Microgynon 21
Wypełnij wywiad, opłać konsultację, kod do
Wszystko załatwisz w trzech prostych krokach
Wypełnij wywiad, opłać konsultację, kod do
Preparat Microgynon 21 zaliczany jest do grona złożonych hormonalnych środków antykoncepcyjnych. Jest tak klasyfikowany, ponieważ w jego składzie znajdują się dwie substancje czynne w postaci syntetycznych hormonów kobiecych. To odróżnia ten rodzaj antykoncepcji od preparatu zawierającego wyłącznie progestagen, czyli tabletki jednoskładnikowej. W porównaniu z innymi środkami medycznymi lek Microgynon zawiera małe ilości hormonów.
Substancje czynne zawarte w preparacie odpowiadają za określone działania. Przede wszystkim jest to hamowanie owulacji, przez co nie może dojść do zapłodnienia komórki jajowej. Ponadto złożone doustne środki antykoncepcyjne odpowiadają za zagęszczenie śluzu szyjki macicy, który tworzy barierę ochronną i uniemożliwia przedostawanie się plemników do komórki jajowej. Dzięki temu stosowaniu tabletek towarzyszy wysoka skuteczność i stosunkowo niskie ryzyko zajścia w niechcianą ciążę.
Maksymalne stężenie substancji czynnych w organizmie obserwuje się po około godzinie od przyjęcia tabletki. Substancje wchłaniają się całkowicie.
W tabletkach znajdują się dwie substancje czynne. Pojedyncza dawka preparatu to 30 mikrogramów etynyloestradiolu oraz 150 mikrogramów lewonorgestrelu. Ponadto Microgynon zawiera takie substancje pomocnicze jak: skrobia kukurydziana, laktoza jednowodna, talk, powidon, stearynian magnezu, sacharoza, makrogol, węglan wapnia, dwutlenek tytanu, glicerol żółty tlenek żelaza i wosk montanoglikolowy. Tabletki Microgynon 21 są koloru beżowego.
Przyjmowanie tabletek należy rozpocząć zgodnie z wytycznymi lekarza. Następnie tabletki należy przyjmować codziennie zgodnie z ustalonym harmonogramem. W opakowaniu znajduje się 21 tabletek zawierających hormony. Przyjmowanie preparatu zaleca się mniej więcej o tej samej porze każdego kolejnego dnia. Po zażyciu serii 21. tabletek następuje 7 dni przerwy.
W tym czasie nie można przyjmować tego, ani żadnego innego złożonego środka antykoncepcyjnego. Podczas tej przerwy powinno nastąpić tzw. krwawienie z odstawienia. Po skończeniu przerwy następne tabletki należy przyjmować zgodnie z cyklem nawet wtedy, gdy krwawienie nie ustępuje.
Jeżeli po przyjęciu tabletki wystąpią wymioty lub problemy na poziomie jelit, wchłanianie leku może być zaburzone. Może to odbić się na zmniejszeniu skuteczności ochrony antykoncepcyjnej. Wówczas rekomenduje się stosowanie dodatkowej antykoncepcji mechanicznej.
Początek terapii ustalany jest indywidualnie przez lekarza w konsultacji z pacjentką. Ponadto warto dokładnie zapoznać się z informacjami zawartymi na ulotce dołączonej do opakowania. Pierwszy dzień cyklu będzie różny, w zależności od historii medycznej pacjentki oraz tego, czy wcześniej korzystała już ze złożonych hormonalnych środków antykoncepcyjnych lub innych metod hormonalnych. Jeszcze inny będzie dzień startu dla kobiet, dla których jest to pierwsza metoda antykoncepcji hormonalnej.
Oczywiście przed rozpoczęciem stosowania preparatu należy wykluczyć ewentualną ciążę. W tym celu można m.in. poczekać do wystąpienia pierwszego krwawienia miesiączkowego.
W przypadku pominięcia tabletek spada skuteczność ochrony antykoncepcyjnej. Wówczas należy zachować szczególną ostrożności i nie należy przerywać stosowania tabletek. Pominiętą dawkę należy przyjąć niezwłocznie, nawet jeżeli oznacza to jednoczesne przyjęcie dwóch pigułek. Ryzyko zajścia w ciążę wzrasta, jeżeli mamy do czynienia ze spóźnieniem większym niż 12 godzin. Wtedy warto stosować dodatkową metodę antykoncepcji.
Po nadrobieniu dawki rekomenduje się kontynuować przyjmowanie tabletek według normalnego dotychczasowego schematu stosowania preparatu Microgynon 21. Zmiana dotyczy tylko tego, że po skończeniu cyklu 21. tabletek, nie należy stosować przerwy. Od razu powinno nastąpić przyjmowanie tabletek z następnego opakowania.
Jeżeli pominięto przyjmowanie tabletek w liczbie większej niż 1, to należy niezwłocznie skontaktować się ze swoim lekarzem prowadzącym. Wpływ na skuteczność ochrony antykoncepcyjnej ma również tydzień cyklu, w którym doszło do pominięcia dawek.
Podstawowym wskazaniem do stosowania leku Microgynon 21 jest zapobieganie niechcianej ciąży. Wysoką skuteczność ochrony antykoncepcyjnej zapewnia regularne przyjmowanie tabletek i stosowanie się bezpośrednio do wskazań lekarza. Podczas przyjmowania tego typu hormonalnych środków antykoncepcyjnych ryzyko zajścia w ciążę jest niskie.
Przed rozpoczęciem stosowania złożonego doustnego środka antykoncepcyjnego należy dokładnie zapoznać się z informacjami podanymi w ulotce przez producenta, a także skonsultować się z lekarzem prowadzącym. Istnieją określone przeciwwskazania do tego, aby rozpoczynać terapię z wykorzystaniem Microgynon. Leku nie stosuje się wtedy, gdy u pacjentki występuje jeden z poniższych czynników:
ciąża lub podejrzenie ciąży;
okres karmienia piersią;
reakcja alergiczna na którąś z substancji czynnych lub jakikolwiek inny składnik leku;
ryzyko wystąpienia żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej;
zakrzep krwi w naczyniach żylnych nóg (obecnie lub w przeszłości);
występowanie innych tętniczych zaburzeń zakrzepowo-zatorowych (obecnie lub w przeszłości);
przebyty udar;
cukrzyca z uszkodzeniem naczyń krwionośnych;
dławica piersiowa;
zatorowość płucna;
bardzo wysokie i słabo kontrolowane ciśnienie krwi;
wysokie stężenie lipidów we krwi.
Wszystkie czynniki ryzyka wymienione zostały na ulotce przygotowanej do leku przez producenta. Bezwzględnie należy się z nią zapoznać.
Istnieją także określone grupy kobiet, u których stosowanie preparatu Microgynon może być prowadzone tylko w warunkach szczególnej ostrożności. Dotyczy to pacjentek, u których występują takie czynniki ryzyka jak:
uzależnienie od papierosów;
cukrzyca;
wrzodziejące zapalenie jelita grubego;
wysokie ciśnienie tętnicze;
migreny;
choroby serca;
choroby naczyń mózgowych.
O wszystkich schorzeniach współistniejących należy poinformować lekarza prowadzącego, a także każdego kolejnego specjalistę w ramach stosowania zdalnych konsultacji medycznych i usługi recepty online.
Każdy środek leczniczy może wywoływać potencjalne skutki uboczne. Ryzyko ich występowania wzrasta wtedy, gdy Microgynon stosowany jest niezgodnie z zaleceniami lekarza lub jednocześnie z preparatami medycznymi, które zaburzają jego działanie. Do potencjalnych skutków ubocznych należą m.in.:
zwiększenie lub zmniejszenie masy ciała;
zmiany terminu krwawienia;
przemijający napad niedokrwienny;
bolesność miesiączkowania;
powiększenie piersi;
bóle brzucha;
obniżone lub zwiększone libido;
wahania nastroju.
W przypadku wystąpienia zaburzeń żołądka w czasie stosowania tabletek Microgynon, nalezy skontaktować się z lekarzem prowadzącym. Czasami może on zalecić zaprzestanie przyjmowania tabletek i zmianę metody antykoncepcji. Każdorazowo powinna ona być przede wszystkim bezpieczna dla pacjenta oraz skuteczna. Jeżeli wystąpią groźne skutki uboczne, to należy przerwać stosowanie produktu.
W trakcie przyjmowania tabletek Microgynon 21 należy zachować szczególną ostrożność przy łączeniu ich z innymi preparatami. Składniki zawarte w środku antykoncepcji hormonalnej mogą wchodzić w interakcje z innymi lekami. Konsekwencją tego mogą być m.in.:
zwiększenie ryzyka wystąpienia działań niepożądanych;
obniżenie skuteczności antykoncepcyjnej Microgynon;
obniżenie skuteczności leków przyjmowanych przy innych schorzeniach.
Wpływ na obniżenie stężenia Microgynon we krwi mają m.in.: leki stosowane w leczeniu:
gruźlicy;
zakażenia wirusem HIV;
zakażenia wirusem wątroby typu C;
zakażeń grzybiczych;
zakażeń bakteryjnych;
wysokiego ciśnienia krwi;
chorób serca;
Ponadto warto unikać preparatów zawierających ziele dziurawca zwyczajnego oraz picia soku grejpfrutowego. Te produkty również mogą obniżyć efektywność antykoncepcji hormonalnej.
Leku Microgynon 21 nie wolno stosować w okresie ciąży oraz podczas karmienia piersią. W takich sytuacjach należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem. Przyjmowaniu tabletek w okresie laktacji może towarzyszyć zmniejszenie się ilości produkowanego mleka oraz zaburzenie jego składu.
Przyjmowanie preparatu nie ma negatywnego wpływu na zdolność pacjentki do prowadzenia aut, czy też obsługi maszyn i urządzeń.
Jeżeli jesteś w trakcie stosowania antykoncepcji hormonalnej z preparatem Microgynon i chciałabyś zapewnić sobie jej kontynuację, to z powodzeniem możesz skorzystać z usługi recepty online. To nowoczesna forma zdalnych konsultacji medycznych, które mogą zakończyć się wystawieniem e-recepty. Recepta online polega na wybraniu określonego medykamentu z oferty https://e-recepta.net/, a następnie wypełnieniu formularza medycznego. W nim zamieść wszystkie kluczowe dla lekarza informacje, które mogą determinować decyzję o wystawieniu erecepty na zakup Microgynon.
Po wypełnieniu formularza medycznego wystarczy go opłacić. Następnie nasz specjalista zapozna się dokładnie z Twoim przypadkiem. Jeżeli jest to kontynuacja terapii złożonymi doustnymi środkami antykoncepcyjnymi i ma to uzasadnienie medyczne, to wystawi e-receptę na ich zakup. Recepta online pozwala na zaoszczędzenie cennego czasu i zagwarantowanie sobie ciągłości terapii bez konieczności udawania się do poradni stacjonarnej. Oczywiście jest to możliwe tylko w przypadku kontynuacji leczenia, ponieważ podstawowa diagnoza i przepisanie leku powinno odbyć się w poradni stacjonarnej.
Wystawiona w trakcie recepty online e recepta na zakup leków to nowoczesny dokument. Podczas wizyty w aptece wystarczy podać farmaceucie czterocyfrowy kod oraz zakupić kolejne dawki preparatu. E-recepty można zrealizować w dowolnie wybranej aptece. Temat zażywania tabletek antykoncepcyjnych i ich bezpieczeństwa jest niezwykle ważny, dlatego w przypadku zaobserwowania niepokojących objawów, natychmiast skontaktuj się z lekarzem.
Zapraszamy do skorzystania z naszej oferty i wygodnego zapewnienia sobie kolejnych opakowań leku Microgynon 21.