Jakie mogą być przyczyny nietrzymania moczu u dzieci i co zrobić?
Dodano:

2 kwietnia, 2023
10:35
Zaktualizowano:

27 czerwca, 2023
10:35

Nietrzymanie moczu u dzieci w ciągu dnia

Ukończenie procesu kontroli oddawania moczu różni się u dzieci i zależy od ich rozwoju fizycznego i emocjonalnego. W większości przypadków dzieci osiągają pełną kontrolę nad nietrzymaniem moczu w ciągu dnia między 2. a 4. rokiem życia. Oznacza to, że dziecko jest w stanie samodzielnie powstrzymać oddawanie moczu, aż do momentu, gdy będzie miało dostęp do toalety, a nietrzymanie moczu u dziecka 5 lat wymaga wzmożonej obserwacji. Warto jednak pamiętać, że każde dziecko jest inne, a tempo rozwoju może się różnić. Niektóre dzieci mogą potrzebować więcej czasu, aby uzyskać pełną kontrolę nad pęcherzem, a zdolność do powstrzymania oddawania moczu rozwija się w miarę jak mięśnie kegla i układ moczowy dojrzewają.

Nietrzymanie moczu u dzieci może przybierać różne formy, zależnie od okoliczności i czynników wywołujących:

 • nietrzymanie moczu w ciągu dnia – polega na mimowolnej mikcji w ciągu dnia. Może być spowodowane nadreaktywnością pęcherza lub innych czynników,
 • wysiłkowe nietrzymanie moczu – objawia się niekontrolowanym oddawaniem moczu podczas wykonywania czynności wymagających wysiłku fizycznego, takich jak skakanie, bieganie, kaszel czy kichanie. Może również wystąpić nietrzymanie moczu u dzieci podczas śmiechu. Przyczyną jest zazwyczaj osłabienie mięśni dna miednicy,
 • nietrzymanie moczu w nocy – dotyczy mimowolnego popuszczania po okresie, w którym dziecko powinno być już w stanie kontrolować swój pęcherz w nocy. Nietrzymanie moczu u dziecka 8 lat powinno wzbudzić niepokój opiekunów. Podłożem problemu może być opóźnione dojrzewanie układu moczowego, zbyt mała pojemność pęcherza lub problemy z budzeniem się w odpowiednim momencie,
 • nietrzymanie moczu mieszane – kombinacja różnych rodzajów nietrzymania moczu, na przykład występowanie zarówno nietrzymania moczu w ciągu dnia, jak i nocnego.

Nietrzymanie moczu u dzieci w ciągu dnia to przypadłość, która może mieć różne przyczyny. Wyróżniamy dwa główne rodzaje nietrzymania moczu u dzieci: pierwotne i wtórne.
Nietrzymanie moczu pierwotne dotyczy dzieci, które nigdy nie miały pełnej kontroli nad oddawaniem moczu w ciągu dnia. Jest to zazwyczaj spowodowane niedojrzałością układu moczowego. Nietrzymanie moczu wtórne odnosi się do sytuacji, w której dziecko, które wcześniej miało kontrolę nad mikcją, zaczyna ponownie doświadczać niekontrolowanego oddawania moczu. Istnieje kilka potencjalnych przyczyn moczenia wtórnego w ciągu dnia u dzieci:

 • zaburzenia motoryki pęcherza moczowego – nieprawidłowości w funkcjonowaniu mięśni pęcherza moczowego lub cewki moczowej,
 • przeszkody w drogach moczowych – na przykład wrodzone wady anatomiczne, kamienie moczowe, zwężenia cewki moczowej, 
 • infekcje dróg moczowych – między innymi zapalenie pęcherza moczowego czy infekcja nerek,
 • zaburzenia neurologiczne – mózgowe porażenie dziecięce, uszkodzenia rdzenia kręgowego,
 • czynniki psychologiczne – stres, lęk, problemy emocjonalne.

Sprawdź również przyczyny nietrzymania moczu u nastolatków, a także jak sobie radzić z nietrzymaniem moczu po porodzie.

Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Nietrzymanie moczu u dziecka w nocy

Moczenie nocne u dzieci może wynikać z różnych przyczyn, w tym nieprawidłowej produkcji hormonu wazopresyny, która reguluje ilość wytwarzanego moczu. Ten rodzaj moczenia nazywany jest pierwotnym izolowanym moczeniem nocnym. Inną przyczyną może być ograniczona pojemność pęcherza, który nie jest w stanie pomieścić całej ilości wyprodukowanego moczu. Dodatkowo, zaburzenia dolnych dróg moczowych, takie jak brak koordynacji mięśni wypieracza i zwieracza cewki moczowej lub "leniwy" pęcherz, mogą przyczyniać się do moczenia nocnego. W niektórych przypadkach przyczyną może być również problem emocjonalny, choć konieczne jest wcześniejsze wykluczenie innych chorób i czynników powodujących nietrzymanie moczu. 

Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Nietrzymanie moczu u dzieci – badania

Diagnostyka nietrzymania moczu u dzieci wymaga przeprowadzenia szeregu badań mających na celu identyfikację przyczyn i ocenę funkcji układu moczowego. Pierwszym krokiem jest zebranie dokładnego wywiadu medycznego od opiekunów malucha. Lekarz spyta o historię moczenia, częstotliwość, ilość i inne szczegóły dotyczące nietrzymania moczu. Następnie przeprowadza się badanie fizykalne obejmujące ocenę narządów miednicy, genitaliów oraz wykluczenie innych potencjalnych przyczyn, takich jak infekcje układu moczowego czy wady anatomiczne. W przypadku nietrzymania moczu w ciągu dnia może być konieczne monitorowanie ilości i częstotliwości oddawania moczu w postaci tzw. dzienniczka moczenia, w którym rodzice zapisują wskazane przez lekarza dane.

Dodatkowo lekarz może zlecić badania laboratoryjne, które pozwolą ocenić ewentualną obecność infekcji czy innych nieprawidłowości. W niektórych przypadkach konieczne może być wykonanie badań obrazowych, takich jak ultrasonografia narządów miednicy czy cystoureterografia mikcyjna, mające na celu ocenę anatomicznych i funkcjonalnych zmian w układzie moczowym. W sytuacji podejrzenia problemów emocjonalnych lub psychologicznych zaleca się konsultację z psychologiem lub psychiatrą.

Jak leczyć nietrzymanie moczu u dzieci

Leczenie nietrzymania moczu u dzieci zależy od przyczyny i rodzaju występującego nietrzymania moczu. W niektórych przypadkach wystarczy wdrożenie domowych sposobów na nietrzymanie moczu i odpowiednich zmian stylu życia i zachowań, takich jak regularne korzystanie z toalety, unikanie drażniących napojów czy prawidłowe nawadnianie.

W niektórych sytuacjach konieczne może być również zastosowanie farmakoterapii. Z kolei w przypadku nietrzymania moczu wtórnego, które wynika z innych problemów zdrowotnych, w pierwszej kolejności leczy się pierwotną przyczynę. Fizjoterapia, w tym ćwiczenia na nietrzymanie moczu mięśni kegla, wdrażana jest jako część terapii, zwłaszcza w przypadku nietrzymania moczu wysiłkowego. 

Ćwiczenia na nietrzymanie moczu u dzieci

Ćwiczenia na nietrzymanie moczu u dzieci często skupiają się na wzmocnieniu mięśni miednicy, zwłaszcza mięśni kegla. Wprowadzenie regularnej rutyny ćwiczeń pomaga poprawić kontrolę nad pęcherzem moczowym, a w konsekwencji – zmniejszyć dysfunkcję. Trening polega na napinaniu i rozluźnianiu mięśni dna miednicy. Aby to zrobić, dziecko powinno skupić się na napinaniu mięśni wokół odbytu i sromu, jakby próbowało zatrzymać strumień moczu. Następnie należy rozluźnić te mięśnie. Ćwiczenia można wykonywać kilka razy dziennie, stopniowo zwiększając czas trzymania napinania.

Dziecko powinno być zachęcane do regularnego korzystania z toalety i oddawania moczu co około 2-3 godziny, nawet jeśli nie odczuwa silnego parcia. To pomoże uniknąć nadmiernego rozciągnięcia pęcherza i zwiększyć kontrolę nad mikcją. Jeśli dziecko ma problem z moczeniem nocnym, warto ograniczyć spożycie płynów przed snem i dopilnować, by skorzystało z toalety przed pójściem spać. Można również rozważyć stosowanie nocnika lub nakładki na łóżko w celu ochrony przed zamoczeniem.

Ważne jest, aby wspierać dziecko emocjonalnie i zapewnić mu poczucie komfortu i akceptacji. Nietrzymanie moczu może być dla niego źródłem stresu i wstydu, dlatego istotne jest, aby rozmawiać z dzieckiem na ten temat i dawać mu wsparcie.

W serwisie e-recepta.net staramy się by publikowane przez nas informację, były rzetelne i pochodziły ze sprawdzonych źródeł. Należy jednak pamiętać, że niniejszy artykuł nie jest poradą lekarską i nie może zastąpić konsultacji ze specjalistą. Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Źródła:

 1. K. Jobs, A. Jung, Moczenie nocne u dzieci – aktualnie obowiązujące definicje i standardy postępowania, https://www.infona.pl/resource/bwmeta1.element.psjd-f2affce6-341c-4236-bf06-2773beb8a30a
 2. G. Paruszkiewicz, Diagnostyka i leczenie zaburzeń oddawania moczu u dzieci, https://www.czytelniamedyczna.pl/618,diagnostyka-i-leczenie-zaburzen-oddawania-moczu-u-dzieci.html
Udostępnij artykuł:
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy, bądź pierwszy!
Napisz komentarz
Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację