Dodawanie leku do recepty...
Loading...

Co pyli w czerwcu?: kalendarz pylenia dla alergika

Początek lata to trudny czas dla alergików, którzy narażeni są na wiele roślinnych alergenów. Dla wielu alergików najtrudniejszym czasem jest czerwiec, bo to właśnie w tym miesiącu odnotowuje się najintensywniejsze pylenie traw, ale również drzew i krzewów. Dlatego też na początku lata, pojawiające się już wczesną wiosną, objawy alergii przybierają na sile, powodując wzmożone symptomy uczulenia na pyłki roślin. Z tego względu warto odpowiednio przygotować się na czerwcowe pyłki i stosować medykamenty, które zredukują intensywność występujących objawów. Pojawiają się teraz pytania, co się pyli i uczula w czerwcu? Jakie drzewa pylą w czerwcu? Jakie trawy pylą w czerwcu? Jakie rośliny pylą w czerwcu? Co pyli na żółto w czerwcu? Okazuje się, że za pylenie w czerwcu odpowiadają niepozorne rośliny, które nie mają dużych i barwnych kwiatów, ale produkują wiele pyłków przenoszonych przez wiatr. Pyłki unoszone przez wiatr bez trudu dostają się do nosa, oczu i oskrzeli, powodując typowe objawy alergii wziewnej w postaci kataru, kaszlu, duszności i problemów z oddychaniem.

Co pyli w czerwcu?: kalendarz pylenia dla alergika
Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Co pyli na początku czerwca?

Pylenie traw rozpoczyna się już w kwietniu, ale apogeum pylenia przypada na czerwiec, kiedy to w powietrzu unosi się najwięcej pyłków. Przyczyną tego jest to, że okres pylenia rozpoczynają trawy uprawne, czyli zboża. Najsilniej uczulającą trawą uprawną jest żyto, które kwitnie przez pierwsze 10 dni czerwca. Co ważne, stężenie pyłków zbóż największe jest wczesnym rankiem i wieczorem, kiedy trawy pylą najsilniej. Dlatego też warto unikać w tym czasie przebywania na świeżym powietrzu. Uczulenie na pyłki traw objawiają się pieczeniem i łzawieniem oczu, a także męczącym kaszlem oraz katarem siennym.

Alergiczne działanie wykazuje również pyłek czarnego bzu, który w Polsce pełni rolę głównie leczniczą. Czarny bez najsilniej pyli od początku czerwca, ale wysokie stężenie utrzymuje się do drugiej połowy miesiąca. Okazuje się, że mimo iż czarny bez stosowany jest w łagodzeniu alergii na inne rośliny, to sam może alergię wywoływać. Dlatego też przed zastosowaniem kuracji z wyciągu z czarnego bzu, warto sprawdzić, czy nie pojawia się odczyn alergiczny. W skrajnych przypadkach bowiem czarny bez może wywołać u alergika wstrząs anafilaktyczny.

Warto również wskazać, że z początkiem czerwca w powietrzu utrzymują się jeszcze pyłki kwitnącego rzepaku, który pyli na żółto. Osoby uczulone na pyłek rzepaku mogą odczuwać reakcje ze strony układu pokarmowego w postaci bólu brzucha, nudności i wymiotów, a także biegunki. Dodatkowo może wystąpić obrzęk naczyniowy, a także obrzęk gardła i warg.

e-recepta online

Wypełnij wywiad,

Odbierz receptę już w 15 min

Tylko 59,00 zł

Na początku czerwca pylenie drzew jest zdecydowanie mniejsze, niż w miesiącach wiosennych. Nie oznacza to jednak, że skutki pylenia drzew nie są odczuwalne dla alergików. Okazuje się bowiem, że w powietrzu nadal utrzymywać się mogą pyłki lipy i sosny. Warto jednak wskazać, że okres pylenia sosny, która pyli na żółto, rozpoczyna się w połowie maja i utrzymuje się do połowy czerwca, niekiedy do końca miesiąca. Należy jednak wskazać, że pomimo dość wysokiego stężenia pyłków w powietrzu, drzewa te stanowią jeden z rzadszych alergenów. Niemniej jednak alergii na sosnę może towarzyszyć również alergia na trawy.

Co pyli w połowie czerwca?

Połowa czerwca to czas intensywnego pylenia chwastów, które są wszechobecne i rosną zarówno na terenach wiejskich, jak i w miastach. Z tego względu trudno jest uniknąć kontaktu z tymi alergenem. W czerwcu przypada szczyt pylenia szczawiu, babki lancetowatej, a także komosy.

Babka zwyczajna, choć kwietnie od kwietnia do września i przez cały ten czas wywołuje reakcję alergiczną u alergików, to najsilniejsze uczulenie powoduje w połowie czerwca. Dodatkowo w czerwcu przypada również szczyt pylenia pokrzywy. Pyłki pokrzywy nie są dużym zagrożeniem dla alergików, ale jeśli uczulenie wystąpi, objawia się między innymi katarem, bólem głowy, swędzeniem skóry i zapaleniem spojówek, a także osłabieniem i napadowym kaszlem.

Co pyli pod koniec czerwca?

Z końcem czerwca w powietrzu zaczyna gwałtownie wzrastać również ilość pyłków zarodników grzybów z gatunku Cladosporium i Alternaria. Stężenie zarodników tych grzybów gwałtownie wzrasta w pogodne i suche dni, które następują po ciepłych i deszczowych okresach. Warto wskazać, że od końca czerwca zaczyna się agresywne działanie tych grzybów, a ich pyłki unoszą się w powietrzu aż do końca września.

Alergia stanowi zdecydowanie jedną z najbardziej dokuczliwych chorób na świecie, gdyż jej objawy są niezwykle uciążliwe. Choć na różnego rodzaju alergeny uczulające organizm narażony jest każdego dnia, to najtrudniejszym okresem dla alergików jest początek lata i wiosna. Dlatego też warto wiedzieć, co pyli w maju i co pyli w marcu, by odpowiednio przygotować się na sezon uczuleń. Alergicy powinni zaopatrzyć się w leki na alergię, które skutecznie minimalizują objawy uczulenia. Warto również wskazać, że latem organizm narażony jest również na działanie innych alergenów, nie tylko pyłków roślin i drzew. Okazuje się bowiem, że możliwe jest wystąpienie uczulenia na słońce i uczulenia na komary.

Źródła:
  1. https://podyplomie.pl/wiedza/pediatria/1453,najczestsze-alergeny-wystepowanie-i-charakterystyka#Alergeny_wziewne__powietrznopochodne_
  2. http://www.alergen.info.pl [dostęp online: 05.11.2022
W serwisie e-recepta.net staramy się by publikowane przez nas informację, były rzetelne i pochodziły ze sprawdzonych źródeł. Należy jednak pamiętać, że niniejszy artykuł nie jest poradą lekarską i nie może zastąpić konsultacji ze specjalistą.
Udostępnij artykuł:
Zobacz również:
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy, bądź pierwszy!
Napisz komentarz

e-recepta online

Wypełnij wywiad,

Odbierz receptę
już w 15 min

Tylko 59,00 zł

Zamów konsultację
Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację