Krostki na wargach sromowych - rodzaje i ich leczenie
Dodano:

26 marca, 2023
16:04
Zaktualizowano:

11 maja, 2023
16:04

Mały wyprysk na wargach sromowych


Wypryski na wargach sromowych w wielu przypadkach są niegroźnymi pryszczami, które mogą pojawić się w wyniku zaniedbań higienicznych, czy kontaktu z substancjami drażniącymi. Zdarza się, że pryszcze są reakcją alergiczną np. na perfumowany płyn do higieny intymnej lub substancje zawarte w proszku do prania. Niekiedy zmiany skórne są skutkiem nieodpowiedniej depilacji np. z użyciem stępionej maszynki do golenia. Poza nieestetycznym wyglądem wypryski mogą powodować też ból, szczególnie jeśli doszło już do rozwoju stanu zapalnego. Wypryski mogą być wypełnione białą lub lekko żółtą wydzieliną. 

Drobne pojedyncze pryszcze i pęcherzyki pojawiają się też w początkowej fazie rozwoju opryszczki warg sromowych wywołanej zwykle przez wirus HSV-2. Z czasem liczba zmian rośnie i przeradzają się one w bolesne nadżerki, wargi sromowe stają się opuchnięte, obserwujemy zaczerwienienia na skórze.

Małe żółte lub białe krostki na wargach sromowych niekiedy sygnalizują powstanie prosaków, które są 1-2 mm nierównościami wystającymi nad powierzchnię skóry. Prosaki to niegroźne guzki, które często pojawiają się na brzuchu i twarzy (szczególnie wokół policzków, oczu, skroni i nosa), jednak mogą też rozwinąć się w okolicach intymnych. Jak powstają? Zmiany te są skutkiem nasilonej aktywności gruczołów łojowych - masa rogowo-łojowa gromadzi się u ujścia gruczołu i dochodzi do jego zatkania. Ryzyko powstania prosaków na ciele zwiększa palenie tytoniu, zła higiena osobista oraz brak snu.

Kiedy iść do dermatologa, dermatologa lub lekarza POZ? Najrozsądniej od razu, gdy tylko zauważymy niepokojące zmiany na sromie.


Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Swędzące krostki na wargach sromowych


Swędzące krostki na wargach sromowych są bardzo uciążliwe i obniżają jakość życia kobiety. Często mają podłoże alergiczne lub też hormonalne. Zdarza się, że krostki na wargach sromowych są objawem liszaja twardzinowego sromu (vulvar lichen sclerosus). Ta przewlekła choroba skóry jest często diagnozowana u kobiet w okresie menopauzalnym. Przyczyny dermatozy nie są w pełni znane. Krostki na wargach sromowych są białe lub bardzo wyblakłe, wraz z rozwojem liszaja rozlewają się w większe ogniska, mogą pojawić się tez zmiany zanikowe sromu.


Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Czerwone krostki na wargach sromowych


O czym świadczą czerwone krostki na wargach sromowych? Mogą być spowodowane reakcją alergiczną lub skutkiem podrażnienia okolic intymnych. Zaczerwienienia na wargach sromowych obserwuje się też w przebiegu zakażenia grzybiczego, szczególnie jeśli pacjentka skarży się również na dolegliwości bólowe, świąd i pieczenie. Za rozwój grzybicy warg sromowych i sromu odpowiadają drożdżaki z rodzaju Candida albicans. W grupie ryzyka znajdują się kobiety:

  • w ciąży,
  • chore na cukrzycę,
  • stosujące antybiotykoterapię,
  • posiadające wkładkę wewnątrzmaciczną,
  • przyjmujące leki immunosupresyjne.

Ropne wypryski na wargach sromowych


Ropny wyprysk na wargach sromowych najczęściej jest oznaką infekcji bakteryjnej spowodowanej np. noszeniem zbyt ciasnej bielizny, niewłaściwą pielęgnacją miejsc intymnych, czy zbyt agresywnymi metodami depilacji. Jeśli pacjentka ma stan podgorączkowy lub gorączkę i odczuwa ból w okolicach intymnych, możliwe, że ma ropień gruczołu Bartolina wywołany przez gronkowce, paciorkowce lub ziarenkowce. Patogeny powodują stan zapalny i mogą zapchać wąskie ujście gruczołu, co prowadzi do powstania bolesnego ropnia.


AZS na wargach sromowych


Przyczyną nieestetycznych wyprysków może być także atopowe zapalenie skóry na wargach sromowych. Jest to rodzaj egzemy o podłożu genetycznym. Podobnie, jak egzema na stopach, dłoniach, czy twarzy - AZS zlokalizowane w okolicach intymnych wiąże się z silnym swędzeniem i uprzykrza codzienne życie kobiety. 

Z uwagi na podobne objawy między egzemą a łuszczycą, dermatolodzy nie zawsze od razu są w stanie rozpoznać, która z tych dermatoz rozwinęła się chorej. Warto dodać, że łuszczyca warg sromowych jest stosunkowo rzadką odmianą łuszczycy o nie do końca poznanej etiologii. Jeśli chodzi o AZS na wargach sromowych, niekiedy choroba ma podłoże alergiczne.


Jak leczyć krostki na wargach sromowych?


Leczenie wyprysku na wargach sromowych zależy od przyczyny i charakteru zmiany. Przykładowo prosaki są defektem kosmetycznym i nie wymagają żadnej terapii. Oczywiście pacjentka może zdecydować się na ich usunięcie np. metodą elektrokoagulacji lub elektrochirurgii. Natomiast w leczeniu opryszczki stosujemy leki przeciwwirusowe. W przypadku liszaja twardzinowego sromu - można zniwelować wypryski na wargach sromowych oraz inne objawy schorzenia m.in. dzięki maściom sterydowym, terapii fotodynamicznej i antybiotykoterapii. Z kolei ropień gruczołu Bartolina zwykle wymaga leczenia chirurgicznego. U pacjentek z zakażeniem grzybiczym stosuje się miejscowe leki przeciwgrzybicze z natamycyną, nystatyną lub klotrimazolem w formie maści, kremu.

Kobiety, u których stwierdzono atopowe zapalenie skóry w miejscach intymnych, mogą jedynie złagodzić objawy choroby, gdyż jest to przewlekła egzema ze skłonnością do nawrotów. Należy zaznaczyć, że choroba wymaga zindywidualizowanego podejścia do każdego przypadku. Pomocne mogą okazać się przede wszystkim glikokortykosteroidy i terapia emolientowa, która pozwala naprawić zaburzoną funkcję bariery naskórkowej. Bardzo ważne jest również unikanie czynników zaostrzających tę formę egzemy (m.in.: silny stres, palenie papierosów, alergeny, substancje drażniące). Warto zamienić zwykły proszek i płyn do prania na hipoalergiczne środki o łagodnym składzie.

W przypadku AZS domowe sposoby takie jak kąpiel w krochmalu, czy doustne i miejscowe stosowanie nienasyconych kwasów tłuszczowych może przynieść pacjentce pewną ulgę.
 

W serwisie e-recepta.net staramy się by publikowane przez nas informację, były rzetelne i pochodziły ze sprawdzonych źródeł. Należy jednak pamiętać, że niniejszy artykuł nie jest poradą lekarską i nie może zastąpić konsultacji ze specjalistą. Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Źródła:

  1. https://www.mp.pl/ginekologia/ginekologia-onkologiczna/61699,postepowanie-wprzypadku-chorob-skory-sromu-wytyczne-royal-college-of-obstetricians-and-gynaecologists-nr58-luty-2011
  2. https://podyplomie.pl/dermatologia/36919,wybrane-dermatozy-okolic-sromu
  3. https://podyplomie.pl/dermatologia/16672,diagnostyka-roznicowa-atopowego-zapalenia-skory
Udostępnij artykuł:
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy, bądź pierwszy!
Napisz komentarz
Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację