Dodawanie leku do recepty...
Loading...

Paracetamol a karmienie piersią

Paracetamol to nienarkotyczny lek o działaniu przeciwbólowym i przeciwgorączkowym. Działanie leku wpływa na zmniejszenie wrażliwości receptorów bólowych poprzez oddziaływanie mediatorów w postaci kininy i serotoniny, co przekłada się na podwyższenie progu bólowego. Działanie leku wynika głównie z hamowania syntezy prostaglandyn w ośrodkowym układzie nerwowym. Warto również wskazać, że paracetamol nie wykazuje działania przeciwzapalnego, ani nie wiąże się z występowaniem działań niepożądanych, które są typowe dla niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Paracetamol stosowany jest przede wszystkim w razie wystąpienia bólu lub gorączki. Należy zatem wskazać, że paracetamol jest bezpiecznym lekiem, który stosowany jest nie tylko u dorosłych, ale również u dzieci. Wątpliwości może jednak budzić stosowanie leku w czasie laktacji i karmienia piersią. Młode matki chcąc uniknąć niepożądanych skutków u dzieci, zastanawiają się, czy można karmić piersią dziecko po paracetamolu. Pojawiają się zatem pytania, czy można brać paracetamol w czasie karmienia piersią? Co ile można brać paracetamol podczas karmienia niemowlęcia czy noworodka? Jaka dawka paracetamolu jest odpowiednia przy karmieniu piersią? Ile paracetamolu przy karmieniu piersią można zastosować? Ile paracetamolu dziennie stosować przy karmieniu piersią? Jaka dawka paracetamolu jest bezpieczna przy karmieniu piersią?

Paracetamol a karmienie piersią
Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Czy można brać paracetamol podczas karmienia piersią?

Należy wskazać, że paracetamol uznawany jest za lek pierwszego wyboru w czasie karmienia piersią ze względu na niskie stężenia, jakie osiąga on w mleku matki. Oznacza to, że paracetamol może przenikać do mleka mamy, ale stężenie leku w mleku jest zbyt niskie, żeby wywołać istotne klinicznie działanie u dziecka. Należy wskazać, że ewentualna dawka paracetamolu, która zostanie przyjęta przez dziecko wraz z mlekiem mamy jest znacznie niższa niż dawka terapeutyczna leku stosowana u dzieci. Okazuje się bowiem, że połowa dawki leku jest usuwana z krwi matki i jej mleka w ciągu 2 godzin od zażycia dawki aktywnej, a najwyższe stężenie leku występuje po 10-60 minutach od zastosowania. W tym znaczeniu należy podkreślić, że wstrzymanie się z karmieniem przez godzinę po zażyciu leku, kiedy dawka leku we krwi i mleku matki może być najwyższa, umożliwia zminimalizowanie ryzyka ekspozycji dziecka na lek. Należy jednak wskazać, że nie ma zalecanych dodatkowych środków ostrożności z uwagi na fakt, że nie odnotowano działań niepożądanych u dzieci karmionych piersią nawet przy wysokich dawkach dobowych leków stosowanych u matek w trakcie laktacji. Okazuje się bowiem, że przy stosowaniu przez matki karmiące zalecanych dawek paracetamolu, ilość leku w mleku jest znacznie niższa niż pediatryczne dawki terapeutyczne. Znaczy to, że stosowanie leków w czasie laktacji wiąże się z przenikaniem ilości paracetamolu do pokarmu w znacznie mniejszej dawce niż te, które stosowane są u niemowląt.

Warto również wskazać, że zgodnie z klasyfikacją profesora Thomasa W. Hale’a, paracetamol należy do kategorii leków L1. Kategoria L1 stanowi najbezpieczniejsze leki w czasie laktacji. Kategoria ta zawiera substancje lecznicze, które były przyjmowane przez dużą grupę matek bez żadnego negatywnego efektu karmionych piersią dzieci.

Należy jednak wskazać, że kobiety karmiące piersią, u których występują wskazania do zastosowania paracetamolu, powinny zrobić to bezpośrednio po karmieniu dziecka. Lek ten bowiem po podaniu doustnym osiąga maksymalne stężenie we krwi po około godzinie, dlatego też w tym czasie warto ograniczyć karmienie piersią. Po godzinie stężenie paracetamolu we krwi znacznie się zmniejsza,

e-recepta online

Wypełnij wywiad,

Odbierz receptę już w 15 min

Tylko 59,00 zł

Dawkowanie paracetamolu przy karmieniu piersią

Działanie paracetamolu pozwala na skutecznie zniwelowanie dolegliwości bólowych oraz gorączki. U dorosłych maksymalna dawka dobowa wynosi 4 g, czyli 4000 mg na dobę. Oznacza to, że lek jest przyjmowany w czterech dawkach podzielonych, czyli po 2 tabletki 500 mg cztery razy na dobę i stanowi bezpieczną dawkę przy karmieniu piersią. Należy jednak wskazać, że dawkę leku należy dostosować do stopnia nasilenia i intensywności dolegliwości. W przypadku lekkiego bólu i o umiarkowanym nasileniu wystarczające mogą okazać się niższe, terapeutyczne dawki i wówczas nie ma konieczności stosowania dawek maksymalnych. Należy wskazać, że choć lek paracetamol jest uznawany za bezpieczny dla kobiet karmiących, o tyle jego stosowanie warto konsultować z lekarzem.

Paracetamol należy do bezpiecznych leków przeciwbólowych, który może być stosowany na ból i gorączkę w czasie laktacji bez ryzyka wystąpienia skutków ubocznych u dziecka. Dlatego też może być wykorzystywany w leczeniu migreny przez matki karmiące. Niemniej jednak, stosując lek w czasie laktacji, należy synchronizować czas zażywania medykamentów z karmieniem piersią. Należy jednak wskazać, że stosowanie leków w ciąży czy w okresie karmienia piersią powinno być konsultowane z lekarzem. Okazuje się bowiem, że istnieją leki dozwolone przy karmieniu piersią, tak jak paracetamol, ale niektóre wiążą się z ryzykiem wystąpienia niepożądanych skutków ubocznych, które mogą wpływać na rozwój dziecka. Sprawdź, czy po ketonalu można karmić piersią.

Źródła:
  1. Frieske K., Morike K., Neumann G., Windorfer A., "Leki w ciąży i laktacji”, MedPharm Polska, 2014.
  2. Gerald G Briggs, „Drugs in Pregnancy and Lactation”, Lippincott Williams and Wilkins, 2014
  3. Koren G, Florescu A, Costei AM, Boskovic R, Moretti ME., „Nonsteroidal antiinflammatory drugs during third trimester and the risk of premature closure of the ductus arteriosus: a meta-analysis”, Ann Pharmacother 2006;40
W serwisie e-recepta.net staramy się by publikowane przez nas informację, były rzetelne i pochodziły ze sprawdzonych źródeł. Należy jednak pamiętać, że niniejszy artykuł nie jest poradą lekarską i nie może zastąpić konsultacji ze specjalistą.
Udostępnij artykuł:
Zobacz również:
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy, bądź pierwszy!
Napisz komentarz

e-recepta online

Wypełnij wywiad,

Odbierz receptę
już w 15 min

Tylko 59,00 zł

Zamów konsultację
Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację