Zahron
Wypełnij wywiad, opłać konsultację, kod do
Wszystko załatwisz w trzech prostych krokach
Wypełnij wywiad, opłać konsultację, kod do
Stosuje się go w leczeniu dużego stężenia cholesterolu, w tym m.in.: hipercholesterolemii pierwotnej i rodzinnej hipercholesterolemii homozygotycznej. Przeznaczony jest do podawania u osób dorosłych, młodzieży i dzieci powyżej 6. roku życia.
Dostępność: |
na receptę |
Wskazania: |
hipercholesterolemia pierwotna, rodzinna hipercholesterolemia homozygotyczna, zapobieganie zdarzeniom ze strony układu sercowo-naczyniowego |
Postać: |
tabletki powlekane |
Dawka: |
5 mg, 10 mg, 15 mg, 20 mg, 30 mg, 40 mg |
Substancja czynna: |
rozuwastatyna |
Zahron to lek zaliczany do grupy statyn. Swoje działanie opiera na substancji czynnej rozuwastatynie. Dostępny jest tylko na receptę i należy stosować go zgodnie z zaleceniami lekarza. Preparat przeznaczony jest do stosowania u osób dorosłych oraz dzieci i młodzieży powyżej 6. roku życia. Substancja czynna po dostaniu się do organizmu rozuwastatyna hamuje aktywność enzymu reduktaza HMG-CoA. Dzięki temu ogranicza się synteza cholesterolu oraz wzmaga wychwyt cząsteczek cholesterolu LDL we krwi. Dzięki temu dochodzi do zmniejszenia stężenia cholesterolu oraz innych lipidów.
Podstawowe wskazania medyczne do stosowania leku Zahron to:
O zasadności wykorzystania preparatu Zahron w terapii decyduje lekarz prowadzący.
Cena leku Zahron zależy od marży narzuconej przez daną aptekę, wybranego wariantu opakowania oraz stopnia refundacji. Całkowity koszt leku Zahron wynosi:
Zgodnie z obowiązującymi przepisami lek Zahron podlega refundacji całościowej lub częściowej. Lek za darmo otrzymują pacjenci poniżej 18. i powyżej 65. roku życia we wszystkich wskazaniach wymienionych w decyzji. Pozostali pacjenci mogą nabyć go w ramach częściowej odpłatności i wówczas kosztuje on:
Na rynku dostępnych jest wiele zamienników leku Zahron. Należy jednak dobrać ich dawkę substancji czynnej zgodną z Zahron. Do tej grupy preparatów należą m.in.: Crestor, Crosuvo, Ridlip, Romazic, Rosucard, Rosutrox, Rosuvastatin Aurovitas, Rosuvastatin Medical Valley, Roswera, Suvardio i Zaranta.
Preparat Zahron należy stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. Dawkowanie należy ustalać indywidualnie i zależy ono od schorzenia oraz predyspozycji organizmu pacjenta. Na wdrożenie tego leku lekarz decyduje się zazwyczaj wtedy, gdy po zastosowaniu niefarmakologicznych sposobów leczenia nie widać oczekiwanych efektów.
W przypadku osób dorosłych w celu zmniejszenia stężenia cholesterolu stosuje się następujące dawkowanie:
Stosowanie leku Zahron w przypadku zmniejszenia ryzyka zawału lub udaru i podobnych problemów zdrowotnych to:
zalecana dawka dobowa wynosi 20 mg.
W przypadku dzieci i młodzieży w wieku 6-17 lat standardowa dawka początkowa wynosi 5 mg. Maksymalna dawka dobowa u dzieci do 9. roku życia wynosi 10 mg, a u młodzieży do 17. roku życia jest to 20 mg. Wyższych dawek nie wolno stosować u nieletnich pacjentów.
Tabletkę Zahron połyka się w całości, popijając wodą. Lek stosuje się raz na dobę niezależnie od posiłków i o dowolnej porze dnia. Optymalnie stosować go codziennie o podobnej porze, aby zoptymalizować działanie preparatu i zwiększyć jego skuteczność.
Nie należy stosować leku Zahron u kobiet w ciąży oraz w okresie karmienia piersią. Jeżeli pacjentka w trakcie terapii zajdzie w ciąże, to należy natychmiast przerwać stosowanie leku Zahron i skontaktować się z lekarzem. Substancja czynna może przenikać do mleka matki i powodować działania niepożądane ze strony dziecka. Jeżeli kobieta w okresie laktacji stosuje Zahron, to musi przerwać karmienie piersią ze względów bezpieczeństwa.
Przyjmowanie leku Zahron może powodować działania niepożądane. Ich rodzaj oraz nasilenie zależą od indywidualnych predyspozycji pacjentów. Jednocześnie skutki uboczne nie pojawiają się u każdego pacjenta. Należy natychmiast przerwać stosowanie leku Zahron i skontaktować się z lekarzem, jeżeli wystąpią takie objawy jak:
Do odnotowywanych dotychczas skutków ubocznych należą jeszcze:
Wszystkie działania niepożądane wraz z częstotliwością ich występowania zostały wymienione w ulotce dołączonej do opakowania. Wszelkie niepokojące symptomy należy zgłaszać lekarzowi prowadzącemu.
Przed zastosowaniem leku Zahron należy dokładnie zapoznać się z ulotką dołączoną przez producenta do produktu leczniczego. Nie należy stosować leku Zahron, jeżeli u pacjenta występuje uczulenie na rozuwastatynę lub jakikolwiek inny składnik preparatu. Pozostałe przeciwwskazania to:
Dodatkowo leku w największych dawkach nie wolno stosować u pacjentów z Azji oraz wtedy, gdy występują takie stany:
W określonych sytuacjach niezbędne jest zachowanie szczególnych środków ostrożności. Każdy przypadek powinien być indywidualnie zdiagnozowany. W przypadku wątpliwości należy skontaktować się z lekarzem. Szczególnych środków ostrożności wymagają pacjenci, u których występują:
Jeżeli jakakolwiek z wymienionych wyżej sytuacji dotyczy pacjenta, to należy dokładnie przeanalizować bezpieczeństwo wdrożenia leku Zahron w ramach terapii.
Zawarta w Zahron rozuwastatyna może wchodzić w interakcje z innymi środkami farmakologicznymi. W związku z tym pacjent powinien poinformować lekarza o wszystkich stosowanych obecnie oraz w niedalekiej przeszłości medykamentach. Szczególną uwagę należy zwrócić na takie preparaty jak:
Wszystkie te substancje zostały wypisane w ulotce dołączonej do opakowania. Należy dokładnie się z nią zapoznać i ewentualne wątpliwości skonsultować z lekarzem.
Substancją czynną i podstawowym składnikiem leku jest rozuwastatyna. Szczegółowy skład substancji pomocniczych różni się w zależności od wybranego wariantu dawki. Wśród składników dodatkowych znajdują się m.in.: stearynian magnezu, laktoza jednowodna, hypromeloza, tytanu dwutlenek, krospowidon typ A, celuloza mikrokrystaliczna, triacetyna, żółcień chinolinowa, lak, czerwień allura AC, karin E120, żółcień pomarańczowa FCF i inne. Zachęcamy do dokładnego zapoznania się ze składem leku w dawce, którą przepisał Ci lekarz.