Zirid
Wypełnij wywiad, opłać konsultację, kod do
Wszystko załatwisz w trzech prostych krokach
Wypełnij wywiad, opłać konsultację, kod do
Lek ma postać tabletek powlekanych i dostępny jest tylko na receptę. Stosuje się go w leczenia objawów wynikających ze zwolnionego opróżniania żołądka w określonych wskazaniach. Przeznaczony jest do stosowania u osób dorosłych z wyłączeniem kobiet w ciąży i w okresie karmienia piersią.
Dostępność: |
na receptę |
Wskazania: |
zaburzenia układu pokarmowego |
Postać: |
tabletki powlekane |
Dawka: |
50 mg |
Substancja czynna: |
itopryd |
Zgodnie z klasyfikacją medyczną Zirid to lek prokinetyczny. Ma postać tabletek powlekanych. Przyjmuje się go po to, aby pobudzić perystaltykę przewodu pokarmowego. Działanie zawdzięcza substancji czynnej leku Zirid, czyli itoprydowi.
Ze względu na skład i działanie preparat ten dostępny jest tylko na receptę. Itopryd poprawia motorykę przewodu pokarmowego oraz przyspiesza opróżnianie żołądka. Jest to możliwe, dzięki blokowaniu receptorów dopaminowych D2 oraz uwalnianiu acetylocholiny. Dodatkowo Zirid hamuje aktywność acetylocholinoesterazy. Dzięki temu acetylocholina może oddziaływać na przewód pokarmowy, powodując skurcze komórek mięśni gładkich i przyspieszone opróżnianie żołądka.
Lek Zirid przeznaczony jest do leczenia objawów wynikających ze zwolnionego opróżniania żołądka, w tym takich jak m.in.: bolesny ucisk w nadbrzuszu, uczucie nadmiernej pełności w żołądku, zgaga, nudności, utrata łaknienia czy też wymioty związane z zaburzeniami trawienia. Objawy te muszą występować z innych przyczyn niż choroby narządowe powodujące zmianę pasażu w przewodzie pokarmowym lub choroba wrzodowa.
Preparat Zirid dostępny jest w dwóch opakowaniach, które różnią się liczbą tabletek. W obu wariantach w jednej tabletce powlekanej jest 50 mg substancji czynnej. Zgodnie z obowiązującymi przepisami lek ten nie podlega refundacji na żadnym poziomie niezależnie od wskazania medycznego i wieku pacjenta. Cena leku Zirid zależy do marży narzuconej przez daną aptekę i jest to średnio:
Zirid (50 mg, 40 tabletek powlekanych) - 34,00 PLN;
Zirid (50 mg, 100 tabletek powlekanych) - 65,50 PLN.
Do leków prokinetycznych dostępnych na receptę i zawierających taką samą substancją czynną należą Prokit i Predox. To one mogą być używane zamiennie, jednak decyduje o tym lekarz.
Podstawowym składnikiem leku Zirid jest substancja czynna itopryd w postaci chlorowodorku. Pozostałe składniki preparatu to: skrobia żelowana kukurydziana, laktoza jednowodna, krzemionka koloidalna bezwodna, kroskarmeloza sodowa, stearynian magnezu, makrogol 6000, hypromeloza 2910/5, dwutlenek tytanu i talk.
Dawkowanie leku powinno być zgodne z zaleceniami lekarza. Stosowanie leku powinno przebiegać zgodnie z instrukcją dołączoną do opakowania. Tabletkę należy połykać w całości lub podzieloną, popijając wodą przed posiłkiem. Każda tabletka ma z jednej strony linię podziału, która ułatwia jej dzielenie na dwie równe dawki.
Dokładne dawkowanie leku ustala lekarz. Standardowo u osób dorosłych zalecana dawka leki Zirid to jedna tabletka 3 razy na dobę przed posiłkiem. Lekarz może zalecić zmniejszenie dawki leku Zirid, jeżeli organizm dobrze reaguje i następuje zmniejszenie objawów. Wówczas rekomendowana dawka to 1/2 tabletki 3 razy na dobę.
Pacjenci z zaburzeniami czynności wątroby i zaburzeniami czynności nerek wymagają indywidualnego podejście i monitorowania ich stanu przez lekarza. W ich przypadku wskazane może być zmniejszenie dawki leku. Nie wolno stosować większej niż zalecana dawki leku Zirid. Nie wpływa to na poprawę skuteczności leczenia i może powodować działania niepożądane. Jeżeli wystąpi pominięcie przyjęcia leku Zirid, to nie wolno stosować dawki podwójnej w celu uzupełnienia pominiętej dawki.
Przeciwwskazane jest stosowanie leku Zirid u kobiet w ciąży oraz w okresie karmienia piersi lub tuż przed okresem karmienia piersią. Jest to związane z tym, że lek może powodować działania niepożądane ze strony dziecka oraz mamy. W sporadycznych przypadkach preparat Zirid można wdrożyć w tej grupie pacjentek, jednak korzyści z tym związane muszą znacznie przewyższać ewentualne ryzyko. W przypadku podejrzenia ciąży należy przerwać stosowanie leku Zirid.
Podczas stosowania leku Zirid mogą występować działania niepożądane. Nie dotyczy to każdego przypadku. Rodzaj i nasilenie skutków ubocznych zależą od stanu zdrowia pacjenta i predyspozycji jego organizmu. Należy przerwać leczenie i natychmiast skontaktować się z lekarzem, jeżeli wystąpią takie objawy reakcji nadwrażliwości, jak m.in.:
obrzęk rąk, stóp, kostek, twarzy, warg lub gardła;
trudności w połykaniu lub oddychaniu;
wysypka i swędzenie.
Ponadto w trakcie leczenia mogą wystąpić następujące działania niepożądane:
zwiększone wydzielanie śliny;
biegunka;
zaparcie;
ból brzucha;
zmęczenie;
ból w klatce piersiowej;
ból pleców;
zawroty głowy;
zaburzenia snu;
ból głowy;
pobudliwość;
zmniejszenie ilości białych krwinek we krwi (leukocytów);
zwiększenie stężenia kreatyniny i azotu mocznika (BUN) we krwi;
zwiększenie zawartości hormonu prolaktyny we krwi (prowadzi np. do wydzielania mleka lub powiększenia gruczołu piersiowego, czyli ginekomastii);
zaczerwienienie skóry i swędzenie, wysypka;
drżenie;
nudności (uczucie potrzeby wymiotowania);
zwiększenie aktywności niektórych enzymów AspAT (SGOT), gamma-GTP, A1AT (SGPT), fosfatazy alkalicznej i zawartości barwnika bilirubiny we krwi;
zażółcenie skóry (żółtaczka);
zmniejszenie liczby płytek krwi (objawy takie jak: siniaczenie, krwawienie).
Wszystkie te skutki uboczne wraz z częstotliwością ich występowania wymieniono w ulotce dołączonej do opakowania. Wszelkie objawy niepożądane należy zgłaszać lekarzowi prowadzącemu.
Przed zastosowaniem leku Zirid należy skonsultować się z lekarzem oraz zapoznać z ulotką dołączoną do opakowania. Przeciwwskazania do jego przyjmowania to:
uczulenie na itopryd lub jakikolwiek inny składnik preparatu;
stan, w którym przyspieszone opróżnianie żołądka może być szkodliwe (np.: perforacja, niedrożność mechaniczna, krwawienie z przewodu pokarmowego);
ciąża lub okres karmienia piersią;
wiek poniżej 18. roku życia.
Ponadto w określonych sytuacjach należy zachować szczególną ostrożność. Każdy przypadek powinien być indywidualnie zdiagnozowany przez lekarza prowadzącego.
Należy poinformować lekarza o wszystkich lekach stosowanych obecnie lub w niedalekiej przeszłości. Jest to związane z tym, że Zirid może wchodzić z nimi w interakcje i wzajemnie zmieniać swoje działanie. Szczególną uwagę należy zwrócić na:
leki o przedłużonym uwalnianiu substancji czynnej;
tabletki lub kapsułki powlekane dojelitowe;
leki o wąskim indeksie terapeutycznym;
leki o działaniu antycholinergicznym (np.: stosowane w leczeniu: choroby Parkinsona, astmy, biegunki, przewlekłych chorób płuc i w celu zniesienia skurczu mięśni gładkich np. w pęcherzu moczowym).
Lek Zirid zwiększa motorykę przewodu pokarmowego, co może wpływać na wchłanianie innych środków farmakologicznych. Warto zachować ostrożność i w przypadku wątpliwości skontaktować się z lekarzem.
Zirid — kiedy zaczyna działać?
Zirid a alkohol
Ile czasu przed posiłkiem przyjąć lek Zirid?
Zirid — bez recepty czy na receptę?
Jak długo można stosować Zirid?