Jakie leki przeciwbólowe są bezpieczne przy astmie?
Astma, określona również dychawicą oskrzelową, stanowi przewlekłe zapalenie oskrzeli, które prowadzi bezpośrednio do niekontrolowanego ich skurczu. Astmie towarzyszą charakterystyczne dolegliwości w postaci świszczącego oddechu, duszności, uczucia ucisku w klatce piersiowej oraz kaszlu o zmiennej częstotliwości oraz nasileniu. W większości przypadków astmę można dobrze kontrolować, stosując odpowiednie leczenie. Niemniej jednak objawy mogą ponownie się pojawiać nagle lub narastając powoli. Okazuje się, że napady astmy może wywołać wiele czynników. W tym znaczeniu ataki duszności mogą być wywołane wysiłkiem fizycznym, stresem, czynnikami drażniącymi, narażeniem na alergeny, ale również zażyciem leków. Dlatego też przy astmie należy zachować szczególną ostrożność przy stosowaniu leków. Jednymi z częściej stosowanych farmaceutyków są leki przeciwbólowe. Dolegliwości bólowe bowiem mogą być wywołane różnymi przyczynami i pojawić się niespodziewanie. Pojawiają się zatem pytania, jakie leki przeciwbólowe można stosować przy astmie, by nie wywołać napadu astmy? Jakie farmaceutyki uśmierzające ból są bezpieczne dla osób z astmą? Które farmaceutki przeciwbólowe nie wywołają napadu astmy?
Jakie leki przeciwbólowe można stosować przy astmie oskrzelowej?
Astma oskrzelowa stanowi jedną z najczęściej występujących chorób przewlekłych układu oddechowego. Jak wskazują badania, w Polsce na astmę choruje około 4 milionów ludzi. Należy jednak wskazać, że przy kontrolowaniu postępu choroby oraz stosowaniu właściwego leczenia z astmą można normalnie funkcjonować. Niemniej jednak problematyczne może okazać się dobranie właściwych leków przeciwbólowych przy towarzyszącej astmie. W tym znaczeniu niektóre leki mogą wywoływać ataki duszności i nasilać dolegliwości, a dodatkowo należy zachować ostrożność, zażywając medykamenty uśmierzające ból przy stosowaniu farmakoterapii koniecznej przy astmie i astmie oskrzelowej.
Przy astmie oskrzelowej nie jest zalecane stosowanie leków przeciwbólowych z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ), które mogą wywołać napad astmy. Dodatkowo warto unikać leków o działaniu przeciwzapalnym, przeciwgorączkowym i przeciwbólowym. Szczególnie istotne jest unikanie leków takich jak kwas acetylosalicylowy, ibuprofen i diklofenak.
Bezpiecznym lekiem przeciwbólowym przy astmie oskrzelowej jest paracetamol. Należy zatem wskazać, że paracetamol to skuteczny lek, który pomoże w bólu zęba, a także okaże się niezastąpiony w leczeniu migreny. Co więcej, paracetamol jest również skutecznym i bezpiecznym lekiem, który może być stosowany w przypadku astmy aspirynowej, w której bezwzględnie nie należy przyjmować niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Dlatego też astmatycy mogą stosować paracetamol w dawkach do 1 g. Dodatkowo przy astmie oskrzelowej i pojawieniu się silniejszych dolegliwości bólowych dozwolonymi lekami przeciwbólowymi są te z grupy pochodnych opioidów, do których należy między innymi kodeina, fentanyl czy tramadol. Należy jednak wskazać, że przy dolegliwościach bólowych i towarzyszącej astmie przed zastosowaniem leków przeciwbólowych należy skontaktować się z lekarzem, który dobierze odpowiednie medykamenty do charakteru i nasilenia dolegliwości oraz do rodzaju astmy.
Źródła:
- Kuś J., „Zasady przewlekłego leczenia astmy oskrzelowej” , Klinika Gruźlicy i Chorób Płuc Instytutu Gruźlicy i Chorób Płuc w Warszawie
- Kazimierczak A., „Leki w farmakoterapii astmy oskrzelowej”, Klinika Gruźlicy i Chorób Płuc Instytutu Gruźlicy i Chorób Płuc w Warszawie