Alergia na grzyby i pleśnie – objawy i leczenie
Alergia na grzyby i pleśnie to nieprawidłowa odpowiedź układu odpornościowego na składniki alergenne w nich zawarte. Wynikiem działania mechanizmów obronnych organizmu jest reakcja alergiczna, która niesie za sobą wiele uciążliwych objawów. Występowanie zarodników w środowisku naturalnym, a także ich zadomowienie się w pomieszczeniach zamkniętych sprawia, że uczulenie na grzyby występuje bardzo często. Jakie są objawy alergii na grzyby? Jak wygląda leczenie uczulenia na pleśń? Jak skutecznie pozbyć się alergii na grzyby?
Alergia na grzyby i pleśnie – objawy
Grzyby pełnią ważną rolę w przyrodzie. Ich różnorodność w środowisku naturalnym, a także zadomowienie się w pomieszczeniach zamkniętych sprawia, że uczulenie na te alergeny występuje bardzo często. Ze względu na swoje mikroskopijne rozmiary ich zarodniki z łatwością unoszą się w powietrzu, a następnie wnikają do organizmu poprzez układ oddechowy, powodując reakcję alergiczną u osób uczulonych na grzyby i pleśnie.
Do grzybów wywołujących alergię zalicza się przede wszystkim grzyby pleśniowe z rodzaju Alternaria i Cladosporium, które określane są także jako zarodniki zewnątrzdomowe. Uczulenie na te grzyby pojawia się najczęściej sezonowo, a objawy alergii występują w określonych porach roku. Dolegliwości związane z alergią na pleśń odczuwane są głównie wiosną i jesienią w czasie podwyższonej wilgotności powietrza i obumierających resztek organicznych.
Uczulenie na pleśnie i grzyby jest jedną z najczęstszych alergii wziewnych, do której rozwoju prowadzą również tzw. zarodniki wewnątrzdomowe z rodzaju Aspergillus i Penicillium, a jej objawy mogą utrzymywać się przez cały rok. Ten rodzaj grzybów zamieszkuje domy i mieszkania, czyli głównie powierzchnie zamknięte. Nasilenie objawów uczulenia alergicy odczuwają zwłaszcza zimą, kiedy pomieszczenia są słabo wentylowane, a wilgotność powietrza zwiększona, co stwarza idealne warunki do wzrostu pleśni i rozwoju alergii.
Grzyby w warunkach domowych pojawiają się głównie w miejscach wilgotnych i ciepłych, które są mało przewiewne, słabo wentylowane i mają ograniczony dostęp do światła. Na zewnątrz doskonałą pożywką są dla nich przede wszystkim gleby i rozkładająca się roślinność.
Do domowych źródeł pleśni należą między innymi:
- nieprawidłowo przechowywana żywność,
- klimatyzacja,
- otwory wentylacyjne,
- łazienka,
- piwnica,
- odpływy zlewów,
- zmywarka,
- kosze na śmieci,
- ziemia roślin doniczkowych.
Uczulenie na pleśń i grzyby objawia się najczęściej odpowiedzią ze strony układu oddechowego na alergeny, ale symptomy alergii mogą być związane także ze skórą i alergią pokarmową.
Objawy uczulenia na grzyby obejmują głównie:
- nieżyt nosa z wodnistą wydzieliną przypominający katar sienny, który może występować przez cały rok,
- świąd i obrzęk błony śluzowej nosa,
- częste kichanie,
- zatkany nos,
- kaszel,
- duszności,
- świszczący oddech,
- pokrzywka,
- zaczerwienienie, pieczenie i łzawienie oczu.
Alergia na grzyby i pleśnie – leczenie
Najlepszym sposobem leczenia alergii na grzyby jest unikanie kontaktu z alergenami, jednak ze względu na ogromną ilość ich zarodników w środowisku nie zawsze jest to możliwe.
Osoby uczulone na grzyby i pleśnie powinny zadbać o czystość w domu, a zwłaszcza w łazience, gdzie woda stanowi doskonałą pożywkę dla ich wzrostu. Prawidłowa wentylacja pomieszczeń, częste wietrzenie i utrzymywanie umiarkowanej wilgotności powietrza pozwoli obniżyć stężenie zarodników. Alergicy powinni zwrócić szczególną uwagę na właściwe przechowywanie produktów żywnościowych oraz zadbać o stan i czystość miejsc, które są źródłem grzybów i pleśni w warunkach domowych (klimatyzacja, kosze na śmieci itd.) Podczas prac ogrodowych, takich jak koszenie trawy, grabienie liści czy sadzenie roślin warto użyć maseczki, która ograniczy wdychanie zarodników pleśni, a tym samym złagodzi dolegliwości alergiczne.
Osoby uczulone na grzyby powinny także wystrzegać się pokarmów zawierających grzybnię pleśni, która może zaostrzyć symptomy alergii. Należą do nich:
- alkohol (szampan, wino, piwo),
- ketchup,
- sos sojowy,
- sery, zwłaszcza pleśniowe,
- pieczywo i inne produkty zawierające drożdże,
- winogrona,
- suszone owoce: rodzynki, śliwki, daktyle, morele,
- wędliny wędzone chemicznie,
- pleśniejące owoce i warzywa,
- długo przechowywane produkty żywnościowe z oznaką pleśni.
W celu złagodzenia objawów uczulenia stosuje się preparaty miejscowe oraz leki na alergię, do których należą m.in. środki przeciwhistaminowe. Kortykosteroidy, kromony oraz leki obkurczające naczynia krwionośne stosowane miejscowo, najczęściej w postaci sprayu lub kropli, łagodzą symptomy alergii (katar, kaszel, uczucie zatkanego nosa czy pieczenie spojówek), nie leczą jednak jej przyczyny. Leczenie alergii na grzyby i pleśnie opiera się na diagnostyce alergenów za pomocą testów skórnych lub badań krwi, dostępnej farmakologii oraz immunoterapii alergenowej (odczulania).
Pleśnie i grzyby wewnątrzpochodne mogą uczulać przez cały rok. Te zewnątrzdomowe (sezonowe), powodują reakcję alergiczną głównie latem. Aby przygotować się na działania niepożądane związane z alergią, warto wiedzieć, co pyli w maju, a co pyli w czerwcu, ponieważ pyłki roślin wiatropylnych mogą wywoływać krzyżowe reakcje alergiczne z grzybami i pleśniami, powodując zaostrzenie objawów uczulenia.
Źródła:
- E. Bogacka, Alergia na grzyby pleśniowe: diagnostyka i leczenie, http://pml.medpress.com.pl/ePUBLI/T24S1/02.pdf
- C. Pałczyński, M. Wiszniewska, J. Walusiak, Pleśnie jako alergen zawodowy, http://alergia.org.pl/wp-content/uploads/2017/08/Ple%C5%9Bnie-jako-alergen-zawodowy.pdf
- A. Mari, P. Schneider, V. Wally, M. Breitenbach, B. Simon-Nobbe, Sensitization to fungi: epidemiology, comparative skin tests, and IgE reactivity of fungal extracts, https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/14519151/