Nietrzymanie moczu w ciąży – przyczyny i sposoby radzenia sobie
Dodano:

18 kwietnia, 2023
11:01
Zaktualizowano:

27 czerwca, 2023
11:01

Nietrzymanie moczu a ciąża

Nietrzymanie moczu stanowi częste zmartwienie dla wielu kobiet w ciąży. Pojawienie się inkontynencji w okresie prenatalnym to wynik różnorodnych czynników, w tym zmian hormonalnych, zmian anatomicznych oraz zwiększonego obciążenia pęcherza. 

Wystąpienie kłopotliwej dolegliwości determinowane jest między innymi wzrostem poziomu hormonu relaksyny, charakterystycznego dla okresu ciąży, który powoduje rozluźnienie więzadeł i tkanek w okolicy miednicy, a w konsekwencji – osłabienie struktur podtrzymujących pęcherz i cewkę moczową. W trakcie ciąży zachodzą również zmiany w pozycji narządów miednicy, takich jak macica i pęcherz, które ulegają przemieszczeniom wskutek wzrostu płodu, co może wpływać na funkcjonowanie układu moczowego i sprzyjać nietrzymaniu moczu. 

Nietrzymanie moczu w ciąży może mieć różny stopień nasilenia. Najczęściej mamy do czynienia z wysiłkowym nietrzymaniem moczu, polegającym na mimowolnym wycieku moczu podczas rutynowych czynności, takich jak kichanie, kaszel, śmiech, podnoszenie ciężarów czy wykonywanie innych aktywności, które generują dodatkowe obciążenie na mięśnie dna miednicy i prowadzą do niekontrolowanej mikcji. Problemy z mimowolnym wyciekiem moczu pojawiają się zazwyczaj w trzecim trymestrze ciąży, kiedy wzrost objętości macicy i rozwijającego się płodu powodują zwiększone obciążenie na pęcherz.

Świeżo upieczone mamy narzekają również często na nietrzymanie moczu po porodzie. Podczas porodu, zarówno naturalnego, jak i cesarskiego cięcia, tkanki i mięśnie dna miednicy mogą ulec rozciągnięciu lub osłabieniu. Dodatkowo przesunięcia narządów miednicy wpływają na funkcję pęcherza moczowego i mogą prowadzić do nietrzymania moczu. 

Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Co na nietrzymanie moczu w ciąży?

W przypadku inkontynencji w ciąży warto wdrożyć podstawowe, domowe sposoby na nietrzymanie moczu. Przede wszystkim należy unikać czynników mogących pogorszyć objawy, między innymi picia dużej ilości płynów przed snem, spożywanie potraw i napojów moczopędnych, długotrwałego stania czy podnoszenia ciężkich przedmiotów. Ważne jest również systematyczne i regularne opróżnianie pęcherza, aby zmniejszyć ryzyko nadmiernego rozciągnięcia.

Jeśli nietrzymanie moczu w ciąży jest uciążliwe i wpływa na codzienne funkcjonowanie, warto rozważyć konsultację z lekarzem lub fizjoterapeutą uroginekologicznym. Specjalista zaleci indywidualnie dobrany program ćwiczeń na nietrzymanie moczu, które pomogą wzmocnić mięśnie dna miednicy, tzw. mięśnie Kegla i poprawić kontrolę nad mikcją. Inne terapie pomocne w redukcji objawów to np. biofeedback czy elektrostymulacja mięśni. Nietrzymanie moczu w ciąży to przypadłość, którą można kontrolować, a nawet całkowicie wyeliminować dzięki odpowiednim strategiom leczenia i terapii. Ważne jest jednak, aby skonsultować się z odpowiednim specjalistą w celu dokładnej oceny i ustalenia najlepszego planu terapeutycznego, uwzględniającego indywidualne potrzeby i czynniki związane z daną ciążą.

Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Nietrzymanie moczu w ciąży – higiena

Podczas doświadczania nietrzymania moczu w ciąży, kluczowe dla zapewnienia komfortu i zdrowia obszaru okolic intymnych jest utrzymanie odpowiedniej higieny. Poniżej kilka wskazówek dotyczących higieny w przypadku nietrzymania moczu:

  • wybór odpowiednich podkładów – podkłady higieniczne lub wkładki zapewniają ochronę przed przeciekaniem i pomagają utrzymać uczucie świeżości. Ważne jest wybieranie produktów o odpowiedniej chłonności, gwarantujących skuteczną absorpcję moczu. Dobrze dopasowane podkłady powinny być wygodne, nie powodować podrażnień skóry i być łatwe do wymiany,
  • regularna higiena intymna – utrzymywanie czystości okolic intymnych poprzez regularne mycie. Zaleca się stosowanie łagodnych, bezzapachowych środków myjących, które nie naruszają naturalnej równowagi mikroflory pochwy. Mycie powinno być delikatne i dokładne, skupiające się na obszarze wokół cewki moczowej i odbytu,
  • unikanie silnych detergentów – podczas higieny intymnej należy unikać agresywnych detergentów, mydeł lub innych produktów chemicznych, które mogą podrażniać wrażliwą skórę okolic intymnych. Zamiast tego wybieraj łagodne dermokosmetyki, przeznaczone dla kobiet w ciąży,
  • osuszanie i przewietrzanie obszaru intymnego – po dokładnym umyciu okolic intymnych ważne jest ich odpowiednie osuszenie i usunięcie nadmiaru wilgoci. Wybieraj przewiewną bieliznę, wykonaną z materiałów zapewniających właściwą cyrkulację powietrza, dzięki czemu unikniesz długotrwałego zatrzymywania wilgoci,
  • regularna wymiana podkładów – zaleca się regularną wymianę podkładów higienicznych, aby uniknąć rozwoju infekcji lub nieprzyjemnego zapachu.

Przestrzeganie tych wskazówek pomoże utrzymać czystość i komfort podczas doświadczania nietrzymania moczu w ciąży. Warto jednak pamiętać, że każda kobieta może mieć indywidualne potrzeby, dlatego kluczowe jest dostosowanie praktyk higienicznych do własnych preferencji i reakcji organizmu.

W serwisie e-recepta.net staramy się by publikowane przez nas informację, były rzetelne i pochodziły ze sprawdzonych źródeł. Należy jednak pamiętać, że niniejszy artykuł nie jest poradą lekarską i nie może zastąpić konsultacji ze specjalistą. Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Źródła:

  1. B. Sangsawang, N. Sangsawang, Stress urinary incontinence in pregnant women: a review of prevalence, pathophysiology, and treatment, https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23436035/
  2. Ż. Fiodorenko-Dumas, M. Paprocka-Borowicz, Postępowanie fizjoterapeutyczne w nietrzymaniu moczu, https://www.monz.pl/Postepowanie-fizjoterapeytyczne-w-nietrzymaniu-moczu,73456,0,1.html
Udostępnij artykuł:
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy, bądź pierwszy!
Napisz komentarz
Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację