Plamienie przed okresem lub po okresie – co oznacza? Czy to powód do niepokoju?
Dodano:

13 stycznia, 2025
13:24

Plamienie przed okresem lub po okresie – jakie są przyczyny?

Czym jest plamienie? To delikatne krwawienie, które może pojawić się w różnych momentach cyklu menstruacyjnego, w tym bardzo często przed okresem. Może ono przybierać różne formy:

  • różowe plamienie,
  • brązowe plamienie po okresie,
  • skąpe plamienie w innych fazach cyklu.

Plamienie z pochwy po stosunku także może wystąpić, zwłaszcza jeśli pojawiły się podrażnienia lub infekcje. W ciąży również może ono wystąpić, zwłaszcza gdy jest to plamienie implantacyjne, które występuje, w momencie zagnieżdżania się zarodka się w błonie śluzowej macicy. Choć w wielu przypadkach jest to coś naturalnego, to czasem może oznaczać, że coś dzieje się z naszym organizmem.

Przyczyn plamienia w różnych momentach cyklu może być wiele, a wśród nich warto wymienić:

  • ciąża,
  • zaburzenia hormonalne,
  • choroby o podłożu ginekologicznym,
  • problemy z jajnikami lub macicą.

Zaburzenia hormonalne i menopauza – czy to powoduje plamienie po okresie?

Jednym z głównych powodów, dla których mogą występować plamienia po okresie, są zmiany w poziomach hormonów, które regulują cykl menstruacyjny. Tego rodzaju zamiany w organizmie mogą pojawić się w wyniku stresu, diety, intensywnego wysiłku fizycznego, a także w trakcie zbliżającej się menopauzy.

W takim przypadku plamienie może wystąpić zamiast okresu lub pomiędzy miesiączkami – szczególnie w okresie zmian hormonalnych zmian, kiedy cykle może wystąpić nieregularność cykli.

Plamienie po okresie a tabletki antykoncepcyjne

Kiedy zaczyna się stosowanie antykoncepcji hormonalnej, bardzo często można doświadczyć skutków ubocznych, w tym plamienia. Kobiety często skarżą się na plamienie po stosunku, zwłaszcza w pierwszych miesiącach przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych

Plamienie po okresie w tym przypadku wynika z działania hormonów, które regulują cykl menstruacyjny, a zmieniają się one, by zapobiec owulacji. Jeśli plamienie występuje kilka dni po okresie i towarzyszy mu ból w podbrzuszu, może to oznaczać, że organizm nie przyjął dobrze nowego środka antykoncepcyjnego. 

Plamienie zamiast okresu w ciąży

Plamienie po okresie może także być oznaką ciąży, zwłaszcza jeśli jest to tzw. plamienie implantacyjne. Występuje ono, gdy zarodek zagnieżdża się w błonie śluzowej macicy, co może wywołać niewielkie plamienie. Zazwyczaj jest skąpe i różni się od standardowego krwawienia menstruacyjnego. 

W ciąży każde plamienie powinno być natychmiast skonsultowane z lekarzem, szczególnie jeśli towarzyszy mu ból brzucha.

Plamienie po okresie a mięśniaki macicy

Mięśniaki macicy to łagodne guzy, które mogą wywoływać różne objawy, w tym plamienia po miesiączce. Takie krwawienie może występować między cyklami menstruacyjnymi i być związane z obecnością mięśniaków w jamie macicy. Często plamienie bywa skąpe lub może występować w dniach, kiedy nie spodziewasz się menstruacji. 

Mięśniaki macicy mogą powodować obfite miesiączki lub plamienie po stosunku.

Plamienie po okresie a endometrioza

Endometrioza to choroba, w której tkanka podobna do błony śluzowej macicy rośnie poza nią, na przykład w jajnikach, jajowodach czy w jamie miednicy. Plamienie po okresie jest jednym z objawów tej choroby, a może towarzyszyć mu intensywny ból brzucha. 

Często plamienie przed okresem staje się coraz bardziej intensywne, a kobieta zaczyna doświadczać bolesnych skurczy w czasie owulacji lub tuż przed miesiączką. Jeśli podejrzewasz, że masz endometriozę, warto skonsultować się z ginekologiem, który przeprowadzi odpowiednie badania i zaplanuje leczenie, które może obejmować terapię hormonalną lub inne metody.

Plamienie po okresie a torbiel jajnika

Torbiel jajnika to kolejne schorzenie, które może powodować plamienie po okresie. W zależności od rodzaju torbieli plamienie może występować pomiędzy cyklami menstruacyjnymi. Torbiel jajnika może powodować również bóle w podbrzuszu, zwłaszcza jeśli jest większa i uciska na inne struktury. 

Plamienie w okresie pomenopauzalnym może wiązać się z obecnością zmian w organizmie, dlatego ważne jest, aby monitorować takie objawy jak ból podczas stosunku czy zmiana w wydzielinie z pochwy. Jeśli plamienie się utrzymuje, najlepiej będzie udać się do specjalisty, czyli do ginekologa, który zleci odpowiednie badania i sprawdzi, czy torbiel jest przyczyną problemu.

Potrzebujesz recepty?
Rozpocznij konsultację

Objawy towarzyszące plamieniu po okresie

Plamienie po okresie może być związane z różnymi objawami, które mogą pomóc określić, co oznacza plamienie i z jaką przyczyną może być związane. Ból brzucha, zwłaszcza ostry ból w podbrzuszu, jest jednym z najczęstszych dolegliwości towarzyszących plamieniu. W niektórych przypadkach może to być również gorączka, zwłaszcza jeśli plamienie jest wynikiem infekcji lub stanu zapalnego. 

Skurcze macicy również mogą występować, szczególnie jeśli plamienie po okresie jest związane z implantacją zarodka lub problemami z pęcherzykiem jajnikowym. Plamienie w okresie menopauzy lub okresie pomenopauzalnym może również wiązać się z silniejszymi objawami, dlatego warto monitorować, czy pojawia się brązowe plamienie zamiast okresu, które nie powinno występować w tym okresie życia kobiety.

Jeśli dostrzegasz jakiekolwiek niepokojące objawy, nie zwlekaj i skontaktuj się z lekarzem, aby wykluczyć poważne schorzenia.

Potrzebujesz recepty?
Rozpocznij konsultację

Krwawienie po miesiączce – kiedy udać się do lekarza ginekologa?

Jeśli plamienie po okresie pojawia się bezpośrednio po miesiączce lub w momentach, w których nie spodziewasz się krwawienia, zdecydowanie warto skonsultować się z ginekologiem. Niepokojące symptomy, które powinny skłonić do wizyty u lekarza, są następujące:

  • krwawienie po miesiączce, zwłaszcza obfite, trwające dłużej niż kilka dni;
  • ostry ból podbrzusza;
  • gorączka;
  • uczucie osłabienie.

W przypadku plamienia po stosunku lub te, które pojawia się w okresie pomenopauzalnym, należy skonsultować się z lekarzem, ponieważ może to być objaw poważniejszych problemów zdrowotnych.

Warto podkreślić, że plamienie po okresie jest stosunkowo częstym zjawiskiem, jednak to nie powinno być ignorowane, zwłaszcza jeśli występuje regularnie.

Jakie badania mogą być zalecane?

Jeśli plamienie pojawia się regularnie lub towarzyszą mu niepokojące objawy, lekarz ginekolog może zalecić kilka badań. Najczęściej będzie to USG, które pozwoli zobaczyć ewentualne zmiany w szyjce macicy lub obecność torbieli jajnika. W przypadku plamienia w okresie pomenopauzalnym może być konieczne badanie poziomu hormonów, by ocenić funkcjonowanie ciałka żółtego i sprawdzić, czy nie zachodzą zmiany w błonie śluzowej macicy.

Jeśli lekarz podejrzewa implantację zarodka lub ciążę pozamaciczną, może również zlecić test ciążowy oraz badanie poziomu hCG. W przypadku chronicznego plamienia mogą być wskazane inne testy, takie jak biopsja czy histeroskopowe badanie macicy.

W serwisie e-recepta.net staramy się by publikowane przez nas informację, były rzetelne i pochodziły ze sprawdzonych źródeł. Należy jednak pamiętać, że niniejszy artykuł nie jest poradą lekarską i nie może zastąpić konsultacji ze specjalistą. Potrzebujesz recepty?
Rozpocznij konsultację

Źródła:

  1. „Położnictwo i ginekologia”,Grzegorz H. Bręborowicz, Termedia, 2010.
  2. „Endometrioza”, Simma Chopra, 2021.
  3. „Zaburzenia miesiączkowania”, P.B. Marshburn, B.S. Hurs, 2013.
Udostępnij artykuł:
Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację