Keto grypa: jak się objawia i ile trwa?
Dodano:

15 stycznia, 2023
13:31
Zaktualizowano:

15 lutego, 2023
14:56

Co to jest keto grypa?

Keto grypa określana jest również jako grypa ketonowa lub grypa węglowodanowa to zespół dolegliwości, które występują podczas keto adaptacji. Keto grypa w tym znaczeniu jest wynikiem radykalnej zmiany dotychczasowych nawyków żywieniowych i związanych z tym zmian metabolicznych, czyli odpowiedzią organizmu na wykorzystanie tłuszczów do produkcji ketonów. Należy zatem wskazać, że grypa ketogeniczna pojawia się u osób, które zmieniły dietę i wdrożyły ketogenną opcję żywienia. Należy zatem wskazać, że zespół objawów keto grypy nie wiąże się z zakażeniem wirusem, ale jest wyłącznie efektem zmiany metabolizmu organizmu. W tym znaczeniu grypa ketonowa, choć wiąże się z występowaniem symptomów przypominających grypę, nie stanowi jednostki chorobowej. Istotne zatem jest to, że keto grypa nie jest zaraźliwa, gdyż nie wywołują jej żadne wirusy.

Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Objawy keto grypy

Keto grypa wiąże się z pojawieniem się objawów podobnych do tych, które występują przy normalnej grypie, stąd też wzięła się nazwa. Wśród typowych symptomów grypy ketogenicznej wymienić należy:

 • zmęczenie,
 • osłabienie,
 • rozdrażnienie,
 • zaburzenia snu,
 • mgłę mózgową, powodującą kłopoty z koncentracją i zapamiętywaniem,
 • bóle i skurcze mięśni,
 • bóle brzucha,
 • nudności i wymioty,
 • biegunkę,
 • dreszcze,
 • gorączkę.

Wystąpienie powyższych objawów nie jest wynikiem zakażenia, ale wiążą się bezpośrednio z wejściem organizmu w stan ketozy. Niekiedy grypie ketonowej może towarzyszyć ból gardła i katar.

Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Po jakim czasie może wystąpić i ile trwa keto grypa?

Grypa ketonowa pojawia się w wyniku zmiany nawyków żywieniowych I wdrożenia diety ketogenicznej. Nieprzyjemne skutki uboczne pojawiają się zazwyczaj w ciągu pierwszych tygodni od rozpoczęcia diety wysokotłuszczowej. Czas trwania keto grypy, podobnie jak keto adaptacja, uzależniony jest od indywidualnych cech i predyspozycji konkretnej osoby. Dlatego też czas trwania objawów grypy ketogenicznej u różnych osób może być różny. Zazwyczaj symptomy keto grypy pojawiają się w ciągu pierwszych dwóch tygodni od momentu zmiany dotychczasowych nawyków żywieniowych. Warto również wskazać, że nasilenie symptomów keto grypy często przypada na okres od 3. do 5. dnia po znacznym zredukowaniu w diecie węglowodanów. Po tym czasie objawy grypy ketogenicznej zazwyczaj ustępują, co jest wynikiem adaptacji organizmu do zmienionego metabolizmu. Niemniej jednak okazuje się, że niektóre z symptomów grypy ketonowej mogą utrzymywać się przez znacznie dłuższy czas.


Obraz kliniczny grypy ketonowej często wskazuje na wystąpienie grypy, stąd wzięło się określenie keto grypy. Należy jednak wskazać, że grypa ketonowa nie jest wynikiem zakażenia, jak w przypadku grypy australijskiej, ale efektem zmiany nawyków żywieniowych. Z tego względu nie stosuje się leków na grypę, objawy keto grypy zazwyczaj ustępują samoistnie w ciągu kilku dni. Niekiedy wystąpienie objawów żołądkowych może przypominać również grypę żołądkową. Niemniej jednak dolegliwości w przypadku diety ketogennej wynikają ze zmiany nawyków żywieniowych.

W serwisie e-recepta.net staramy się by publikowane przez nas informację, były rzetelne i pochodziły ze sprawdzonych źródeł. Należy jednak pamiętać, że niniejszy artykuł nie jest poradą lekarską i nie może zastąpić konsultacji ze specjalistą. Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Źródła:

 1. Magdalena Dudzińska, „Dieta Ketogenna", Warszawa 2015, PZWL
 2. Karen Ballaban-Gil i in., „Complications of the Ketogenic Diet, Epilepsia”, 39(7):744-748, 1998, Lippincott-Raven Publishers, Philadelphia
Udostępnij artykuł:
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy, bądź pierwszy!
Napisz komentarz
Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację