Jak leczyć egzema i czy z czasem sama zniknie

Egzema to nazwa grupy schorzeń skórnych, które powodują dość zaawansowany stan zapalny. Przyczyny egzemy upatrywane są w wielu różnych czynnikach. Zdarza się również, że tego typu choroby skóry są mylone z atopowym zapaleniem skóry. Występuje kilka różnych rodzajów egzemy, zatem stwierdzenie, który właściwie dotyczy danej osoby jest niezbędne w leczeniu egzemy.
egzema

Przyczyny egzemy

Egzema powoduje podrażnienie skóry i stan zapalny, który może być naprawdę dokuczliwy. Przyczyną egzemy mogą być zarówno czynniki zewnątrzpochodne, jak i wewnątrzpochodne. Najczęściej jednak z problemami skórnymi zmagają się osoby, u których występują alergie. Nie wyklucza się również takich czynników, jak grzyby i wirusy, a nawet łojotok.

Rodzaje schorzeń skórnych – egzema egzogenna

Wyróżnia się zazwyczaj dwie główne grupy egzemy, które mają nieco różną charakterystykę.

Pierwsza z nich to egzema egzogenna. Egzema kontaktowa powstaje na skutek kontaktu z substancją pochodzącą z zewnątrz. Zmiany skórne pojawiają się zatem z uwagi na czynnik zewnętrzny, który obecny jest w środowisku i który ma niekorzystny wpływ na organizm danej osoby. Na rozwój stanu zapalnego mogą mieć wpływ czynniki sztuczne – na przykład substancje drażniące, jak również naturalne.

Czynniki powodujące egzemę egzogenną można również zgrupować jako czynniki podrażniające, które mogą właściwie wywołać suchą skórę u każdego z nas. Mogą to być różne substancje, a nawet tworzywa sztuczne. Drugim rodzajem czynników zewnętrznych, które mogą być związane z pojawieniem się egzemy, są natomiast czynniki alergiczne. Może to być na przykład alergia pokarmowa, sierść zwierząt czy pyłki roślin. Alergeny pokarmowe to na przykład wybrane produkty spożywcze. Substancje tego typu powodują specyficzną reakcję, z uwag na to, że układ immunologiczny danej osoby błędnie identyfikuje je jako działające szkodliwie.

egzema

Egzema endogenna

Choroba ta zwana jest również egzemą konstytucjonalną. Powstaje głównie na skutek skłonności organizmu do jej wystąpienia. Na jej powstanie mają zatem wpływ czynniki genetyczne. Przebieg egzemy może jednak ulegać zaostrzeniu – na przykład na skutek czynników środowiskowych. Do nasilenia objawów może dojść z uwagi niebezpieczne substancje chemiczne czy też dolegliwości związane z zakażeniem bakteryjnym.

Leczenie egzemy każdorazowo powinno być poprzedzone przede wszystkim zdiagnozowaniem, jaki rodzaj przebiega u danej osoby i czym właściwie są wywołane jej dolegliwości.

e-recepta online

Wypełnij wywiad, Odbierz receptę już w 15 min

Tylko 59,00 zł

Egzema – przebieg

Omawiane schorzenie skórne występuje najczęściej w czterech etapach. Jej objawy to przede wszystkim rumień; kolejno potem pojawiają się pęcherzyki, wysięk, a jako ostatnie tworzą się strupy. Dolegliwości tego typu połączone są najczęściej ze świądem, który może przyjmować różne nasilenie.

Faza ostra charakteryzuje się przede wszystkim silnym rumieniem, który pojawia się bezpośrednio po kontakcie z potencjalnym alergenem. Występują również ropiejące pęcherzyki, które wskazują na ognisko wysiękowe.

Istnieje również faza podostra, czyli pośrednia. To lekkie złuszczenie zmian oraz strupki, które pojawiają się na rumieniu.

Ostatnia z wymienianych faz dotyczy sytuacji, kiedy u pacjenta stan zapalny utrzymuje się przez dłuższy czas. Doprowadza on do przerostu naskórka oraz silnego złuszczania. Pacjent odczuwa również silny świąd, który może być bardzo uciążliwy. W wyniku drapania powstają wykwity wtórne, które znacznie dłużej się goją.

Egzema – przyczyny rozwoju

Zmiany skórne, które powstają w ramach egzemy, spowodowane są niezdolnością do naprawy uszkodzenia bariery naskórka. Czynniki zewnętrzne bądź inne alergeny wpływają na mutację w genie, który zwany jest filagryną. Substancja ta jest ważna do wytworzenia prawidłowej bariery skórnej . W zdrowym organizmie filagryna komórki skóry mają dwie kopie tego genu; osoby podatne na egzemę – nawet jeśli ich pielęgnacja skóry jest poprawna, mają tylko jedną kopię tego genu.

Utworzenie prawidłowej bariery skórnej możliwe jest w przypadku posiadania jednej kopii genu, jednak dwie jej kopie potrzebne są, by naprawić ewentualne szkody w naskórku. Narażenie skóry na czynniki drażniące sprawia, że osoby posiadające tylko jedną kopię tego genu, mają znacznie ograniczoną zdolność do naprawy bariery skórnej.

Naruszenie tej bariery wiąże się z występowaniem typowych zmian skórnych. Mowa tu o wysuszeniu oraz łuszczeniu się skóry. Warto dodać, że suchość skóry to niejedyny objaw, jaki może pojawić się w przypadku kontaktu z alergenem. Czynniki drażniące mogą bowiem przedostać się do skóry, aktywując tym samym działanie układu odpornościowego. Stan zapalny tego typu powoduje zaczerwienienie oraz swędzenie skóry. W takiej sytuacji pomóc mogą leki przeciwalergiczne, chociaż wcześniej warto zgłosić się na wizytę do lekarza, który będzie w stanie postawić konkretną diagnozę. Wyprysk na skórze głowy lub w innych miejscach jest znacznie bardziej prawdopodobny, jeśli tego typu dolegliwości występowały w przeszłości. Mowa tu nie tylko o objawach skórnych, ale także stanach alergicznych – na przykład katarze siennym czy astmie oskrzelowej.

Egzema – jakie są główne objawy?

Warto pamiętać, że dolegliwości związane z egzemą mogą być różne w przypadku każdego pacjenta. Zdarza się, że wypryski wyglądają zupełnie inaczej u jednej osoby, niż u drugiej! Do tego, by leczenie egzemy było skuteczne, konieczne jest konkretne określenie jej rodzaju.

Główną dolegliwością, jaka wynika z posiadania egzemy, są swędzące zmiany skórne. Mogą one być łagodniejsze bądź znacznie bardziej uciążliwe. Pogorszenie stanu chorego może nastąpić wówczas, gdy swędzenie stanie się nie do wytrzymania i osoba zacznie rozdrapywać rany. To może wpłynąć na zaostrzenie stanu zapalnego, który z kolei ponownie będzie generował swędzenie. Taki proces nazywany jest cyklem swędzenia i drapania.

Ogólne objawy, które świadczą o pojawieniu się egzemy, to sucha i wrażliwa skóra, przebarwienia, szorstkie lub łuszczące się plamy w różnych miejscach na ciele oraz pojawiające się pęcherze, które mogą pękać i powodować powstanie strupów.

Egzema – rodzaje

Stan zapalny skóry, jakim jest egzema, nie jest jednostką chorobową. W wielu przypadkach mylona jest ona z atopowym zapaleniem skóry, co jest oczywistym błędem. Zazwyczaj wyróżnia się różne typy egzemy, które różnią się od siebie przede wszystkim obrazem klinicznym.

Zmiany takie nazywa się na przykład wypryskiem atopowym. Istnieje również wyprysk zawodowy, wyprysk łojotokowy, wyprysk pieniążkowaty, potnicowy, rogowaciejący, modzelowaty oraz fototoksyczny. Konkretnej diagnozy powinien dokonać lekarz specjalista na podstawie szczegółowego wywiadu z pacjentem oraz zleconych badań.

egzema

Egzema – czym się różni od AZS?

