Brzuch alkoholowy – jak wygląda i jakie są jego przyczyny?
Dodano:

22 czerwca, 2023
12:31
Zaktualizowano:

17 marca, 2024
15:44

Alkohol a otyłość

Szacuje się, że z nadwaga lub otyłość dotyczy już ponad 60% Polaków. Problemy z nadmiarem tkanki tłuszczowej uznawane są za chorobę cywilizacyjną, która w coraz większym stopniu dotyka młodzież, a nawet dzieci. Przyczyną stopniowego przyrostu masy ciała jest zbyt duża podaż kalorii w codziennej diecie, połączona z niską aktywnością fizyczną, uniemożliwiającą spalenie nadprogramowej energii. Nadwyżki kumulują się w organizmie w postaci komórek tłuszczowych, lokalizujących się w określonych obszarach ciała lub rozkładają się równomiernie, co uzależnione jest między innymi czynnikami endokrynologicznymi, a nawet płcią człowieka.

Alkohol to przede wszystkim trunek zawierający wysoką liczbę kalorii, a ostateczna wartość energetyczna zależy od jego rodzaju. Jeden gram czystego etanolu zawiera ok. 7 kcal. Dla porównania 1 gram tłuszczu to ok. 9 kcal. Jak wygląda wartość energetyczna poszczególnych trunków? Kieliszek wódki o pojemności 50 ml zawiera ok. 110 kcal, kieliszek koniaku 160 kcal, a kufel 500 ml jasnego piwa ok. 250 kcal. Nieco lepiej wypada na tym tle wytrawne wino białe (lampka 120 ml, 79 kcal) oraz wytrawne wino czerwone (lampka 120 ml, 82 kcal). 

Jak alkohol wpływa na otyłość? Czy od alkoholu rośnie brzuch? Wśród przyczyn otyłości brzusznej wymienia się między innymi wysokoprocentowe trunki. Alkohol wpływa na wagę i sylwetkę człowieka nie tylko w sposób bezpośredni, ale też pośrednio, poprzez pobudzanie apetytu, w efekcie czego jemy więcej. Nie bez znaczenia jest również spożywanie alkoholu w towarzystwie wysokokalorycznych przekąsek bogatych w cukry proste i tłuszcze trans oraz niedostateczna ilość snu po zakrapianej alkoholem imprezie. 

Regularnie przyjmowanie używki w dużych ilościach zauważalnie wyniszcza organizm, co jest szczególnie widoczne u osób zmagających się z chorobą alkoholową. Otłuszczenie narządów wewnętrznych w otyłości trzewnej wpływa na ich funkcjonowanie. W sposób negatywny odbija się procesach przemiany materii i gospodarce lipidowej organizmu, układzie sercowo-naczyniowym, a także kręgosłupie. Następstwem nadwagi i otyłości jest między innymi rozwój cukrzycy typu 2, nadciśnienie tętnicze, a nawet zawał serca.

Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Jak wygląda brzuch alkoholowy?

Brzuch alkoholowy lub brzuch piwny to nadmiar tkanki tłuszczowej umiejscowionej w obrębie brzucha, głównie z przodu, przez co wygląda jakby był wzdęty. W niektórych przypadkach rozlewa się na boki. Jest bardzo charakterystyczny dla piwoszy, choć nie tylko, ponieważ brzuch alkoholowy może pojawić się również u osób spożywających inne rodzaje wysokoprocentowych trunków. Cechą wyróżniającą ten typ otyłości jest stopniowo powiększający się obwód brzucha i talii, przy czym pozostałe obszary ciała, takie jak biodra, uda, ramiona, pozostają bez zmian. Osoby spożywające etanol często uskarżają się również na zaburzenia trawienia, takie jak wzdęcia, biegunka czy nudności, a także podrażnienie śluzówki żołądka oraz całego układu pokarmowego objawiające się bólem brzucha po wypiciu alkoholu. 

Tkanka tłuszczowa wyłącznie w obrębie jednego miejsca na ciele jest typem otyłości, której nie sposób nie zauważyć. Co więcej, stanowi poważny problem zarówno natury zdrowotnej, jak i estetycznej. Jeśli osoba, która dostrzega u siebie rosnący brzuch alkoholowy, nie podejmie radykalnych kroków ograniczających destrukcyjne działanie alkoholu, tkanka tłuszczowa zacznie stopniowo lokalizować się w coraz głębszych warstwach. Im większy jest obwód talii, tym większe ryzyko negatywnych konsekwencji zdrowotnych nadmiaru alkoholu.

Jak zapobiegać otyłości w postaci brzucha alkoholowego? Przede wszystkim należy ograniczyć ilość spożywanych trunków. Nie tylko piwa, bo nie tylko ono jest przyczyną charakterystycznego nadmiaru tkanki tłuszczowej w obrębie brzucha. Warto również wyeliminować z diety cukry proste, a także zadbać o prawidłowy bilans kaloryczny. Istotną rolę w redukcji brzucha alkoholowego ma zwiększenie aktywności fizycznej. Regularne treningi o umiarkowanej aktywności, dopasowane do możliwości organizmu, przyspieszą spalanie tkanki tłuszczowej i usprawnią procesy metaboliczne. Czynniki przyspieszające spalanie nadwyżki energii to także odpowiednia ilość snu oraz unikanie sytuacji stresogennych. Osoby zmagające się z otyłością trzewną powinny zbadać ogólny stan swojego zdrowia, w celu zdiagnozowania występowania potencjalnych chorób przewlekłych. 

W serwisie e-recepta.net staramy się by publikowane przez nas informację, były rzetelne i pochodziły ze sprawdzonych źródeł. Należy jednak pamiętać, że niniejszy artykuł nie jest poradą lekarską i nie może zastąpić konsultacji ze specjalistą. Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Źródła:

  1. S. Surma, A. Szyndler, K. Narkiewicz, Świadomość nadciśnienia tętniczego i innych czynników ryzyka chorób układu sercowo-naczyniowego w populacji osób dorosłych, https://journals.viamedica.pl/choroby_serca_i_naczyn/article/view/58616
  2. H. Schroder, J. A. Morales-Molina, S. Bermejo, D. Barral, E. Soler Mandoli, M. Grau, M. Guxens, E. De Jaime Gil, M. Dominguez, J. Marrugat, Relationship of abdominal obesity with alcohol consumption at population scale, https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/17885722/
Udostępnij artykuł:
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy, bądź pierwszy!
Napisz komentarz
Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację