Roswera
Wypełnij wywiad, opłać konsultację, kod do
Wszystko załatwisz w trzech prostych krokach
Wypełnij wywiad, opłać konsultację, kod do
Preparat Roswera przeznaczony jest do stosowania u osób dorosłych, młodzieży i dzieci. Dostępny jest tylko na receptę po wcześniejszej konsultacji medycznej.
Dostępność: |
na receptę |
Wskazania: |
hipercholesterolemia, ryzyko ataku serca, ryzyko udaru |
Postać: |
tabletki powlekane |
Dawka: |
5 mg, 10 mg, 15 mg, 20 mg, 30 mg, 40 mg |
Substancja czynna: |
rozuwastatyna w postaci rozuwastatyny wapniowej |
Zgodnie z klasyfikacją medyczną Roswera to lek zaliczany do środków zmniejszających stężenie lipidów (głównie cholesterolu) we krwi. Substancja czynna rozuwastatyna należy do grupy statyn. Mechanizm działania leku Roswera polega na hamowaniu aktywności reduktazy HMG-CoA. Enzym ten bierze udział w procesie syntezy cholesterolu. Ponadto rozuwastatyna stymuluje komórki wątroby do wzmożonego wychwytu cząsteczek cholesterolu LDL z krwi. W konsekwencji obserwuje się zmniejszenie stężenia cholesterolu LDL we krwi.
Podstawowe wskazania medyczne do stosowania leku Roswera to:
Lek dostępny jest tylko na receptę po wcześniejszej konsultacji medycznej. Przeznaczony jest do stosowania u osób dorosłych, młodzieży i dzieci powyżej 6. roku życia.
Cena leku Roswera zależy od marży narzuconej przez daną aptekę, stopnia refundacji oraz wybranego wariantu opakowania. Uśrednione ceny leku Roswera w ramach pełnej odpłatności to:
Lek Roswera podlega refundacji. Zgodnie z obowiązującymi przepisami otrzymują go bezpłatnie pacjenci poniżej 18. i powyżej 65. roku życia we wszystkich wskazaniach wymienionych w decyzji. Dotyczy to każdego wariantu opakowania. Oprócz tego w ramach częściowej odpłatności lek mogą nabyć pozostali pacjenci we wszystkich wskazaniach wymienionych w decyzji. Wówczas cena leku to:
Na rynku dostępne są zamienniki leku Roswera. Można je nabyć tylko na podstawie ważnej recepty. Wśród zamienników wymienia się takie środki jak m.in.: Zahron, Zaranta, Rosutrox, Romazic, Crosuvo, Rosucard, Rosugen, Rosuvateva, Ridlip, Crestor.
Subsancją czynną leku jest rozuwastatyna w postaci rozuwastatyny wapniowej. Pozostałe składniki preparatu to: celuloza mikrokrystaliczna, celuloza, stearynian magnezu, krospowidon, laktoza jednowodna, krzemionka koloidalna bezwodna, dwutlenek tytanu E171, kopolimer metakrylanu butylu zasadowy i makrogol 6000.
Lek Roswera należy przyjmować zgodnie z zaleceniami lekarza oraz monitorować reakcję organizmu. Dawkowanie należy ustalać indywidualnie na podstawie stanu zdrowia pacjenta oraz wskazania medycznego.
W celu obniżenia wysokiego stężenia cholesterolu stosuje się dawkę początkową na poziomie 5-10 mg na dobę. Jeżeli nie jest ona wystarczająca, to należy zwiększać stopniowo dawkę, aż osiągnie się satysfakcjonujący poziom cholesterolu we krwi. Maksymalna dawka dobowa wynosi 40 mg. Zwiększanie dawki powinno odbywać się w minimum czterotygodniowych odstępach.
U pacjentów, u których lek stosuje się w celu zmniejszenia ryzyka wystąpienia ataku serca, udaru i innych podobnych problemów, stosuje się dawkę początkową na poziomie 20 mg na dobę. Lekarz może przepisać niższą dawkę, jeżeli pacjent kwalifikuje się do grupy, która musi zachować szczególne środki ostrożności podczas terapii. U dzieci i młodzieży poniżej 18. roku życia należy stosować dawki dobowe na poziomie 5-20 mg.
Zalecana dawka początkowa u pacjentów z umiarkowanymi zaburzeniami czynności nerek czy też w podeszłym wieku może być mniejsza. Decyzję podejmuje lekarz na podstawie analizy stanu zdrowia pacjenta.
Tabletki należy połykać w całości i popijać wodą. Najlepiej robić to codziennie o podobnej porze. Nie należy przyjmować większej niż zalecana dawka leku. Nie wpływa to korzystnie na poprawę skuteczności leczenia i może powodować niepokojące skutki uboczne.
Leku Roswera nie należy stosować u kobiet w ciąży oraz w okresie karmienia piersią. Jeżeli kobieta zajdzie w ciążę, to musi natychmiast przerwać stosowanie tabletek powlekanych Roswera i skonsultować się z lekarzem. Substancja czynna może przenikać do mleka matki i powodować działania niepożądane po stronie dziecka. Jeżeli wdrożenie leku w terapii jest niezbędne, to pacjentka powinna przerwać karmienie piersią.
Podczas stosowania tabletek Roswera mogą występować skutki uboczne. Ich rodzaj oraz nasilenie zależą od indywidualnych predyspozycji organizmu. Działania niepożądane nie dotyczą każdego z pacjentów. Należy natychmiast przerwać stosowanie leku i skontaktować się z lekarzem, jeżeli wystąpią takie objawy jak:
Ponadto w trakcie przyjmowania tabletek powlekanych Roswera odnotowywano takie działania niepożądane jak:
Wszystkie odnotowywane skutki uboczne wraz z częstotliwością ich występowania zostały wymienione w ulotce dołączonej do opakowania przez producenta. Wszelkie działania niepożądane należy zgłaszać lekarzowi prowadzącemu.
Lek Roswera powinien być przyjmowany bardzo odpowiedzialnie. Nie należy stosować tego preparatu, jeżeli u pacjenta występuje uczulenie na substancję czynną lub jakikolwiek inny składnik preparatu. Ponadto tabletek powlekanych Roswera nie wolno przyjmować, jeżeli u pacjenta występują:
Ponadto tabletek w stężeniu dawki czynnej: 30 mg lub 40 mg nie wolno podawać u pacjentów, u których występują:
Największe dawki nie powinny być podawane pacjentom pochodzącym z Azji (Filipiny, Wietnam, Chiny, Japonia, Indie) oraz osobom poniżej 18. roku życia.
W określonych sytuacjach należy zachować szczególne środki ostrożności i zwiększyć kontrolę reakcji pacjenta na przyjmowane tabletki. Dotyczy to osób, u których występowały lub występują obecnie:
Obowiązkiem pacjenta jest poinformowanie lekarza o wszystkich przyjmowanych obecnie lub w niedalekiej przeszłości lekach. Jest to związane z tym, że rozuwastatyna wchodzi w interakcje z innymi lekami. Wybrane preparaty mogą m.in. powodować zwiększenie stężenia rozuwastatyny w osoczu. Szczególną uwagę należy zwrócić na takie leki i substancje czynne jak:
Wszystkie te substancje zostały wymienione w ulotce dołączonej do produktu leczniczego. Wskazano w niej również potencjalne interakcje. Na przykład erytromycyna powoduje zmniejszenie ekspozycji na rozuwastatynę, co może być powodowane zwiększeniem motoryki przewodu pokarmowego. Zgodnie z posiadanymi danymi, nie występują klinicznie istotne interakcje z digoksyną, dlatego można ją przyjmować jednocześnie z tabletkami Roswera.
Czy Roswera jest dobrym lekiem na obniżenie cholesterolu?
Jak długo można brać Roswera?
Czy przy leku Roswera można pić alkohol?
Czy można z dnia na dzień odstawić lek Roswera?