Ceroxim
Wypełnij wywiad, opłać konsultację, kod do
Wszystko załatwisz w trzech prostych krokach
Wypełnij wywiad, opłać konsultację, kod do
W swoim składzie zawiera cefruoksym. Stosuje się go w leczeniu różnego rodzaju zakażeń bakteryjnych u dzieci i osób dorosłych. Lek Ceroxim dostępny jest w postaci tabletek powlekanych lub proszku do sporządzania zawiesiny doustnej. Dostępny jest tylko na receptę.
Dostępność: |
na receptę |
Wskazania: |
leczenie zakażeń bakteryjnych |
Postać: |
tabletki powlekane, proszek do sporządzania zawiesiny doustnej |
Dawka: |
500 mg (tabletki), 250 mg/5 ml lub 125 mg/5 ml (proszek do sporządzania zawiesiny doustnej) |
Substancja czynna: |
cefuroksym w postaci aksetylu |
Zgodnie z klasyfikacją medyczną Ceroxim to antybiotyk beta-laktamowy o szerokim spektrum działania. Za jego działanie odpowiada substancja czynna cefuroksym w postaci aksetylu. Ze względu na skład i mechanizm oddziaływania na organizm lek Ceroxim dostępny jest tylko na receptę. Należy stosować go zgodnie z zaleceniami lekarza. Preparat dostępny jest w postaci tabletek powlekanych i proszku do sporządzania zawiesiny doustnej. Postać dostosowuje się do wieku i potrzeb pacjenta.
Mechanizm działania leku Ceroxim polega na hamowaniu syntezy ściany komórkowej bakterii. Osłabia to ją i prowadzi do obumarcia. Środek wykazuje wysoką skuteczność leczenia, ponieważ jest bardziej oporny na działanie bakteryjnych beta-laktamaz.
Podstawowe wskazania do stosowania leku Ceroxim to:
bakteryjne zapalenie zatok przynosowych (ostre zapalenie zatok przynosowych);
zapalenie pęcherza moczowego;
odmiedniczkowe zapalenie nerek;
zaostrzenie przewlekłego zapalenia oskrzeli;
ostre zapalenie ucha środkowego;
ostre paciorkowcowe zapalenie gardła i migdałków;
ostre zapalenie migdałków;
niepowikłane zakażenia skóry i tkanek miękkich;
leczenie wczesnej postaci choroby z Lyme (boreliozy — zakażenia przenoszonego przez kleszcze).
Obecnie lek Ceroxim dostępny jest w dwóch postaciach i w kilku opakowaniach. Uśredniona cena preparatu przy pełnej odpłatności to:
Ceroxim (250 mg, 10 tabletek powlekanych) - 18,30 PLN;
Ceroxim (250 mg, 14 tabletek powlekanych) - 26,05 PLN;
Ceroxim (250 mg, 20 tabletek powlekanych) - 34,35 PLN;
Ceroxim (500 mg, 10 tabletek powlekanych) - 33,50 PLN;
Ceroxim (500 mg, 14 tabletek powlekanych) - 50,30 PLN;
Ceroxim (500 mg, 20 tabletek powlekanych) - 63,95 PLN;
Ceroxim (125 mg/5 ml, 50 ml, proszek) - 20,80 PLN;
Ceroxim (125 mg/5 ml, 100 ml, proszek) - 36,90 PLN;
Ceroxim (250 mg/5 ml, 50 ml, proszek) - 36,90 PLN;
Ceroxim (250 mg/5 ml, 50 ml, proszek) - 69,15 PLN.
Zgodnie z obowiązującymi przepisami lek Ceroxim podlega całościowej lub częściowej refundacji. Za darmo otrzymują go pacjenci w wieku poniżej 18. lub powyżej 65. roku życia. Ponadto w ramach częściowej odpłatności mogą nabyć go pozostali pacjenci we wszystkich wskazaniach wymienionych w decyzji. Wówczas średnia cena leku po refundacji to:
Ceroxim (250 mg, 10 tabletek powlekanych) - 9,15 PLN;
Ceroxim (250 mg, 14 tabletek powlekanych) - 13,25 PLN;
Ceroxim (250 mg, 20 tabletek powlekanych) - 17,20 PLN;
Ceroxim (500 mg, 10 tabletek powlekanych) - 16,75 PLN;
Ceroxim (500 mg, 14 tabletek powlekanych) - 25,15 PLN;
Ceroxim (500 mg, 20 tabletek powlekanych) - 32,00 PLN;
Ceroxim (125 mg/5 ml, 50 ml, proszek) - 10,45 PLN;
Ceroxim (125 mg/5 ml, 100 ml, proszek) - 18,45 PLN;
Ceroxim (250 mg/5 ml, 50 ml, proszek) - 18,45 PLN;
Ceroxim (250 mg/5 ml, 50 ml, proszek) - 34,60 PLN.
Na rynku dostępne są inne leki, które zawierają taką samą substancję czynną. Jako zamienniki preparatu Ceroxim traktowane są m.in.: Cefuroxime Mylan, Cefuroxime Genoptin, Cefuroxime Aurobindo, Cefox, Bioracef, Furocef, Xorimax, Tarsime, Zinnat, Zamur, Zinoxx. Każdy z tych leków dostępny jest na receptę.
Podstawowym składnikiem leku Ceroxim jest substancja czynna cefuroksym. Pozostałe składniki tabletek powlekanych to: celuloza mikrokrystaliczna, laurylosiarczan sodu, kroskarmeloza sodowa, krzemionka koloidalna bezwodna, olej roślinny uwodorniony, hypromeloza, makrogol 400, talk, dwutlenek tytanu E171. W proszku do sporządzania zawiesiny doustnej znajdują się takie składniki pomocnicze: guma ksantanowa, aspartam E951, sacharoza, cytrynian jednosodowy, dwutlenek krzemu, benzoesan sodu, aromat Tutti Frutti, alkohol benzylowy, geraniol i citronellol, citral, etanol, aromat peppermint, chlorek sodu, mannitol.
Dawkowanie leku Ceroxim ustalane jest indywidualnie w zależności od potrzeb pacjenta i wskazania medycznego. Lek należy stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. Przyjmuje się go po posiłku, co zwiększa skuteczność leczenia. Tabletki należy połykać w całości, popijając wodą. Ceroxim w postaci zawiesiny można rozcieńczyć zimnym napojem mlecznym lub sokiem owocowym. Leku nie wolno mieszać z gorącymi posiłkami.
Standardowa zalecana dawka u osób dorosłych w leczeniu zakażeń bakteryjnych oraz w leczeniu wczesnej postaci choroby z Lyme to 250-500 mg dwa razy na dobę w zależności od rodzaju zakażenia.
Nie wolno stosować większej niż zalecana dawki leku Ceroxim. Nie wpływa to korzystnie na poprawę skuteczności leczenia i może powodować działania niepożądane. U pacjentów z chorobami nerek, wskazane może być zmodyfikowanie dawkowania. Zależy to od indywidualnych predyspozycji organizmu.
Lek Ceroxim stosowany jest u dzieci. Standardowa zalecana dawka u osób niepełnoletnich to 10 mg/kg - 15 mg/kg masy ciała dwa razy na dobę, jednak nie więcej niż 250 mg w jednej dawce, czyli 500 mg na dobę. Leku nie podaje się u pacjentów poniżej 3. miesięcy życia. U najmłodszych pacjentów zamiast tabletek powlekanych podaje się lek w postaci proszku do sporządzania zawiesiny doustnej.
Leku Ceroxim nie powinno stosować się u kobiet w ciąży. Może to powodować zagrożenie dla płodu. Lekarz może wdrożyć preparat w tej grupie pacjentów, jeżeli korzyści z tym związane znacznie przewyższają ewentualne ryzyko. Substancja czynna może przenikać do mleka matki. W związku z tym nie należy stosować leku Ceroxim u kobiet w okresie karmienia piersią. Może to powodować działania niepożądane ze strony dziecka. Jeżeli przyjmowanie leku jest wskazane, to warto przerwać karmienie piersią ze względów bezpieczeństwa.
Podczas stosowania leku Ceroxim mogą wystąpić skutki uboczne. Nie dotyczy to każdego pacjenta. Rodzaj i nasilenie działań niepożądanych zależą od indywidualnych predyspozycji organizmu. Do tej pory odnotowywano takie działania niepożądane jak m.in.:
ciężka reakcja alergiczna (swędząca wysypka, obrzęki);
wysypki skórne, pęcherze;
zespół DRESS lub nadwrażliwość na lek (rozległa wysypka, powiększone węzły chłonne, wysoka temperatura ciała);
rozlane zmiany skórne z pęcherzami i łuszczącym się naskórkiem (mogą wskazywać na: toksyczne martwicze oddzielanie się naskórka, zespół Stevensa-Johnsona);
ból w klatce piersiowej powiązany z reakcją alergiczną (zespół Kounisa);
ciężka biegunka (rzekomobłoniaste zapalenie jelita grubego);
zakażenia grzybicze;
reakcja Jarischa-Herxheimera.
W przypadku powyższych objawów należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem. Inne objawy niepożądane, to m.in.:
zaburzenia układu nerwowego;
zawroty głowy;
nudności;
ból brzucha;
zakażenia grzybicze (drożdżakami);
biegunka;
ból głowy;
zwiększenie aktywności enzymów wątrobowych;
zwiększenie liczby białych krwinek (eozynofilia);
wysypka;
wymioty;
dodani wynik testu Coombs'a;
zmniejszenie liczby białych krwinek (leukopenia);
zmniejszenie liczby płytek krwi;
zapalenie wątroby;
zażółcenie białkówek oczu lub skóry;
reakcje alergiczne;
gorączka;
ciężka biegunka;
niedokrwistość hemolityczna (zbyt szybki rozpad krwinek czerwonych).
Wszystkie skutki uboczne wymieniono w ulotce dołączonej do opakowania. Wszelkie objawy niepożądane niewymienione oraz wymienione w ulotce należy zgłaszać lekarzowi prowadzącemu.
Przed rozpoczęciem przyjmowania leku Ceroxim należy zapoznać się z ulotką dołączoną do opakowania oraz skonsultować się z lekarzem. Przeciwwskazane jest przyjmowanie preparatu, jeżeli u pacjenta występują:
uczulenie na cefuroksym, inny antybiotyk cefalosporynowy lub jakikolwiek inny składnik preparatu;
ciężka reakcja uczuleniowa na jakikolwiek antybiotyk beta-laktamowy w przeszłości (np.: karbapenemy, monobaktamy, penicyliny);
ciężka wysypka skórna lub łuszczenie się skóry, owrzodzenia jamy ustnej po leczeniu cefuroksymem lub innym antybiotykiem z grupy cefalosporyn w przeszłości.
Ponadto w określonych sytuacjach należy zachować szczególną ostrożność. Każdy przypadek powinien być indywidualnie zdiagnozowany przez lekarza. Podczas leczenia lekiem Ceroxim mogą występować:
ciężkie niepożądane reakcje skórne (np.: toksyczne martwicze oddzielanie się naskórka, zespół Stevensa-Johnsona, reakcja polekowa z eozynofilią i objawami DRESS).
Do tego należy zwrócić uwagę na:
reakcje uczuleniowe;
rzekomobłoniaste zapalenie jelita grubego (ciężka biegunka);
zakażenia grzybicze (np. drożdżakami).
Leku Ceroxim nie podaje się dzieciom poniżej 3. miesięcy. Wszelkie wątpliwości należy skonsultować z lekarzem prowadzącym.
Pacjent ma obowiązek poinformowania lekarza o wszystkich lekach stosowanych obecnie lub w niedalekiej przeszłości. Ceroxim może wchodzić z nimi w interakcje i wzajemnie zmieniać swoje działanie. Szczególną uwagę należy zwrócić na:
doustne leki przeciwzakrzepowe (antykoagulanty);
doustne środki antykoncepcyjne (lek Ceroxim może zmniejszać ich skuteczność);
leki zmniejszające ilość kwasu w żołądku (np.: leki zobojętniające kwas żołądkowy stosowane przy zgadze);
probenecyd.
Wszystkie te substancje wraz z potencjalnymi interakcjami zostały wymienione w ulotce dołączonej do opakowania.
Po jakim czasie działa Ceroxim?
Czy Ceroxim i Zinnat to ten sam lek?
Ceroxim a paracetamol. Czy można łączyć?