Zmiany skórne powstające w przebiegu atopowego zapalenia skóry często bywają nazywane egzemą. Pojęcia te nie są jednak do końca tożsame. Egzema jest grupą schorzeń, natomiast AZS jednym z wielu rodzajów takiego stanu chorobowego. Objawy egzemy mogą być co prawda podobne, jednak pojęcie to ma znacznie szersze znaczenie; dolegliwości mogą bowiem mieć podłoże zewnętrzne niealergiczne oraz alergiczne.

Skąd bierze się atopowe zapalenie skóry? Za główne czynniki uznaje się te związane z dziedziczeniem; rzadziej mówi się o czynnikach środowiskowych, chociaż nie są one całkowicie wykluczone.

W przypadku egzemy trudno jest nawilżać skórę. Wizyta u lekarza może jednak rozwiązać ten problem. Specjalista z pewnością będzie w stanie określić rodzaje egzemy i przepisane na wybrany leki antyhistaminowe bądź inne specyfiki, które przyniosą ulgę od niepożądanych dolegliwości.

Atopowe zapalenie skóry – charakterystyka

AZS, czyli atopowe zapalenie skóry znane jest również jako wyprysk atopowy. To przewlekły i w wielu przypadkach również nawracający stan zapalny skóry. Częstość występowania tego typu zmian skórnych jest znacznie większa w przypadku krajów uprzemysłowionych. Dotyka obecnie od 15 do 20 procent dzieci oraz od 1 do 3 procent dorosłych na całym świecie.

AZS to choroba zapalna skóry, która może wiązać się również z innymi objawami atopowymi. Często występuje przy niej również alergia pokarmowa, astma oskrzelowa oraz wiele innych objawów – na przykład nieżyt nosa.

Pierwsze objawy takiego schorzenia mogą pojawić się już we wczesnym dzieciństwie, chociaż często występują również w okresie dojrzewania. W przypadku małych dzieci są one znacznie bardziej narażone na AZS w momencie, gdy choruje na nie któreś z ich rodziców. Najmłodsi z atopowym zapaleniem skóry mają również znacznie większą możliwość nabycia nadwrażliwości na pokarm oraz innych stanów alergicznych – na przykład astmy oskrzelowej.

Atopowe zapalenie skóry może mieć fazy zaostrzenia i nawrotów, które mogą zależeć od pory roku. Poprawa następuje zazwyczaj w lecie; wiosną i jesienią objawy mogą być znacznie bardziej uciążliwe.

Zmiany związane z występowaniem atopowe zapalenia skóry mają często charakter wypryskowy z tendencją do lichenizacji. Oznacza to, że skóra w czasie atopowego zapalenia skóry jest znacznie grubsza i szorstka. Warto wówczas stosować taki specyfik, który nawilża skórę. Nawilżenie skóry jest kluczowe w leczeniu ogólnym przy tego typu wypryskach.

Wyprysk potnicowy – charakterystyka

Jednymi z najczęściej występujących zmian skórnych są wypryski potnicowe. Pojawiają się one najczęściej u dorosłych w wielu poniżej czterdziestu lat. Zmiany pojawiają się zwykle na dłoniach oraz stopach. Mają one dość charakterystyczne objawy – pojawiają się na nich małe pęcherzyki, którym towarzyszy intensywne swędzenie.

Niektórzy pacjenci skarżą się na to, że pęcherze na ich ciele stają się duże i wodniste. Mogą one również ulec zakażeniu, czego konsekwencją może być ból, obrzęk oraz wydzielanie ropy. Takie wypryski ustępują w ciągu kilku tygodni; skóra następnie wysycha i pęka, co stanowi ogromny dyskomfort dla chorej osoby.

Taki rodzaj egzemy tożsamy jest z osobami, które skarżą się równocześnie na katar sienny, atopowe zapalenie skóry bądź tez infekcje grzybicze. Wyprysk dyshydrotyczne może pojawić się również u osób, które pracują z określonymi chemikaliami bądź mają ręce zanurzone w wodzie przez większość czasu. Na pojawienie się takich ran wpływ mogą mieć także zmiany pogody oraz stres emocjonalny.

Wyprysk kontaktowy – charakterystyka

Innym często występującym wypryskiem związanym z egzemą jest ten nazywany kontaktowym. Objawia się on czerwoną i silnie swędzącą wysypką, która jest spowodowana bezpośrednim kontaktem z alergenem bądź czynnikiem drażniącym. Zmiany takie nie są jednak zaraźliwe ani nie zagrażają życiu.

Ten typ egzemy nie powoduje dodatkowo reakcji alergicznej układu odpornościowego. Zapalenie skóry powstaje bowiem w wyniku uszkodzenia komórek skóry, do którego dochodzi z uwagi na działanie substancji drażniących. Mogą to być na przykład rozpuszczalniki, detergenty, wybielacze, a nawet biżuteria. Szczególnie uczulający jest nikiel, które śladowe ilości można odnaleźć w farbach do włosów, sprzączkach do pasków oraz ubraniach z metalowymi zatrzaskami. Reakcję zapalną można wywołać również poprzez nadmierne mycie rąk gorącą wodą, jak również noszenie szorstkiej i podrażniającej skórę wełny.

Egzema kontaktowa alergiczna objawia się wysypką dzień lub dwa po kontakcie z wybranym alergenem. Uczulający może być na przykład bluszcz. Ekspozycja organizmu na oleje zawarte w roślinie wytwarza silną reakcję, która objawia się swędzącą wysypką. Przyczynami alergicznej egzemy mogą być również substancje zapachowe, nikiel oraz tiomersal, czyli konserwant znajdujący się w wybranych antybiotykach.

Oprócz wymienionej już czerwonej wysypki i swędzenia, pacjent odczuwa takie dolegliwości, jak łuszczenie skóry, obrzęk, pieczenie oraz tkliwość, która obejmuje przede wszystkim zmiany skórne.

e-recepta online

Wypełnij wywiad, Odbierz receptę już w 15 min

Tylko 59,00 zł

Czego unikać w leczeniu egzemy?

Objawy egzemy w wielu przypadkach są na tyle uciążliwe, że konieczne jest leczenie tego schorzenia. Podobnie jest w przypadku atopowego zapalenia skóry – oba te schorzenia kwalifikują się do leczenia medycznego.

Zanim jednak dana osoba zdecyduje się leczyć egzemę, powinna przynajmniej postarać się nie zaostrzać obecnego stanu swojej skóry. Należy zatem unikać intensywnego drapania, a także gorących kąpieli. Na stan skóry negatywny wpływ może mieć również nieodpowiednia dieta – na przykład spożywanie fast-foodów, przetworzonego jedzenia oraz ostrych przypraw). Warto unikać także kurzu i roztoczy, które mogą tylko nasilić alergiczne dolegliwości oraz zatrzymać nawilżenie skóry. Negatywny wpływ na funkcjonowanie całego organizmu ma również stres, zatem warto go unikać, gdyż osłabia on znacząco układ odpornościowy każdego człowieka. Dobrze byłoby również nosić luźne ubrania oraz odzież z naturalnych materiałów. Nie można także zapomnieć o odpowiedniej pielęgnacji skóry oraz maściach czy kremach o działaniu miejscowym.

Egzema u dzieci – jak wygląda leczenie?

Zmiany związane z egzemą mogą występować równie często u dzieci. Etapy objawowe dzieli się podobnie, jak u osób dorosłych. Na skórze pojawia się zatem rumień, który po jakimś czasie zmienia się w pęcherzyki z ropą. Trzeci etap to wysięk; ostatni z kolei powoduje strupki.

Egzema u dzieci może pojawiać się dość często. Obserwowanie zmian na skórze najmłodszych jest bardzo ważne. W wielu przypadkach niezbędna będzie konsultacja z lekarzem. Warto dodać, że w czasie także rozwijania się dolegliwości, dobrze byłoby pozostawać pod opieką specjalisty. Leczenie egzemy powinno się odbywać wyłącznie stosując się do zaleceń lekarza, który na podstawie wywiadu z rodzicem będzie w stanie postawić odpowiednią diagnozę.

egzema

Egzema – życie z egzemą

Egzema to skórne dolegliwości, które mogą pojawić na całym ciele. W wielu przypadkach są one na tyle uciążliwe, że uniemożliwiają prowadzenie normalnego trybu życia. Ciągłe drapanie jest bardzo niekomfortowe, a ponadto może w wielu przypadkach doprowadzić do infekcji. “Mokrą egzemę” znacznie trudniej wyleczyć – bywa ona również dużo bardziej dokuczliwa.

W wielu przypadkach objawy egzemy wpływają na wygląd, jak również samopoczucie osoby, która zmaga się z tym schorzeniem. To z kolei odbija się negatywnie na poczuciu wartości i w wielu przypadkach również relacjach osobistych. Egzema może zatem powodować niepokój oraz zawstydzenie; pacjenci z tym schorzeniem mogą zapaść na depresję oraz wycofać się z życia społecznego.

Nie ma jednego konkretnego zalecenia, jak właściwie radzić sobie z egzemą. Zmiany na skórze tego typu są z pewności wyzwaniem, któremu można jednak podołać. W wielu przypadkach niezbędne będzie nie tylko leczenie farmakologiczne, ale również wsparcie psychologa. Rozmowa z takim specjalistą z pewnością podniesie na duchu i zagwarantuje komfort, którego dana osoba będzie potrzebowała.

Leczenie egzemy

Leczenie egzemy zależy przede wszystkim od rodzaju dolegliwości, o czym zostało już wielokrotnie wspomniane. Objawy egzemy wielokrotnie kwalifikują się do leczenia u dermatologa. Lekarz zajmujący się konkretnie chorobami skóry z pewnością będzie w stanie zalecić najlepsze z możliwych leczenie.

Na rozpoznanie egzemy wpływ ma przede wszystkim medyczna historia pacjenta, jak również szczegółowy wywiad lekarski. Bierze się pod uwagę nie tylko przebyte choroby, ale także schorzenia występujące w rodzinie pacjenta. Warto dodać, że nie istnieje jedno badanie, na podstawie którego można jasno określić, że chory ma egzemę. Można jednak wykonać pewne testy, które sugerują wrażliwość na czynniki alergiczne.

Proces leczenia w wielu sytuacjach opiera się przede wszystkim o wyeliminowanie czynników drażniących oraz alergicznych. Stosuje się również leki miejscowe, których zadaniem jest oddziaływanie bezpośrednio na zmiany chorobowe. Terapia mająca na celu wyeliminowanie dolegliwości związanych z egzemą może być jednak bardziej skomplikowana, jeśli ma ona podłoże wewnętrzne.

Wizyta u lekarza

Pojawienie się jakichkolwiek objawów sugerujących egzemę to sygnał, by jak najszybciej udać się do lekarza. Niestety, kolejki do dermatologów czy nawet lekarzy rodzinnych są zazwyczaj naprawdę długie. W takiej sytuacji doskonałym rozwiązaniem będzie skorzystanie z proponowanej przez nas konsultacji online. Umożliwia ona uzyskanie rzetelnej porady od specjalisty, który wysłucha najpierw szczegółowych informacji na temat stanu zdrowia pacjenta.

Szanujemy prywatność naszych klientów. Wyrażenie zgody na zapoznanie się z naszą ofertą sprawia, że uzyskujemy precyzyjne dane geolokalizacyjne, co dzięki czemu mamy możliwość zbierania opinii odbiorców. W celu zapewniania spersonalizowanych reklam z naszymi partnerami przechowujemy na urządzeniu informacje, które służą przede wszystkim do pomiaru reklam.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on google
Share on email

e-recepta online

Wypełnij wywiad,

Odbierz receptę
już w 15 min

Tylko 59,00 zł

Pozostałe artykuły: