Menopauza a bóle głowy: jak sobie pomóc?
Bóle głowy stanowią charakterystyczną dolegliwość, która towarzyszy kobietom w okresie przekwitania i menopauzy. Dolegliwościom w tym okresie często towarzyszy ucisk i uczucie uderzenia krwi do głowy, które nierzadko połączone jest z zaczerwienieniem twarzy i uczuciem gorąca. Kobietom często towarzyszy dodatkowo ogólne osłabienie, a niekiedy także duszności i objawy wskazujące na depresję. Bóle głowy i migreny w okresie przekwitania i premenopauzy stanowią stosunkowo częstą dolegliwość. Pojawiają się zatem pytania, co jest przyczyną bólów głowy w okresie przekwitania? Jaki związek istnieje pomiędzy migrenowymi bólami głowy a menopauzą? Jaki charakter mają bóle głowy podczas menopauzy?
Bóle głowy w okresie przekwitania
Bóle głowy towarzyszące kobietom podczas przekwitania stanowią wynik przejściowego rozszerzania się naczyń krwionośnych w głowie. Bóle głowy w okresie menopauzy są uwarunkowane okresowymi, czyli pulsacyjnymi zmianami hormonalnymi związanymi ze stopniowym ustępowaniem aktywności hormonalnej jajników, a także spadkiem poziomu dwóch niezwykle istotnych hormonów – estrogenu i progesteronu. Bóle głowy w okresie przekwitania są częstą dolegliwością. Poza silnymi bólami głowy, występować mogą również napięciowe bóle, które mają charakter uciskający i tępy. Zwykle obejmują one całą głowę lub wybrane miejsca. Zazwyczaj napięciowe bóle głowy pojawiają się wówczas, kiedy kobiety odczuwają silne emocje lub mają niewystarczającą ilość snu. Dodatkowo na powstawanie bólu głowy wpływ mają również wszelkiego rodzaju zmiany atmosferyczne. Niemniej jednak należy wskazać, że napięciowe bóle głowy i bóle głowy rzadko wiążą się z objawami typowymi dla migreny.
Ból głowy przy przekwitaniu u kobiet należy do zespołu objawów, które związane są z menopauzą. Dzieli się je na:
symptomy naczynioruchowe, występujące w postaci bólów głowy, uderzeń gorąca naprzemiennie z uczuciem zimna oraz zaczerwienieniem skóry,
symptomy psychiczne w postaci zaburzeń snu, kłopotów z pamięcią, huśtawką nastrojów oraz często występującymi uczuciami przygnębienia i nadpobudliwości.
Migrenowe bóle głowy a menopauza
Bóle głowy występujące u kobiet w okresie przekwitania i menopauzy mają zazwyczaj charakter migrenowy. Niemniej jednak nasilenie dolegliwości bólowych może być bardzo zróżnicowane. W tym znaczeniu kobiety mogą doświadczać od umiarkowanych do bardzo silnych bólów głowy. Dolegliwościom zazwyczaj towarzyszy nieprzyjemne pulsowanie, które zwykle umiejscowione jest po jednej stronie. Co więcej, bólom głowy w okresie przekwitania towarzyszyć mogą również inne dolegliwości. W tym znaczeniu kobiety w okresie przekwitania i menopauzy doświadczać mogą nadwrażliwości na dźwięki lub światło, zawrotów głowy, a także nudności i wymiotów. Należy również wskazać, że bóle głowy u kobiet przy menopauzie czy przekwitaniu zwykle mają charakter migreny z aurą. W tym znaczeniu przed wystąpieniem milionowego bólu głowy występują objawy w postaci zaburzeń mowy, czucia, a także widzenia.
Podczas menopauzy i przekwitania kobiety doświadczają częstych bólów głowy, które mogą mieć charakter od lekkiego do silnego. Dolegliwości bólowe w okresie menopauzy związane są ze zmianami stężenia hormonów w organizmie. W tym znaczeniu należy wskazać, że wahania hormonów mogą przyczyniać się do występowania migrenowych bólów głowy. Oznacza to, że istnieje korelacja pomiędzy tarczycą a bólami głowy, gdyż nadczynność czy niedoczynność gruczołu wiąże się z możliwością występowania epizodów migrenowych bólów głowy. Należy jednak wskazać, że niezależnie od przyczyny, która wywołuje migrenowe bóle głowy, dolegliwości jej towarzyszący mogą być skutecznie łagodzone poprzez zastosowanie leków na migrenę. Przy migrenowych bólach głowy skutecznymi medykamentami są niesteroidowe leki przeciwzapalne, natomiast przy nawracających bólach głowy zniwelowanie dolegliwości umożliwi między innymi Solpadeine.
Źródła:
- Grady, Deborah. "Management of menopausal symptoms." New England Journal of Medicine
- Katzung, Masters, Trevor, „Farmakologia ogólna i kliniczna”, Wydawnictwo Czelej, 2013