Atopowe zapalenie skóry (AZS) a tatuaż
Dodano:

15 marca, 2023
12:28
Zaktualizowano:

11 maja, 2023
12:36

Czy mając atopowe zapalenie skóry, można zrobić tatuaż?


Atopowe zapalenie skóry, inaczej wyprysk kontaktowy, egzema, (dawniej świerzbiączka) – to powszechnie występujące schorzenie dermatologiczne o złożonej etiopatogenezie. Co sprzyja rozwojowi tej popularnej choroby skóry? Do rozwoju AZS przyczyniają się m.in. czynniki: 

  • genetyczne,
  • immunologiczne,
  • środowiskowe.

U podłoża rozwoju AZS są również zaburzenia mikrobiologiczne i defekt bariery naskórkowej. Należy wspomnieć, że u pacjentów chorujących na egzemę atopową może rozwinąć się również egzema kontaktowa (egzogenna). Ten rodzaj egzemy jest skutkiem kontaktu z czynnikiem drażniącym lub bezpośrednią reakcją alergiczną na dany czynnik. 

Jak rozpoznać AZS? Rozwijający się w skórze stan zapalny może powodować szereg uciążliwych objawów, takich jak np.:

  • wysypka,
  • pogrubiona skóra,
  • trudny do opanowania świąd,
  • wysuszona i zaczerwieniona skóra,

Zamiany na skórze często obejmują charakterystyczne miejsca, takie jak np.: zgięcia łokciowe i kolanowe, twarz, szyję, górną część klatki piersiowej, grzbietowe powierzchnie rąk oraz stóp. Warto nadmienić, iż u wielu dorosłych pacjentów AZS nie przebiega klasycznie, dlatego w przypadku podejrzenia tego rodzaju egzemy, warto zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu lub specjalisty (dermatologa, alergologa).

Tak więc, czy tatuaż przy atopowym zapaleniu skóry jest dobrym pomysłem? Czy osoby z AZS mogą mieć tatuaż? Niestety, jeżeli u pacjenta stwierdzono atopowe zapalenie skóry, tatuaż nie powinien zostać wykonany. Dlaczego? Ponieważ istnieje realne ryzyko wystąpienia reakcji uczuleniowej i nieprawidłowego gojenia się obszaru ciała, w którym wprowadzono tusz (do skóry właściwej). W przypadku osób z AZS po zrobieniu tatuażu może rozwinąć się również infekcja. W opinii lekarzy dermatologów skóra chorego na egzemę może źle zareagować nie tylko na sam zabieg tatuowania, ale również na wprowadzony za pomocą nakłuć tusz. Oczywiście powikłania po tatuażu mogą pojawić się również u osób ze zdrową skórą, jednak ryzyko jest znacznie mniejsze, niż u chorych na AZS. 

Należy podkreślić, że fundamentem leczenia AZS jest odpowiednia pielęgnacja skóry (m.in. nawilżane i stosowanie emolientów) oraz unikanie czynników wywołujących lub też nasilających zmiany chorobowe, w tym barwników używanych podczas tatuowania, które mogą pogorszyć stan skóry, jeszcze bardziej obniżając jakość codziennego funkcjonowania pacjenta z AZS. 

Oczywiście warto też omówić kwestię tatuażu przy AZS z lekarzem dermatologiem. 
 

W serwisie e-recepta.net staramy się by publikowane przez nas informację, były rzetelne i pochodziły ze sprawdzonych źródeł. Należy jednak pamiętać, że niniejszy artykuł nie jest poradą lekarską i nie może zastąpić konsultacji ze specjalistą. Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Źródła:

  1. E. Cichocka-Jarosz, Atopowe zapalenie skóry, https://podyplomie.pl/dermatologia/27786,co-to-jest-atopowe-zapalenie-skory
  2. M. Świerczyńska-Krępa, Atopowe zapalenie skóry (AZS) u dorosłych: przyczyny, objawy i leczenie, https://www.mp.pl/pacjent/alergie/chorobyalergiczne/choroby/59313,atopowe-zapalenie-skory
Udostępnij artykuł:
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy, bądź pierwszy!
Napisz komentarz
Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację