Jelitówka u dzieci: jakie są objawy i jak leczyć grypę żołądkową u dzieci?
Dodano:

14 stycznia, 2023
13:10
Zaktualizowano:

15 lutego, 2023
14:51

Objawy jelitówki u dzieci

Jelitówka, czyli ostry nieżyt żołądkowo-jelitowy może wiązać się z występowaniem symptomów o różnym stopniu nasilenia. W tym znaczeniu grypa jelitowa u dzieci może objawiać się lekkim dyskomfortem w jamie brzusznej, pojedynczymi epizodami wymiotów lub luźnym stolcem. Niemniej jednak, niekiedy grypa jelitowa może objawiać się w postaci ciężkiej biegunki z wymiotami, które prowadzą do odwodnienia organizmu i wiążą się z koniecznością dożylnego nawadniania w warunkach szpitalnych. Najczęstszymi objawami grypy jelitowej u dzieci są:

 • biegunka, zazwyczaj obfita i wodnista,
 • nudności i wymioty,
 • bóle brzucha,
 • gorączka lub stan podgorączkowy, który pojawia się najczęściej w początkowej fazie infekcji.

Warto również wskazać, że w przypadku zakażenia rotawirusem, jelitówce towarzyszyć mogą także objawy infekcji górnych dróg oddechowych, które mogą poprzedzać pojawienie się biegunki i wymiotów u dzieci. Co więcej, grypa żołądkowa niekiedy może przebiegać bez biegunki.

Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Ile trwa jelitówka u dzieci?

Ostra grypa jelitowa u dzieci, której towarzyszy ostra biegunka i wymioty utrzymuje się zazwyczaj przez 2-3 dni. Niemniej jednak jelitówka może trwać nawet kilka dni. Co więcej, pozostałe objawy w postaci braku apetytu, osłabienia, bólów brzucha, nudności i luźniejszych stolców mogą utrzymywać się nawet do 10 dni. Należy wskazać, że powrót do zdrowia uzależniony jest przede wszystkim od przebiegu grypy jelitowej, a także skali powikłań, w tym znaczeniu przede wszystkim odwodnienia oraz zaburzeń elektrolitowych związanych z wymiotami oraz biegunką.

Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Jak leczyć grypę jelitową u dzieci?

Co stosować na grypę jelitową u dzieci? Leczenie jelitówki u dzieci opiera się przede wszystkim na łagodzeniu uciążliwych objawów choroby. W przypadku, kiedy temperatura ciała przekracza 38°C, należy podać dziecku lek przeciwgorączkowy dostosowany składem i ilością do jego wieku. Istotnym elementem leczenia jelitówki u niemowląt oraz starszych dzieci jest również uzupełnianie elektrolitów, zawierających między innymi glukozę, sód i potas, które wspomagają utrzymanie odpowiedniej gospodarki wodno-elektrolitowej. Dzięki czemu stanowią skuteczny środek zapobiegający odwodnieniu. Glukoza natomiast jest źródłem energii, co ma duże znaczenie w okresie osłabienia. Dodatkowo można stosować probiotyki, zawierające w swoim składzie korzystne bakterie, takie jak Lactobacillus casei GG i Saccharomyces boulardii, które wspomagają odbudowę prawidłowej flory jelitowej oraz redukują objawy, wspierając w ten sposób łagodniejszy przebieg infekcji. Pomocnym środkiem w leczeniu jelitówki u dzieci mogą być również preparaty zawierające diosmektyt, który powleka błonę śluzową jelit, przez co zwiększa odporność na czynniki drażniące. Należy jednoznacznie wskazać, że dzieciom cierpiącym na grypę żołądkową Nie należy podawać leków przeciwbiegunkowych, gdyż ich stosowanie hamuje motoryka przewodu pokarmowego, a tym samym opóźnia proces usuwania toksyn z organizmu dziecka, wydłużając tym samym chorobę.

Kiedy do szpitala przy jelitówce u dziecka?

Grypa żołądkowa u dzieci ma zazwyczaj łagodny przebieg, a jej objawy ustępują samoistnie po około 2 dniach. Niemniej jednak czasami dolegliwości w postaci nudności i wymiotów oraz biegunki utrzymują się przez dłuższy czas, co często wiąże się z koniecznością hospitalizacji. Z tego względu, jeżeli po dwóch dniach od wystąpienia pierwszych symptomów nie następuje żadna poprawa w stanie zdrowia dziecka, konieczna może okazać się konsultacja z lekarzem, by zminimalizować ryzyko groźnego dla małych pacjentów odwodnienia. Niepokojącymi symptomami w tym znaczeniu mogą być spierzchnięte usta, a także zapadnięte oczodoły, a także fakt, że dziecko nie roni łez, kiedy płacze. Symptomy te stanowią przesłankę do natychmiastowej konsultacji lekarskiej i nierzadko wiążą się z koniecznością hospitalizacji.

Domowe sposoby na jelitówkę u dzieci

Domowe sposoby leczenia grypy jelitowej polegają przede wszystkim na nawadnianiu organizmu dziecka i stosowaniu zasad diety lekkostrawnej. W tym znaczeniu konieczne jest częste podawanie dziecku płynów – najlepiej wody. Istotne jest podawanie małych ilości płynów, ale w krótkich odstępach czasu. Co ważne, płyny powinny być chłodne, gdyż ciepłe mogą wywołać odruch wymiotny. W przypadku, kiedy dziecko kategorycznie odmawia przyjmowania elektrolitów i płynów, można podawać rozcieńczony sok jabłkowy. Warto wskazać, że dobrym sposobem na zminimalizowanie ryzyka pojawienia się jelitówki u najmłodszych, jest szczepienie na rotawirusy, które wykonywane jest pomiędzy 6. a 12. tygodniem życia.

Dieta przy grypie żołądkowej u dzieci

Grypa jelitowa w pierwszej fazie wiąże się z utratą apetytu u dzieci. Należy wskazać, że grypę jelitową u niemowląt najlepiej jest leczyć mlekiem matki, w którym występują niezbędne mikroelementy oraz szczepy bakterii, zwalczające różnego rodzaju drobnoustroje. U starszych dzieci w pierwszym dniu jelitówki można zrezygnować z podawania pokarmów, niemniej jednak niezwykle istotne jest nawadnianie osłabionego organizmu. W miarę ustępowała objawów i lepszego samopoczucia dziecka można podawać lekkostrawne pokarmy o lekkim działaniu zapierającym. Co zatem mogą jeść dzieci przy grypie jelitowej? Dieta dziecka przy jelitówce powinna opierać się przede wszystkim na:

 • kleikach ryżowych,
 • kisielu,
 • sucharkach, 
 • marchwie z ryżem,
 • gotowanych ziemniakach,
 • chrupkach kukurydzianych,
 • lekkich zupach z drobną kaszą, np. jaglaną.

Warto jednak wskazać, że nie ma przeciwwskazań, aby po ustąpieniu objawów jelitówki nie podawać dziecku potraw, które otrzymywało przed chorobą. Niemniej jednak należy unikać ciężkostrawnych pokarmów, które mogą być przyczyną bólu żołądka. W tym znaczeniu niewskazane są fast foody, gazowane napoje, wyroby mięsne, kapusta, groch i inne wzdymające warzywa. Dodatkowo nie należy podawać dzieciom mleka i przetworów mlecznych. Co ważne, można podawać jogurty naturalne i kefiry, które pozwalają na odbudowanie mikroflory jelit, umożliwiając przywrócenie równowagi organizmu.


Jelitówka często określana jest jako grypa żołądkowa. Warto jednak wskazać, że określenie to jest mylące, ponieważ objawy z przewodu pokarmowego nie są wywołane przez wirusy grypy u dzieci, a przez wirusy z rodzaju rotawirusów, adenowirusów oraz norowirusów.  Dlatego też w leczeniu nie stosuje się leków na grypę, podobnie jak w przypadku bostonki, której objawy w pierwszej fazie również przypominają grypę.

W serwisie e-recepta.net staramy się by publikowane przez nas informację, były rzetelne i pochodziły ze sprawdzonych źródeł. Należy jednak pamiętać, że niniejszy artykuł nie jest poradą lekarską i nie może zastąpić konsultacji ze specjalistą. Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Źródła:

 1. A. Rybak, "Wymioty i ulewania”, „Pediatria po Dyplomie”, nr 01 2012
 2. L. Bąk-Romaniszyn, „Postępowanie diagnostyczne i lecznicze w ostrych biegunkach”, „Pediatria po Dyplomie”, nr 01 2016
 3. P. Sawiec, H. Szajewska, H. Szymański, „Postępowanie w ostrej biegunce u dzieci”, „Medycyna Praktyczna – Pediatria”, nr 4 2014
Udostępnij artykuł:
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy, bądź pierwszy!
Napisz komentarz
Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację