Jak wygląda egzema na dłoniach i jak ją leczyć?
Dodano:

1 kwietnia, 2023
12:30

Przyczyny egzemy dłoni

Egzema na rękach może mieć różnorakie podłoże. Niemniej jednak do najczęstszych przyczyn schorzenia zalicza się predyspozycje genetyczne, alergię, a także kontakt z substancjami i przedmiotami wywołującymi uczulenie. Przyczyny egzemy można doszukiwać się również w:

 • atopowym zapalenie skóry, kiedy stan zapalny skóry ma podłoże atopowe,
 • alergiczne kontaktowe zapalenie skóry, która powstaje w wyniku oddziaływania czynnika środowiskowego, czyli alergenów, przy udziale mechanizmów układu immunologicznego,
 • proteinowe kontaktowe zapalenie skóry, która powstaje w wyniku kontaktu osoby uczącej z proteinami pochodzenia roślinnego lub zwierzęcego,
 • kontaktowe zapalenie skóry z podrażnienia, które wywołane jest drażniącym czynnikiem z zewnątrz.

Należy podkreślić, że na rozwój oraz pogorszenie się objawów egzemy dłoni w dużym stopniu wpływać może również stres, a także brak odpowiedniej higieny.

Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Jak wygląda egzema na rękach i dłoniach?

Egzema na dłoniach stanowi stan zapalny skóry, który charakteryzuje się rumieniem, pęcherzykami, wysiękiem, a także złuszczaniem naskórka. Niekiedy egzemie na dłoniach towarzyszy również naciek zapalny oraz nadżerki. Należy wskazać, że objawom tym towarzyszy zazwyczaj świąd. Co ważne, egzema na dłoniach nie odnosi się do konkretnej jednostki chorobowej, ale do całej grupy chorób o podobnym obrazie klinicznym, lecz zróżnicowanej etiologii.

Na początku egzema na dłoniach i między palcami charakteryzuje się występowaniem na skórze czerwonych grudek, z których następnie pozostają pękające pęcherzyki, które pozostawiają nadżerkę. W kolejnej fazie schorzenia żółtawe strupy po zaschniętej wydzielinie są konsekwencją pojawiających się stosunkowo często zmian ropnych. Dodatkowo zarówno na skutek wyprysków, jak i atopowego zapalenia skóry może dojść do obrzęku, świądu, zliszajowacenia i utraty sprężystości skóry na dłoniach. Ze względu na łuszczenie się naskórka egzema często mylona jest z łuszczycą. Należy wskazać, że rozdrapane rany wykazują tendencję do zabliźniania się przy jednoczesnej zmianie kolorystyki skóry. Dodatkowo po zmianach na dłoniach dotkniętych egzemą pojawić się mogą zgrubienia skóry.

Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Czy egzema na rękach jest zaraźliwa?

Egzema dłoni jest chorobą chroniczną, której całkowite wyleczenie jest niemożliwe. Niemniej jednak pomimo tego, że egzema dłoni jest schorzeniem chronicznym, to nie jest zakaźna. Oznacza to, że kontakt z osobą cierpiącą na schorzenie nie wiąże się z ryzykiem zarażenia. Z tego względu nie ma konieczności podejmowania działań profilaktycznych, mających na celu zminimalizowanie ryzyka zakażenia.

Leczenie atopowego zapalenia skóry dłoni 

Leczenie egzemy na dłoniach ze względu na przewlekły charakter wyprysków oraz atopowego zapalenia skóry skutkuje tym, że w większości przypadków nie ma jednej skutecznej metody, która pozwalałaby na wyeliminowaniu tej choroby dermatologicznej. Co więcej, leczenie egzaminy dłoni uzależnione jest przede wszystkim od podłoża problemu, dlatego też kluczowa jest kompleksowa i rzetelna diagnostyka. Leczenie egzemy na dłoniach ma charakter objawowy i przyczynowy, zazwyczaj wiąże się z koniecznością wdrożenia wielu różnych środków oraz sposobów terapii. Kuracja bowiem dotyczy nie tylko codziennej pielęgnacji skóry, ale również noszenia przewiewnych ubrań, najlepiej bawełnianych. Wystąpienie atopowego zapalenia skóry dłoni wiąże się z koniecznością unikania skrajnych temperatur, długiego mycia dłoni czy kąpieli. Dodatkowo należy naprzemiennie stosować opatrunki suche i mokre, połączone z leczeniem miejscowym za pomocą maści steroidowych oraz maści redukujących. W terapii bardzo często wykorzystuje się leki sterydowe. Wśród leków na egzemę, które są najczęściej przepisywanie pacjentom, wymienić należy:

 • leki przeciwhistamionwe, 
 • cyklosporyny, 
 • azatiopryny, 
 • alitretynoina, 
 • inhibitory kalcyneuryny, 
 • kortykosteroidy, 
 • metotreksat, 
 • acytretyna.

Terapia egzemy dłoni wiąże się również z leczeniem domowym. W tym znaczeniu celem redukcji objawów należy wzbogacić codzienną dietę o kwas gamma-linolenowy oraz stosowanie probiotyków i oligosacharydów prebiotycznych. W domowym leczeniu egzemy na dłoniach wykorzystuje się dziegcie, czyli smoliste, gęste substancje, które otrzymywane są w wyniku suchej destylacji drewna różnych gatunków drzew i krzewów. Należy wskazać, że najbardziej popularne są dziegcie brzozowe, sosnowe, jałowcowe czy bukowe. Dzięki zawartym w substancji organicznych składnikom, dziegcie wykazuje działanie przeciwzapalne, odkażające, złuszczające, a także przeciwświądowe.

Kiedy udać się do dermatologa? Należy podkreślić, że już pierwsze objawy wskazujące na egzemę powinny stanowić przesłankę do konsultacji z lekarzem w celu wdrożenia właściwego leczenia, które umożliwi złagodzenie objawów.

Czym myć ręce przy egzemie?

Ręce przy egzemie należy myć przede wszystkim produktami z neutralnym pH z czynnikami głęboko nawilżającymi. Osoby zmagające się z egzemą na dłoniach do mycia rąk powinny wybierać łagodne mydła, które nie zawierają substancji zapachowych ani konserwantów. Najlepsze są te produkty, które nie pienią się w trakcie używania. Należy również wskazać, że po każdym myciu rąk należy nakładać na ręce krem nawilżający.


Egzema na dłoniach i rękach jest najczęściej występującą postacią tej choroby, ale może dotyczyć również całego ciała. W tym znaczeniu choroba pojawić się może również jako atopowe zapalenie skóry na twarzy. Ze względu na łuszczenie się naskórka bardzo często mylona jest z łuszczycą. Dlatego warto znać różnicę pomiędzy egzemą a łuszczycą. Co ważne, egzema jest chorobą, która najczęściej diagnozowana jest u małych pacjentów. Dlatego też często rozpoznaje się AZS u dzieci i atopowe zapalenie skóry u niemowląt.

W serwisie e-recepta.net staramy się by publikowane przez nas informację, były rzetelne i pochodziły ze sprawdzonych źródeł. Należy jednak pamiętać, że niniejszy artykuł nie jest poradą lekarską i nie może zastąpić konsultacji ze specjalistą. Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Źródła:

 1. Radosław Śpiewak, Katarzyna Kordus, „Podział i definicje chorób z kręgu wyprysku”, International Review of Allergology and Clinical Immunology in Family Medicine 2012; Vol. 18, No. 4
 2. Izabela Lewandowska, „Wyprysk, czyli egzema jako jedna z najczęstszych chorób alergicznych skóry”, Pielęgniarstwo Polskie 2013, 2 (48), 132–136
 3. Grzegorz Obrzut, Marzena Lipińska, Mateusz Nikodem, Anna Kędzierska, Damian Bielawa, Izabela Pieniążek, Jacek Walczak, Raport „Choroba jak na dłoni. Konsekwencje przewlekłego wyprysku rąk dla pacjenta, społeczeństwa i całego systemu ochrony zdrowia” marzec 2018
Udostępnij artykuł:
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy, bądź pierwszy!
Napisz komentarz
Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację