Uczulenie na alkohol: jak się objawia i czy można leczyć alergię na alkohol?
Dodano:

30 października, 2022
10:23
Zaktualizowano:

16 listopada, 2022
15:05

Czy można mieć alergię na alkohol?

Uczulenie na alkohol jest możliwe, choć zdarza się niezwykle rzadko. Znacznie częściej alergia na alkohol spowodowana jest działaniem alergenów, z których produkowane są wysokoprocentowe napoje. Dlatego też należy wskazać, że uczulenie na alkohol jest rodzajem alergii pokarmowej. Inną przyczyną występowania symptomów nietolerancji na alkohol może być jego wpływ na zahamowanie metabolizmu histaminy, co prowadzi do podwyższenia jej poziomu w organizmie i wystąpienia objawów nietolerancji histaminy.

Warto również wskazać, że nietolerancja alkoholu może być także uwarunkowana genetycznie. Co ciekawe, dziedziczenie uczulenia na alkohol dotyczy przede wszystkim osób pochodzenia azjatyckiego.

Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Objawy uczulenia na alkohol

Symptomy uczulenia na alkohol mogą pojawić się po spożyciu każdego rodzaju napoju alkoholowego. Niemniej jednak zazwyczaj objawy alergii na alkohol mają charakter od łagodnego do umiarkowanego. Nie oznacza to jednak, że nie mogą pojawić się reakcje alergiczne o ciężkim przebiegu.

Najczęściej występującymi reakcjami uczuleniowymi na alkohol są:

  • zmiany skórne na twarzy i ciele – zaczerwienie, a nawet czerwona twarz, rumień z towarzyszącymi uderzeniami gorąca, pokrzywka, wysypka, czerwone plamy na skórze twarzy i ciała, a także kontaktowe zapalenie skóry,
  • objawy ze strony górnych i dolnych dróg oddechowych – kaszel i duszności, skurcz oskrzeli, nasilenie objawów astmy, a także wodnisty katar,
  • objawy ze strony układu pokarmowego – po wypiciu alkoholu pojawić się mogą nudności i wymioty, a także biegunka,
  • swędzenie oraz łzawienie oczu.

Spożycie różnego rodzaju trunków może powodować odmienne reakcje alergiczne i objawy. W tym znaczeniu spożycie czerwonego wina może przyczynić się do wystąpienia zaczerwienienia twarzy, szyi oraz tułowia. Dodatkowo pojawić się może ból głowy oraz katar. Wypicie piwa wiąże się najczęściej z wystąpieniem dolegliwości ze strony układu oddechowego, przede wszystkim u pacjentów z astmą.

Warto wskazać, że w wyniku ciężkiego przypadku uczulenia na alkohol pojawić się może stan przypominający wstrząs anafilaktyczny, który jest niezwykle niebezpieczny i stanowi stan bezpośredniego zagrożenia życia.

Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Jak sprawdzić uczulenie na alkohol?

Wdrożenie odpowiedniego leczenia uczulenia na alkohol wymaga najpierw postawienia diagnozy. W tym celu przeprowadzany jest wywiad lekarski z pacjentem, którego celem jest uzyskanie informacji dotyczącej tego, po jakim rodzaju alkoholu występują objawy alergii i jaki mają przebieg, czy pacjent zażywa jakiekolwiek leki i suplementy diety, a także czy u pacjenta występuje alergia pokarmowa bądź inne schorzenia. Istotnym elementem sprawdzenia uczulenie na alkohol jest również wykonanie testów skórnych, na przykład w postaci punktowych testów skórnych z aldehydem i etanolem, a także testów płatkowych. Potwierdzenie alergii na alkohol umożliwia również przeprowadzenie próby prowokacyjnej. Okazuje się, że wyniki tego badania pozwalają ustalić związek pomiędzy objawami chorobowymi a substancją, która je wywołuje. Warto wskazać, że próba prowokacji doustne przeprowadzana jest poprzez podawanie pacjentowi 96% alkoholu z sokiem z czarnej porzeczki z dodatkiem aromatów pomarańczowych w stopniowo większych dawkach. Pacjent w tym czasie obserwowany jest pod kątem występowania objawów.

Jak leczyć uczulenie na alkohol?

Postawienie diagnozy i potwierdzenie alergii na alkohol umożliwia wdrożenie odpowiedniego leczenia. Warto jednak wskazać, że leczenie uczulenia na alkohol, podobnie jak w przypadku innych alergii pokarmowych, polega przede wszystkim na unikaniu spożywania wysokoprocentowych trunków. Dodatkowo warto wskazać, że alergię na sam alkohol, czyli etanolu występuje niezwykle rzadko. Zazwyczaj przyczyną uczulenia na alkohol jest nietolerancja pokarmowa na poszczególne składniki bądź dodatki do napojów wysokoprocentowych. Dlatego tez leczenie ukierunkowane jest na zwalczanie konkretnego rodzaju alergii. Nierzadko elementem leczenia alergii na alkohol jest stosowanie leków na alergię.

Należy zatem wskazać, że alergia na alkohol, choć jest możliwa, występuje niezwykle rzadko. Częściej reakcja alergiczna spowodowana jest działaniem alergenów, zawartych w tych produktach, z którego tworzone są napoje alkoholowe. Warto również wskazać, że niekiedy nietolerancji na alkohol mogą towarzyszyć również inne uczulenia, np. alergia kontaktowa, intensyfikujące występowanie objawów.

W serwisie e-recepta.net staramy się by publikowane przez nas informację, były rzetelne i pochodziły ze sprawdzonych źródeł. Należy jednak pamiętać, że niniejszy artykuł nie jest poradą lekarską i nie może zastąpić konsultacji ze specjalistą. Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Źródła:

  1. Rajan J., „Remission of anaphylactic reaction to alcohol”, J Aller Ther 2010;1
  2. Decuyper I., „Adverse Reactions to Illicit Drugs (Marijuana, Opioids, Cocaine) and Alcohol”, J Allergy Clin Immunol Pract 2021 Vol. 9 No 8
Udostępnij artykuł:
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy, bądź pierwszy!
Napisz komentarz
Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację