Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację
Preparat medyczny Clotrimazolum gsk to lek stosowany miejscowo przy zakażeniach grzybiczych. Zaliczany jest do grupy pochodnych imidazolu. Dostępny jest w postaci kremu do stosowania miejscowego lub tabletek dopochwowych. Ze względu na jego działanie dostępny jest tylko na receptę po wcześniejszej konsultacji medycznej. Zapraszamy do zapoznania się z charakterystyką medyczną leku, jego składem i mechanizmem działania, wskazaniami i przeciwwskazaniami do stosowania, a także potencjalnymi działaniami niepożądanymi.

Opis medyczny leku Clotrimazolum gsk

Lek Clotrimazolum gsk to preparat, który swoje działanie opiera na substancji czynnej klotrymazolu. Wykazuje ona skuteczne działanie grzybobójcze na większość grzybów, które odpowiadają za różnego rodzaju zakażenia w organizmie człowieka. Środek ten klasyfikowany jest jako pochodna imidazolu i dostępny jest na receptę. Największą skuteczność terapii obserwuje się w przypadku takich szkodliwych drobnoustrojów jak dermatofity i drożdżaki. W Polsce lek Clotrimazolum gsk dostępny jest w postaci kremu do stosowania miejscowego oraz tabletek dopochwowych. O przepisaniu konkretnej postaci preparatu decyduje lekarz prowadzący i uzależnione jest to m.in. od miejsca i rodzaju zakażenia.

Dostępne opakowania to:

  • Clotrimazolum gsk 10 mg/g krem 20 g;
  • Clotrimazolum gsk 100 mg (tabletki dopochwowe).

Skład produktu leczniczego

Substancja czynna leku Clotrimazolum gsk to klotrymazol. W kremie stężenie substancji czynnej to 10 mg na 1 g kremu. Przy tej postaci substancje pomocnicze to: oktylododekanol, alkohol cetostearylowy, stearynian sorbitanu, polisorbat, woda oczyszczona, alkohol benzylowy. Jedna tabletka dopochwowa zawiera 100 mg substancji czynnej. Wśród pozostałych składników leku znajdują się: skrobia ziemniaczana, laktoza jednowodna, wodorowęglan sodu, kwas adypinowy, krzemionka koloidalna bezwodna, stearynian magnezu i laurylosiarczan sodu. Pacjent powinien dokładnie zapoznać się ze składem leku, ponieważ jego stosowanie jest przeciwwskazane w przypadku nadwrażliwości na substancję czynną lub jakikolwiek inny składnik.

Wskazania do stosowania leku

Tabletki dopochwowe Clotrimazolum gsk wskazane są w przypadku zakażeń grzybiczych pochwy i sromu. Preparat wykazuje skuteczne działanie na drobnoustroje oporne na nystatynę. Lek przeciwgrzybiczy w postaci kremu wskazany jest do stosowania miejscowego w przypadku m.in.:

  • zakażeń skóry;
  • zakażeń błon śluzowych zewnętrznych narządów płciowych (napletka, żołędzi, warg sromowych);
  • grzybic skóry rąk i stóp;
  • grzybic skóry tułowia, podudzi i nóg;
  • łupieżu pstrego.

O konieczności zastosowania środka farmakologicznego Clotrimazolum gsk decyduje lekarz prowadzący na podstawie przeprowadzonych badań. Zakażenia błon śluzowych zewnętrznych narządów płciowych wywoływane są przez drożdżaki i nazywane kandydozami. Inne wymienione problemy zdrowotne mogą być spowodowane przez dermatofity.

Mechanizm działania

Po zastosowaniu leku wykazuje on miejscowe działanie. Substancją czynną leku jest klotrymazol, który skutecznie hamuje syntezę ergosterolu. To składnik, który znajduje się w błonie komórkowej grzybów. Następnie błona ta ulega uszkodzeniu, a grzyby obumierają. Jednocześnie hamowane jest ich rozmnażanie się w organizmie pacjenta. Lek wykazuje skuteczne działanie w przypadku wielu uciążliwych i wstydliwych zakażeń. Clotrimazolum gsk w niedużym stopniu wchłania się z błon śluzowych i praktycznie nie przenika do organizmu przez skórę. Jeżeli pacjent zastosuje się do zaleceń lekarza, to lek jest bezpieczny w użytkowaniu.

Dawkowanie preparatu

Lek należy stosować zgodnie z zaleceniami lekarza prowadzącego. Należy posmarować cienką warstwę kremu na miejsca ze zmianami chorobowymi i powtarzać to 2-3 razy na dobę. Krem należy stosować jednocześnie na wszystkie miejsca z objawami zakażenia. Standardowo tego typu leczenie trwa 2-4 tygodnie. Należy je kontynuować nawet wtedy, gdy objawy choroby ustąpią. Wszystko po to, aby zminimalizować ryzyko nawrotów schorzenia.

Produkt leczniczy w postaci tabletek wymaga podawania jednej tabletki dwa razy dziennie przez pierwsze trzy dni leczenie. Następnie przyjmuje się jedną tabletkę raz na dobę przez 6-7 dni. Ten czas powinien być wystarczający do poradzenia sobie z zakażeniem.

Niezbędne informacje dotyczące dawkowania i działania leku znajdują się na ulotce dołączonej do opakowania przez producenta. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości zaleca się kontakt z lekarzem lub farmaceutą.

Pominięcie dawki

W przypadku pominięcia zalecanej dawki należy kontynuować leczenie zgodnie z harmonogramem. Jednocześnie nie zwiększa się kolejnej dawki ani nie stosuje się dawki podwójnej w celu uzupełnienia tej pominiętej. Takie postępowanie nie wpłynie na poprawę skuteczności terapii.

Ryzyko przedawkowania

Nie należy przyjmować większej niż zalecana dawki leku. Nie wpływa to korzystnie na terapię i może powodować przedawkowanie substancji czynnej, choć to obserwowane jest bardzo rzadko. Jeżeli przyjmiesz zbyt dużą dawkę, to skontaktuj się z lekarzem.

Przerwanie stosowania leku

Nie należy przerywać leczenia we własnym zakresie bez wyraźnego wskazania lekarskiego. Nie zastosowanie się do tego zalecenia grozi nawrotem zakażenia i koniecznością wydłużonego przyjmowania preparatu.

Kiedy nie stosować leku Clotrimazolum gsk?

Podstawowym przeciwwskazaniem do stosowania leku jest nadwrażliwość na substancję czynną lub jakikolwiek inny składnik leku. Jeżeli w przeszłości występowały reakcje uczuleniowe, to rekomenduje się zastosowanie innego preparatu o podobnym działaniu przeciwgrzybiczym.

Wskazania do zachowania szczególnej ostrożności

W trakcie terapii warto zachować dodatkowe środki ostrożności. Lek nie jest przeznaczony do stosowania doustnego i nie można go połykać. Ponadto nie zaleca się aplikowania kremu w okolicach oczu, ponieważ może dojść do podrażnienia skóry, a także do problemów z narządem wzroku.

Leku w postaci tabletek dopochwowych nie stosuje się w okresie miesiączki. Terapię należy zakończyć przed rozpoczęciem krwawienia. Ponadto należy zachować szczególną ostrożność, jeżeli pacjentka:

  • w ciągu 6 miesięcy już minimum trzykrotnie zmagała się z zakażeniem grzybiczym pochwy;
  • jest w ciąży lub podejrzewa ten stan;
  • chorowała lub choruje na choroby przenoszone drogą płciową;
  • ma nadwrażliwość na imidazol lub inne leki przeciwgrzybicze dopochwowe;
  • ma poniżej 12. roku życia lub powyżej 60. roku życia.

Kiedy należy przerwać leczenie?

Istnieją określone wskazania medyczne do tego, aby niezwłocznie przerwać leczenie z lekiem Clotrimazolum gsk w postaci tabletek dopochwowych. Wśród nich znajdują się:

  • wydzielina z pochwy o przykrym zapachu;
  • nieregularne krwawienia z pochwy;
  • owrzodzenie pochwy lub sromu;
  • plamienie międzymiesiączkowe lub nieprawidłowe krwawienia;
  • pęcherzyki lub rany w pochwie i na sromie;
  • dreszcze;
  • gorączka powyżej 38°C;
  • bóle pleców;
  • biegunka;
  • obrzęk lub silne zaczerwienienie w miejscu podania leku;
  • bóle barków.

W takich sytuacjach należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem prowadzącym. Powyższe objawy niepożądane są wskazaniem do tego, aby zastosować inną terapię.

Działania niepożądane

Preparat Clotrimazolum gsk, jak każdy inny lek, może powodować działania niepożądane. Występują one z różną częstotliwością i nie dotyczą każdego z pacjentów. Przykładowe skutki uboczne związane ze stosowaniem leku w postaci kremu to m.in.:

  • kontaktowe zapalenie skóry;
  • wypryski i pęcherze;
  • obrzęk skóry;
  • reakcje uczuleniowe (duszności, pokrzywka, zbyt niskie ciśnienie krwi, omdlenia);
  • złuszczanie się naskórka;
  • pieczenie;
  • uczucie bólu lub dyskomfortu;
  • rumień;
  • podrażnienie skóry.

Ponadto w przypadku tabletek dopochwowych mogą pojawić się takie dodatkowe działania niepożądane jak:

  • bóle brzucha;
  • złuszczanie się naskórka narządów płciowych;
  • bóle w obrębie miednicy;
  • krwawienie z pochwy.

Należy poinformować lekarza o wszystkich niepokojących symptomach. Decyzję o kontynuowaniu terapii podejmuje lekarz prowadzący. W określonych sytuacjach niezbędna może być zmiana preparatu.

Interakcje z innymi środkami farmakologicznymi

Pacjent powinien poinformować lekarza prowadzącego o wszystkich przyjmowanych obecnie i w niedalekiej przeszłości środkach farmakologicznych. Jeżeli planujesz wdrożyć nowe leki, to także poinformuj o tym lekarza. Wszystko po to, aby zachować zwiększone bezpieczeństwo prowadzonej terapii. Lek Clotrimazolum gsk może wchodzić w interakcje z innymi środkami i zmieniać ich działanie.

Szczególną uwagę zwróć na mechaniczne środki antykoncepcyjne. Lek stosowany miejscowo na zewnętrzne narządy płciowe lub dopochwowe może uszkadzać lateks (krążki domaciczne, prezerwatywy) i osłabiać jego skuteczność. W związku z tym w trakcie terapii warto zachować wstrzemięźliwość od seksu lub postawić na dodatkowe formy zabezpieczenia przed niechcianą ciążą.

W przypadku tabletek dopochwowych, lek Clotrimazolum gsk stosowany jednocześnie z syrolimusem lub takrolimusem w tabletkach doustnych może powodować zwiększenie stężenia tych substancji w osoczu. Preparaty te podaje się po przeszczepach narządów i wówczas pacjent powinien znajdować się pod zwiększoną kontrolą lekarską.

Szczegółowy wykaz potencjalnych interakcji znajduje się na ulotce dołączonej do opakowania. Znajdziesz tam również podstawowe cechy produktu oraz dane dotyczące działań niepożądanych.

Clotrimazolum gsk a ciąża i karmienie piersią

Decyzję o wdrożeniu preparatu u kobiet w ciąży lub karmiących piersią podejmuje lekarz prowadzący. Lek Clotrimazolum gsk może powodować negatywne objawy ze strony dzieci. Należy unikać jego stosowania zwłaszcza w pierwszym trymestrze ciąży. Ponadto należy zaprzestać karmienia piersią, jeżeli niezbędne jest rozpoczęcie terapii ze środkiem Clotrimazolum gsk. W celu zachowania laktacji nadmiar pokarmu odciąga się laktatorem, a następnie utylizuje.

Clotrimazolum gsk a zdolność do prowadzenia pojazdów

Przyjmowanie leku Clotrimazolum gsk nie ma negatywnego wpływu na zdolność pacjenta do prowadzenia pojazdów oraz do obsługi maszyn. Jeżeli jednak w trakcie leczenia zauważysz niepokojące objawy i poczujesz się gorzej, to zrezygnuj z tego rodzaju aktywności. Wszystko po to, aby zadbać o zwiększone bezpieczeństwo swoje i osób w swoim otoczeniu.

 
Preparat medyczny Clotrimazolum gsk to lek stosowany miejscowo przy zakażeniach grzybiczych. Zaliczany jest do grupy pochodnych imidazolu. Dostępny jest w postaci kremu do stosowania miejscowego lub tabletek dopochwowych. Ze względu na jego działanie dostępny jest tylko na receptę po wcześniejszej konsultacji medycznej. Zapraszamy do zapoznania się z charakterystyką medyczną leku, jego składem i mechanizmem działania, wskazaniami i przeciwwskazaniami do stosowania, a także potencjalnymi działaniami niepożądanymi.

Opis medyczny leku Clotrimazolum gsk

Lek Clotrimazolum gsk to preparat, który swoje działanie opiera na substancji czynnej klotrymazolu. Wykazuje ona skuteczne działanie grzybobójcze na większość grzybów, które odpowiadają za różnego rodzaju zakażenia w organizmie człowieka. Środek ten klasyfikowany jest jako pochodna imidazolu i dostępny jest na receptę. Największą skuteczność terapii obserwuje się w przypadku takich szkodliwych drobnoustrojów jak dermatofity i drożdżaki. W Polsce lek Clotrimazolum gsk dostępny jest w postaci kremu do stosowania miejscowego oraz tabletek dopochwowych. O przepisaniu konkretnej postaci preparatu decyduje lekarz prowadzący i uzależnione jest to m.in. od miejsca i rodzaju zakażenia.

Dostępne opakowania to:

  • Clotrimazolum gsk 10 mg/g krem 20 g;
  • Clotrimazolum gsk 100 mg (tabletki dopochwowe).

Skład produktu leczniczego

Substancja czynna leku Clotrimazolum gsk to klotrymazol. W kremie stężenie substancji czynnej to 10 mg na 1 g kremu. Przy tej postaci substancje pomocnicze to: oktylododekanol, alkohol cetostearylowy, stearynian sorbitanu, polisorbat, woda oczyszczona, alkohol benzylowy. Jedna tabletka dopochwowa zawiera 100 mg substancji czynnej. Wśród pozostałych składników leku znajdują się: skrobia ziemniaczana, laktoza jednowodna, wodorowęglan sodu, kwas adypinowy, krzemionka koloidalna bezwodna, stearynian magnezu i laurylosiarczan sodu. Pacjent powinien dokładnie zapoznać się ze składem leku, ponieważ jego stosowanie jest przeciwwskazane w przypadku nadwrażliwości na substancję czynną lub jakikolwiek inny składnik.

Wskazania do stosowania leku

Tabletki dopochwowe Clotrimazolum gsk wskazane są w przypadku zakażeń grzybiczych pochwy i sromu. Preparat wykazuje skuteczne działanie na drobnoustroje oporne na nystatynę. Lek przeciwgrzybiczy w postaci kremu wskazany jest do stosowania miejscowego w przypadku m.in.:

  • zakażeń skóry;
  • zakażeń błon śluzowych zewnętrznych narządów płciowych (napletka, żołędzi, warg sromowych);
  • grzybic skóry rąk i stóp;
  • grzybic skóry tułowia, podudzi i nóg;
  • łupieżu pstrego.

O konieczności zastosowania środka farmakologicznego Clotrimazolum gsk decyduje lekarz prowadzący na podstawie przeprowadzonych badań. Zakażenia błon śluzowych zewnętrznych narządów płciowych wywoływane są przez drożdżaki i nazywane kandydozami. Inne wymienione problemy zdrowotne mogą być spowodowane przez dermatofity.

Mechanizm działania

Po zastosowaniu leku wykazuje on miejscowe działanie. Substancją czynną leku jest klotrymazol, który skutecznie hamuje syntezę ergosterolu. To składnik, który znajduje się w błonie komórkowej grzybów. Następnie błona ta ulega uszkodzeniu, a grzyby obumierają. Jednocześnie hamowane jest ich rozmnażanie się w organizmie pacjenta. Lek wykazuje skuteczne działanie w przypadku wielu uciążliwych i wstydliwych zakażeń. Clotrimazolum gsk w niedużym stopniu wchłania się z błon śluzowych i praktycznie nie przenika do organizmu przez skórę. Jeżeli pacjent zastosuje się do zaleceń lekarza, to lek jest bezpieczny w użytkowaniu.

Dawkowanie preparatu

Lek należy stosować zgodnie z zaleceniami lekarza prowadzącego. Należy posmarować cienką warstwę kremu na miejsca ze zmianami chorobowymi i powtarzać to 2-3 razy na dobę. Krem należy stosować jednocześnie na wszystkie miejsca z objawami zakażenia. Standardowo tego typu leczenie trwa 2-4 tygodnie. Należy je kontynuować nawet wtedy, gdy objawy choroby ustąpią. Wszystko po to, aby zminimalizować ryzyko nawrotów schorzenia.

Produkt leczniczy w postaci tabletek wymaga podawania jednej tabletki dwa razy dziennie przez pierwsze trzy dni leczenie. Następnie przyjmuje się jedną tabletkę raz na dobę przez 6-7 dni. Ten czas powinien być wystarczający do poradzenia sobie z zakażeniem.

Niezbędne informacje dotyczące dawkowania i działania leku znajdują się na ulotce dołączonej do opakowania przez producenta. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości zaleca się kontakt z lekarzem lub farmaceutą.

Pominięcie dawki

W przypadku pominięcia zalecanej dawki należy kontynuować leczenie zgodnie z harmonogramem. Jednocześnie nie zwiększa się kolejnej dawki ani nie stosuje się dawki podwójnej w celu uzupełnienia tej pominiętej. Takie postępowanie nie wpłynie na poprawę skuteczności terapii.

Ryzyko przedawkowania

Nie należy przyjmować większej niż zalecana dawki leku. Nie wpływa to korzystnie na terapię i może powodować przedawkowanie substancji czynnej, choć to obserwowane jest bardzo rzadko. Jeżeli przyjmiesz zbyt dużą dawkę, to skontaktuj się z lekarzem.

Przerwanie stosowania leku

Nie należy przerywać leczenia we własnym zakresie bez wyraźnego wskazania lekarskiego. Nie zastosowanie się do tego zalecenia grozi nawrotem zakażenia i koniecznością wydłużonego przyjmowania preparatu.

Kiedy nie stosować leku Clotrimazolum gsk?

Podstawowym przeciwwskazaniem do stosowania leku jest nadwrażliwość na substancję czynną lub jakikolwiek inny składnik leku. Jeżeli w przeszłości występowały reakcje uczuleniowe, to rekomenduje się zastosowanie innego preparatu o podobnym działaniu przeciwgrzybiczym.

Wskazania do zachowania szczególnej ostrożności

W trakcie terapii warto zachować dodatkowe środki ostrożności. Lek nie jest przeznaczony do stosowania doustnego i nie można go połykać. Ponadto nie zaleca się aplikowania kremu w okolicach oczu, ponieważ może dojść do podrażnienia skóry, a także do problemów z narządem wzroku.

Leku w postaci tabletek dopochwowych nie stosuje się w okresie miesiączki. Terapię należy zakończyć przed rozpoczęciem krwawienia. Ponadto należy zachować szczególną ostrożność, jeżeli pacjentka:

  • w ciągu 6 miesięcy już minimum trzykrotnie zmagała się z zakażeniem grzybiczym pochwy;
  • jest w ciąży lub podejrzewa ten stan;
  • chorowała lub choruje na choroby przenoszone drogą płciową;
  • ma nadwrażliwość na imidazol lub inne leki przeciwgrzybicze dopochwowe;
  • ma poniżej 12. roku życia lub powyżej 60. roku życia.

Kiedy należy przerwać leczenie?

Istnieją określone wskazania medyczne do tego, aby niezwłocznie przerwać leczenie z lekiem Clotrimazolum gsk w postaci tabletek dopochwowych. Wśród nich znajdują się:

  • wydzielina z pochwy o przykrym zapachu;
  • nieregularne krwawienia z pochwy;
  • owrzodzenie pochwy lub sromu;
  • plamienie międzymiesiączkowe lub nieprawidłowe krwawienia;
  • pęcherzyki lub rany w pochwie i na sromie;
  • dreszcze;
  • gorączka powyżej 38°C;
  • bóle pleców;
  • biegunka;
  • obrzęk lub silne zaczerwienienie w miejscu podania leku;
  • bóle barków.

W takich sytuacjach należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem prowadzącym. Powyższe objawy niepożądane są wskazaniem do tego, aby zastosować inną terapię.

Działania niepożądane

Preparat Clotrimazolum gsk, jak każdy inny lek, może powodować działania niepożądane. Występują one z różną częstotliwością i nie dotyczą każdego z pacjentów. Przykładowe skutki uboczne związane ze stosowaniem leku w postaci kremu to m.in.:

  • kontaktowe zapalenie skóry;
  • wypryski i pęcherze;
  • obrzęk skóry;
  • reakcje uczuleniowe (duszności, pokrzywka, zbyt niskie ciśnienie krwi, omdlenia);
  • złuszczanie się naskórka;
  • pieczenie;
  • uczucie bólu lub dyskomfortu;
  • rumień;
  • podrażnienie skóry.

Ponadto w przypadku tabletek dopochwowych mogą pojawić się takie dodatkowe działania niepożądane jak:

  • bóle brzucha;
  • złuszczanie się naskórka narządów płciowych;
  • bóle w obrębie miednicy;
  • krwawienie z pochwy.

Należy poinformować lekarza o wszystkich niepokojących symptomach. Decyzję o kontynuowaniu terapii podejmuje lekarz prowadzący. W określonych sytuacjach niezbędna może być zmiana preparatu.

Interakcje z innymi środkami farmakologicznymi

Pacjent powinien poinformować lekarza prowadzącego o wszystkich przyjmowanych obecnie i w niedalekiej przeszłości środkach farmakologicznych. Jeżeli planujesz wdrożyć nowe leki, to także poinformuj o tym lekarza. Wszystko po to, aby zachować zwiększone bezpieczeństwo prowadzonej terapii. Lek Clotrimazolum gsk może wchodzić w interakcje z innymi środkami i zmieniać ich działanie.

Szczególną uwagę zwróć na mechaniczne środki antykoncepcyjne. Lek stosowany miejscowo na zewnętrzne narządy płciowe lub dopochwowe może uszkadzać lateks (krążki domaciczne, prezerwatywy) i osłabiać jego skuteczność. W związku z tym w trakcie terapii warto zachować wstrzemięźliwość od seksu lub postawić na dodatkowe formy zabezpieczenia przed niechcianą ciążą.

W przypadku tabletek dopochwowych, lek Clotrimazolum gsk stosowany jednocześnie z syrolimusem lub takrolimusem w tabletkach doustnych może powodować zwiększenie stężenia tych substancji w osoczu. Preparaty te podaje się po przeszczepach narządów i wówczas pacjent powinien znajdować się pod zwiększoną kontrolą lekarską.

Szczegółowy wykaz potencjalnych interakcji znajduje się na ulotce dołączonej do opakowania. Znajdziesz tam również podstawowe cechy produktu oraz dane dotyczące działań niepożądanych.

Clotrimazolum gsk a ciąża i karmienie piersią

Decyzję o wdrożeniu preparatu u kobiet w ciąży lub karmiących piersią podejmuje lekarz prowadzący. Lek Clotrimazolum gsk może powodować negatywne objawy ze strony dzieci. Należy unikać jego stosowania zwłaszcza w pierwszym trymestrze ciąży. Ponadto należy zaprzestać karmienia piersią, jeżeli niezbędne jest rozpoczęcie terapii ze środkiem Clotrimazolum gsk. W celu zachowania laktacji nadmiar pokarmu odciąga się laktatorem, a następnie utylizuje.

Clotrimazolum gsk a zdolność do prowadzenia pojazdów

Przyjmowanie leku Clotrimazolum gsk nie ma negatywnego wpływu na zdolność pacjenta do prowadzenia pojazdów oraz do obsługi maszyn. Jeżeli jednak w trakcie leczenia zauważysz niepokojące objawy i poczujesz się gorzej, to zrezygnuj z tego rodzaju aktywności. Wszystko po to, aby zadbać o zwiększone bezpieczeństwo swoje i osób w swoim otoczeniu.

 
Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację