Zapalenie zatok sitowych: objawy, przyczyny, leczenie
Dodano:

18 lutego, 2023
00:01
Zaktualizowano:

1 kwietnia, 2023
00:01

Objawy zapalenia zatok sitowych 

Zapalenie zatok sitowych to choroba, która dotyczy przede wszystkim dzieci. Niemniej jednak zapalenie zatok sitowych może pojawić się również u dorosłych. Należy wskazać, że zapalenie zatok sitowych wygląda identycznie zarówno u dorosłych, jak i u dzieci. 

Charakterystycznymi objawami zapalenia zatok sitowych jest obrzęk i opuchlizna nosa oraz powiek, a także ból zlokalizowany w okolicy nosa oraz kącika oka. Dodatkowo schorzeniu towarzyszą również inne symptomy w postaci: 

 • zaburzenia ruchomości gałki ocznej,  
 • pogorszenie ostrości widzenia, 
 • wytrzeszczu oczu, 
 • wycieku wydzieliny z nosa, niedrożności nosa, 
 • spływania wydzieliny po gardle, 
 • podrażnienia gardła, 
 • kaszlu, 
 • osłabienia węchu, 
 • nieświeżego oddechu, 
 • dreszczy, 
 • bóli mięśni i stawów, 
 • podwyższonej temperatury ciała, 
 • osłabienia, 
 • uczucia rozbicia, 
 • złego samopoczucia,
 • wyczerpania. 

Należy wskazać, że u niektórych pacjentów zapalenie zatok sitowych przebiega bez kataru. Co ważne dotyczy to przede wszystkim przewlekłego zapalenia zatok. 

Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Przyczyny zapalenia zatok sitowych 

Zapalenie zatok przynosowych zazwyczaj jest wynikiem innych chorób. W tym znaczeniu do zapalenia zatok sitowych najczęściej dochodzi w wyniku przeziębienia, infekcji górnych dróg oddechowych lub infekcji jamy ustnej. Należy również wskazać, że wśród możliwych przyczyn występowania zapalenia zatok sitowych wymienia się bakteryjne zakażenie wydzieliny zgromadzonej w dużych ilościach w komórkach sitowych. 

Zapalenie zatok sitowych może być również wynikiem alergii, a także wad anatomicznych między innymi skrzywienie przegrody nosowej. Wśród możliwych przyczyny zapalenia zatok sitowych wymienia się również powiększenie migdałków lub polipy w nosie. Co więcej, do zapalenia zatok sitowych może dojść w wyniku dostania się do nosa ciała obcego. 

Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Leczenie zapalenia zatok sitowych 

Wdrożenie właściwego leczenia zapalenia zatok sitowych nie wymaga postawienia diagnozy. W tym znaczeniu zapalenie zatok sitowych diagnozowane jest na podstawie badania fizykalnego, wywiadu lekarskiego, a także na podstawie zleconych przez lekarza badań dodatkowych, takich jak morfologia krwi. Na chorobę wskazywać może między innymi podwyższona ilość leukocytów, a także podwyższony wskaźnik OB. W przypadku ciężkiego zapalenia zatok konieczne może okazać się nakłucie, celem pobrania płynu do badania mikrobiologicznego. 

Leczenie zapalenia zatok sitowych w przypadku bakteryjnego zapalenia zatok najczęściej ma charakter farmakologiczny. W tym znaczeniu konieczne jest wdrożenie antybiotykoterapii, a także stosowanie donosowych preparatów w postaci glikokortykosteroidów oraz leków z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Należy wskazać, że w najcięższych przypadkach zapalenia zatok sitowych przy braku skuteczności stosowanej terapii farmakologicznej, konieczne może okazać się wdrożenie leczenia operacyjnego, które przeprowadzane jest metodą endoskopową. 

Domowe leczenie zapalenia zatok sitowych 

Zapalenie zatok sitowych, szczególnie w początkowej fazie można leczyć domowymi sposobami. W tym znaczeniu najskuteczniejszą metodą domowego leczenia zapalenia zatok sitowych są inhalacje z wykorzystaniem soli fizjologicznej. Warto jednak wskazać, że zamiast soli fizjologicznej do przygotowania inhalacji wykorzystać można również zioła lub olejki eteryczne. Co więcej, ulgę w dolegliwościach mogą przynieść również ciepłe okłady z soli na czoło. Dodatkowo zaleca się regularne robienie płukania zatok roztworem soli morskiej. Warto również stosować dostępne bez recepty krople do nosa, które przyczyniają się do zmniejszenia obrzęku śluzówki nosa. 

Należy wskazać, że choć leczenie domowe zapalenia zatok sitowych nie jest podstawą terapii, to może znacznie wpłynąć na poprawę komfortu codziennego funkcjonowania. Dlatego też warto często i intensywnie przedmuchiwać nos, a także zadbać o intensywne nawodnienie organizmu oraz nawilżanie pomieszczenia, w którym przebywa osoba chora.

Powikłania po zapaleniu zatok sitowych 

Zapalenie zatok sitowych to poważna choroba, która nieleczona może prowadzić do powikłań, które obejmują przede wszystkim okolice oczu. W tym znaczeniu do najczęstszych powikłań zapalenie zatok sitowych należy obrzęk powiek, zapalenie tkanek miękkich, ropień oczodołu, ropień podokostnowy, zakrzepowe zapalenie zatoki jamistej   mózgu. Ze względu na mogące wystąpić poważne powikłania zapalenia zatok sitowych choroba zarówno u dzieci, jak i u dorosłych wymaga konsultacji lekarskiej i wdrożenia właściwego leczenia.

W serwisie e-recepta.net staramy się by publikowane przez nas informację, były rzetelne i pochodziły ze sprawdzonych źródeł. Należy jednak pamiętać, że niniejszy artykuł nie jest poradą lekarską i nie może zastąpić konsultacji ze specjalistą. Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Źródła:

 1. Antoni Krzeski, Andrzej Radzikowski, Agnieszka Strzembosz, „Ostre zapalenie zatok przynosowych u dzieci”, Magazyn Otolaryngologiczny, wrzesień 2007
 2. Małgorzata Leszczyńska, Michał Karlik, Piotr Dąbrowski, Witold Szyfter, „Zapalenie zatok przynosowych - diagnostyka i leczenie”, Przewodnik Lekarza, 2003, 6, 9
 3. Bolesław Kalicki, Anna Śniady, Karolina Kapusta, Anna Mierzejewska, Agnieszka Lipińska-Opałka, Ryszard Zoń, „Zapalenie zatok sitowych powikłane zapaleniem tkanek miękkich oczodołu u 6-letniego chłopca – opis przypadku", Pediatr Med rodz Vol 9 Numer 2
Udostępnij artykuł:
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy, bądź pierwszy!
Napisz komentarz
Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację