Kiedy i jak najlepiej brać leki na nadciśnienie?
Dodano:

23 grudnia, 2022
11:11
Zaktualizowano:

12 stycznia, 2023
16:59
 

Jak zażywać leki na nadciśnienie?

Nadciśnienie tętnicze to choroba cywilizacyjna, która dotyka coraz większy odsetek populacji. Szacuje się, że ponad miliard osób na świecie zmaga się z wysokim ciśnieniem i codziennie przyjmuje leki mające na celu obniżyć jego wartość. Wpływ na gwałtowny wzrost diagnozowanych zaburzeń parametrów ciśnienia ma głównie styl życia, na który składają się siedząca praca, niewłaściwie zbilansowana dieta przy nadciśnieniu, znikoma aktywność fizyczna, przewlekły stres oraz używki. Konsekwencją nieprawidłowo prowadzonego leczenia nadciśnienia (lub co gorsze – bagatelizowania problemu) mogą być między innymi powikłania sercowo-naczyniowe, uszkodzenia nerek, udar mózgu czy zawał serca. Zobacz również, czym jest nadciśnienie złośliwe i jak je leczyć.

W terapii nadciśnienia kluczowa jest więc wizyta u specjalisty, który podpowie jak obniżyć ciśnienie, a także wskaże odpowiednie leki na nadciśnienie o działaniu hipotensyjnym. Ponieważ nadciśnienie to powszechny problem, zainteresowanie naukowców budzą nie tylko metody na zminimalizowanie problemu, ale też sposób zażywania medykamentów. Ze względu na różnorodne działanie substancji aktywnej znajdującej się w wybranym leku, przyjmuje się, że sposób zażywania leków na nadciśnienie uwarunkowany jest rodzajem zalecanego preparatu. Istotne jest, aby zawsze robić to pod kontrolą lekarza prowadzącego i zgodnie z jego zaleceniami. 

 

Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Kiedy brać tabletki na nadciśnienie – rano czy wieczorem?

Pacjenci często zadają pytanie dotyczące zalecanej pory dnia. Kiedy najlepiej brać leki na nadciśnienie – rano czy wieczorem? Otóż najnowsze badania przeprowadzone przez brytyjskich naukowców i przedstawione na spotkaniu Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego wskazują, że pora dnia nie ma większego znaczenia. Obserwacje prowadzone były przez pięć lat na grupie ponad 21 tys. osób z nadciśnieniem, losowo podzielonych na dwie grupy. Jedna z nich przyjmowała leki na nadciśnienie rano, druga wieczorem. Wyniki badań pokazują, że liczba hospitalizacji spowodowanych zawałem serca, udarem mózgu oraz liczba zgonów wywołana chorobami sercowo-naczyniowymi jest porównywalna dla obu grup.

Zdaniem naukowców ważniejsze od pory dnia jest to, by chorzy w ogóle przyjmowali leki, badali się i byli pod stałą opieką lekarską. Pora dnia ma drugorzędne znaczenie, choć w tym przypadku istnieją pewne wskazania usprawniające farmakoterapię. Dla przykładu niektóre leki hipotensyjne wykazują działanie moczopędne, dlatego najwygodniej jest zażywać je rano, by uniknąć nocnych pobudek i konieczności skorzystania z toalety. Ponadto poszczególne leki różnią się między sobą czasem działania, mechanizmami obniżania ciśnienia krwi czy skutkami ubocznymi, co może mieć przełożenie na porę dnia, o jakiej są zażywane.

Zamiast więc zastanawiać się, czy leki na nadciśnienie brać rano czy wieczorem, najlepszym i najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest ustalenie tej kwestii z lekarzem i wybranie takiej pory, która nie będzie kolidowała z innymi aktywnościami. Oprócz farmakoterapii wpływającej na obniżenie ciśnienia tętniczego, istotna jest również zmiana stylu życia, czyli więcej ruchu, owoców i warzyw, a mniej stresu, używek i wysokoprzetworzonej, tłustej żywności.

W serwisie e-recepta.net staramy się by publikowane przez nas informację, były rzetelne i pochodziły ze sprawdzonych źródeł. Należy jednak pamiętać, że niniejszy artykuł nie jest poradą lekarską i nie może zastąpić konsultacji ze specjalistą. Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Źródła:

  1. A. Tykarski, K. J. Filipiak, A. Januszewicz, M. Litwin, K. Narkiewicz, A. Prejbisz, D. Ostalska-Nowicka, K. Widecka, K. Kostka-Jeziorny, Zasady postępowania w nadciśnieniu tętniczym — 2019 rok, https://journals.viamedica.pl/nadcisnienie_tetnicze_w_praktyce/article/view/64385 [dostęp 12.04.2023
  2. K. J. Filipiak, Wytyczne Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego i Europejskiego Towarzystwa Nadciśnienia Tętniczego 2018 dotyczące terapii nadciśnienia tętniczego – jak zmienią naszą praktykę?, https://www.termedia.pl/Wytyczne-Europejskiego-Towarzystwa-Kardiologicznego-i-Europejskiego-Towarzystwa-Nadcisnienia-Tetniczego-2018-dotyczace-terapii-nadcisnienia-tetniczego-jak-zmienia-nasza-praktyke-,98,34302,1,1.html
Udostępnij artykuł:
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy, bądź pierwszy!
Napisz komentarz
Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację