Objawy depresji u mężczyzn
Jedną z coraz częściej występujących i coraz groźniejszych chorób cywilizacyjnych jest depresja. Wpływ na zwiększenie częstotliwości jej występowania może mieć wiele czynników, w tym m.in.: problemy na rynku pracy, pogarszająca się sytuacja gospodarcza, okres pandemiczny, czy też toczące się nieopodal konflikty zbrojne. Sprawdźmy, jakie są podstawowe objawy depresji u mężczyzn i jak postępować w sytuacji, gdy ją podejrzewamy.
- Czym jest depresja?
- Oznaki depresji
- Jak rozpoznać ją u mężczyzn? Objawy depresji to nie tylko myśli samobójcze
- Przyczyny depresji
- Diagnostyka
- Na czym polega leczenie depresji u mężczyzn?
- Farmakologia w leczeniu depresji
- Jak wspierać mężczyzn zmagających się z depresją?
- Recepta online a depresja
- E-recepta to wygoda
Czym jest depresja?
Depresja jako schorzenie jest trudna do sklasyfikowania i przez długi czas jest bagatelizowana zarówno przez chorego, jak i jego bliskich. Może to doprowadzić do tragedii, dlatego kluczem jest poprawne rozpoznanie jej objawów i szybka reakcja. Zdradliwe w przypadku tej choroby jest to, że w jednakowym stopniu może dotykać osoby niezależnie od ich wieku. W związku z tym depresja diagnozowana jest zarówno u dzieci, jak i osób dorosłych. Ostatnie miesiące i czas nauki zdalnej w okresie pandemii koronawirusa sprawiły, że coraz częściej borykają się z nią najmłodsi. W tym tekście jednak skupimy się na tym, jakie zagrożenie stanowi depresja u mężczyzn i czym właściwie jest.
W ogólnym znaczeniu depresja to utrzymujący się w dłuższej perspektywie stan przygnębienia, wielkiego smutku, czy też bezsilności życiowej i poczucia braku sensu. O ile takie objawy mogą przydarzyć się każdemu z nas i w krótkiej perspektywie nie powinny budzić większego niepokoju, to jednak długotrwałe poczucie przygnębienia i braku sensu, z którym nie radzimy sobie sami, to ważny sygnał alarmowy. Prawdopodobnie mamy wówczas do czynienia z depresją, która negatywnie wpływa na nasze codzienne funkcjonowanie i w skrajnych przypadkach może skutkować poważnymi konsekwencjami. W związku z tym nie wolno bagatelizować żadnych symptomów, które mogą pojawiać się w przebiegu depresji.
Oznaki depresji
Pierwsze oznaki depresji to przede wszystkim poczucia braku życiowego sensu i mniejsze pokłady energii. Kolokwialnie mówiąc, to stan, w którym nic nam się nie chce. Przestają cieszyć nas rzeczy i czynności, które dotychczas dostarczały nam wielu pozytywnych chwil. Poczucie nieszczęścia może się pogłębiać i prowadzić do poważniejszych zaburzeń, w tym nawet myśli samobójczych. W takich sytuacjach bardzo trudno o pozytywne nastawienie do życia. Przekłada się to na relacje osoby chorej z bliskimi, a także na jej wyniki w nauce oraz w pracy. Wielokrotnie pierwsze oznaki depresji są bagatelizowane, a brak świadomości w zakresie postępowania z tym schorzeniem u bliskich sprawia, że rozwój choroby się nasila. Osoba cierpiąca na depresję często spotyka się z brakiem zrozumienia ze strony najbliższego otoczenia, co także nie pomaga.
Jak rozpoznać ją u mężczyzn? Objawy depresji to nie tylko myśli samobójcze
Kluczem do odpowiedniej reakcji jest prawidłowe rozpoznanie depresji u mężczyzn, a następnie wdrożenie skutecznego leczenia. Bez dwóch zdań ta choroba wymaga leczenia. Temat depresji do niedawna uznawany był za tabu, jednak ostatnie lata to duży nacisk na edukację społeczeństwa w tym zakresie, co ułatwia rozpoznanie choroby, uczy postępowania w jej przebiegu, a także życia z nią. Objawy choroby można podzielić na fizyczne oraz psychiczne i emocjonalne.
Do najczęstszych objawów depresji u mężczyzn pod kątem fizycznym należą:
- zaburzenia snu;
- zaburzenia rytmu serca (np. przyspieszone bicie lub kołatanie serca);
- ból i ucisk w klatce piersiowej;
- impotencja;
- problemy z erekcją;
- ból głowy;
- zaburzenia hormonalne;
- wahania masy ciała (chudnięcie lub przyrost masy);
- biegunka, zaparcia, wzdęcia i inne problemy gastryczne;
- brak apetytu;
- zmęczenie;
- nadużywanie alkoholu;
- pogorszenie się kondycji fizycznej;
- obniżenie libido;
- stosowanie substancji psychoaktywnych;
- uzależnienie od papierosów;
- tendencje do uzależnień od hazardu;
- niebezpieczna jazda autem;
- lekkomyślne zachowania w różnych obszarach życia.
Wśród objawów psychicznych i emocjonalnych wyróżnia się:
- osłabienie koncentracji;
- zaburzenia pamięci;
- obniżenie nastroju;
- drażliwość;
- nadmierne tłumienie emocji;
- agresywne zachowanie;
- myśli samobójcze;
- próby samobójcze;
- myślenie o charakterze obsesyjnym;
- niekontrolowane wybuchy złości;
- tendencja do skrajnych emocji;
- wycofanie się z życia społecznego;
- zamknięcie we własnym świecie.
Warto pamiętać o tym, że istnieją różne twarze depresji i jedne poszczególne objawy związane z chorobą występują niezależnie od siebie. To sprawia, że jeszcze trudniej jest szybko rozpoznać depresję i wdrożyć odpowiednie leczenie. Docelowo męska depresja nie różni się objawami klinicznymi od choroby dotykającej kobiet. To mężczyźni jednak częściej decydują się na próby samobójcze oraz wybuchają gniewem. Trzeba jednak zauważyć, że to kobiety szukają pomocy znacznie częściej niż mężczyźni.
Wśród mężczyzn wciąż panuje przekonanie, że szukanie wsparcia w leczeniu depresji jest oznaką słabości, dlatego mężczyźni później rozpoczynają leczenie i trudniej sobie poradzić z chorobą. Jest to błędne przekonanie zakorzenione w naszej kulturze.
Przyczyny depresji
Przyczyn występowania i rozwoju depresji może być bardzo wiele. Zasadniczo przyczyny u mężczyzn różnią się niewiele od tych, które są kluczowe w przypadku kobiet. Do podstawowych przyczyn depresji zaliczane są:
- problemy miłosne (np. zawód miłosny lub rozczarowanie);
- nagła utrata pracy;
- brak awansu;
- inne problemy w sferze zawodowej (np. przeciążenie pracą, lęk dotyczący utraty pracy, degradacja na niższe stanowisko);
- inna choroba współistniejąca powodująca przygnębienie i pogorszenie samopoczucia (u siebie lub u kogoś bliskiego);
- predyspozycje genetyczne (ryzyko zachorowania wzrasta, jeżeli w rodzinie występowały przypadki depresji);
- stres środowiskowy;
- presja utrzymania rodziny;
- śmierć bliskiej osoby;
- samotne tacierzyństwo.
W przypadku mężczyzn depresja może być spowodowana także innymi czynnikami.
Diagnostyka
Warto zwrócić uwagę na to, jak wygląda diagnostyka depresji. Niestety mężczyźni rzadziej odwiedzają poradnie psychologiczne i spotykają się ze specjalistami, dlatego rozpoznanie u nich choroby następuje później. Wpływa to na jej pogłębienie się oraz potencjalne trudności w leczeniu. Bagatelizowanie symptomów choroby i zwalanie odpowiedzialności na bóle głowy to jeden z charakterystycznych przykładów dla mężczyzn.
Profesjonalna diagnoza choroby powinna być przeprowadzona przez specjalistę. W związku z tym, jeżeli zauważymy u siebie lub u naszych bliskich symptomy związane z depresją, lub podejrzewamy chorobę, to należy niezwłocznie umówić się na wizytę u psychiatry. Tylko w ten sposób będzie można w porę rozpoznać depresję, a także postawić na odpowiednią terapię. Skuteczne leczenie pomoże mężczyznom uporać się z chorobą, a także powrócić do normalnego funkcjonowania. Wpłynie to korzystnie na ich samopoczucie, energię życiową i efektywność, a także przełoży się na budowanie szczęśliwego domu rodzinnego. Niestety życie z nieleczoną depresją jest trudne i może doprowadzić do wielu tragedii. Mężczyźni należą do osób bardziej narażonych na najgorsze konsekwencje depresji, czyli popełnienie samobójstwa.
Na czym polega leczenie depresji u mężczyzn?
Nieleczona depresja może być bardzo groźna, a skrajnym przykładem jest targnięcie się chorej osoby na własne życie. U mężczyzn leczenie depresji polega na przyjmowaniu środków farmaceutycznych oraz stosowaniu psychoterapii.
W leczeniu wykorzystuje się m.in. terapię psychodynamiczną, która polega na diagnostyce i wyszukaniu przyczyn depresji, a następnie na wdrożeniu nowego rytmu dnia. Pomaga to w poradzeniu sobie z chorobą. Inną metodą jest terapia poznawczo-behawioralna. W leczeniu mężczyzny z depresją wykorzystuje się także terapię interpersonalną.
Odpowiednią metodę leczenia dobiera się na podstawie badań przeprowadzonych z osobą chorą. Takie postępowanie zwiększa skuteczność terapii. W przypadku łagodnej depresji wystarczająca może być psychoterapia. Jeżeli okaże się nieskuteczna, wdrażane są leki psychotropowe.
Farmakologia w leczeniu depresji
W leczeniu depresji u mężczyzn stosuje się środki farmakologiczne. Leki psychotropowe dobierane są w sposób indywidualny na podstawie przeprowadzonych badań. Celem farmakologii jest doprowadzenie do ustąpienia objawów choroby oraz jednoczesnego zminimalizowania ryzyka jej nawrotów. Pozwoli to mężczyznom na powrót do codziennego życia i ponowne cieszenie się jego urokami. Leczenie farmakologiczne jest długotrwałe, a na satysfakcjonujące efekty należy trochę poczekać. Wykazuje jednak skuteczność, jeżeli terapia prowadzona jest ciągle i zgodnie ze wskazaniami lekarskimi. Przyjmuje się, że farmakoterapia powinna trwać około 6-12 miesięcy, a pierwsze wymierne efekty widać po pierwszych kilku tygodniach stosowania leków psychotropowych.
Do leków stosowanych w terapii antydepresyjnej zaliczają się m.in.:
- selektywne inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny;
- inhibitory wychwytu zwrotnego noradrenaliny i serotoniny;
- trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne;
- inhibitory monoaminooksydazy;
- inne leki wskazane przez lekarza prowadzącego.
Jak wspierać mężczyzn zmagających się z depresją?
Nieocenioną pomocą dla mężczyzn walczących z depresją jest wsparcie bliskich osób. Oczywiście chore osoby w pierwszej kolejności powinny mieć zapewnione wsparcie psychologa i psychoterapeuty, którzy będą w stanie wprowadzić profesjonalną terapię. Jeżeli ktoś z naszych bliskich zmaga się z depresją lub ją u niego podejrzewamy, to przede wszystkim powinniśmy okazać mu zrozumienie. Za wszelką cenę należy unikać sztampowych powiedzeń w stylu “weź się w garść” itp. Z dużym prawdopodobieństwem pogłębią negatywny nastrój chorego i mogą wywołać więcej złego niż dobrego. W takich momentach lepiej wesprzeć bliskich w inny sposób, zrozumieć, a także dać im odpowiednią przestrzeń do życia.
Kolejnym negatywnym sposobem wsparcia jest rozweselanie chorego na siłę. Bez wątpienia to nic nie da, a ewentualna poprawa będzie tylko na pokaz. Warto zasięgnąć porady specjalisty w zakresie wspierania bliskich dotkniętych depresją. W ten sposób będziemy wiedzieli, jak postępować.
Recepta online a depresja
Ze względu na długotrwały charakter leczenia depresji u mężczyzn, warto zadbać o regularne przyjmowanie leków. Tylko w ten sposób można zapewnić wysoką skuteczność prowadzonej terapii. Pierwsza diagnoza, badania, a także przepisanie leków powinny nastąpić w profesjonalnym gabinecie medycznym. Kontynuowanie leczenia można zagwarantować sobie w ramach zdalnej konsultacji medycznej i usługi recepty online. Jest ona dostępna na naszym portalu https://e-recepta.net/. Wystarczy wybrać schorzenie i stosowany do tej pory lek, a także wypełnić formularz medyczny. Podanie w nim prawdziwych danych oraz informacji o swoim stanie zdrowia, to klucz do tego, aby lekarz podjął właściwą decyzję o ponownym wystawieniu erecepty. W przeciwnym razie stosowanie leku może być niebezpieczne dla pacjenta oraz nie wykaże satysfakcjonujących wyników.
Receptę online warto polecić każdemu, kto ceni sobie wygodę i bezpieczeństwo. Po wypełnieniu formularza wystarczy opłacić konsultację medyczną. Nasz specjalista zapozna się z formularzem i historią leczenia danego pacjenta i podejmie decyzję o dalszych krokach. Jeżeli zaistnieje uzasadnienie medyczne, to podczas recepty online zostanie wystawiona e-recepta na zakup określonych leków przeciwdepresyjnych, które do tej pory wykorzystywane były w indywidualnej terapii. W ten sposób zaoszczędzisz czas i nerwy. Kontynuację leczenia można zapewnić sobie w kontakcie zdalnym, bez konieczności udawania się do stacjonarnej poradni.
E-recepta to wygoda
E-recepta to przede wszystkim bardzo wygodne rozwiązanie. Dzięki niej nie ma potrzeby dysponowania papierowym wydrukiem, a farmaceucie wystarczy tylko czterocyfrowy kod e recepty. Na jego podstawie zostaną wydane leki. Leki tego typu powinniśmy kupować osobiście. Przyjmowanie preparatów przeciwdepresyjnych musi odbywać się zgodnie z wytycznymi lekarza prowadzącego. W przeciwnym razie objawy depresji nie ustąpią, a choroba może się pogłębiać. Zadbaj o swoje zdrowie i komfort codziennego życia i wybierz receptę online. W szybki sposób odbierz e-receptę na zakup leków i zachowaj ciągłość terapii.
Źródła:
- Talarowska, M. E., & Gromniak-Haniecka, E. (2018). Depresja mężczyzny – przyczyny, objawy, diagnoza.
- Chodkiewicz, J., & Miniszewska, J. (2016). Męska depresja – koncepcja, metody pomiaru i związki z zachowaniami samobójczymi.