Dieta przy nadciśnieniu — co jeść, a czego unikać?
Dodano:

4 listopada, 2022
09:14
Zaktualizowano:

24 listopada, 2022
12:26

Czy można mieć uczulenie na słońce?

Jak obniżyć ciśnienie? Przede wszystkim poprzez właściwie skomponowaną dietę! Zmiana nawyków żywieniowych stanowi klucz do walki z nadciśnieniem i zawsze jest pierwszym zaleceniem po zdiagnozowaniu nadciśnienia tętniczego. Zanim lekarz zdecyduje o wprowadzeniu terapii farmakologicznej, sugeruje pacjentowi przyjrzenie się posiłkom. W wielu przypadkach to właśnie dieta ma nadrzędny wpływ na nieprawidłowy poziom ciśnienia.

Dieta na obniżenie ciśnienia powinna być lekkostrawna — warto zatem zrezygnować z potraw, które zawierają tłuszcze zwierzęce. Nadciśnienie tętnicze to problem, który często dotyka osób z nadwagą i otyłością, dlatego w powrocie do zdrowia pomocna może się okazać również redukcja masy ciała oraz mniejsza kaloryczność przygotowywanych posiłków. Prawidłowo zbilansowany jadłospis pomaga wyeliminować nadciśnienie pierwotne, którego jednym z katalizatorów jest nadwaga. Ma również wpływ na nadciśnienie w ciąży, a także nadciśnienie u dzieci.

Dieta na nadciśnienie powinna opierać się na świeżych owocach i warzywach, bogatych w potas, błonnik i kwasy tłuszczowe omega-3. Codzienny jadłospis powinny wzbogacać produkty niskotłuszczowe, niskobiałkowe oraz węglowodany. Świetnie sprawdzi się zatem gotowanie (w tym gotowanie na parze), duszenie i pieczenie. Menu powinno skupiać się na dostarczeniu organizmowi niezbędnych witamin (szczególnie witaminy C oraz witamin o właściwościach przeciwutleniających: A i E) oraz minerałów (potas, wapń, magnez, błonnik).

Dla osób z nadciśnieniem polecana jest szczególnie dieta śródziemnomorska oraz popularna w ostatnim czasie dieta DASH, która zawiera w sobie wszystkie wymienione zalecenia.

Co jest niewskazane przy nadciśnieniu? Przede wszystkim wszelkiego rodzaju używki, takie jak papierosy oraz alkohol. Alkohol przy nadciśnieniu ma szczególnie niebezpieczne konsekwencje, ponieważ w drugiej fazie działania powoduje wzrost ciśnienia, co może być bardzo niebezpieczne. Dodatkowo, zabronione jest łączenie alkoholu z lekami, między innymi z lekami hipotensyjnymi, czyli obniżającymi wartość ciśnienia tętniczego krwi. Koniecznie sprawdź, jakie skutki powoduje kawa przy nadciśnieniu.

Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Co jeść przy nadciśnieniu?

Jakie produkty warto włączyć do codziennego jadłospisu w nadciśnieniu tętniczym? Jak w naturalny sposób można walczyć z wysokim ciśnieniem? Poniżej lista produktów, które doskonale wpływają na stabilizację ciśnienia, a także na ogólną kondycję organizmu. Warto pamiętać, że zdrowy jadłospis oraz systematyczna aktywność fizyczna zapobiegają nadwadze i otyłości, a w konsekwencji – również do problemów z zawyżoną wartością ciśnienia.

  • Ryby — tuńczyk, pstrąg, łosoś, dorsz, makrela,
  • pełnoziarniste produkty zbożowe, w tym kasze, ciemne pieczywo, otręby, płatki kukurydziane, ryż brązowy,
  • gorzka czekolada,
  • owoce i warzywa, szczególnie warzywa zielone liściaste — brokuły, brukselka, sałata, jarmuż, szpinak, seler naciowy, czosnek, ziemniaki, pomidory, a także cytrusy, banany, porzeczka (czarna i czerwona), winogrono, aronia,
  • suszone owoce — morele, śliwki, rodzynki,
  • drób — mięso z kurczaka, indyka,
  • naturalny chudy nabiał — kefiry, jogurty naturalne, niskotłuszczowe twarogi,
  • tłuszcze roślinne — olej lniany, rzepakowy, sezamowy,
  • nasiona roślin strączkowych — fasola, groch, soczewica, bób,
  • orzechy włoskie, laskowe, orzechy nerkowców, pistacje,
  • zielona herbata,
  • soki owocowe,
  • woda mineralna.

Niestety nie da się odgórnie wskazać, ile kalorii powinna mieć dieta na nadciśnienie, ponieważ zapotrzebowanie organizmu jest kwestią bardzo osobniczą, uwarunkowaną wieloma zmiennymi. Jeśli obawiasz się, że Twoje dieta będzie monotonna i nie dostarczy organizmowi odpowiednich proporcji składników odżywczych, zalecamy konsultację z dietetykiem. Specjalista nie tylko pomoże skomponować prawidłowy jadłospis. Uwzględni w nim również zapotrzebowanie kaloryczne, poziom aktywności fizycznej, wiek oraz płeć. Co więcej, weźmie pod uwagę problemy zdrowotne i ukierunkuje dietę na zapobieganie oraz redukcję problemów z ciśnieniem.

Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Dieta na nadciśnienie – czego unikać?

Osoby chorujące na nadciśnienie powinny przede wszystkim ograniczyć spożywanie soli do maksymalnie pół łyżeczki dziennie. Warto o tym pamiętać nie tylko podczas przyprawiania potraw. Należy także zrezygnować z dań, które w swoim składzie mają najwięcej sodu i które dostarczają go do organizmu bez naszej świadomości. Osoby z nadciśnieniem powinny więc unikać dań gotowych, fast foodów czy słonych przekąsek. Dużo soli znajduje się również w żywności przetworzonej, czyli wszelkiego rodzaju daniach instant, wędlinach i konserwach. Obawiasz się, że Twoje dania bez soli stracą smak? Otóż sok z cytryny, a także czosnek i zioła z powodzeniem zastąpią sód w potrawach, a dodatkowo wzmocnią walory smakowe dań.

Niewskazane jest również spożywanie w dużych ilościach cukrów prostych, których najwięcej znajduje się w słodyczach, napojach słodzonych i produktach z białej mąki. Duże zagrożenie dla nadciśnieniowców stanowią także tłuszcze zwierzęce, szczególnie nasycone. Osoby zmagające się z wysokim ciśnieniem powinny również zrezygnować z używek. Palenie papierosów, picie kawy i alkoholu w dużych ilościach znacznie podnosi ciśnienie krwi.

Czego nie jeść przy nadciśnieniu?

Przy nadciśnieniu warto wykluczyć z diety produkty, które mają szkodliwe działanie na układ krwionośny i serce. Już tak niewiele może przełożyć się na poprawę stanu zdrowia. Do produktów niezalecanych przy nadciśnieniu zaliczają się między innymi:

  • żywność przetworzona — wędliny, kiełbasy, konserwy,
  • fast food — burgery, frytki, pizza, kebab, hot-dogi, zapiekanki,
  • słone przekąski — chipsy, solone orzeszki, paluszki, krakersy,
  • dania gotowe — ketchup, dania instant, majonez,
  • przyprawy — Vegeta, Maggi, kostki rosołowe,
  • nabiał z dużą ilością tłuszczu — żółty ser, ser topiony, tłusty twaróg, ser pleśniowy,
  • tłuszcze zwierzęce — smalec, słonina, tłuste sery, masło, mleko wysokotłuszczowe
  • czerwone mięso,
  • jasne pieczywo,
  • biały ryż,
  • olej kokosowy i palmowy,
  • napoje energetyczne,
  • słodycze.

Co pić przy nadciśnieniu?

Przy nadciśnieniu należy również pamiętać o odpowiednim nawodnieniu organizmu. Osoby chore na nadciśnienie powinny spożywać około 2 litrów płynów na dzień, szczególnie wody niegazowanej, ale świetnie sprawdzą się także ziołowe herbaty na bazie głogu, skrzypu polnego, melisy czy rumianku. Spożycie ziół warto jednak skonsultować z lekarzem, ponieważ niektóre z nich mogą wchodzić w niepożądane reakcje ze stosowanymi lekami obniżającymi ciśnienie tętnicze krwi.

W serwisie e-recepta.net staramy się by publikowane przez nas informację, były rzetelne i pochodziły ze sprawdzonych źródeł. Należy jednak pamiętać, że niniejszy artykuł nie jest poradą lekarską i nie może zastąpić konsultacji ze specjalistą. Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Źródła:

  1. F. M. Sacks, H. Campos, Leczenie dietą w nadciśnieniu tętniczym, https://podyplomie.pl/publish/system/articles/pdfarticles/000/009/154/original/12-25.pdf
  2. D. Gajewska, M. Ździeborska, A. Harton, J. Myszkowska-Ryciak, Ocena znajomości i przestrzegania zaleceń dietetycznych przez pacjentów z nadciśnieniem tętniczym pierwotnym, http://www.phie.pl/pdf/phe-2013/phe-2013-2-258.pdf
Udostępnij artykuł:
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy, bądź pierwszy!
Napisz komentarz
Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację