Antybiotyk a antykoncepcja – czy może wpłynąć na skuteczność?
Dodano:

16 maja, 2023
11:19
Zaktualizowano:

23 czerwca, 2023
11:19
Czy antybiotyk wpływa na tabletki antykoncepcyjne?
Obecnie kobiety mają do wyboru różne mniej lub bardziej skuteczne metody antykoncepcji, które możemy podzielić na:

 • naturalne, 
 • hormonalne, 
 • chemiczne,
 • mechaniczne,

Do najpopularniejszych sposobów kontrolowania płodności zaliczamy pigułki antykoncepcyjne, których skuteczność sięga ponad 99%. Wyłączając sterylizację, jest to obecnie najefektywniejsza metoda zapobiegania ciąży.

 • tabletki antykoncepcje a ciąża

Antykoncepcja w postaci tabletek hormonalnych przyjmowanych doustnie umożliwia zahamowanie owulacji, chroniąc kobietę przed zajściem w niechcianą ciążę. Zastanawiasz się, co osłabia działanie tabletek antykoncepcyjnych? Chcesz poznać odpowiedź na pytanie: czy antybiotyk wpływa na tabletki antykoncepcyjne? Jak podkreślają lekarze ginekolodzy, wiele pacjentek nie zdaje sobie sprawy, iż przyjmowanie różnych suplementów diety i leków, w tym antybiotyków może zaburzać metabolizm tabletek antykoncepcyjnych w organizmie, a tym samym obniżać skuteczność ich działania. Skuteczność antykoncepcji doustnej mogą też zahamować skutki uboczne terapii antybiotykami, takie jak np. wymioty lub biegunka. Istnieje wówczas ryzyko, iż pigułka chroniąca przed ciążą nie zdąży się dobrze wchłonąć, co wpływa negatywnie na efektywność tej metody antykoncepcji.

Mimo iż antybiotykoterapia w niektórych przypadkach jest absolutnie konieczna, wpływa niekorzystnie na stan flory bakteryjnej, z tego względu zaleca się, by jednocześnie stosować probiotyki, które ułatwiają odbudowanie mikroflory jelitowej do stanu sprzed leczenia antybiotykami. Preparaty probiotyczne mogą uchronić pacjentkę przed wystąpieniem uciążliwych zaburzeń żołądkowo-jelitowych, jednak jak podkreślają doświadczeni lekarze ginekolodzy, mimo wszystko wciąż istnieje ryzyko zaburzonego metabolizmu składników tabletek antykoncepcyjnych. Z tego względu w trakcie stosowania antybiotykoterapii warto pomyśleć o dodatkowym mechanicznym zabezpieczeniu w postaci prezerwatyw.

Jak antybiotyk wpływa na tabletki antykoncepcyjne?

Jak już wspomnieliśmy wcześniej, leki z antybiotykiem mogą zaburzać skład flory bakteryjnej w jelitach, osłabiając wchłanianie składników zawartych w pigułkach antykoncepcyjnych. Na jakie antybiotyki warto uważać przy stosowaniu doustnej antykoncepcji hormonalnej? Jest to przede wszystkim:

 • ryfampicyna (stosowana w leczeniu gruźlicy i trądu),
 • amoksycylina (stosowana np. przy zakażeniach górnych i dolnych dróg oddechowych, zapaleniu ucha środkowego, zakażeniach układu pokarmowego, zakażeniach skóry i tkanek miękkich),
 • tetracyklina (stosowana głównie przy leczeniu trądziku pospolitego, a także zapaleniu migdałków podniebiennych i gardła),
 • penicylina (stosowana przy zapaleniu płuc, zapaleniu migdałków podniebiennych, zakażeniach ogólnoukładowych, w profilaktyce choroby reumatycznej),
 • cefalosporyna (stosowana przy leczeniu bakteryjnego zapalenia opon mózgowych, posocznicy,  rzeżączki opornej na penicylinę).

W ramach ciekawostki warto nadmienić, iż skuteczność tabletek antykoncepcyjnych mogą osłabiać też niektóre zioła, jak np. dziurawiec, sole żelaza, czy witaminy np. stosowanie zbyt dużych dawek witaminy C (>1000 mg dziennie). Z dużą ostrożnością należy też przyjmować leki i suplementy, które mają za zadanie przyspieszyć perystaltykę jelit (np. z senesem w składzie), które również mogą zaburzać wchłanianie substancji zawartych w środkach antykoncepcyjnych.

Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Jak długo antybiotyk osłabia działanie tabletek antykoncepcyjnych?

Wiele kobiet pyta swojego lekarza ginekologa: jak długo antybiotyk osłabia działanie tabletek antykoncepcyjnych? Działanie antybiotyku może osłabiać skuteczność antykoncepcji doustnej nawet do 7 dni od przyjęcia ostatniej dawki, z tego względu zaleca się stosowanie dodatkowego zabezpieczenia (np. w postaci prezerwatywy) przed niechcianą ciążą jeszcze przez tydzień od zakończenia antybiotykoterapii. Tak więc przyjmowanie jedynie pigułek antykoncepcyjnych w trakcie i 7 dni po przyjęciu ostatniej dawki antybiotyku może być ryzykowne. Natomiast nie zaleca się przerywania i ponownego rozpoczynania antykoncepcji przy każdej terapii antybiotykami, gdyż może to wpłynąć niekorzystnie na gospodarkę hormonalną kobiety. 

Pamiętajmy, aby przed przyjęciem jakiegokolwiek leku zawsze dokładnie zapoznać się z treścią ulotki dołączonej do opakowania. Znajdziemy tu wiele ważnych informacji, w tym dotyczących przeciwwskazań i interakcji z innymi preparatami.

W serwisie e-recepta.net staramy się by publikowane przez nas informację, były rzetelne i pochodziły ze sprawdzonych źródeł. Należy jednak pamiętać, że niniejszy artykuł nie jest poradą lekarską i nie może zastąpić konsultacji ze specjalistą. Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Źródła:

 1. https://dietetycy.org.pl/interakcje-hormonalnych-srodkow-antykoncepcyjnych-z-lekami-i-zywnoscia/
 2. https://podyplomie.pl/medycyna/35400,niekorzystne-interakcje-srodkow-antykoncepcyjnych
Udostępnij artykuł:
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy, bądź pierwszy!
Napisz komentarz
Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację