Aspiryna dla dzieci: od kiedy i w jakiej dawce będzie bezpieczna?
Dodano:

21 stycznia, 2023
07:44
Zaktualizowano:

2 marca, 2023
14:47

Od ilu lat można stosować aspirynę?

Aspiryna, czyli kwas acetylosalicylowy nie powinna być podawana dzieciom przed ukończeniem 12. roku życia. Co więcej, według niektórych badań aspiryna nie powinna być podawana nawet do 15. roku życia. Oznacza to, że kwas acetylosalicylowy można bez obaw o wystąpienie groźnych dla zdrowia i życia powikłań stosować u dzieci, które ukończyły 15. rok życia. Zastosowanie leku u młodszych dzieci może bowiem wiązać się z wystąpieniem poważnych działań niepożądanych będących realnym zagrożeniem dla zdrowia i życia dziecka. Ze względu na stosunkowo duże ryzyko związane ze stosowaniem leku, aspiryny pod żadnym pozorem nie należy podawać niemowlętom, noworodkom, ale również nieco starszym dzieciom, lek nieodpowiedni będzie zarówno dla 2-,3-,4-,5-, 6-, 7-,jak i 8-, czy 9-latka. Ze względu na fakt, iż aspiryna stanowi składnik wielu leków, należy zachować szczególną ostrożność przy stosowaniu farmakoterapii u dzieci, by uniknąć sytuacji, w której kwas acetylosalicylowy znajdzie się w lekach dla dzieci.

Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Kwas acetylosalicylowy a dzieci

Kwas acetylosalicylowy to silny lek przeciwbólowy i przeciwgorączkowy, a także lek przeciwzapalny. Okazuje się jednak, że kwas acetylosalicylowy jest również medykamentem o dość licznych działaniach niepożądanych i skutkach ubocznych, które szczególnie niebezpieczne są dla dzieci. W tym znaczeniu stosowanie medykamentu u najmłodszych, jak już wskazano, wiąże się z możliwością wystąpienia poważnych działań niepożądanych stanowiących realne zagrożenie dla zdrowia i życia dzieci. Skutki uboczne zastosowania aspiryny u dzieci mogą wiązać się z wystąpieniem astmy aspirynowej o bardzo ciężkim przebiegu, krwawienia z przewodu pokarmowego, a nawet zespołu Rey’a, czyli choroby o bardzo ciężkim przebiegu oraz dużej śmiertelności. Należy zatem bezwzględnie przestrzegać zasady, by dziecku pod żadnym pozorem nie podawać preparatów zawierających kwas acetylosalicylowy. W przypadku zaś zastosowania preparatów zawierających kwas acetylosalicylowy i wystąpienia objawów w postaci wymiotów, utraty świadomości czy innych niepokojących symptomów należy natychmiast zgłosić się po poradę medyczną i poddać dziecko hospitalizacji.

Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Dawkowanie aspiryny u dzieci

Stosowanie leków z kwasem acetylosalicylowym u dzieci i młodzieży może być stosowane wyłącznie na polecenie lekarza. W przypadku przepisania aspiryny dla dzieci i młodzieży powyżej 12. roku życia, maksymalna jednorazowa dawka wynosi 500 mg kwasu acetylosalicylowego. Natomiast maksymalna dobowa dawka kwasu acetylosalicylowego wynosi 1500 mg.

Przedawkowanie ASA u dzieci

Aspiryna to lek, którego stosowanie wiąże się z ryzykiem wystąpienia niepożądanych działań, mogących stanowić potencjalne zagrożenie dla zdrowia i życia. Okazuje się, że przedawkowanie ASA, czyli kwasu acetylosalicylowego wiąże się głównie z zaburzeniami ze strony przewodu pokarmowego i wątroby. W tym znaczeniu wystąpić może niestrawność, zgaga, nudności i wymioty, bóle brzucha, uszkodzenie błony śluzowej żołądka, krwawienia z przewodu pokarmowego, a nawet uczynnienie choroby wrzodowej. Należy wskazać, że najgroźniejsze są owrzodzenia żołądka oraz krwawienia z przewodu pokarmowego. Niemniej jednak równie niebezpieczna jest ogniskowa martwica wątroby. Ze strony układu nerwowego natomiast w wyniku przedawkowania ASA mogą wystąpić: szumy uszne, zaburzenia słuchu oraz zawroty głowy. Ze strony nerek pojawić się może martwica brodawek nerkowych i śródmiąższowe zapalenie nerek. Ponadto w układzie krążenia może dojść do niewydolności serca. Należy również wskazać, że przedawkowanie aspiryny zwiększa ryzyko krwawień i wydłuża czas krzepnięcia, a dodatkowo w układzie krążenia może dojść do niewydolności serca. Z tego względu niezwykle istotne jest przestrzeganie zalecanych dawek leku bądź stosowanie medykamentów w możliwie najniższych dawkach.

Aspiryna jest popularnym lekiem, który stosowany jest przy infekcjach. Pomimo dużej skuteczności, nie powinien być jednak stosowany u dzieci poniżej 12., a najlepiej 15. roku życia. Należy również wskazać, że aspiryna podczas karmienia piersią pomimo że należy do kategorii leków L2, ze względu na skutki uboczne, powinna być zastępowana bezpieczniejszymi medykamentami.

W serwisie e-recepta.net staramy się by publikowane przez nas informację, były rzetelne i pochodziły ze sprawdzonych źródeł. Należy jednak pamiętać, że niniejszy artykuł nie jest poradą lekarską i nie może zastąpić konsultacji ze specjalistą. Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Źródła:

  1. M. Mierzejewska, et al., "Różne oblicza kwasu acetylosalicylowego — nie tylko działanie kardioprotekcyjne”, Geriatria 2019,13
  2. Charakterystyka Produktu Leczniczego Aspirin
  3. https://indeks.mp.pl/desc.php?id=460
  4. R. Uppala, et al., „Aspirin increases mitochondrial fatty acid oxidation. Biochemical and biophysical research communications”, 2017,482(2
Udostępnij artykuł:
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy, bądź pierwszy!
Napisz komentarz
Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację