Uczulenie na orzechy: jakie są objawy alergii na orzechy i jak sobie z nimi radzić?
Dodano:

7 grudnia, 2022
10:11
Zaktualizowano:

13 grudnia, 2022
10:51

Objawy alergii na orzechy

Jakie są objawy uczulenia na orzechy? Najczęstszą reakcją uczuleniową po zjedzeniu orzechów stanowi swędzenie oraz opuchlizna w ustach i przełyku. Niemniej jednak uczulenie na orzechy może wiązać się z występowaniem objawów ze strony różnych układów i narządów. W tym znaczeniu symptomy mogą obejmować:

 • objawy kladu pokarmowego w postaci skurczowych bólów brzucha, wzdęć, nudności i wymiotów, a także biegunki czy też uczucia pełności,
 • objawy układu oddechowego w postaci napadowego, świszczącego kaszlu, kichania, a także wodnistego kataru oraz uczucia swędzenia w nosie, dodatkowo może dojść również do zaostrzenia symptomów astmy oskrzelowej, objawiającej się częstymi napadami kaszlu, dusznościami oraz problemami z oddychaniem,
 • objawy skórne uczulenia na orzechy, które niezwykle często manifestują się na skórze w postaci swędzącej wysypki, pokrzywki z bąblami, które pojawiają się w krótkim czasie po zjedzeniu orzechów, ale równie szybko znikają bez pozostawienia śladu na skórze.

Uczulenie na orzechy może wiązać się również z wystąpieniem ciężkiej reakcji alergicznej, która może obejmować uczucie zaciskającego się gardła oraz braku oddechu. Co więcej, może wystąpić omdlenie, które jest wynikiem spadku ciśnienia tętniczego.

Należy również wskazać, że alergia na orzechy stanowi najczęstszą przyczyną śmierci wywołaną wstrząsem anafilaktycznym u nastolatków oraz u młodych dorosłych. Z tego względu wystąpienie objawów anafilaksji po spożyciu orzechów w postaci spadku ciśnienia tętniczego, słabo wyczuwalnego pulsu, zasłabnięcia i utraty przytomności wymaga natychmiastowej pomocy lekarskiej.

Objawy uczulenia na orzechy mogą obejmować jamę ustną i pojawiać się na twarzy, ale nie tylko. Symptomy uczulenia mogą być również widoczne na całym ciele i – jak już wspomniano – obejmować wiele układów i narządów.

Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Po jakim czasie pojawiają się objawy alergii na orzechy?

Objawy alergii na orzechy pojawiają się już kilka minut po spożyciu orzecha, wówczas mamy do czynienia z reakcją natychmiastową. Warto jednak wskazać, że symptomy uczulenia na orzechy zależą od spożytej dawki uczulającego pokarmu, czyli orzechów. W tym znaczeniu spożycie dużej ilości orzechów zwykle wiąże się z silniejszymi reakcjami alergicznymi, aniżeli w przypadku spożycia niewielkiej ilości alergennego produktu. Warto również wskazać, że objawy alergii zazwyczaj pojawiają się po spożyciu pokarmu, zdecydowanie rzadziej zaś występują po kontakcie skóry z alergennymi orzechami.

Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Domowe sposoby na uczulenie na orzechy

Domowe sposoby na alergię na orzechy polegają przede wszystkim na unikaniu kontaktu z alergenem. Oznacza to, że w celu uniknięcia występowania dolegliwych objawów alergii pokarmowej na orzechy konieczne jest zastosowanie diety eliminacyjnej. Z tego względu należy wyeliminować z diety nie tylko orzechy w czystej postaci, ale również te produkty, które mogą zawierać nawet śladowe ilości orzechów w swoim składzie.

Czego unikać w przypadku alergii na orzechy?

W przypadku uczulenia od orzechów należy bezwzględnie unikać wszelkich odmian orzechów w diecie. Oznacza to, że z jadłospisu należy wyeliminować:

 • orzechy włoskie, 
 • orzechy brazylijskie, 
 • orzechy laskowe, 
 • orzeszki ziemne,
 • orzechy nerkowca,
 • orzechy arachidowe,
 • orzeszki pinii,
 • orzechy pekan,
 • orzechy makadamia,
 • migdały,
 • kokos.

Samo unikanie orzechów jednak nie jest wystarczające. Należy również unikać produktów spożywczych, w których mogą znajdować się nawet śladowe ilości orzechów. Z tego względu szczególnie należy unikać produktów zawierających czekoladę, kakao, a także wielu innych wyrobów cukierniczych, w których przetwarzane są orzechy. Co więcej, pokarmami, które często zawierają orzechy, są ciasta, herbatniki, mieszanki śniadaniowe, chleb i bagietki, kremy orzechowe, desery, niektóre postacie pesto, a także niektóre dania kuchni orientalnych. Co więcej, orzeszki ziemne mogą znajdować się również w oleju roślinnym.


W przypadku spożycia produktu zawierającego orzechy skuteczne będą leki na alergię, których zadaniem jest minimalizowanie objawów mogących towarzyszyć alergii pokarmowej orzechy.

Czy alergia na orzechy mija?

Alergia na orzechy jest tym rodzajem alergii pokarmowej, która bardzo często trwa przez całe życie. Warto wskazać, że uczulenie na orzechy rozwija się od drugiego roku życia. Co więcej, liczba uczulających równocześnie gatunków orzechów rośnie wraz z wiekiem i wiąże się z zaostrzaniem objawów i zwiększaniem się prawdopodobieństwa zgonu z powodu wstrząsu anafilaktycznego. Ponadto u około 20-30% osób uczulonych współistnieje jednocześnie alergia na więcej niż jeden gatunek orzecha, wliczając w to również uczulenie na strączkowe orzeszki ziemne. Szanse na wyrośnięcie z alergii na orzechy w porównaniu z innymi alergiami pokarmowymi są małe i nie przekraczają 10% osób uczulonych. Warto jednocześnie wskazać, że z alergii na orzechy wyrasta znacznie więcej młodych pacjentów, aniżeli starszych osób uczulonych.


Uczulenie na orzechy ma charakter alergii pokarmowej, co oznacza, że objawy uczulenia pojawiają się po spożyciu produktów zawierających alergen. Objawy uczulenia mogą wywoływać jednak nie tylko orzechy, ale również inne produkty spożywcze. W tym znaczeniu wyróżnić można między innymi uczulenie na alkohol czy nietolerancję histaminy. Uczulenie może jednak pojawić się również po kontakcie skóry z alergenem, wówczas mamy do czynienia z alergią kontaktową. Wyróżnić można między innymi alergię kontaktową w postaci uczulenia na nikiel czy uczulenia na słońce.

W serwisie e-recepta.net staramy się by publikowane przez nas informację, były rzetelne i pochodziły ze sprawdzonych źródeł. Należy jednak pamiętać, że niniejszy artykuł nie jest poradą lekarską i nie może zastąpić konsultacji ze specjalistą. Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Źródła:

 1. Raghavan V.: Processing effects on tree nut allergens: A review. Critical Reviews in Food Science and Nutrition 57, 2017
 2. Rudzki E., „Alergia pokarmowa”, Część III – Orzechy, Post Dermatol Alergol 2006; XXIII, 2
Udostępnij artykuł:
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy, bądź pierwszy!
Napisz komentarz
Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację