Alergia wziewna – przyczyny, objawy, leczenie

Alergia wziewna to szereg dolegliwości, które mogą dotyczyć praktycznie każdego. Alergie wziewne wywoływane są przez alergeny, czyli substancje znajdujące się po prostu w powietrzu. Mogą to być roztocza kurzu domowego bądź też pyłki roślin.
alergia wziewna

Alergeny w powietrzu

Występowanie reakcji alergicznej możliwe jest głównie z uwagi na alergeny zwierząt bądź roślin. Tego typu niewielkie substancje otaczają nas stale – unikanie alergenów wziewnych może być zatem prawdziwym wyzwaniem. Warto od razu dodać, że alergeny to nie tylko pyłki roślin wiatropylnych czy drzew bądź traw.

Reakcje alergiczne mogą być wywołane także poprzez inne substancje – ogromny wpływ na takie dolegliwości mają roztocza kurzu, zarodniki pleśni, a także alergeny zwierzęce, czyli złuszczony naskórek zwierząt domowych.

Jak tworzy się alergia?

Alergia wziewna jest po prostu nadmierną reakcją całego organizmu na czynniki, które układ odpornościowy identyfikuje jako zagrożenie. Alergię wziewną wywołuje wystawienie na alergeny, które powodują zwiększone wydzielanie histaminy, przez co ujawniają się objawy alergii.

Dolegliwości związane z alergią wziewną dotyczą nawet czterdziestu procent społeczeństwa! Objawy nadwrażliwości, takie jak alergiczny nieżyt nosa czy też występowanie problemów skórnych, mogą w przyszłości dotyczyć jeszcze większej ilości osób.

Rodzaje alergii

Z uwagi na występujące objawy alergii, schorzenia takie podzielić możemy na alergię pokarmową, kontaktową oraz alergię wziewną. Alergia wziewna uwydatnia się w momencie, gdy dana osoba narażona jest na kontakt z uczulającą substancją. Alergeny wziewne dostają się do organizmu poprzez układ oddechowy i powodują szereg niepożądanych objawów, takich jak swędzenie oczu, ból głowy, drapanie w gardle czy alergiczny nieżyt nosa.

Alergeny to nie tylko pyłki roślin. Objawy alergii wziewnej mogą być spowodowane również przez kurz, zarodniki pleśni i grzybów, a także fragmenty skóry zwierząt domowych.

Alergie wziewne

Alergia wziewna dzieli się na kilka rodzajów, które zależą przede wszystkim od alergenu, który wywołuje uczulenie.

alergia wziewna

Pyłki roślin

Substancje zawarte w roślinach bardzo często wywołują rozmaite dolegliwości. Alergeny mogą być zawarte w pyłkach drzew, traw, a nawet chwastów. Takie elementy, które dostaną się do układu oddechowego, a więc środowiska wilgotnego, przechodzą przemiany fizjologiczne i wydzielają substancje uczulające, które stymulują alergiczną odpowiedź całego organizmu.

Początek roku to okres pylenia leszczyny – jej pyłek może wywołać u wielu osób objawy alergiczne. Uciążliwe są również pyłki brzozy, która kwitnie na przełomie zimy i wiosny. W ostatnim czasie niektóre drzewa kwitną nieco szybciej niż zazwyczaj, przez co dolegliwości ze strony układu oddechowego mogą rozpoczynać się znacznie wcześniej. Wielu osób dotyczy również alergia krzyżowa, wywołana właśnie przez pyłki roślin.

Reakcje krzyżowe – co to takiego?

Reakcje krzyżowe alergenowo pojawiają się na skutek występowania specyficznych przeciwciał IgE. Powodowane są one podobieństwem chemicznych, czyli homologią, która występuje w obrębie alergenów molekularnych, czyli składników źródła alergenów odpowiedzialnych bezpośrednio za uczulenie. IgE specyficzna dla uczulającego pierwotnie alergenu molekularnego pyłku brzozy może przykładowo reagować z homologicznym, czyli spokrewnionym alergenem z innego źródła – na przykład jabłka. Reakcję alergiczną dostaje się nawet mimo tego, że pacjent nigdy wcześniej nie jadł jabłka.

e-recepta online

Wypełnij wywiad, Odbierz receptę już w 15 min

Tylko 59,00 zł

Grzyby pleśniowe

Za nawracający katar czy swędzące plamy, które mogą być reakcją alergiczną, odpowiadają często również grzyby pleśniowe. Zarodniki grzybów są obecne w powietrzu praktycznie przez cały rok; ich stężenie spada jednak znacząco w czasie mrozów. W przypadku dolegliwości, jakie występują w astmie oskrzelowej wykazano, że prawie trzydzieści procent skarżących się na nie pacjentów posiada alergię właśnie na zarodniki. Bezpośrednio na alergeny zarodników pleśni w całym społeczeństwie może reagować około sześciu procent ludzi.

Alergia wziewna z uwagi na grzyby pleśniowe jest dość częsta. Substancje tego typu może bowiem spotkać praktycznie wszędzie. Alergicy mogą się z nimi zetknąć na przykład we wnętrzach różnych budynków; grzyby rozwijają się także na tkankach roślinnych i zwierzęcych, zatem mogą być przenoszone również przez pyłki traw. Te toksyczne substancje rozwijają się również w wilgotnych pomieszczeniach oraz łazienkach o słabej klimatyzacji. Na obecność grzybów natknąć się można także w ramach okiennych, lodówkach oraz urządzeniach klimatyzacyjnych.

Alergia wziewna pojawia się najczęściej z uwagi na pleśnie z rodzajów alternaria oraz cladosporium. Zarodniki grzybów pleśniowych, które zostały wymienione, mogą stanowić nawet 93 % całkowitej liczby tego typu drobnoustrojów w powietrzu. Strzępki grzybni pojawiają się w powietrzu w najwyższym natężeniu od czerwca do września.

Roztocza kurzu domowego

Alergia wziewna może pojawić się również z uwagi na roztocze kurzu domowego. To niewielkich rozmiarów pajęczaki, które zamieszkują przede wszystkim pomieszczenia mieszkalne. Żywią się przede wszystkim złuszczonym ludzkim naskórkiem, czyli keratyną, a także tkaninami czy strzępkami grzybni.

Głównymi alergenami są składniki odchodów roztoczy, a także fragmenty ciał, czyli elementy składowe kurzu.

Roztocze kurzu domowego pojawia się przede wszystkim w sypialni – szczególnie w pościeli. Występować mogą również w dywanach, wykładzinach podłogowych, a nawet fotelach! Te mikroskopijne pajęczaki mogą uczulać przez cały rok. Główne składowe kurzu wpływają na objawy alergii wziewnej szczególnie w sezonie grzewczym, kiedy to rzadziej wietrzy się pomieszczenia.

W przypadku uczulenia na roztocze kurzu domowego, należy zastosować szereg działań mających na celu ograniczenie suchości powietrza w mieszkaniu oraz zapewnienie odpowiedniej wilgotności w pomieszczeniach. Nawet kilkunastoprocentowa wilgotność jest szkodliwa dla roztoczy i skutecznie uniemożliwia ich rozmnażanie.

Alergia na roztocza może dawać różne objawy. Przede wszystkim jest to wodnisty katar oraz suchy kaszel, który trudno wyeliminować. W niektórych przypadkach może pojawić się również alergiczne zapalenie spojówek oraz nasilenie atopowego zapalenia skóry; często dochodzi również do nieżytu nosa.

alergia wziewna

Alergeny zwierząt domowych

Objawom alergii sprzyjają również alergeny pochodzenia zwierzęcego. Mogą je generować zwierzęta domowe oraz hodowlane. Najczęściej uczulają koty, psy, myszy, a także szczury. Do silnie alergizujących zwierząt należą również koń oraz chomiki i króliki. Źródłem alergenów wziewnych, które mogą sprzyjać objawom alergii są również odchody oraz pióra ptaków – na przykład w mieszkaniach czy hodowlach.

Samo zwierzę jedynie pośrednio wyzwala reakcję alergiczną. W istocie okazuje się, że podstawowymi alergenami są tak naprawdę złuszczony naskórek, wydzieliny gruczołów łojowych oraz ślina. Jeśli chodzi natomiast o myszy lub szczury, takim źródłem są składniki moczu.

Objawy alergii wziewnej

Objawy alergii wziewnej wywołane przez pyłki drzew, sierść zwierząt bądź inne alergeny, mogą w wielu przypadkach być na tyle uciążliwe, że ich występowanie utrudnia normalne funkcjonowanie.

Pacjenci przede wszystkim skarżą się na katar, który może być połączony z uczuciem zatkania nosa. Może pojawić się również zapalenia spojówek, zaczerwienienie oczu, pieczenie, a także opuchlizna.

W przypadku uczulenia możliwy jest również kaszel, jednak zazwyczaj nie towarzyszy mu gorączka. Takiego dolegliwości pojawiają się zazwyczaj w nocy bądź nad ranem.

Dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego występują bardzo rzadko. Zaburzenia takie mogą być jednak możliwe w przypadku wystąpienia reakcji krzyżowej na inne alergeny.

Czy mam alergię wziewną?

Leczenie alergii wziewnej musi być poprzedzone przede wszystkim szeroko zakrojoną diagnostyką. Najlepszym pomysłem jest udanie się do specjalisty, który na podstawie przeprowadzonych badań będzie w stanie stwierdzić, czy pacjent uczulenie z powodu pyłków roślin czy innych alergenów.

W zapobieganiu objawom alergii stosuje się nie tylko unikanie alergenów – w niektórych przypadkach potrzebne bowiem będą specjalistyczne leki.

Szczegółowy wywiad

Wizyta u lekarza to przede wszystkim pogłębiony wywiad z pacjentem. Na podstawie takich informacji specjalista będzie w stanie połączyć występuje u danego chorego objawy z czynnikami, które mogą bezpośrednio za nie odpowiadać.

Lekarz z pewnością zada także pytania dotyczące przyjmowanych leków, ogólnego stanu zdrowia, a także historii chorób alergicznych w rodzinie pacjenta.

e-recepta online

Wypełnij wywiad, Odbierz receptę już w 15 min

Tylko 59,00 zł

Testy alergiczne

Kolejnym krokiem w diagnozowaniu alergii wziewnej, jest zlecenie laboratoryjnych testów. W przypadku uczulenia możliwe jest oznaczenie swoistych przeciwciał IgE dla konkretnych alergenów wziewnych, które zostały wytypowane we wcześniejszym wywiadzie. Obecność IgE swoistej dla źródła alergenu lub jego alergenów molekularnych, wskazuje na przyczynę uczulenia. Stężenie IgE jest natomiast miarą, która wyznacza prawdopodobieństwo alergii u danego pacjenta.

Leki na alergię wziewną

Alergia wziewna może być leczona wyłączne pod ścisłą kontrolą lekarza specjalisty. Warto dodać od razu, że nieleczona alergia wziewna może powodować spore powikłania – jednym z nich jest na przykład astma alergiczna.

alergia wziewna

Jak leczyć alergię wziewną?

W przypadku alergii wziewnej, która została potwierdzona badaniami, lekarz może na przykład zalecić pacjentowi leki antyhistaminowe. Takie preparaty skutecznie blokują wydzielanie histaminy, dzięki czemu dolegliwości związane z narażeniem na wybrany alergen nie będą aż tak uciążliwe.

Leki antyhistaminowe powinno się przyjmować wyłącznie zgodnie z zaleceniami lekarza. Samodzielne zwiększanie dawki czy jej modyfikowanie może nie tylko nie pomóc w uporaniu się z uciążliwymi dolegliwościami, ale jeszcze zaszkodzić.

Jeżeli leki przeciwhistaminowe nie będą spełniały należycie swojej funkcji u danego pacjenta, konieczne może być przepisanie leków sterydowych. Takie preparaty mogą być podawane doustnie bądź też w postaci preparatów wziewnych – wszystko zależy od postaci dolegliwości, na jakie cierpi dana osoba.

W niektórych przypadkach konieczne jest stosowanie leków, które mają silne działanie przeciwzapalne. Przyjmowanie preparatów medycznych zgodnie z zaleceniami lekarza znacząco zmniejszy ryzyko powikłań, jakie mogą wystąpić w przypadku uciążliwych alergii wziewnych.

Leczenie alergii może odbywać się również przy pomocy odczulania. Immunoterapia swoista, czyli potocznie zwany proces odczulania, polega przede wszystkim na wygaszaniu nadmiernej odpowiedzi układu immunologicznego w przypadku kontaktu z wybranym alergenem.

Porada internetowa

W przypadku zaobserwowania u siebie objawów alergii, konieczne będzie skonsultowanie swojego stanu z lekarzem. Warto pamiętać, że w wielu przypadkach objawy mogą być na tyle silne, że uniemożliwią normalne funkcjonowanie.

Doskonałym rozwiązaniem dla osób, które chciałyby zasięgnąć opinii specjalisty, jest skorzystanie z porady internetowej. Dzięki takiemu rozwiązaniu każdy pacjent – bez względu na to, gdzie się znajduje, może porozmawiać z lekarzem i dostać leki, które znacząco poprawią jego stan. Korzystanie z porady internetowej jest niezwykle wygodne i obecnie coraz bardziej popularne – sprawdź sam, jak szybko możesz otrzymać rzetelną diagnozę!

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on google
Share on email

e-recepta online

Wypełnij wywiad,

Odbierz receptę
już w 15 min

Tylko 59,00 zł

Pozostałe artykuły: