Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację
Nystatyna Teva to lek przeciwgrzybiczy, który dostępny jest pod postacią tabletek dojelitowych oraz jako granulat do sporządzania zawiesiny doustnej i stosowania w jamie ustnej. Substancją czynną preparatu jest nystatyna. Lek dostępny jest tylko na receptę. Zapraszamy do zapoznania się opisem medycznym preparatu, jego składem, wskazaniami i przeciwwskazaniami do stosowania, a także z ewentualnymi działaniami niepożądanymi leku Nystatyna Teva.

Lek Nystatyna Teva - charakterystyka

To silny lek o działaniu przeciwgrzybiczym, który klasyfikowany jest jako antybiotyk polienowy. Przeznaczony jest do stosowania doustnego o działaniu miejscowym, w jamie ustnej lub jako tabletki dojelitowe. Substancją czynną preparatu jest nystatyna. Na uwagę zasługuje duża skuteczność leku w stosunku do drożdżaków. Jednocześnie Nystatyna Teva nie jest wykorzystywana w przypadku dermatofitów oraz nie wykazuje działania przeciwbakteryjnego.

Preparat dostępny jest w formie:

 • granulatu do sporządzania zawiesiny doustnej i stosowania w jamie ustnej;
 • tabletek dojelitowych.

Skład produktu leczniczego

Podstawowym składnikiem leku w obu postaciach jest nystatyna. Ponadto w granulacie znajdują się jeszcze: kwas benzoesowy, parahydroksybenzoesan metylu, parahydroksybenzoesan propylu, sacharyna sodowa, wanilina, pektyna i sacharoza.

Tabletki dojelitowe poza nystatyną zawierają takie substancje pomocnicze jak: sodowy glikolan skrobi typ A, celuloza mikrokrystaliczna, stearynian magnezu, krzemionka koloidalna bezwodna, powidon, wodorowęglan sodu, talk, kopolimer kwasu metakrylowego typ C, dwutlenek tytanu, laurylosiarczan sodu i cytrynian trietylu.

Zapoznanie się z dokładnym składem leku jest bardzo ważne. Preparat nie może być przyjmowany przez pacjentów uczulonych na nystatynę lub jakikolwiek inny składnik środka Nystatyna Teva.

Wskazania do stosowania preparatu

Istnieje kilka podstawowych wskazań do stosowania leku Nystatyna Teva. Na podstawie objawów pacjenta oraz typu schorzenia, dobiera się odpowiednią postać preparatu. Wskazania do stosowania leku Nystatyna Teva to przede wszystkim:

 • leczenie grzybic przewodu pokarmowego;
 • leczenie grzybic jamy ustnej (dziąseł, języka, czerwieni wargowej);
 • leczenie grzybic przełyku;
 • jako profilaktykę u pacjentów leczonych dużymi dawkami antybiotyków lub kortykosteroidów.

Środek Nystatyna Teva powinien być przyjmowany zgodnie z zaleceniami lekarza i z zachowaniem szczególnej ostrożności.

Jak działa lek Nystatyna Teva?

Za mechanizm działania leku odpowiada nystatyna. Wykazuje skuteczne działanie przeciwgrzybicze i grzybostatyczne w przypadku różnych szczepów drożdży oraz grzybów drożdżakopodobnych. Najczęstszym powodem zakażeń są drożdżaki typu Candida, w tym oczywiście Candida albicans, które atakują jamę ustną i przewód pokarmowy. Przyjmowanie leku prowadzi do uszkodzenia błony komórkowej grzybów, zaburza ich funkcjonowania i w konsekwencji prowadzi do śmierci szkodliwych drobnoustrojów, które zainfekowały organizm pacjenta. Lek wykazuje działanie miejscowe i nie wchłania się do organizmu z przewodu pokarmowego.

Jak stosować lek Nystatyna Teva?

Stosowanie leku dostosowuje się do potrzeb pacjenta. W przypadku dzieci rekomenduje się podawanie preparatu w postaci zawiesiny doustnej. Tabletki wdraża się u większych dzieci, które opanowały już zdolność połykania. Preparat w postaci doustnej należy połykać, jednak wcześniej należy trzymać w ustach najdłużej, jak się da. Środek w postaci tabletek dojelitowych należy połknąć. Lek w postaci zawiesiny doustnej może być stosowany zewnętrznie do pędzlowania jamy ustnej 2-3 razy na dobę. Ten sposób podawania preparatu stosuje się m.in. przy zakażeniach jamy ustnej i małych dzieci. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości, przed zastosowaniem leku należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty. Wszystko po to, aby zadbać o zwiększone bezpieczeństwo leczenia.

Dawkowanie preparatu

Dawkowanie preparatu ustalane jest w sposób indywidualny w zależności od wskazania medycznego, wieku pacjenta, a także stopnia zakażenia. To samo dotyczy długości prowadzonej terapii. Ponadto 1 ml przygotowanej zawiesiny zawiera 100 000 j.m. nystatyny. W każdej tabletce dojelitowej znajduje się 500 000 j.m. nystatyny.

W przypadku osób dorosłych standardowo stosuje się następujące dawki leku Nystatyna Teva:

 • przy grzybicy jamy ustnej: 100 000 j.m. 4 razy na dobę;
 • przy grzybicy przewodu pokarmowego: 500 000 - 1 000 000 j.m. co 6 godzin;
 • profilaktycznie a antybiotykoterapii: 500 000 j.m. co 8 godzin.

Inne wytyczne dotyczą dawki leku podawanej w przypadku niemowląt, dzieci i młodzieży. Wówczas stosuje się:

 • na pleśniawki błon śluzowych dziąseł i jamy ustnej: 100 000 j.m. 4 razy na dobę;
 • leczenie grzybic przewodu pokarmowego: 200 000 do 2 000 000 j.m. na dobę w 4 dawkach podzielonych.

Należy zwrócić uwagę na to, że im dłużej zawiesina będzie miała kontakt z zakażonym miejscem, tym większa skuteczność leku.

Pominięcie dawki leku

Jeżeli dojdzie do pominięcia dawki leku, to należy nadrobić ją tak szybko, jak to możliwe. W sytuacji, gdy zbliża się termin przyjęcia kolejnej dawki, to nie należy przyjmować preparatu podwójnie w celu uzupełnienia pominiętej dawki. Nie wpłynie to korzystnie na terapię i może zwiększyć ryzyko wystąpienia działań niepożądanych. Terapia powinna być prowadzona zgodnie z wcześniej przyjętym harmonogramem.

Przerwanie leczenia

Pacjent nie powinien we własnym zakresie przerywać leczenia. Decyzja o tym powinna być podjęta wspólnie z lekarzem. W związku z tym, jeżeli myślisz o odstawieniu preparatu przed skończeniem kuracji, skonsultuj się z lekarzem.

Ryzyko przedawkowania

Lek należy przyjmować zgodnie z zaleceniami lekarza. Po żadnym pozorem nie powinno się stosować większej niż zalecana dawki nystatyny. Nie wpływa to korzystnie na zwiększenie skuteczności działania preparatu i może powodować działania niepożądane, w tym przedawkowanie. Jeżeli dojdzie do przedawkowania, należy zwrócić się do lekarza. Zazwyczaj przypadkowe przyjęcie leku lub przedawkowanie nie powoduje toksycznych działań ogólnych. Te mogą jednak wystąpić.

Kiedy nie stosować leku Nystatyna Teva?

Przede wszystkim lek nie powinien być stosowany u osób, które wykazują reakcje alergiczne na nystatynę oraz jej pochodne. Lek Nystatyna Teva zawiera także inne składniki, które mogą powodować uczulenie pacjenta. Poza tym nie występują inne kluczowe przeciwwskazania do przyjmowania preparatu Nystatyna Teva.

Preparatu nie stosuje się w leczeniu grzybic układowych, zakażeń wywoływanych przez dermatofity oraz różnego rodzaju bakterie.

Wskazania do zachowania szczególnej ostrożności

W określonych sytuacjach należy zachować szczególną ostrożność podczas prowadzenia terapii z Nystatyna Teva. Zawsze przyjmowanie leku powinno być dokładnie skonsultowane z lekarzem prowadzącym. Preparat nie nadaje się do leczenia grzybic układowych, a także zakażeń wywoływanych przez dermatofity i bakterie.

W przypadku pacjentów z niewydolnością nerek, nystatyna może w niewielkich ilościach przenikać do krwi. Nie powinno to jednak powodować działań niepożądanych ani zagrożenia dla osoby chorej. Warto także zachować większą uwagę w przypadku pacjentów z chorobami wątroby. Na temat bezpieczeństwa stosowania leku w tej grupie pacjentów brak szczegółowych danych.

Ze względu na to, że Nystatyna Teva zawiera sacharozę, ostrożność przy jej przyjmowaniu powinny zachować osoby, które cierpią na takie schorzenia jak: zespół złego wchłaniania glukozy-galaktozy, dziedziczne zaburzenia związane z nietolerancją fruktozy, czy też niedobór sacharazy-izomaltazy. W ich przypadku warto rozważyć wdrożenie innego rodzaju leczenia.

Działania niepożądane

Przyjmowanie leku Nystatyna Teva sporadycznie może powodować skutki uboczne, jak każdy inny lek. Występują one o różnym nasileniu i częstotliwości i w dużej mierze zależy to od indywidualnych predyspozycji pacjenta, a także jego stanu zdrowia. Przykładowe działania niepożądane wymieniono poniżej:

 • wymioty;
 • nudności;
 • reakcje alergiczne (np. pokrzywka, wysypka);
 • biegunka;
 • pogorszone samopoczucie;
 • zespół Stevensa-Johnsona.

Szczegółowy wykaz potencjalnych skutków ubocznych związanych z przyjmowaniem leku Nystatyna Teva znajduje się na ulotce dołączonej do opakowania przez producenta. Jeżeli w Twoim przypadku wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane niewymienione lub wymienione na ulotce, to niezwłocznie skontaktuj się z lekarzem. W większości przypadków skutki uboczne przechodzą samoistnie i nie stanowią dużego zagrożenia. Największym powodem do niepokoju dla pacjenta są reakcje alergiczne. Wówczas może być wymagana zmiana stosowanego w terapii preparatu.

Nystatyna Teva a interakcje z innymi lekami

Należy powiedzieć lekarzowi o wszystkich przyjmowanych obecnie oraz w niedalekiej przeszłości preparatach medycznych. Lek może wchodzić w interakcje z innymi preparatami, jednak na ten moment brak szczegółowych informacji w tym zakresie. W związku z tym ostrożność rekomenduje się przy jednoczesnym stosowaniu każdego innego środka farmakologicznego.

Nystatyna Teva w ciąży i w okresie karmienia piersią

Przyjmowanie preparatu przez kobiety w ciąży i w okresie karmienia piersią powinno być dokładnie skonsultowane z lekarzem. Choć nystatyna praktycznie nie wchłania się z przewodu pokarmowego, to jednak na ten moment brak szczegółowych danych dotyczących ewentualnego wpływu tej substancji na płód i karmione dziecko. W związku z tym warto zachować szczególną ostrożność, ponieważ nystatyna może wpływać na prawidłowy rozwój dziecka. To sprawia, że lek powinien być podawany tylko w określonych przypadkach, gdy korzyści związane z terapią są wyraźnie wyższe niż potencjalne zagrożenie.

Jeżeli Nystatyna Teva podawana jest u kobiet w okresie karmienia piersią, to warto zaprzestać karmienia mlekiem matki. Wszystko ze względów bezpieczeństwa.

Nystatyna Teva a zdolność prowadzenia pojazdów

Lek Nystatyna Teva nie wpływa negatywnie na zdolność pacjenta do prowadzenia pojazdów oraz do obsługi maszyn. Jeżeli jednak w trakcie terapii poczujesz się gorzej lub niepewnie, to zrezygnuj z wykonywania tych czynności aż do czasu poprawy samopoczucia.

Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację