Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację
Prokit to środek klasyfikowany jako lek prokinetyczny, który wpływa na poprawę motoryki przewodu pokarmowego. W ten sposób przyspiesza się opróżnianie żołądka. Lek dostępny jest tylko na receptę i ma postać tabletek powlekanych.

Substancją czynną leku jest itopryd w postaci chlorowodorku. Preparat wskazany jest w leczeniu objawów takich jak m.in.: ból w górnej części brzucha, utrata apetytu, zgaga, nudności i wymioty. Przeznaczony jest do stosowania u osób powyżej 16. roku życia.

Dostępność:

na receptę

Wskazania:

niestrawność, nudności i wymioty, wzdęcia, zgaga, choroba refluksowa przełyku, utrata apetytu, ból w górnej części brzucha

Postać:

tabletki powlekane

Dawka:

50 mg

Substancja czynna:

itopryd (w postaci chlorowodorku)

 

Prokit — działanie, przeznaczenie

Za działanie prokinetyczne leku Prokit odpowiada substancja czynna itopryd w postaci chlorowodorku. W każdej tabletce jest jej 50 mg. Po dostaniu się do organizmu itopryd poprawia motorykę przewodu pokarmowego. Lek powoduje przyspieszenie opróżniania żołądka i przejścia treści pokarmowej przez jelito cienkie, a także zwiększenie napięcia dolnego zwieracza przełyku. Ponadto substancja czynna odpowiada za blokowanie receptorów dopaminowych D2 i stymuluje uwalnianie w organizmie acetylocholiny. Lek wykazuje także działanie przeciwwymiotne.

Lek Prokit stosuje się w:

  • leczeniu objawów wynikających z powolnego opróżniania żołądka (np.: uczucie pełności w żołądku, utrata apetytu, ból w górnej części brzucha, wymioty, nudności, zgaga);
  • leczeniu objawów w zaburzeniach żołądkowo-jelitowych, które powodowane są chorobą organiczną wpływającą na szybkość przejścia treści pokarmowej przez przewód pokarmowy lub są spowodowane chorobą wrzodową;
  • w objawowym leczeniu choroby refluksowej przełyku w ramach monoterapii lub terapii uzupełniającej (dla inhibitorów pompy protonowej).

Preparat przeznaczony jest do stosowania u osób dorosłych. W określonych przypadkach może być podawany młodzieży powyżej 16. roku życia.

Prokit — cena, refundacja

Tabletki Prokit dostępne są w trzech wariantach opakowań. Cena leku zależy od marży narzuconej przez daną aptekę. Zgodnie z obowiązującymi przepisami preparat Prokit nie podlega refundacji na żadnym poziomie niezależnie od wskazania medycznego i wieku pacjenta. Średnie ceny leku w aptece prezentują się następująco:

  • Prokit 50 mg (40 tabletek powlekanych) - 26,95 PLN;
  • Prokit 50 mg (90 tabletek powlekanych) - 54,00 PLN;
  • Prokit 50 mg (100 tabletek powlekanych) - 62,45 PLN.

Prokit — zamienniki lub podobne leki

Jako zamienniki leku Prokit uznawane są środki Zirid i Predox, które zawierają taką samą substancję czynną w tej samej postaci. W grupie podobnych leków wymieniane są m.in.: Metoclopramidum Polpharma, Gasprid, Ircolon, Ircolon Forte, Debretin, Tribux i Debridat. Decyzję o przepisaniu któregoś z nich podejmuje lekarz.

Prokit — pełny skład leku

Podstawowym składnikiem leku jest substancja czynna itopryd w postaci chlorowodorku. W każdej tabletce znajduje się jej 50 mg. Substancje pomocnicze to: laktoza jednowodna, skrobia kukurydziana żelowana kroskarmeloza żelowana, kroskarmeloza sodowa, krzemionka koloidalna bezwodna, magnezu stearynian, otoczka Opadryy II White 85F18422 zawierająca: alkohol poliwinylowy częściowo zhydrolizowany, makrogol 3350, dwutlenek tytanu E171 i talk.

Prokit — stosowanie leku

Dokładne dawkowanie leku Prokit ustalane jest indywidualnie przez lekarza. Pod uwagę bierze rodzaj wskazania medycznego oraz predyspozycje organizmu pacjenta.

Jeżeli dokuczają Ci dolegliwości żołądkowo-jelitowe o charakterze czynnościowej niestrawności niezwiązanej z chorobą wrzodową, to rekomendowana dawka dobowa dla osoby dorosłej wynosi 1 tabletkę trzy razy na dobę przed posiłkiem. Terapię kontynuuje się maksymalnie przez 8 tygodni.

W przypadku choroby refluksowej przełyku zalecana dawka dla osoby dorosłej to 1 tabletka trzy razy na dobę przed posiłkiem przez okres 6 tygodni w monoterapii. Jeżeli lek podawany jest w skojarzeniu z inhibitorem pompy protonowej, to można przyjmować go przez okres do 12 tygodni.

Osoby w podeszłym wieku mogą wymagać indywidualnego podejścia i podawania zmniejszonej dawki substancji czynnej dostosowanej do ich potrzeb. Decyzję o tym podejmuje lekarz prowadzący.

Pacjent nie może we własnym zakresie modyfikować dawki. Nie należy przyjmować większej niż zalecana dawki leku Prokit, ponieważ nie wpływa to na poprawę skuteczności leczenia i może powodować objawy przedawkowania. Pacjent może przerwać stosowanie leku Prokit tylko w konsultacji z lekarzem lub w sytuacji, gdy wystąpią poważne objawy reakcji alergicznej zagrażające jego życiu i zdrowiu.

Prokit — stosowanie leku w ciąży i okresie karmienia

W miarę możliwości nie należy przyjmować leku Prokit w czasie ciąży oraz w okresie karmienia piersią. Lekarz może jednak podjąć inną decyzję. Kobiety w ciąży mogą stosować lek, jeżeli korzyści z leczenia przewyższają potencjalne ryzyko. Decyzja ma charakter indywidualny.

Występuje ryzyko wystąpienia działań niepożądanych ze strony dziecka karmionego piersią, dlatego kobiety w okresie laktacji nie powinny przyjmować tabletek Prokit. Jeżeli jest to konieczne, to na czas terapii i okres bezpośrednio po niej należy zaprzestać karmienia dziecka mlekiem matki.

Prokit — skutki uboczne

Podczas stosowania leku Prokit mogą występować skutki uboczne. Należy natychmiast przerwać przyjmowanie preparatu i skontaktować się z lekarzem, jeżeli wystąpią objawy sugerujące reakcję alergiczną, w tym m.in.: obrzęk nóg, rąk, obrzęk twarzy, gardła lub warg, wysypka i świąd, trudności w oddychaniu i trudności w połykaniu.

Ponadto w trakcie terapii odnotowywano takie działania niepożądane jak m.in.:

  • zaparcie;
  • biegunka;
  • ból głowy;
  • zawroty głowy;
  • zaburzenia snu;
  • drażliwość;
  • ból pleców;
  • ból w klatce piersiowej;
  • nadmierne wydzielanie śliny;
  • ból brzucha;
  • zaczerwienienie i świąd skóry;
  • wysypka;
  • zwiększenie stężenia hormonu prolaktyny;
  • zmiany laboratoryjnych wyników badań krwi (w tym m.in.: zwiększenie stężenia mocznika i kreatyniny oraz zmniejszenie liczby białych krwinek);
  • zmęczenie;
  • zmniejszenie liczby płytek krwi;
  • powiększenie piersi u mężczyzn;
  • żółtaczka;
  • nudności;
  • drżenie;
  • zwiększenie wartości wyników badań krwi;
  • i inne.

Wszystkie odnotowane dotychczas skutki uboczne wraz z częstotliwością ich występowania wymieniono w ulotce dołączonej do opakowania. Wszelkie objawy niepożądane należy zgłaszać lekarzowi prowadzącemu.

Prokit — przeciwwskazania, środki ostrożności przed zastosowaniem leku

Ze względu na skład i działanie tabletek Prokit, nie mogą być one przyjmowane przez wszystkich pacjentów. Podstawowym przeciwwskazaniem jest reakcja alergiczna na substancję czynną lub jakikolwiek składnik pomocniczy. Inne przeciwwskazania to:

  • krwawienie z przewodu pokarmowego z niedrożnością lub perforacją (przyjmowanie leku Prokit może być wówczas szkodliwe);

  • wiek poniżej 16. roku życia.

Ponadto w określonych sytuacjach należy zachować szczególną ostrożność. Każdy przypadek medyczny powinien być odpowiednio zdiagnozowany i oceniony pod kątem bezpieczeństwa stosowania leku Prokit. Jest to związane z tym, że przyjmowanie leku Prokit nasila działanie acetylocholiny i może powodować skutki uboczne.

Prokit — interakcje z innymi lekami

Obowiązkiem pacjenta jest poinformowanie lekarza o wszystkich przyjmowanych obecnie oraz w niedalekiej przeszłości środkach farmakologicznych. Jest to związane z tym, że substancja czynna itopryd może wchodzić w interakcje z innymi lekami i wzajemnie zmieniać swoje działanie. W związku z tym nie należy stosować leku Prokit bez uprzedniej konsultacji medycznej.

Szczególną uwagę należy zwrócić na jednoczesne przyjmowanie tabletek Prokit i takich preparatów jak:

  • leki przeciwwrzodowe (stosowane w zapobieganiu i leczeniu owrzodzenia przewodu pokarmowego, w tym m.in.: teprenon, cymetydyna, cetreksat i ranitydna);
  • leki antycholinergiczne (stosowane m.in. w leczeniu astmy, biegunki, obturacyjnej choroby płuc, choroby Parkinsona);
  • diklofenak;
  • nifedypina;
  • nikardypina;
  • tyklopidyna;
  • diazepam;
  • warfaryna.

Ponadto itopryd może modyfikować wchłanianie stosowanych doustnie leków o wąskim indeksie terapeutycznym, uwalnianych w jelicie cienkim lub o przedłużonym uwalnianiu. Wszelkie wątpliwości w tym zakresie skonsultuj z lekarzem prowadzącym. W ulotce dołączonej do opakowania wymieniono wszystkie te substancje oraz znane interakcje leku Prokit z konkretnymi lekami.

Prokit — przechowywanie leku

Lek Prokit należy przechowywać w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci w oryginalnym opakowaniu. Preparatu nie można stosować po upływie terminu ważności wskazanego na pudełku. Brak innych specjalnych zaleceń związanych z przechowywaniem leku Prokit.

Pytania pacjentów o lek (FAQ)

Po podaniu doustnym lek Prokit w szybkim tempie i niemal całkowicie wchłania się z przewodu pokarmowego. Maksymalne stężenie we krwi uzyskiwane jest po 30–45 min od przyjęcia preparatu.
Lek Prokit stosuje się nawet do 12 tygodni, w zależności od przypadłości. W przypadku dolegliwości żołądkowo-jelitowych o charakterze czynnościowej niestrawności niezwiązanej z chorobą wrzodową terapię kontynuuje się maksymalnie przez 8 tygodni. W sytuacji pojawienia się choroby refluksowej przełyku leczenie można utrzymywać nawet przez okres 6 tygodni w monoterapii, a jeśli lek podawany jest w skojarzeniu z inhibitorem pompy protonowej, to można przyjmować go przez okres do 12 tygodni.

Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację