie przeprowadzane jest na podstawie kontroli laryngologicznej, a także dokładnego wywiadu lekarskiego. Niezwykle istotnym elementem diagnozy jest również wykluczenie schorzenia zębów, które mogą wiązać się z występowaniem podobnych objawów. W sytuacji, kiedy objawy utrzymują się przez dłuższy czas zalecane jest również wykonanie badania endoskopowego jamy nosa celem wykrycia ewentualnych polipów w nosie. Jeżeli jednak nie ma możliwości wykonania badania endoskopowego, alternatywą jest zastosowanie rynoskopii przedniej. W przypadku podejrzenia alergicznego podłoża choroby, lekarz może zlecieć wykonanie diagnostyki alergologicznej.

Postawienie diagnozy pozwala na wdrożenie skutecznego leczenia. Jak leczyć bakteryjne zapalenie zatok? W tym znaczeniu w przypadku leczenia bakteryjnego zapalenia zatok konieczne jest antybiotykoterapia. Zazwyczaj lekiem pierwszego wyboru jest amoksycylina, czyli półsyntetyczny antybiotyk β-laktamowy o działaniu bakteriobójczym. W przypadku jednak, kiedy zapalenie zatok powróciło, antybiotyk dobierany jest w zależności od rodzaju bakterii, które spowodowała zapalenie zatok. Należy podkreślić, że istotnym elementem farmakoterapii jest również stosowanie probiotyków, które zadbają o odpowiednią równowagę flory bakteryjnej jelit. Warto wskazać, że kuracja antybiotykowa zazwyczaj trwa około tygodnia. Oznacza to, że po upływie tygodnia lekarz ocenia skuteczność zastosowanego antybiotyku, w przypadku braku poprawy brana jest pod uwagę niebakteryjna przyczyna dolegliwości bądź wystąpienie powikłań zapalenia zatok.

Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Domowe sposoby na bakteryjne zapalenie zatok

Pomocniczo przy bakteryjnym zapaleniu zatok można stosować domowe sposoby, których celem jest złagodzenie towarzyszących chorobie objawów. Zalecane jest płukanie zatok roztworem soli fizjologicznej i specjalnymi płukankami do nosa. Irygacja zatok pomaga w usunięciu nadmiaru wydzieliny i udrożnieniu nosa, dzięki czemu poprawia się komfort oddychania. W celu poprawy drożności nosa zalecane jest również wykonywanie inhalacji z dodatkiem olejków eterycznych, między innymi olejku eukaliptusowego. W łagodzeniu dolegliwości pomocne mogą okazać się niesteroidowe leki przeciwzapalne, a także leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe dostępne w a[tekach bez recepty. Istotnym elementem domowej terapii na bakteryjne zapalenie zatok jest również zadbanie o właściwie zbilansowaną dietę, bogatą w witaminy i minerały, a także odpowiednie nawilżenie organizmu poprzez picie dużych ilości wody oraz ciepłych naparów. Ponadto należy zadbać o nawilżenie i systematyczne wietrzenie pomieszczenia, w którym znajduje się chory.

Ile trwa bakteryjne zapalenie zatok?

Bakteryjne zapalenie zatok jest odmianą ZNZP, czyli należy do grupy schorzeń określonych wspólnym mianem zapalenia błony śluzowej nosa i zatok przynosowych. Bakteryjne zapalenie zatok w zależności od postaci może mieć różny czas trwania. W tym znaczeniu bakteryjne zapalenie zatok podzielić można na:

 • ostre zapalenie zatok, które pojawia się nagle i trwa od 8 do nawet 12 tygodni,
 • przewlekłe zapalenie zatok, w przypadku którego objawy utrzymują się powyżej 12 tygodni.

Należy jednak wskazać, że bakteryjne zapalenie zatok to choroba, która powoduje trudności w diagnostyce. Okazuje się bowiem, że początkowo każde zapalenie zatok ma podłoże wirusowe, a sama choroba może trwać do około dwóch tygodni. Niemniej jednak w przypadku, kiedy objawy utrzymują się przez dłuższy czas, a po około pięciu dniach od wystąpienia pierwszych symptomów nie widać znaczącej poprawy, zazwyczaj dochodzi do bakteryjnego zapalenia zatok.

Czy bakteryjne zapalenie zatok jest zaraźliwe?

Wiele osób cierpiących na bakteryjne zapalenie zatok zastanawia się, czy schorzenie jest zaraźliwe, ponieważ bakterie same w sobie stanowią zagrożenie zarażenia się dla otoczenia, podobnie jak większość schorzenie bakteryjnych. Okazuje się jednak, że samo bakteryjne zapalenie zatok nie jest zaraźliwe, dlatego też nie ma obaw o możliwość przekazania bakterii osobom z najbliższego otoczenia. Wiąże się to bezpośrednio z miejscem występowania stanu zapalnego, ponieważ nie jest to zakażenie powierzchniowe, jak w przypadku infekcji gardła czy nosa, dlatego też ciężko jest o zarażenie. Niemniej jednak nie należy bagatelizować bakteryjnego zapalenia zatok, gdyż nieleczone schorzenie może wiązać się z poważnymi dla zdrowia konsekwencjami. Dlatego też zaobserwowanie objawów mogących wskazywać na bakteryjne zapalenie zatok należy niezwłocznie z konsultować z lekarzem i zastosować skuteczne leczenie.


Zapalenie zatok to jedna z powszechniejszych dolegliwości, która pojawić się może u dorosłych  i dzieci. Co więcej, często diagnozuje się  również zapalenie zatok w ciąży. Choroby pod żadnym pozorem nie należy bagatelizować, ponieważ nieleczona może wiązać się z poważnymi konsekwencjami i powikłaniami.

W serwisie e-recepta.net staramy się by publikowane przez nas informację, były rzetelne i pochodziły ze sprawdzonych źródeł. Należy jednak pamiętać, że niniejszy artykuł nie jest poradą lekarską i nie może zastąpić konsultacji ze specjalistą. Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Źródła:

 1. „Europejskie wytyczne na temat zapalenia zatok przynosowych i polipów nosa” 2012
 2. „Magazyn otorynolaryngologiczny”, kwiecień – czerwiec 2013, tom XIII, zeszyt 2(46). Anna Wachnicka-Bąk, Agnieszka Lipińska-Opałka, Agata Będzichowska, Bolesław Kalicki, Anna Jung, „Zapalenie błony śluzowej nosa i zatok przynosowych – jedno z najczęstszych zakażeń górnych dróg oddechowych”, Pediatr Med Rodz 2014, 10 (1), p. 25–31.
Udostępnij artykuł:
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy, bądź pierwszy!
Napisz komentarz
Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację