Grypa objawy i leczenie

Jesienią każdego roku w Polsce rozpoczyna się okres największej zachorowalności na grypę i trwa on do marca lub kwietnia. To jedna z chorób zakaźnych, która powodowana jest przez różne wirusy grypy.
Objawy grypy

Każdego roku wirusy grypy ewoluują, dlatego nasz organizm nie zawsze jest w stanie skutecznie się przed nimi bronić. Zapraszamy Was do zapoznania się z tekstem, w którym opisujemy, czym jest ta choroba, co jest jej dokładną przyczyną, jakie ma objawy i jak wygląda jej leczenie.

Grypa – co to za choroba?

Warto wskazać na to, że grypa jest chorobą wirusową, która w polskich warunkach występuje sezonowo. Grypa wywoływana jest przez jeden z wirusów grypy typu A, B lub C. Choroba ta znana jest na całym świecie i cechuje się określonymi objawami. Grypa to choroba zakaźna i uznawana jest za jedną z najpoważniejszych chorób tego typu w skali całego świata. Każdego roku zbiera żniwo w postaci ciężko chorych osób, a czasem nawet ich śmierci. To sprawia, że pod żadnym pozorem nie można bagatelizować grypy.

Dodatkowym ostrzeżeniem jest fakt, że osoba przechodząca grypę może zachorować na nią wielokrotnie. Wszystko dlatego, że wirusy mutują i każdego roku pojawiają się inne szczepy wirusa. To sprawia, że nie ma stu procentowego zabezpieczenia przed tą chorobą, choć regularne szczepienia znacznie zwiększają odporność pacjentów.

Grypę dzieli się na sezonową (co roku) oraz pandemiczną (raz na kilka, kilkanaście lub kilkadziesiąt lat).

Krótka historia grypy

Pierwsze wzmianki o grypie jako chorobie pojawiły się już kilka tysięcy lat temu. Przez lata wirus grypy ewoluował, a czasem dochodziło nawet do wybuchów pandemii grypy, które dziesiątkowały ludność na całym świecie. Grypa pandemiczna zabiła nawet kilka milionów osób na przestrzeni kilkuset lat. Najbardziej znaną odmianą tej choroby była “Hiszpanka”, która w ciągu dwóch lat zabiła więcej osób niż zmagania wojenne podczas I wojny światowej. Choroba ta została wywołana przez wirusa A w mutacji H1N1 i została przeniesiona na ludzi przez ptactwo.

Każdego roku prowadzone są badania kliniczne, które mają zminimalizować ryzyko występowania grypy pandemicznej w przyszłości. W trakcie badań opracowywane są szczepionki na nowe szczepy wirusa grypy, a także leki przeciwwirusowe i strategie działań profilaktycznych.

e-recepta online

Wypełnij wywiad, Odbierz receptę już w 15 min

Tylko 59,00 zł

Przyczyny grypy

Tak jak już wspomnieliśmy, za występowanie choroby odpowiedzialny jest wirus grypy oraz jego mutacje. Ludzie mogą zarazić się różnymi podtypami wirusa grypy typu A, B lub C.

Zdecydowanie najszybciej można zarazić się wirusem grypy typy A, a sama choroba rozprzestrzenia się bardzo dynamicznie. Jest również najgroźniejsza, ponieważ jej przebieg jest stosunkowo ciężki. Łagodniejsze objawy wiążą się z zachorowaniem na wirusa grypy typu B. Zarażenie wirusem grypy typu C powinno mieć łagodny przebieg i dotyka przede wszystkim dzieci.

Choroba rozprzestrzenia się drogą kropelkową, co sprawia, że średnio co 1-3 lata wybucha na świecie epidemia wirusa grypy. Aby temu zapobiec, stosuje się szczepienia ochronne przeciwko grypie i działania profilaktyczne. Średnio co 10-40 lat dochodzi do pandemii, która rozprzestrzenia się między kontynentami. Do tej pory nie udało się tego wyeliminować, ponieważ dochodzi do licznych mutacji w zakresie materiału genetycznego wirusa.

Szacuje się, że dorosły człowiek powinien przyjmować około 2 litrów wody dziennie. Woda jest potrzebna naszemu organizmowi, ponieważ oczyszcza go z toksyn (gromadzone toksyny sprawiają, że ciało puchnie). Oczywiście zrzucanie wagi nie polega na tym, by jednorazowo wypijać 1-2 litry – woda powinna być pita małymi łyczkami co jakiś czas. Często stosuje się metodę, by co godzinę wypijać jedną szklankę. Wiele osób na alternatywę dla wody wybiera soki owocowe – należy pamiętać, że zawierają one sporo cukru, dlatego powinny w diecie być ograniczone do minimum.

Objawy grypy

Pierwsze objawy grypy pojawiają się dość szybko i można zaobserwować je u zarażonej osoby już w przeciągu pierwszych 1-3 dni od kontaktu z wirusem. Warto zwrócić uwagę na to, że zarażona osoba może przenosić chorobę dalej w okresie, w którym nie zauważyła występowania objawów u siebie. To sprawia, że grypa rozprzestrzenia się bardzo dynamicznie i często bez naszej świadomości.

Wirus grypy obecny jest w drogach oddechowych chorego i najczęściej utrzymuje się tam do 10 dni. Nieco inaczej sytuacja wygląda w przypadku dzieci, u których wirus może utrzymywać się nawet do 21 dni.

Jakie dolegliwości towarzyszą grypie?

Do najczęstszych objawów grypy zalicza się:

 • wysoka gorączka powyżej 38°C;
 • ból głowy;
 • bóle mięśni;
 • katar;
 • suchy kaszel;
 • rozbicie i ogólne złe samopoczucie;
 • dreszcze;
 • ból gardła.

Ponadto w niektórych przypadkach mogą pojawić się także takie objawy grypy jak: obniżenie lub całkowity brak apetytu, wymioty, nudności, apatia i senność.

Ciekawym zjawiskiem jest to, że starsze osoby w przebiegu grypy mogą nie gorączkować. Objawy grypy mogą różnić się w zależności od wirusa, który odpowiada za zachorowanie.

Wirusy grypy i rodzaje

Tak jak wspominaliśmy, współczesna medycyna rozróżnia trzy podstawowe typy wirusa grypy. Posiadają one oznaczenia A, B i C. Każdy z nich ma nieco inną specyfikę i wymaga innego rodzaju leczenia.

Wirus typu A

Największym zagrożeniem dla ludzi jest obecnie wirus A, który wykazuje największe właściwości mutacyjne. Wirus jest bardzo elastyczny, ponieważ dopasowuje się i zmienia, aby odpowiadać obecnym warunkom. Przebieg choroby przy wirusie typu A może być bardzo ciężki, a samym wirusem zarażają się jednakowo ludzie i zwierzęta.

Ten rodzaj grypy jest najbardziej zakaźny i to on występuje w przypadku epidemii lub pandemii choroby. Odpowiada również za najwięcej zachorowań na grypę w sezonie. Po raz pierwszy udało się wyizolować wirusa w 1933 roku. Chorobę wywołują najczęściej szczepy H1N1, H1N2 oraz H3N2 (grypa australijska).

Elastyczność i zmienność wirusa sprawia, że leczenie przeciwwirusowe należy stale udoskonalać i modyfikować. W związku z tym zmieniane są także szczepionki przeciwko grypie.

Objawy choroby wywołanej wirusem typu A

Odróżnić grypę typu A można przede wszystkim na podstawie objawów grypy. Do tych najbardziej charakterystycznych należą: wysoka gorączka, ból mięśni i stawów, suchy kaszel, męczący katar, zawroty i bóle głowy, bóle oczu i okolic oczu, a także ból gardła. Ponadto pacjentom towarzyszy ogólne osłabienie i poczucie rozbicia organizmu.

Skala objawów grypy może być różna i w dużej mierze zależy od indywidualnych predyspozycji danej jednostki. Czasem choroba może nie powodować żadnych objawów lub mieć łagodny przebieg. Zdarza się także, że zachorowanie wiąże się z ciężkim przebiegiem grypy i wówczas stosuje się nawet hospitalizację pacjenta. Wpływ na to, jak organizm poradzi sobie z grypą, mają rodzaj szczepu wirusa oraz działanie układu immunologicznego pacjenta.

Ten rodzaj choroby posiada zwiększone ryzyko powikłań grypy. Objawy powinny być od razu konsultowane z lekarzem, po czym zostanie wdrożone leczenie grypy. W tym celu warto skorzystać z naszej konsultacji medycznej, w której trakcie lekarz może wystawić e-receptę online.

Wirus typu B

Kolejnym rodzajem wirusa jest ten typu B. Jedną z różnic jest to, że tym typem choroby mogą zarazić się tylko ludzie. Ten typ zalicza się do ortomykowirusów. Udało się go wyizolować po raz pierwszy w 1940 roku i od tego czasu prowadzone są nad nim badania kliniczne. Już teraz wiadomo, że typ B mutuje znacznie rzadziej niż typ A.

Objawami grypy B mogą być bardzo podobne dolegliwości, co w przypadku grypy A. Powinny być one jednak znacznie łagodniejsze. W niektórych przypadkach zdarza się, że grypa wywołana wirusem B również przybiera ciężką postać. Nie należy zatem bagatelizować choroby i warto sprawdzić, czy jest to grypa. Objawy mogą być mylące, dlatego w tym celu niezbędna jest konsultacja z lekarzem. W przypadku grypy B istnieje ryzyko występowania powikłań.

e-recepta online

Wypełnij wywiad, Odbierz receptę już w 15 min

Tylko 59,00 zł

Wirus typu C

Ten rodzaj wirusa został oficjalnie wyizolowany i nazwany w 1949 roku. W przypadku grypy wywołanej tym wirusem jej objawy powinny być stosunkowo łagodne. Bardzo często nawet nie występują. Jeżeli się pojawiają, to choroba przypomina objawy przeziębienia i organizm dość łatwo powinien sobie z nią poradzić. Choroba nie powinna powodować powikłań.

Jak można zarazić się wirusem grypy?

Wirus grypy rozprzestrzenia się drogą kropelkową, dlatego zarazić się nim można w wielu sytuacjach. Najczęściej chorują na niego dzieci, które stanowią nawet blisko 50% wszystkich pacjentów. Do zarażenia grypą dochodzi najczęściej podczas kichania lub kaszlu. Odnotowywane są także przypadku zarażenia pacjentów poprzez ich kontakt z zainfekowanymi przedmiotami, jednak takie sytuacje są odpowiednio rzadsze. Wirusy grypy przenoszone są także przez zwierzęta i można zarazić się nimi w wyniku kontaktu z ptakiem, koniem, świnią, czy też innymi zwierzętami.

Profilaktyka

Zapobieganie zarażeniu grypą nie należy do najprostszych, dlatego w tym zakresie warto wspomagać swój organizm. Trudno ograniczyć kontakt z wirusem, ponieważ rozprzestrzenia się on drogą kropelkową i w bardzo szybkim tempie. Kontakt z nim możemy mieć w szkole, w pracy, w sklepie, czy też na klatce schodowej i nie zawsze jesteśmy tego świadomi.

Sposób roznoszenia się wirusa sprawia, że za najlepszą profilaktykę uznaje się coroczne stosowanie szczepień przeciwko grypie. Należy je powtarzać dlatego, że wirusy mutują i każdego roku za zachorowania mogą odpowiadać ich inne szczepy i podtypy.

W profilaktyce stosuje się także:

 • dbałość o higienę, w tym przede wszystkim częste mycie rąk. W tym celu można wykorzystywać środki odkażające;
 • noszenie maseczek ochronnych;
 • używanie jednorazowych chusteczek;
 • używanie jednorazowych rękawiczek w trakcie zakupów;
 • unikanie skupisk ludzi w okresie największych zachorowań;
 • izolowanie osób chorych i unikanie z nimi kontaktu;
 • wspieranie odporności organizmu poprzez zażywanie witamin, suplementów oraz aktywność fizyczną i stosowanie zdrowej diety.

Szczepienia na grypę

Najskuteczniejszą profilaktyką przeciw grypie są regularne szczepienia ochronne. Dostępne są każdego roku, a do aptek w Polsce trafia nawet ok. 1,5 miliona dawek szczepionki. Obecnie nie cieszą się one jednak wysoką popularnością, co przekłada się na dużą liczbę zachorowań na grypę sezonową. Szczepienia są bardzo ważne, ponieważ dla naszego organizmu bardzo groźne mogą być powikłania grypy, które mogą objawiać się różnego rodzaju chorobami.

Rozpoznanie choroby

W diagnostyce grypy stosuje się różnego rodzaju badania medyczne. Prawidłowe rozpoznanie grypy pozwala na określenie jej rodzaju, a także na wdrożenie skutecznego leczenia. Diagnostyka medyczna polega przede wszystkim na przeprowadzeniu badań wirusologicznych oraz badań serologicznych (zdecydowanie rzadziej i nie mają one takiego znaczenia).

Badania wirusologiczne obejmują kilka metod. Wśród nich znajdują się:

 • metoda RT-PCR (wykrycie wirusa w próbkach z nosa i gardła);
 • metoda immunofluorescencji;
 • test antygenowy;
 • izolacja wirusa w hodowli.

Największą dokładnością cechują się badania metodą RT-PCR. Powinny je wykonywać osoby znajdujące się w grupie ryzyka powikłań, a także cierpiące na choroby grypopodobne o dużym natężeniu i ze wskazaniem do hospitalizacji. Wynik badania będzie miał duży wpływ na to, jak leczyć grypę w danym przypadku.

Potwierdzenie grypy często odbywa się na podstawie dodatniego wyniku badania wirusologicznego. Często wywiad oraz badanie kliniczne będą niewystarczające, ponieważ objawy mogą być podobne do innych chorób, które mają podobny przebieg do grypy, w tym w przypadku przeziębienia. Badania wykonuje się także w celu wykluczenia choroby.

Klasyfikacja choroby

Ważnym aspektem jest odpowiednia klasyfikacja choroby ze względu na jej przebieg. Wówczas wyróżnia się:

 • chorobę postępującą (nasilającą się);
 • ciężkie przypadki i/lub powikłania grypy (ze wskazaniem do hospitalizacji).

W przypadku choroby postępującej widoczne są objawy alarmowe, które mogą wskazywać na wzrost nasilenia choroby. Wówczas stan pacjenta może znacznie pogorszyć się już w ciągu 24h, co może wskazywać na niewłaściwe leczenie grypy. W związku z tym należy to zweryfikować i zaproponować alternatywne leczenie przeciwwirusowe.

W ciężkim przebiegu choroby lub w przypadku powikłań grypy często wskazuje się na potrzebeęhospitalizacji oraz kontynuacji leczenia związanego z innych schorzeniem, na którego powstanie lub nasilenie wpłynęło przechorowanie grypy.

Powikłaniapo przebyciu grypy

Grypa jest ciężką chorobą, która może prowadzić do powstawania powikłań. Z powodu grypy występują najczęściej takie powikłania jak:

 • zapalenie płuc i inne choroby układu oddechowego;
 • angina;
 • zaostrzenie astmy;
 • wzmożenie choroby niedokrwiennej serca lub zastoinowej niewydolności serca;
 • zaostrzenie cukrzycy;
 • zapalenie ucha;
 • choroby układu krążenia;
 • zaostrzenie chorób, które już współistnieją w organizmie, w tym m.in. przewlekłej obturacyjnej choroby płuc;
 • bóle głowy;

Zapalenie płuc oraz inne choroby układu oddechowego należą do najczęstszych powikłań po przebyciu grypy. Mogą one występować zarówno w przypadku ostrego przebiegu choroby lub jej niewłaściwego leczenia, a także przy przebiegu łagodnym lub bezobjawowym.

e-recepta online

Wypełnij wywiad, Odbierz receptę już w 15 min

Tylko 59,00 zł

Rzadziej występujące powikłania

W przypadku grypy sezonowej mogą występować także inne powikłania, jednak są one zdecydowanie rzadsze, jednak bardzo niebezpieczne (np. zapalenie mięśnia sercowego). Wśród nich znajdują się:

 • zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych;
 • niewydolność wielonarządowe;
 • zapalenie mózgu;
 • wtórne bakteryjne zapalenie płuc;
 • zapalenie rdzenia kręgowego;
 • obrzęk błony śluzowej;
 • zapalenie mięśni;
 • nadkażenia bakteryjne.
 • zapalenie mięśnia sercowego;
 • zapalenie osierdzia;

 

Kto jest najbardziej narażony na powikłania?

Na występowanie powikłań grypy najbardziej są narażone:

 • kobiety ciężarne;
 • starsze osoby;
 • osoby z niedoborami odporności;
 • osoby otyłe;
 • dzieci;
 • osoby przewlekle chore.

Grypa u kobiet w ciąży

Największe zagrożenie dla kobiet w ciąży stanowi grypa występująca na jej początku. Wówczas grypa może powodować zagrożenia życia płodu. Dobrym sposobem na zachowanie spokoju przez przyszłą mamę są szczepienia. W tym celu warto skontaktować się z lekarzem prowadzącym oraz zweryfikować bezpieczeństwo danego preparatu dla mamy i dziecka, a także zasadność jego użycia.

Leczenie grypy

Lekarze zalecają pacjentom przede wszystkim odpoczynek i powstrzymanie się przed jakąkolwiek aktywnością fizyczną. Leczenie dzieli się na objawowe oraz przeciwwirusowe. Wybór terapii medycznej zależy od stopnia nasilenia choroby oraz potrzeb pacjenta. W związku z tym w trakcie porady medycznej należy opisać szczegółowo swoje objawy, a także historię medyczną. Następnie specjalista może wystawić receptę przez internet, dzięki której chorzy kupią niezbędne medykamenty.

Leczenie objawowe

Objawowe leczenie grypy polega na odpoczynku chorego w łóżku oraz izolacji go od innych osób. Ponadto zaleca się przyjmowanie dużej ilości płynów, a także stosowanie ogólnodostępnych leków. W tym celu stosuje się m.in. leki przeciwkaszlowe i obkurczające błonę śluzową nosa, leki wykrztuśne, leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe, niesteroidowe leki przeciwzapalne oraz leki mukolityczne. Należy pamiętać o tym, że kwas acetylosalicylowy nie może być podawany pacjentom poniżej 18. roku życia. O dokładnym sposobie zażywania leków na grypę dowiesz się w trakcie porady lekarskiej.

Leczenie przeciwwirusowe

Leczenie to polega na podawaniu leków przeciwwirusowych, które dostosowane są do danego typu wirusa. Aktywne wobec wirusów grypy są takie leki jak:

 • inhibatory M2 (działają na typ A), w tym amantadyna i rymantadyna;
 • inhibatory neuramindazy (dzałają na typy A i B), w tym zanamiwir i oseltamiwir.

Przyjmowanie leków przeciwwirusowych powinno być uzasadnione medycznie i każdorazowo konsultowane z lekarzem. Leki te dostępne są na receptę. Po konsultacji medycznej z naszym specjalistą wystawimy Ci receptę online, którą zrealizujesz w wybranej aptece.

W skrajnych przypadkach wymagane jest leczenie szpitalne.

 

e-recepta online

Wypełnij wywiad, Odbierz receptę już w 15 min

Tylko 59,00 zł

 

Umów się na konsultację medyczną

Jeżeli źle się czujesz lub podejrzewasz u siebie grypę, to zachęcamy do skorzystania z naszej profesjonalnej konsultacji medycznej. Specjalista przeprowadzi z Tobą dokładny wywiad oraz lepiej zrozumie Twój obecny stan zdrowia. W trakcie konsultacji niezbędne jest podanie wszystkich objawów, szczegółów związanych ze zdrowiem, a także informacji o ewentualnym uczuleniu lub nietolerancji na leki. Pomoże to lekarzowi w wystawieniu recepty online.

Wyróżnia nas dbałość o pacjenta, dlatego do każdego przypadku podchodzimy w sposób indywidualny. Pozwala to nam na zachowanie najwyższych standardów bezpieczeństwa oraz dobraniu skutecznego leczenia w przypadku wielu schorzeń, w tym między innymi grypy.

Jeżeli wymagasz leczenia środkami farmakologicznymi, to nasz specjalista wystawi Ci e-receptę online tanio i szybko. Zależy nam na tym, żeby jak najszybciej wdrożyć leczenie i wpłynąć korzystnie na komfort życia naszych pacjentów. E-recepta wystawiana jest od ręki i może być zrealizowana w dowolnej aptece.

Grypa to groźna choroba zakaźna, która każdego roku dotyka wielu z nas. Szczepienia przeciwko niej wciąż nie cieszą się dużą popularnością, co może wpływać na skalę występowania grypy oraz jej groźnych powikłań. Najwięcej zachorowań przypada na okres jesienno-zimowy w Polsce, dlatego w przypadku występowania objawów grypy, warto od razu skonsultować to z lekarzem.

Zapraszamy do skorzystania z konsultacji medycznej z nami, w której trakcie zadbamy o Twoje zdrowie i w razie konieczności, wystawimy receptę online na leki.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on google
Share on email

e-recepta online

Wypełnij wywiad,

Odbierz receptę
już w 15 min

Tylko 59,00 zł

Pozostałe artykuły: