Nerwica a ból kręgosłupa lędźwiowego
Dodano:

1 października, 2024
09:40
Zaktualizowano:

1 października, 2024
09:32

Czym jest nerwica?

Nerwica jest niepsychotycznym zaburzeniem psychicznym, charakteryzującym się chronicznym doświadczaniem emocji, które upośledzają codzienne funkcjonowanie. Nerwica może przyjmować różne postaci, np. panicznego lęku, ciągłego niepokoju, obsesji, fobii czy też stałego zamartwiania się. Objawy nerwicy występują zwykle między 25. a 45. rokiem życia i zaliczamy do nich: lęk, napięcie, niepokój, zaburzenia snu, zmęczenie, nadpobudliwość, zaburzenia koncentracji. Wiele osób doświadcza także skutków nerwicy na zdrowie fizyczne, które wiążą się z wystąpieniem dolegliwości bólowych m.in. ze strony kręgosłupa, jelit, serca czy głowy.

W przypadku zaobserwowania u siebie oznak, mogących wskazywać na nerwicę należy skonsultować się z lekarzem psychiatrą, który pokieruje odpowiednio pacjentem, tj.: postawi właściwą diagnozę oraz ustali, jakie postępowanie lecznicze będzie najlepsze.

Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Jak zaburzenia nerwicowe wpływają na zdrowie kręgosłupa?

Zaburzenia o typie nerwicy wywierają istotny wpływ na zdrowie kręgosłupa, gdyż napięcie emocjonalne im towarzyszące przekłada się na całokształt wydolności organizmu, w tym układu mięśniowo-szkieletowego. W wielu przypadkach osoby cierpiące na nerwicę doświadczają chronicznego napięcia mięśniowego w szczególności na karku, ramionach oraz okolicy lędźwiowej pleców.

Wzmożone napięcie mięśniowe związane jest z nadmierną aktywnością układu nerwowego i może prowadzić do przeciążeń. W sytuacji, gdy nerwica nie jest odpowiednio leczona, dolegliwości bólowe przyjmują charakter przewlekły i w dłuższej perspektywie skutkują wieloma problemami, takimi jak:

  • sztywność,

  • ograniczenia ruchomości kręgosłupa,

  • ucisk na nerwy,

  • rozwój przewlekłych zespołów bólowych.

Co więcej, długotrwałe narażenie na silny stres i związane z nim zaburzenia nerwicowe wpływają na obniżenie odporności organizmu i zdolności do regeneracji, co może stanowić utrudnienie w leczenie stanu zapalnego i bólu w obrębie kręgosłupa.

Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Bóle kręgosłupa lędźwiowego — charakterystyka

Ból kręgosłupa lędźwiowego stanowi bardzo częsty problem, z którym pacjenci zgłaszają się do lekarza pierwszego kontaktu. Przyczyn tej dolegliwości jest wiele, a do najczęstszych zalicza się urazy, choroby zwyrodnieniowe czy bóle napięciowe. Na te ostatnie wpływ mają przede wszystkim czynniki, takie jak stres czy lęk i niepokój towarzyszący nerwicy. W takich przypadkach napięcie psychiczne oddziałuje na mięśnie pleców, które stają się nadmiernie spięte, co prowadzi do bólu kręgosłupa.

Dolegliwości bólowe ze strony kręgosłupa lędźwiowego mogą przybierać różne formy, od ostrych i nagłych ataków po stany przewlekłe, mogące utrzymywać się nawet latami.

Charakterystyczne dla bólu tej części ciała jest promieniowanie do kończyn dolnych, a także uczucie sztywności i ograniczenie ruchomości prowadzące do trudności w wykonywaniu podstawowych czynności domowych.

Stres a ból pleców

W sytuacjach stresowych, szczególnie gdy te towarzyszą nam przez dłuższy czas, często borykamy się z różnymi problemami zdrowotnymi, takimi jak ból głowy, ból brzucha czy ucisk w klatce piersiowej ze zdenerwowania. Jednak długotrwały stres w niektórych przypadkach prowadzi także do bólu pleców i obejmuje kręgosłup piersiowy, lędźwiowy i szyjny. Ma to związek z wydzielaniem hormonów stresu, takich jak kortyzol, który wprowadza organizm w tzw. mechanizm „walki i ucieczki”, co ma bezpośredni wpływ na napięcie mięśni, także tych w obszarze kręgosłupa.

Stres wpływa równie na postawę ciała, gdyż osoby nim obarczone często przyjmują nienaturalne pozycje, takie jak garbienie się, co stanowi tylko dodatkowe obciążenie dla kręgosłupa i nasila ból.

Jeśli odczuwasz chroniczny ból w obszarze pleców, konsultacja z lekarzem jest kluczowa, gdyż prawidłowa diagnoza i powiązanie dolegliwości bólowych ze strony kręgosłupa ze stresem czy zaburzeniami nerwicowymi jest niezbędna, aby opracować strategię efektywnego leczenia.

Bóle pleców o podłożu psychogennym — jak sobie z nimi radzić?

Walka z bólem kręgosłupa o podłożu psychogennym powinna opierać się na połączeniu psychoterapii, farmakoterapii, a także różnego rodzaju technik relaksacyjnych.

Rola wsparcia psychologicznego w nerwicy jest nieoceniona, a praca z psychoterapeutą niezbędna w procesie nauki radzenia sobie ze stresem i minimalizowania jego wpływu na komfort życia. Jednym z najlepszych i cenionych nurtów terapeutycznych w leczeniu zaburzeń lękowych jest terapia poznawczo-behawioralna, która opiera się na modyfikacji myślenia i reagowania, co przekłada się na zmianę nastroju i zachowań, towarzyszących różnym sytuacjom życiowym.

W przypadku nerwicy, czy innych zaburzeń lękowych, leczenie farmakologiczne obejmuje leki przeciwdepresyjne i przeciwlękowe, które pozwalają na kontrolę symptomów chorobowych i zdecydowaną poprawę zdrowia psychicznego, jednak na widoczne efekty trzeba niekiedy czekać nawet kilka miesięcy.

Warto też wiedzieć, że cały proces leczniczy, łączący ze sobą psychoterapię oraz odpowiednie leki może trwać nawet kilka lat. Natomiast w leczeniu samego bólu stosuje się najczęściej leki przeciwbólowe, np. niesteroidowe leki przeciwzapalne.

Wśród osób cierpiących na przewlekły stres i związane z tym bóle kręgosłupa uznanie znalazły również techniki relaksacyjne, takie jak medytacja, joga, specjalistyczne masaże czy regularne ćwiczenia oddechowe, które pozwalają obniżyć poziom stresu i napięcia.

Ból kręgosłupa lędźwiowego a fizjoterapia

Z bólem pleców zmaga się mnóstwo osób, dlatego warto wspomnieć, że regularna aktywność fizyczna i odpowiednie ćwiczenia rozciągające i rozluźniające są kluczowe w łagodzeniu dolegliwości i dbaniu o zdrowy kręgosłup. W fizjoterapii bólu kręgosłupa stosuje się różnego rodzaju metody, takie jak terapia manualna, terapia ciepłem czy masaże, których zadaniem jest zminimalizowanie napięcia mięśniowego w życiu codziennym.

Istnieje też wiele ćwiczeń, które można wykonywać w warunkach domowych, jednak radzimy, aby zawsze na początku skonsultować się ze specjalistą, który pomoże w dobraniu programu ćwiczeniowego odpowiedniego do wieku, stanu zdrowia i aktualnych potrzeb.

W serwisie e-recepta.net staramy się by publikowane przez nas informację, były rzetelne i pochodziły ze sprawdzonych źródeł. Należy jednak pamiętać, że niniejszy artykuł nie jest poradą lekarską i nie może zastąpić konsultacji ze specjalistą. Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Źródła:

  1. Polatin, P B et al. “Psychiatric illness and chronic low-back pain. The mind and the spine--which goes first?.” Spine vol. 18,1 (1993): 66-71.
  2. Gałecki P., Szulc A., Psychiatria, Wyd. 1, Wydawnictwo Edra Urban & Partner, Wrocław, 2018.
  3. Corrêa, Leticia Amaral et al. “Which psychosocial factors are related to severe pain and functional limitation in patients with low back pain?: Psychosocial factors related to severe low back pain.” Brazilian journal of physical therapy vol. 26,3 (2022): 100413.
Udostępnij artykuł:
Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację