Uczulenie na hybrydę: jak się objawia i jak leczyć alergię na hybrydę?
Dodano:

1 listopada, 2022
10:40
Zaktualizowano:

16 listopada, 2022
15:02

Objawy uczulenia na hybrydę

Objawy alergii na hybrydy pojawiają się w największym stopniu na skórze w okolicy paznokci, które zostały pomalowane lakierem hybrydowym. Warto wskazać, że reakcja alergiczna może pojawić się natychmiast zaraz po nałożeniu kosmetyku, ale również nawet kilka godzin po aplikacji lakieru hybrydowego na paznokcie. W kolejnym etapie objawy uczulenia widoczne są na płytce paznokcia. Warto jednak wskazać, że innymi objawami, które mogą towarzyszyć podczas uczulenia na hybrydę, są:

  • ból i opuchlizna palców,
  • zaczerwienienie,
  • sucha, pękająca skóra na opuszkach,
  • rozpulchnienie skóry wokół paznokci,
  • bolesność i wrażliwość skórek,
  • wysypka w okolicach palców,
  • łuszczenie się naskórka wokół paznokci, na których wystąpiła reakcja alergiczna,
  • swędzące pęcherzyki wokół paznokcia.

Warto wskazać, że objawy uczulenia zazwyczaj nasilają się z każdą godziną, jeżeli hybryda nie zostanie usunięta odpowiednio szybko. Wystąpienie reakcji alergicznej na hybrydę może skutkować onycholizą, która polega na odwarstwieniu się płytki paznokcia od łożyska, a następnie powstaniu w tej powierzchni pęcherzyków powietrza. Dodatkowo na płytce widoczny jest biały nalot. Początkowo paznokieć ma kolor lekko różowy, jeśli jednak dojdzie do zakażenia, ulega zmianie na żółty, szary bądź brązowy. Ponadto, w niektórych przypadkach uczulenie na hybrydę może wiązać się ze wstrząsem anafilaktycznym, który stanowi realne zagrożenie dla życia.

Reakcja alergiczna na hybrydę dotyczy zazwyczaj miejsca, gdzie kosmetyk został zaaplikowany, czyli na dłoniach lub na stopach. Warto jednak wskazać, że reakcja alergiczna może pojawić się tylko na jednym palcu w wyniku np. zbyt mocnego siłowania płytki paznokcia, za głębokiego wycięcia skórek czy zalania skórek hybrydą na palcu. Niemniej jednak niekiedy może ona rozprzestrzenić się na ciele i powodować między innymi opuchnięcie ust lub szyi, a także objawiać się wysypką całego ciała.

Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Jak wyleczyć uczulenie na hybrydy?

Leczenie uczulenia na hybrydę w pierwszej kolejności polega na jak najszybszym zdjęciu hybrydy z paznokci. Czas odgrywa tu ważną rolę, ponieważ im szybciej zostanie usunięta warstwa hybrydy, tym większa szansa, że zmiany skórne nie będą poważne, a leczenie będzie znacznie łatwiejsze i szybsze. Niezwykle istotna jest również regeneracja naskórka, a także zatrzymanie reakcji alergicznej hybrydę. W tym znaczeniu konieczne jest zastosowanie przeciwhistaminowych leków na alergię, które załagodzą reakcję alergiczną.

Uczulenie na hybrydę, w wyniku którego doszło do poważnych uszkodzeń naskórka bądź wystąpiła onycholioza wymaga niezwłocznej konsultacji dermatologicznej i specjalistycznego leczenia. Warto wskazać, że leczenie uczulenia na hybrydę może potrwać nawet kilka tygodni.

Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Uczulenie na hybrydę: domowe sposoby

Uczulenie na hybrydy o mniejszym nasileniu można łagodzić domowymi sposobami. Istotnym elementem jest regeneracja naskórka. Na zmiany skórne powstałe w wyniku reakcji alergicznej na hybrydę leczniczo może zadziałać maść z witaminą A, która wykazuje działanie odżywczo-regenerujące, a także olejek herbaciany o właściwościach bakteriobójczych i przeciwzapalnych. Leczenie można również wspomóc moczeniem dłoni w naparze z rumianku, który wykazuje właściwości łagodzące. Warto również zadbać o higienę i nawilżenie miejsc, w których pojawiła się reakcja alergiczna na hybrydy. Domowym sposobem jest również zastosowanie alternatywy dla hybrydy, w zamian można stosować zwykle lakiery, które nie powodują uczulenia.

Czy uczulenie na hybrydę mija?

Wystąpienie reakcji alergicznej na hybrydę nie wyklucza możliwości ponownego wykonania manicure czy pedicure hybrydowego. Niemniej jednak ważne jest to, aby przed ponowną aplikacją hybrydy na paznokcie zrobić dłuższą przerwę – około sześciu miesięcy, a w tym czasie należy zadbać o kondycję paznokci. Dodatkowo warto rozważyć zmianę stosowanych kosmetyków i wybrać takie, które w swoim składzie zawierają mniej drażniących składników. Dodatkowo warto również wymienić wszystkie akcesoria lub dokładnie je wysterylizować, gdyż niewysterylizowane narzędzia mogą powodować uczulenie na nikiel.

Alergia na hybrydy jest rodzajem alergii kontaktowej, podobnie jak alergia na słońce, ujawnia się bowiem w wyniku kontaktu czynnika drażniącego na skórę. W tym znaczeniu alergię na hybrydę może być skutkiem oddziaływania na skórę substancji konserwujących, które wykazują bardzo drażniące działanie, takich jak toluen, formaldehyd czy ftalan dibutylu (DBP). Niemniej jednak uczulenie może mieć również charakter pokarmowy, w tym kontekście można mówić między innymi uczuleniu na alkohol.

W serwisie e-recepta.net staramy się by publikowane przez nas informację, były rzetelne i pochodziły ze sprawdzonych źródeł. Należy jednak pamiętać, że niniejszy artykuł nie jest poradą lekarską i nie może zastąpić konsultacji ze specjalistą. Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Źródła:

  1. Fedorczak, A., & Jamroz-Brzesk, J. (2020). Wyprysk kontaktowy alergiczny spowodowany przez akrylany zawarte w produktach do manicure długotrwałego. Alergia, Astma, Immunologia, 25(4), 187-191.
Udostępnij artykuł:
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy, bądź pierwszy!
Napisz komentarz
Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację