Plastyka pochwy a nietrzymanie moczu
Dodano:

20 kwietnia, 2023
11:04
Zaktualizowano:

27 czerwca, 2023
11:04

Nietrzymanie moczu po plastyce pochwy – co robić?

Plastyka pochwy, znana również jako waginoplastyka, to procedura medyczna mająca na celu modyfikację anatomiczną i estetyczną pochwy u kobiet. Wykonywana jest w celu przywrócenia lub poprawy funkcji, elastyczności oraz wyglądu pochwy. Głównym powodem przeprowadzenia plastyki pochwy jest zaspokojenie potrzeb estetycznych pacjentek oraz poprawa komfortu i satysfakcji seksualnej. Procedura plastyki pochwy może obejmować różne techniki, w zależności od potrzeb i oczekiwań pacjentki. Do najczęściej stosowanych technik należą:

  • modyfikacje przedniej ściany pochwy – polegają na usunięciu nadmiaru tkanek oraz wzmocnieniu struktur pochwy w celu zmniejszenia jej luźności i poprawy kontroli mięśniowej,
  • redukcja warg sromowych – często wykonywana w połączeniu z plastyką pochwy, ma na celu poprawę symetrii, kształtu i objętości warg sromowych,
  • rekonstrukcja więzadeł maciczno-krzyżowych – przywraca napięcie i stabilność więzadeł, które utrzymują pochwę w odpowiednim położeniu.

Główne korzyści płynące z przeprowadzenia plastyki pochwy obejmują poprawę wyglądu, uczucia komfortu i zwiększenie satysfakcji seksualnej. Pacjentki, które cierpiały na rozluźnienie pochwy, nietrzymanie moczu lub obniżenie narządów miednicy, często zgłaszają poprawę tych dolegliwości po przeprowadzeniu procedury. Waginoplastyka stosowana jest między innymi w przypadku nietrzymania moczu po porodzie. Warto jednak pamiętać, że plastyka pochwy to zabieg chirurgiczny, który wiąże się z ryzykiem powikłań i konsekwencji. 

Plastyka tylnej ściany pochwy stosowana jest w celu naprawy tkanek i struktur anatomicznych pochwy. Celem zabiegu jest przywrócenie prawidłowej anatomicznej integralności tylnego odcinka pochwy. Jednym z możliwych skutków ubocznych może być wystąpienie trudności w trzymaniu stolca, co może prowadzić do czasowych zaparć. W niektórych przypadkach może również wystąpić uszkodzenie odbytnicy, co może objawiać się dolegliwościami bólowymi.

Jednym z możliwych powikłań po plastyce przedniej ściany pochwy jest infekcja pooperacyjna, w związku z czym przed zabiegiem często podaje się antybiotyki, aby zminimalizować ryzyko infekcji. U około 6% pacjentek możliwa jest infekcja pęcherza moczowego, szczególnie gdy zastosowany jest cewnik do pęcherza. Objawy infekcji pęcherza moczowego mogą obejmować uczucie pieczenia, kłucia podczas oddawania moczu oraz częstomocz. Rzadziej może dojść do uszkodzenia pęcherza lub moczowodu. Innym potencjalnym skutkiem ubocznym jest wystąpienie problemów z oddawaniem moczu. Po plastyce przedniej ściany pochwy może pojawić się wysiłkowe nietrzymanie moczu, które wynika z wyprostowania cewki moczowej. Dodatkowo, niektóre pacjentki mogą doświadczać trudności seksualnych związanych z bólem podczas penetracji. Możliwe są także powikłania związane ze zrostami, jednak występują stosunkowo rzadko.

W przypadku nietrzymania moczu po plastyce pochwy istnieje kilka podejść do leczenia, należy jednak pamiętać, że każda sytuacja jest unikalna, dlatego ważne jest skonsultowanie się z lekarzem przeprowadzającym zabieg lub innym specjalistą w dziedzinie uroginekologii, który dokładnie oceni przyczyny i zaproponuje odpowiednie metody leczenia. Indywidualne podejście jest kluczowe, aby zapewnić optymalne rezultaty i poprawę jakości życia pacjentek dotkniętych nietrzymaniem moczu po plastyce pochwy. 

Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Nietrzymanie moczu a plastyka pochwy – leczenie

Leczenie nietrzymania moczu po plastyce pochwy jest najczęściej wieloetapowe. W przypadku łagodnych objawów nietrzymania moczu po operacji, zwykle zaleca się rozpoczęcie terapii zachowawczej i domowe sposoby na nietrzymanie moczu. Wzmocnienie mięśni dna miednicy, tzw. mięśni Kegla za pomocą ćwiczeń na nietrzymanie moczu jest powszechnie zalecaną metodą, a regularne treningi przyczyniają się do poprawy siły mięśniowej i kontroli nad pęcherzem.

W niektórych przypadkach, gdy terapia zachowawcza nie przynosi oczekiwanych rezultatów, może być konieczne zastosowanie środków farmakologicznych. Wybrane leki pomogą zmniejszyć nadmierną aktywność pęcherza i poprawić kontrolowanie mikcji. W przypadkach ciężkiego nietrzymania moczu rozważa się interwencje chirurgiczne. 

Decyzja o leczeniu nietrzymania moczu po plastyce pochwy powinna być podejmowana indywidualnie, po starannym rozważeniu korzyści i ryzyka. Kluczowa jest konsultacja z doświadczonym specjalistą w dziedzinie uroginekologii, który zaproponuje optymalne metody terapeutyczne, uwzględniając stan pacjentki i jej potrzeby. Warto podkreślić, że skuteczność leczenia nietrzymania moczu po plastyce pochwy może się różnić w zależności od indywidualnego przypadku, dlatego niezbędne jest regularne monitorowanie postępów i ścisła współpraca z lekarzem.

W serwisie e-recepta.net staramy się by publikowane przez nas informację, były rzetelne i pochodziły ze sprawdzonych źródeł. Należy jednak pamiętać, że niniejszy artykuł nie jest poradą lekarską i nie może zastąpić konsultacji ze specjalistą. Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Źródła:

  1. Ch. Lewicky-Gaupp, D. E. Fenner, J. O. L. DeLancey, Operacja naprawcza tylnej ściany pochwy: czy anatomia ma znaczenie?, https://podyplomie.pl/publish/system/articles/pdfarticles/000/013/138/original/40-43.pdf?1472459915
  2. O. Gutzeit, G. Levy, L. Lowenstein, Postpartum Female Sexual Function: Risk Factors for Postpartum Sexual Dysfunction, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7042171/
Udostępnij artykuł:
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy, bądź pierwszy!
Napisz komentarz
Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację